Тема. Чарівні слова.
Мета: познайомити учнів із правилами спілкування в суспільстві, навчити дітей використовувати слова ввічливості, розширити знання дітей про багатство і красу рідної мови.
Тема. Чарівні слова.
Мета: познайомити учнів із правилами спілкування в суспільстві, навчити дітей використовувати слова ввічливості, розширити знання дітей про багатство і красу рідної мови.
Місце проведення: класна кімната
Форма проведення: свято
Обладнання: ввічливі слова (картки), прислів’я.
Епіграф
Вітаю вас, маленькі українці!
Будьте здоровенькі
На потіху батька й неньки,
Будьте чемні, добрі, милі
На потіху всій родині
І на славу Україні.
Хід заходу
1. Вступне слово вчителя.
У великому мовному запасі вибрати слово – то велике вміння. А ще треба пам’ятати, що слово – то є велика зброя, якою можна людину вбити, а можна й звеличити.
З книги приповістей Соломонових
Язик лагідний – то дерево життя.
Смерть та життя – у владі язика.
Свого ближнього нищить лукавий устами
Нехай жодне слово гниле не виходить із уст.
Культура людини виявляється не тільки в умінні говорити, а й у вмінні вислуховувати свого співбесідника, вести бесіду. Уміння слухати – не менш важлива якість культурної людини, ніж уміння говорити.
2. Бесіда.
(На уроках, на перервах, на вулиці, вдома)
Познайомтеся з правилами культурного спілкування.
Учитель вивішує на дошці: «вибачте», «пробачте», «будь ласка», «добрий ранок», «дякую», «до побачення».
(Розповіді учнів).
3. Вікторина «Доповніть вираз».
1. Розтане навіть глиба, від слова теплого… (спасибі).
2. Зеленіє навіть пень, коли почує… (добрий день).
Учитель
Із самого дитинства потрібно засвоювати науку спілкування. А на допомогу вам прийдуть слова ввічливості та ввічливі манери.
Учень 1
До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі.
І кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Учень 2
Ти, друже, мусиш знати,
Запамятать неважко
Маленькі ключики твої –
«Спасибі» і «будь ласка».
4. Гра «Чемні діти».
Усі
Чемні діти, наче квіти, -
Всі їх люблять та голублять.
(Діти утворюють коло, під музику передають «чарівну паличку». На закінчення той, у кого залишилася «чарівна паличка», промовляє добре слово).
Учитель
Якщо людина не знає правил поведінки, то можуть бути й неприємності від чемності. Ось послухайте вірш про Пилипка і скажіть, чи був Пилипко чемний.
В школі шануватимусь,
До усіх вітатимусь…
Пилипко виходить з хати.
Як же чемність показати?
Сторож ніч сторожував,
Сторож вранці задрімав.
Наш Пилип – гуп у ганок.
Дядько не вітається,
Він спросоння лається…
Наздогнав Пилип Фросину,
Смик за косу, за хустину:
Ти чого не ввічлива?
Не чути вітання Фросі,
Вона нечемна досі…
Стоїть вожата біля вікна,
Складає купу книг вона.
Пилип кидається їй в ноги:
Світ мені не заступайте
І мені не заважайте.
Розгнівалась вожата:
Пилип вожату – за рукав:
Хіба вам не приємно,
Що я вітаюсь чемно?
Пилип у класі вдруге:
Добридень! – каже другу.
Той напихає рота,
Вітатись неохота
Пилип гукнув: «Нечема!»
Чи був Пилипко чемний?
Діти, ось подивіться, хтось під віконечко поклав букет, а у ньому записка: «Чарівні квіти з доброго квітника». Давайте запросимо їх на свято.
(Квіти – дівчатка розповідають вірші).
Квітка 1
Тільки сонечко зійде,
У вікно загляне світанок,
Ми підійдемо до вікна
І скажемо: «Добрий ранок!»
Квітка 2
Якщо ти когось штовхнув,
Треба «вибачте» сказати,
А щоб хтось тебе почув,
То «будь ласка» проспівати.
Квітка 3
Треба дякувати всім,
Хто тобі допомагає.
Ну, а зараз ми усім
«Прощавайте» заспіваєм.
Учитель
Ось і закінчилось наше свято,
Залишивши добрий слід в душі!
На все добре, хлопці і дівчата!
Нехай у всьому завжди вам щастить!