В даній методичній розробці представлено сценарій тематичної виховної години до Всеукраїнського дня бібліотек, який розкриває внесок бібліотек у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, демонструє найкраще, що напрацьовано в бібліотеках, сприяє підвищенню соціального статусу та престижу бібліотек, професії бібліотекаря. Матеріал може бути використаний учителями, класними керівниками, працівниками бібліотеки та учнями при проведенні позакласних заходів.
1
СЦЕНАРІЙ ТЕМАТИЧНОЇ ВИХОВНОЇ ГОДИНИ
Автор:
Кордонська Альона Василівна – вчитель української мови та літератури,
спеціаліст вищої категорії, викладач-методист НВК№3 «загальноосвітнього навчального закладу - дошкільного навчального закладу» м. Могилева - Подільського Вінницької області
В даній методичній розробці представлено сценарій тематичної виховної години до Всеукраїнського дня бібліотек, який розкриває внесок бібліотек у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, демонструє найкраще, що напрацьовано в бібліотеках, сприяє підвищенню соціального статусу та престижу бібліотек, професії бібліотекаря.
Матеріал може бути використаний учителями, класними керівниками, працівниками бібліотеки та учнями при проведенні позакласних заходів.
МЕТА: розкрити учням суть та значення бібліотеки як базового соціального інституту; познайомити з історією розвитку книг та книгодрукування; розвивати творчі здібності та естетичні смаки; виховувати повагу до своєї духовної спадщини, освіти, науки і культури.
ОБЛАДНАННЯ: книжкова виставка «Світ мудрості», вислови відомих людей про книгу, коровай на вишитому рушникові.
ХІД ВИХОВНОЇ ГОДИНИ
Звучить легенька музика. Музика затихає.
Читець 1:
У тиші храму, де живуть слова,
І мови, й пісні рідної до болю,
Ти опромінена і трепетно жива,
Чаклуєш всіх великою любов'ю.
Хвилюєш душу, лиш як зазвучить
Рядок, що сяє в променях світання,
Або коли осінньо-ніжна мить
Враз спалахне кольорами востаннє.
А серце – тук!.. Щемливе серце: тук!..
І ще раз: тук!.. І не дає спокою…
Читець 2:
У тиші Храму Книг той перегук –
Це світ краси, народжений тобою.
І я черпаю із його криниць,
Немов з молитви на саму Покрову,
Тепло і ласку маминих зіниць
І вільну правду в українськім слові.
То як мені, вже зрілому в літах,
Перед тобою не склонять коліно!..
О, Мудросте, захована в книжках,
Ти невмируща, й у віках нетлінна.
(Виходять ведучі)
Ведучий:
Премудросте земна, бібліотеко!
Віват тобі, хранителько свята!
До тебе йдуть і зблизька, і здалека,
Щоб почерпнуть від тебе лиш добра.
Ведуча:
Вклоняюсь низько до твоїх порогів
Моя відрадо, тут життя моє,
До тебе, рідная, ведуть усі мої дороги,
Я серце залишаю тут своє.
Ведучий:
Шановні друзі! Сьогодні ми зібралися на незвичайну зустріч присвячену Всеукраїнському дню бібліотек. «Хто багато читає, той багато знає», – так кажуть у народі. І це правда, тому що упродовж усього життя ми звертаємось до книжок.
Ведуча:
Є добрий звичай в Україні,
В святковий день, в щасливий час
Гостей вітати хлібом-сіллю,
Бажати щастя, миру і добра.
Ведуча вклоняється і кладе коровай на вишитому рушникові на стіл.
Ведучий:
Сьогодні наша бібліотека відчиняє двері, запрошуючи своїх дорогих гостей на вечір – зустріч, на добру і щиру розмову.
Ведуча:
Сьогодні ми зібрались у цій святковій залі з нагоди професійного свята – Всеукраїнського дня бібліотек.
Відео про Всеукраїнський день бібліотек.
Звучать позивні свята.
На фоні музики …
Ведучий:
30 вересня святкується День Віри, Надії, Любові, але саме цей день Указом Президента України Леоніда Кучми від 14 травня 1998 року оголошено Всеукраїнським днем бібліотек, метою якого є підвищення ролі книги у суспільному та культурному житті, привертання уваги широкої громадськості до проблем бібліотек, до потреб і соціального статусу бібліотекарів.
Ведуча:
На нашій Землі книга, бібліотека користуються віддавна великою шаною і любов'ю. Історія України невіддільна від історії бібліотек. Книгозбірні відіграли важливу роль у розвитку цивілізацій. Сьогодні – це інформаційні, культурні, освітні заклади, великий внесок яких у розвиток вітчизняного державотворення, освіти, науки і культури – безцінний.
Читець 1:
Бібліотека – море книг,
Бібліотека – храм науки...
Переступайте наш поріг,
Беріть скарби нетлінні в руки!
Читець 2:
Вони – це згусток давнини,
Вони – це всіх епох розмова,
Вони прийшли із далини,
Як наша виспівана мова.
Читець 3:
То ж не минайте цей поріг,
Беріть скарби нетлінні в руки:
Нема прекрасніших доріг,
Ніж в цей вселюдський храм науки.
Ведучий:
А тепер я пропонуємо вам здійснити невеличку уявну мандрівку в історію створення книги. А екскурсоводами будуть наші учні, які підготували для вас цікаву розповідь про шлях книги з давнини до наших часів.
На мультимедійному екрані висвітлюються етапи розвитку книги,
учні коментують кожен етап.
Учень 1:
Шлях розвитку книги був довгим і складним. У стародавні часи на землі не було книжок згодом люди додумалися писати на глиняних табличках. З часом вже навчилися робити зручні й легкі книжки з шкури. Першу таку книжку зробили в Малій Азії, в стародавньому місті Пергамі в II ст. до нашої ери. Але ці книжечки були дуже дорогі. Отож люди шукали, з чого зробити книги, щоб вони були дешевші й простіші. І знайшли. У далекій Африці болотяну рослину – папірус. Відтоді з'явилися книжки, але через кілька років такі «книги» ламалися і розсипалися. Який тільки матеріал не використовували люди для виготовлення книжок: глину, листя та кору дерев, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк.
Учень 2:
Довіряючи всі свої знання і досвід книгам, люди навчилися зберігати їх. Скарбницями книг називають бібліотеки. У перекладі з давньогрецької мови слово «бібліотека» означає приміщення, де зберігаються книги («бібліо» – книга , «тека» – сховище). Бібліотеки з'явилися з незапам'ятних часів. Давні єгиптяни називали їх «аптеками для душі», тому що книги робили людську душу благородною і чуйною, а розум – сильним. В Україні перша бібліотека з'явилася за часів Київської держави, її створив князь Ярослав Мудрий у 1037 році. Сиділи переписувачі в соборі, переписували книги, перекладали з інших мов, коштували вони дуже дорого, палітурку оздоблювали коштовностями. Тому й не дивно, що до полиці книгу частенько прикріплювали ланцюгом.
Відео про першу бібліотеку.
Учень 3:
І от прийшла славна пора. У XIII ст. в Європі навчилися виготовляти папір.
В середині XV ст. в Німеччині запрацював перший в Європі друкарський верстат майстра Йоганна Гутенберга.
Першим друкарем в Україні був Іван Федоров. У 60-х роках XVI ст. він працював у Львові, але його робота й досі згадується з вдячністю.
У Києві є два музеї, це Київський музей книги та книгодрукування (розташований на території Києво – Печерської лаври) і Музей літератури.
Ведуча:
Ми перегорнули перед вами лише кілька сторінок історії появи книги, без яких неможлива розмова про неї. Якщо ж вам захочеться докладніше довідатися про історію книги і книгодрукування, зверніться до нашої бібліотеки.
Читець 1:
Бібліотека... Тиша... І століття.
Історія... і тисячі книжкових див,
Благословляєм вас на довголіття,
Всіх тих, хто труд цей славний полюбив.
Професія, як світ, стара і давня.
Від перших зшитків до товстих томів,
Ви любите і бережете вірно
Пилинки часу й заповідь віків.
Щасливі ви... Вам слово довіряли!
Читець 2:
Франка й Шевченко,
Пушкін і Крилов,
Петрарка, Українка і Свєтлов.
Даєте ви не книги під розписку,
А читачам даруєте великий світ
І в юних душах нерозкритих чистих
Ви сієте добро з дитячих літ.
Тут думи і думки, науки злети,
Хай дмуть у світі вітри перемін.
Навіки збережи свій скарб, бібліотеко.
Щоб не торкнулися його ні забуття, ні тлін!
Ведучий:
Споконвіку булава була символом України. Наш президент, приймаючи присягу на вірність народу України, тримав у руках цей символ влади. У школі символічно булаву тримає наш директор. Запрошуємо до вітального слова…...
Виступ директора.
Ведучий:
Професія бібліотекаря почесна і найгуманніша з усіх професій. Це він – хранитель і провідник безлічі книг і журналів. Це його слово може визначати і пристрасті, і захоплення на все життя. Бібліотекарю писали оди, складали вірші та легенди. Одну з легенд пропонуємо вашій увазі.
Читець:
ЛЕГЕНДА ПРО БІБЛІОТЕКАРЯ
Було у батька три сини. Перед смертю він подарував кожному по книзі і звелів розпорядитися подарунком як хто захоче і, розпорядившись, посадити на могилі батька по жолудю. Поховали батька. Як він сказав, так і зробили. Старший син продав свою книгу і купив щось потрібне для господарства. Середній поставив на видне місце, як пам'ять про батька. А молодший взяв свою і пішов до людей. Куди б він не заходив, в кожній хаті давав почитати батькову книжку або читав і розповідав сам. І люди були дуже вдячні юнакові, годували його, давали притулок на ніч. А коли бували в його селі, то обов'язково відвідували могилу батька і дякували за хорошого сина, який за допомогою розумної книги подарував їм багато гарних думок, зробив добрішими їхні серця.
Пройшов час. Жолудь старшого сина згнив і пропав, середнього сина – дав кволий росток, який пожовтів і засох. А із жолудя молодшого сина почав рости молодий дубок, який перегнав берізки і сосни і пішов угору, розкинув назустріч небу і хмарам свої могутні гілки.
Багато весен і зим сплило по річці часу. Люди забули імена синів того чоловіка. Але мудре насіння знань із батьківської книги дало міцні ростки. Ті знання передавалися із покоління в покоління, збагачувалися новими. Давно змінилось одне покоління іншим, і тільки вічнозеленим залишається той дуб, підпирає гілками небо, грізно сперечається з блискавками.
Така легенда – легенда про юнака-бібліотекаря, який приніс людям знання. Його справа стала безсмертною.
Ведучий:
Ми провели опитування «Для мене бібліотека, це…». Увага на екран.
Входжу у книжковий я
Багатства храм.
Низько вклонюся,
Ніби богам.
Стоять в обкладинках
Чудо-дари,
Слова друковані
До рук бери.
Прожиті долями
Книжок ряди.
Джерельна мудрість там.
Навчить завжди
Кохати й мріяти
І бачить сни,
Стрічати в радості
Красу весни.
Любити рідний край
І батьків дім.
Хліба колосяться –
І щастя в тім.
Читати книгу нам –
Прожить життя
Людини іншої
Без вороття.
Героєм бути там
І з ним пройти
Путі терновії –
Дійти мети.
Входжу у книжковий я
Багатства храм.
Низько вклонюся
Ніби богам.
Бібліотекарю,
Схилю чоло.
Що книжки мудрості
Співа хвалу.
Ведуча:
Бабине літо і свято великого, духовно багатого колективу працівників бібліотеки. Скільки в цих стінах переплелось людських доль, скільки збережено і упорядковано книг! Тільки один раз відчиняються двері, щоб залишитися назавжди разом із магічною силою книги.
Ведучий:
Хтось із мудрих сказав: «Бібліотекар – це не професія, а стан душі». Для кожної освіченої людини бібліотекар — це, насамперед, творча особистість, яка безкорисливо, щедро, з повною віддачею служить суспільству, читачеві.
Ведуча:
Сьогодні ми хочемо сказати щирі слова подяки, вам, тим, хто присвятив бібліотечній справі все своє життя, хто багато років тому переступив поріг бібліотеки і залишився в ній назавжди... Скільки теплих слів сказано про представників цієї професії. І недарма їх поважають. Ці привітні, добрі, працьовиті жінки, їх знають викладачі та студенти. Свою любов ці трудівниці віддають навчально – виховному процесу та книзі.
Ведучий:
Це завідувачка бібліотекою…., провідний бібліотекар – …... Вітаємо їх щедрими оплесками.
Вітання бібліотекарів.
Читець 1:
Спасибі вам за душі золоті,
Що людям ви даруєте турботу.
Нехай щастить повсюди у житті,
Удачі вам і вдома, й на роботі,
Щоб вам жилось на світі легко й світло.
Хай серце Ваше буде молодим, -
Таким, як є – і щирим і привітним.
Читець 2:
Дорогі наші бібліотекарі!
Перед Вами схиляємось у поклоні.
Усі найкраші квіти на землі
Даруємо вам сьогодні.
Бажаємо вам довго жити
Без горя, сліз і без журби,
Щоб вам щастило й здоровилось
На довгі роки, назавжди.
Читець 3:
Низький уклін вам, бібліотекарі,
Спасибі за мужність, за щирість, за ласку,
За добрість і мудрість, за зоряну казку,
За витримку вашу, за теплеє слово.
До вас ми повернемось знову і знову.
Читець 1:
Миру, радості, щастя, добра
Всім бажаєм багато-багато!
Читець 2:
Нехай щодня вам лиш удача сяє –
Цього ми вам бажаєм нині знов.
Читець 3:
А доля щедро всім вам посилає
Надію, Віру і завжди Любов.
Звучить музика.
Читець:
Сьогодні свято храму книг,
Бібліотеки славне свято.
Зібрались ми у залі цім,
Щоб теплих слів сказать багато.
Щоб возвеличить до кінця
І щоб віддати щиру шану
Усім, усім працівникам,
Що відкривають двері храму.
Що в наш такий нелегкий час
Знайшли до кожного стежину
Щоб зацікавити студенів,
Ви віддаєтесь до кінця.
За це Вам дуже вдячні люди.
Без книги, без бібліотек
У нас майбутнього не буде!
Ведучі разом:
На цьому наше святкова зустріч закінчена. Дякуємо за увагу! До нових зустрічей!