розробка виховної години "Свято рідної мови"

Про матеріал
Донести до учнів красу і багатство української мови; збагатити знання про рідну Україну, словниковий запас дітей; розвивати зв'язне мовлення; виховувати глибокі почуття любові до рідної мови, рідного краю, його традицій, бажання берегти свою національну культуру, бути патріотами своєї держави.
Перегляд файлу

Сватівська ЗОШ І-ІІІ ст. №6

 

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\Свято мови\20181109_111455.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виховний захід в початкових классах

 

 

 

 

 

https://fc.naurok.com.ua/0007jp-ca7b/010.jpg

 

Класовод: Літвін Олена Вікторівна

 

 

 

Тема: МОЄ БАГАТСТВО – РІДНА МОВА

Мета: донести до учнів красу і багатство україн­ської мови; збагатити знання про рідну Україну, слов­никовий запас дітей; розвивати зв'язне мовлення; вихо­вувати глибокі почуття любові до рідної мови, рідного краю, його традицій, бажання берегти свою національ­ну культуру, бути патріотами своєї держави.

ХІД ЗАХОДУ

Ведуча-1

Україна... Рідний край... Рідна мова... Скільки почуттів з'єдналося в цих словах, скільки ніжності, любові та ласки! Що може бути для людини дорожчим за рідну мову? Адже мова народу — це не просто звуки. Мова — це душа на­роду, це його трепетне серце.

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\2 клас\Screenshot_20181113-213452.jpg

Ведуча-2

Мова! Українська мова,—

Вона співуча, лагідна, дзвінка...

Мова! Українська мова —

Єдина, рідна й дорога така.

Вчитель.

Дорогі діти, гості! Сьогодні ми зібралися в цій залі, щоб провести свято, приурочене рідній мові.

1. Учениця.

О місячне сяйво і спів солов'я,

Півонії, мальви, жоржини!

Моря бриліантів — це мова моя,

Це — мова моєї Вкраїни.

2. Учень.

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\2 клас\Screenshot_20181113-213403.jpgЯка у ній сила і кличе, й сія,

Яка в ній мелодія лине!

Натхнення хвилини!

О мово моя, Душа голосна України!

3. Учень.

Мов райдуги арки над морем полон,

Що в небо музикою лине,

Де славить життя золоте жайворон,

Це мова моєї Вкраїни.

4. Учень.

Це матері мова.

Я звуки її

Люблю, наче очі дитини...

О мово вкраїнська!

Хто любить її,

Той любить мою Батьківщину!

Учні 4 класу виконують пісню

Ведуча-1

Скільки на землі мов? Скільки народів — стільки й мов. Учені вважають, що на нашій планеті близько трьох тисяч мов. З-поміж такої величезної кількості лише близько тридцяти мов користуються найбільшою популярністю, тоб­то це ті мови, якими розмовляє більшість людей на планеті.

Найбільше людей розмовляє китайською мовою, друге місце посідає англій­ська мова, третє — російська, далі — мова хінді (Індія) та іспанська. Українська мова посідає по­чесне 14 місце, оскільки нею говорять близько 50 мільйонів людей.

Ведуча-2

Для кожного народу своя мова — найкраща, але ніхто не заперечуватиме, що українська мова за милозвучністю і співучі­стю — одна з найкращих.

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\Свято мови\20181112_082743.jpgЩе 1928 року в Парижі на конкурсі мов визнали, що італійська, українська та французька мови наймилозвучніші. Ми, укра­їнці, пишаємося своєю мовою, її мелодійністю, чистотою та багатством звуків.

5. Учень.

Мово ж моя, мово,

Мово України,

Ти моя казкова

Пісня солов'їна.

6. Учень.

Розцвітай під небом

Проліском прекрасним,

А любов до тебе

В серденьку не згасне.

7. Учениця.

Йди по світу гідно

В шані і привіті,

Ти для мене рідна

І найкраща в світі!

8. Учень.

Мово ж моя, мово,

Мово-чарівниця,

Не згаса духовна

Батьківська криниця.

Учні 2 класу виконують пісню

Ведуча-1

Любов до рідної мови почи­нається ще з колиски, з маминої пісні. Народні колискові пісні зачаровують усіх, хто їх чує, над­звичайною ніжністю і простотою.

 

Ведуча-2

У них — мате­ринська ласка і любов, світ добра, краси та спра­ведливості, щира віра в магічну силу слова.

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\Свято мови\20181109_091250.jpg9. Учень.

Лиш народився, голос я почув

щасливий, радісний і світлий.

Маленьким серденьком уже тоді відчув

матусин голосок привітний.

10. Учень.

У нім звучала ласка і тепло,

і слово було ніжне і пестливе,

до себе вабило воно,

лунало світло і тремтливо.

 

11. Учениця.

Матуся до серденька притискала

і колискову пісню заспівала.

І пісня та була сама краса,

що в сповитку мене обдарувала.

Слухання пісні «Колискова»

 

Ведуча-1

Наша мова оспівана поетами. Українською мовою писали свої твори Тарас Шев­ченко і Леся Українка, Маруся Чурай та Володи­мир Сосюра, Павло Тичина і Максим Рильський.

 

Ведуча-2

Неповторною рідною мовою пи­шуть свої твори й сучасні відомі письменники та поети — Ліна Костенко та Ганна Чубач, Дмитро Білоус і Марія Познанська та багато інших.

Послухаймо найкращі вірші українських поетів про нашу рідну мову.

D:\2 клас 2018-2019\СВЯТО\фото\20171109_103943.jpg

Учні (по черзі)

12. Ти постаєш в ясній обнові,

Як пісня, линеш, рідне слово,

ти наше диво калинове,

кохана материнська мово! Д. Білоус

 

13. Буду я навчатись мови золотої.

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою. А. Малишко

 

14. РІДНЕ СЛОВО

Батько мені каже:

— З книжкою дружи.

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\2 клас\Screenshot_20181113-213323.jpgРідну мову, синку, завжди бережи.

Мову ту, що люди рідною зовуть,

Ти ніде й ніколи, синку, не забудь.

Рідне слово-пісню завжди серцем чуй,

Як Вітчизну й матір, їх люби, шануй. В. Верба

 

15. НАША МОВА

Мова наша, мова — мова кольорова,

В ній гроза травнева й тиша вечорова.

Мова наша, мова — літ минулих повість,

Вічно юна мудрість, сива наша совість. Ю. Рибчинський

 

16. ЄДИНА, ЯК МАТИ

Солов'їну, барвінкову, колосисту — на віки –

Українську рідну мову в дар мені дали батьки.

Берегти її, плекати буду всюди й повсякчас,—

Бо ж єдина — так, як мати,—

Мова в кожного із нас! Оксана Забужко

 

 

Ведуча-1

        Кожне слово нашої мови має свою історію, свій відтінок. Інколи слова звучать однаково, а мають зовсім інше значення. Іноді до­статньо змінити один звук і змінюється значення слова.

 

Ведуча-2

        Багата українська мова на фра­зеологізми — справжню скарбницю українського народу. Вони допомагають зробити нашу мову яскравішою, дотепнішою та цікавішою. Спробуйте пояснити значення деяких фразеологізмів.

 

• Майстер на всі справи — ... (людина, яка вміє все робити).

• За холодну воду не братися — ... (нічого не робити).

• Зарубити собі на носі — ... (добре запам'я­тати).

• Ґав ловити — ... (бездіяльно проводити час, бути неуважним).

• Ведмідь на вухо наступив — ... (відсутність музикального слуху).

• І комар носа не підточить — ... (немає до чого причепитися, прискіпатися).

• Шукати голку в сіні — ... (неможливість щось знайти, виявити).

• Як сніг на голову — ... (щось несподіване).

Вчитель.

Діти, ви знаєте вже багато укра­їнських пісень. Адже пісня — це душа народу.

Народна пісня — голос невсипущий,

Душі людської вічне відкриття.

Вона ніколи, як і хліб насущний,

Не вийде з мови сущого життя.

Український народ дуже лю­бить жарти, усмішки. До вашої уваги кілька з них!

 

Учні (по черзі) розповідають усмішки.

 

СХОЖІ

Зайшов ослик до садка І зірвав листок з дубка. А Іванко із городу:

—Нащо нищиш ти природу? І мерщій побіг в садок, Вирвав з коренем дубок, Замахнувся на ослиська:

—Не підходь до саду й близько! А осел з-за огорожі:

—Ми з тобою, хлопче, схожі! Грицько Бойко

 

ХТО КРИЧАВ?

Йшов з лікарні Гнат селом, А дружки й спитали:

—Що, брат, боляче було, Коли зуба рвали?

—Ні,— хлопчина їм сказав,— Не дуже боліло...

—А чого ж ти так горлав В лікаря щосили?

—Так то ж лікар заволав, Бо я став брикаться, Йому щипці поламав

І... вкусив за пальця! Грицько Бойко

 

ФУТБОЛІСТИ

Грали на подвір'ї Хлопчаки в футбол. Петрик як ударив І відразу — «гол»! М'яч в чужу квартиру Тільки зашумів: Пауза у хлопців, Петрик занімів. Йде дідусь Кирило І несе м'яча:

—Чий це, признавайтесь! — Та гравці мовчать.

—А вікно розбилось? — Зважився Андрій.

Дід мугикнув: — Ціле. — Ціле? Значить, мій! С. Гриценко

 

ПОТРІБНИЙ МАЙСТЕР

Підійшла до мами Ліда-щебетуха:

—Вередує лялька! Вже мене не слуха... Скільки не просила, Мов не чує Ната, Навіть і не дума Очі відкривати. Мама доні: — Завтра Понесем до діда, Він відремонтує...

—Добре,— каже Ліда,— Хай відремонтує

І мене, як схоче, бо розплющить вранці теж не можу очі. С. Гриценко

Вчитель.

Любов до Батьківщини почи­нається з любові до маленької батьківщини — до місця, де ви народилися, до пам'яті про рідний по­ріг, стежки дитинства, до мудрої народної казки.

Немає у світі людини, яка не любила б або не чула казок. Ви, діти, знаєте багато з них. Чи зможете відгадати деякі?

 

Отже, розпо­чинаємо вікторину «З якої це казки?».

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\Свято мови\20181109_093057.jpg1. «Я за три копи куплена,

Упівбока луплена.

Тупу-тупу ногами,

Сколю тебе рогами,

Ніжками затопчу,

Хвостиком замету,

Тут тобі й смерть...» («Коза-Дереза»)

 

2. «Гуси, гуси, гусенята!

Візьміть мене на крилята

Та й понесіть до батенька.

А в батенька їсти й пити,

Ще й хороше походити». («Івасик-Телесик»)

 

3. «Мій котику, мій братику!

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\FB_IMG_1538681067871.jpgНесе мене лиса

За кленові ліса,

За крутії гори,

За бистрії води...» («Котик і півник»)

 

4. Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь Кабан біжить,

Тут і Вовк іде, й Ведмідь,

Кожен в хатці хоче жить.

Так же тісно їм усім —

Ось-ось-ось порветься дім. («Рукавичка»)

 

5. Далі казка ось така:

Знайшов Півник колосок, змолов борошна мішок,

Спік негайно у печі пиріжки та калачі,

Мишенят не пригощав, бо жоден із них не працював. («Колосок»)

 

 «Спробуй казку відгадати…»Не тримали сина й доні У своїх вони долонях.

  Тож пішов дідусь у ліс, Деревиночку приніс. У колисочку поклали,

  Бабця нічку колихала,А на ранок в ній синочок Та й відкрив розумні очка.

  Як же зветься це хлоп’ятко,  Любі хлопчики й дівчатка?          («Івасик-Телесик»)

 

  Це маленька горошина Принесла в родину сина  Мав таку цей хлопець силу,

  Що зміюку підкорила.  Визволив сестру, братів, Простить зради не схотів,

  То ж пішов у світ блукати, Долі кращої шукати. Відгадайте без підказки,

  Із якої герой казки?                («Котигорошко») 

 

   Дівчина, хоч і кривенька,Роботяща, моторненька,Як гніздо її спалили,То з качками полетіла.Всі ви знаєте цю казку,То ж назвіть її, будь ласка!(«Кривенька качечка»)

 

  У лисички розкошує Спить у ліжку і жирує.

  Цей котюра ну й доскоцький!  А назвав себе…        («Пан Коцький»)

 

  Ця брехуха – і рогата,І баньката й бородата. Обдурила свого діда,

  Принесла в родину біди, Хату в зайчика украла, Жити в домі цьому стала.

  Добрий рак її прогнав  І зайчика врятував.

  Як же звати цю рогату  Вередуху бородату?               («Коза-Дереза»)

 

  Він любив пісні співати. Від звірят усіх тікати.

  Скік! Тут був, і вже – нема! І шукать його – дарма!

  Та лисичка його з’їла, Ба! Таки перехитрила!            («Колобок»)

 

  Хто журавлика вітав, Ще й кашкою пригощав?

  Пригадайте-но, будь ласка, Із якої герой казки?         («Лисичка та Журавель»)

 

  Це який такий бичок, Не простий – а третячок, Дуже, дуже він був ловкий,

  Упіймав ведмедя, вовка, Зайчика, а ще – лисичку,Хоч і сам він невеличкий.

  Допоміг і бабі, й діду  Пережити їхні біди.             («Солом’яний бичок»)

 

**********************************************************************

А зараз діти відгадайте загадки:

 

1. Що то за пані у білім жупані?Дружить з рогачами, горщиками, казанами

    В роті в неї смакота. Що ж за пані то така? / Піч/.

 

2. У вінку зеленолистім, у червоному намисті

    Видивляється у воду на свою хорошу вроду. / калина/ .

 

3. В нас однакові ім’я. Відгадай: хто брат, хто я?

    Я кажу : «З дерев лечу». Каже брат: « По пошті шлю» / лист/.

 

4. Біла рілля, чорне насіння, хто вміє - той посіє, хто знає - відгадає. / письмо/ .

5. Що можна бачити з заплющеними очима? /Сон/.

 

6. Завжди в роті , а не проковтнеш. / язик, зуби/ .

 

7. Ходить по городу, великого роду,

    Ноги, як лопати, а сліду не знати. / гуси/.

 

8. Що воно за штука, що день і ніч стука?/серце/.

 

 

***********************************************************************

Учениця.

Ми — українці — велика родина,

Мова і пісня у нас — солов'їна,

Квітне в садочках червона калина,

Рідна земля для нас всіх — Україна.

 

Відеоролик: «Легенда про Україну»

Ведуча-1

За цією легендою, ми живемо у рай­ському куточку, який Бог тримав для себе, а по­дарував козакам в обмін на обіцянку берегти і зба­гачувати рідний край, дбайливо ставитися до його краси і людей, цінувати мову.

 

Ведуча-2

Ми прагнемо дотримувати сло­ва, даного нашими пращурами, дбаємо, щоб вічне українське слово звучало у кожному українському серці.

 

17. Учениця.

D:\2 клас 2018-2019\ФОТО-2\соборність\20180516_090528.jpgВелична, щедра і прекрасна мова,

Прозора й чиста, як гірська вода,—

То України диво барвінкове,

Багата мова й вічно молода.

 

18. Учень.

Живи, вкраїнське слово, процвітай!

Моє мале сердечко звеселяй!

В кожну сім'ю й оселю завітай,

Де люблять і шанують рідний край.

 

19. Учениця.

Щоб пам'ятали нині й назавжди,

Якого роду доньки ми й сини.

Красу своєї мови бережи,

Бо житиме вона — то житимемо й ми!

 

Вчитель.

http://hmrayrada.vn.ua/upload/images/baners/sg.jpgЛюбі діти, шановні батьки, гості! Добігає кінця наше свято. Ми були б дуже раді й щасливі, якби від сьогоднішнього свята наші діти залишили у своєму серці хоча б одну краплину любові до рідної мови.

 

Вивчайте, любіть свою мову,

 як світлу Вітчизну любіть.

Як степів красу калинову,

як рідного неба блакить.

 

docx
Додано
10 червня 2019
Переглядів
600
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку