Сценарій районного заходу "Шевченківська весна"
Сценарій містить стислі відомості біографії Тараса Григоровича Шевченка.
Сам сценарій розраховано на 17-18 номерів. За бажанням можна змінити так як необхідно.
Сценарій
районного літературно-музичного фестивалю
«Шевченківська весна – 2018»
Лунають фанфари
1. «Дума про Україну». Виконують ______________________
Ведуча. Є дні, що минають і непомітно і зникають без сліду. Нічого не залишають по собі, нічого не знаменують собою. Але є день, що ніколи не минає, що завжди з нами. Бо він увібрав у себе безсмертне дихання душі. Бо він такий великий і незбагненний як життєдайний дощ, як весняний вітер, як щедре сонце.
Ведучий. Україна у долі своїй має такий день – 9 березня. З минулого віку і до наших часу, і далі - в майбутнє, у нові віки. День який явив світові Шевченка – великого сина великого народу.
Ведуча. На сцену запрошуємо Морозову Анастасію,ученицю 4-Б класу запорізької загальноосвітньої школи № 24 з віршем «Дивлюся аж світає».
Ведучий. 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині в сім’ї кріпака Григорія Шевченка серед морозної темної ночі блиснув на все село один вогник – це народилася дитина.
Ведуча. Для пана – нова кріпацька душа, а для України – великий поет, незламний Кобзар. Батьки дали йому ім’я Тарас. Хлопчик ріс лагідною, чуйною та щирою дитиною.
Ведучий. Зустрічайте, _____________________________
Ведуча. Життя нашого поета дивне. Слухаючи про нього, можна подумати, що це легенда. Воно почалося з любові матері та батька і радісного, незважаючи на кріпацький стан, дитинства.
Ведучий. У дитинстві Тараса було багато людей світлих, добрих, багатих на добро і тепло. І серед них чи не найдорожчі – дід Іван та Оксана Коваленко. До цієї дівчини він відчував ніжну приязнь, Оксана й Тарас ще маленькими дітьми вкупі гралися, а потім одне одного й покохали.
Ведуча. До вашої уваги _____________________________
Ведучий. Приятель Шевченка Гнат Бондаренко розповідав, що в дитинстві Тарас погано сходився з хлопцями-однолітками. Навіть з власними орачами йому не дуже подобалося гратися. А от з сестричками бавитись полюбляв.
Ведуча. Старша сестра Катерина була для нього Берегинею, а молодшу Ярину він любив більше за всіх. Ярина товаришувала з трохи меншенькою сусідкою Оксанкою. От і грався малин Тарасик з ними обома.
Ведучий. На сцені учень ________________________
Ведуча. Тепло материнського серця, вся розкіш материнських почуттів, - про все це переповість Тарас у віршах, баладах, поемах.
Ведучий. І виріс він, і кобзу взяв,
І струн її торкнувсь рукою –
І пісня дивна полилась,
Повита вічною журбою.
Ведуча. ________ представить _________________
Ведуча. І спів цей ставав на папері не тільки «сумними рядками», але й полум’яними, закличними поезіями-піснями, обізвався голосом матері-кріпачки і дівчини, що чекає свого судженого, забринів голосом кобзи і бандури, подихом волі загомонів.
Ведучий. «Незлим тихим словом» згадуємо ми свого пророка, який залишив нам прекрасні твори. А що ж залишимо своїм нащадкам ми?
Ведуча. На сцені _______________________
Ведучий. Він був сином мужа, а став володарем у царстві духа.
Ведуча. Він був кріпаком, а став велетнем у царстві людської культури.
Ведучий. Він був самоуком, а вказав нові світи і вільні шляхи професорам і книжним ученим.
Ведуча. Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.
Ведучий. Доля переслідувала його в житті, скільки лиш могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі в щастя для нього самого.
Ведуча. До вашої уваги _________________________
Ведуча. З самого дитинства Тарас прагнув до знань. Навчився читати, писати, співати, а особлива любов була до малювання.
Ведучий. Шевченко дуже любив рідну природу. Часто сидів під деревом, чи на березі річки, рано-вранці чи увечері, і дивився: як ростуть верби та берізки, чи слухав, як пташки співають в гаю, бачив як сонечко увечері сідає. А потім складав вірші.
Ведуча. На сцені ______________________
Ведуча. Мандруючи Тарасовими шляхами, зупинимося в холодних казематах Петропавлівської фортеці, де утримували Шевченка до остаточного винесення вироку. За вікном - хоча примарна, але воля. На душі - пекучий біль і світлий сум, а в серці - віра у власну непохитність.
Ведучий. Десять довгих років життя поета забрала солдатчина, обшуки, знущання. А найголовніше - заборона писати й малювати - те, заради чого жив поет.
Ведучий. __________________________
Ведуча. Не схаменулася Шевченкова муза, яка вже привела його до цих казематів! Звідти, з-за ґрат, лине на батьківщину голос митця, сповнений болем і тугою.
Ведучий. Ні, не особисте становище хвилювало поета невсипущими думками линув до України.
Ведуча. ________________________
Ведуча Багато чого змінилося з часу Шевченкового, та, на жаль, не тільки на краще. Державне дикунство й сьогодні довело до того, що могили знищують, пам’ятники культури руйнують.
Ведучий Не прийнято в ювілейні дні говорити про погане. Але чи був би радий Шевченко, коли б його вірші хвалили, та не виносили на осуд наші біди. Напевно, що ні. Від Кобзаря нам треба взяти масштабний підхід до історичноі спадщини. Бо ж поставив поет « на сторожі » коло нас слово. І треба його берегти :
Прочитайте знову
Тую славу. Та читайте
Од слова до слова,
Не минайте ані титли, ніже тії коми-
Все розберіть...
Ведуча. __________________________________
Ведуча. Тарас Григорович Шевченко… тонкий проникливий лірик, поет-громадянин. Він залишив нащадкам неоціненну книгу народного життя – «Кобзар» відстояв і зберіг національну гідність свого багато-страждального народу.
Ведучий. Усна народна творчість була і є тим джерелом, звідки черпали творче натхнення письменники всіх часів і народів. Саме на ґрунті народної пісні і думи виріс поетичний геній Шевченка.
Ведуча. _____________________________
Ведучий. Український народ свято вшановує пам'ять свого безсмертного пророка, поета. Кожного року ми відзначаємо Шевченківські дні.
Ведуча. Линуть над світом вірші та пісні, написані Шевченком. А його величний образ постає у нових ліричних творах поетів. Звисока споглядає Тарас на свою Україну. Бо безсмертна слава народного поета – патріота.
Ведучий. На сцені __________________________
Ведучий. Напоєний неповторними звуками рідного саду і степу, зачарований красою вишневої України, пішов Шевченко у широкі світи. І ніхто не думав, не гадав, що оживуть ці незабутні образи дитинства полум’яними рядками, що колишній кріпак, наймит і сирота заспіває пісню гучну про волю і стане поетом-пророком.
Ведуча. Тарас Шевченко кохався у народній пісні, маючи прекрасний голос, сам часто співав. Співав, забуваючи про власну недолю, виливаючи у пісні свій жаль і тугу.
Ведучий. _______________________________________
Ведуча. Минуло багато років від дня народження Т.Г. Шевченка — славного сина українського народу, але й сьогодні його слово живе між нами. Шевченко — це наша душа, наша мудрість, наша сила. Які б нещасті і муки не випадали на долю нашого народу, він вистоїть, якщо з ним буде Шевченко, його слово.
Ведучий. Він завжди підтримував і підтримуватиме нас, додаватиме снаги. Тож нехай «Заповіт» Великого Кобзаря стане заповітом для нас у спразі збереження мови народу, звичаїв, пісень. Нехай вогонь його душі запалить у ваших серцяя іскру Віри, Надії, Любові до рідної землі, свого народу.
Ведуча. ____________________________________
Ведучий. Шановні присутні! Ми вдячні вам за те, що розділили з нами радість свята. Нехай у ваших серцях завжди живе постать пророка України- Тараса Шевченка
Ведуча. А зараз, слово надається…