Сценарій виховної години на тему
« Інтернет залежність. Ігроманія»
Круглий стіл, присвячений проблемі комп'ютерної залежності.
Підготувала Бушняк О.М.
Викладач Ізмаїльського агротехнічного коледжу
Комп'ютери - це такі машини, які призначені для вирішення проблем, яких би у вас не було, якби ви не мали комп'ютер.
Форма проведення - круглий стіл - дозволяє дітям висловитися, розвиває навички дискусії. Дуже важливо, щоб учитель-ведучий зумів організувати обговорення. Дискусія за круглим столом складається з 3 блоків: 1) інформаційний (інформація з проблеми комп'ютерної залежності) і 2 блоки обговорення ( «Хто винен» і «Що робити?»).
Дії ведучого в кожному блоці: спочатку дати слово «гостям», потім - іншим студентам. При цьому в інформаційному блоці можна допускати обговорення. Після повідомлень «гостей» підліткам пропонується доповнити їх виступу новими фактами. У блоках обговорення вони вже можуть висловлювати свої думки.
Бажано, щоб викладач постійно підкреслював, що в результаті дискусії повинно бути вироблено спільну думку, яка спирається на погляди більшості. Тому дуже важливо в кінці кожного блоку підвести підсумок, сформулювати спільну думку.
Всі репліки детально виписані в сценарії, але це не означає, що їх потрібно роздати всім студентам. Це перетворить круглий стіл в відрепетируваною ранок, який буде нецікавим для підлітків. Для них важливо саме висловитися і бути почутими. Тим більше тема близька і зрозуміла кожному. Тексти можна роздати тільки «гостям», попередивши їх, що вони подані не для зубріння, а для орієнтиру (за часом і змістом).
Мета:
• ознайомити дітей зі шкідливими наслідками комп'ютерних ігор, дати уявлення про Інтернет-залежності;
• формувати позитивне ставлення до таких якостей характеру, як самостійність, допитливість;
• розвивати навички участі в дискусії;
• спонукати дітей до розширення свого кругозору, до участі в спортивних секціях, до самопізнання, саморозвитку, самовдосконалення.
Форма проведення: круглий стіл.
Підготовка: розподілити ролі серед студентів: мами (2), лікарі (2), програмісти (2), забезпечити всіх текстами. Всіх дітей посадити за парти, а «гостей» - обличчям до класу біля дошки.
Оформлення: написати на дошці тему, епіграф.
План виховної години:
I. Мотиваційна бесіда.
II. Круглий стіл «Страждання від кіберманіі».
1. Перший блок дискусії. «Три грані проблеми».
2. Другий блок дискусії. "Хто винен?"
3. Третій блок дискусії. "Що робити?"
III. Заключне слово.
IV. Підведення підсумків (рефлексія).
Хід заняття:
I. Мотиваційна бесіда. ( слайд №1)
Класний керівник. Сьогодні ми торкнемося теми, яка є актуальною для всіх підлітків.
6) Чи доводилося вам обманювати близьких, кажучи, що ви писали реферат або шукали інформацію, в той час коли ви просто грали або спілкувалися?
7) Чи траплялося вам забувати про час під час гри за комп'ютером?
8) Відкладаєте ви важливі справи заради комп'ютера?
9) Чи любите ви пограти за комп'ютером в хвилини смутку, пригніченості?
10) Чи сварять вас батьки за те, що ви занадто багато грошей витрачаєте на ігри та Інтернет?
(Відповіді дітей.)
Приблизно такі запитання ставлять психологи, коли хочуть переконатися, чи страждає людина комп'ютерною залежністю. Я задала ці питання, щоб ви тверезо подивилися на себе з боку, критично оцінили своє ставлення до комп'ютера. Позитивна відповідь на всі ці питання повинен змусити вас насторожитися.
II. Круглий стіл «Страждання від кіберманіі»
Перший блок дискусії. «Три грані проблеми» (слайд №2)
Класний керівник. Залежність від комп'ютера - нова хвороба нашого часу або вигадана загроза? На Заході стверджують, що кожен п'ятий користувач Інтернету в тій чи іншій мірі страждає комп'ютерною залежністю. І в Україні вже багато схильні до цієї манії. Люди втрачають почуття реальності, йдуть у віртуальний світ. Найбільш незахищеними, як завжди, виявилися діти та підлітки. З'явився навіть такий термін - «комп'ютерний синдром». Хто в цьому винен і що робити? Сьогодні ми будемо обговорювати ці питання в ході круглого столу, який ми назвали «Інтернет залежність або Страждання від кіберманіі».
Дозвольте представити наших гостей. Точку зору батьків озвучать (імена, прізвища). Точку зору лікарів викладуть (імена, прізвища). Думка комп'ютерних фахівців висловлять (імена, прізвища). Починаємо обговорення. Перше слово - батькам.
(Слайд № 3) Мама 1. Багато батьків просто не розуміють, яку страшну руйнівну силу представляє комп'ютер. Одного 14-річного школяра з Румунії забрала з Інтернет-кафе «Швидка допомога». Хлопчик просидів в цьому кафе 9 днів поспіль і дійшов до повного фізичного і розумового виснаження. Його мати розповіла, що хлопчик був просто одержимий комп'ютерною грою «Counter Strike». Він не відходив від комп'ютера, перестав ходити в школу. Він брехав, крав з дому речі, щоб продати їх і витратити гроші на Інтернет. Він перестав митися і схуд на 10 кг.
(Слайд №4) Мама 2. Ще один страшний факт: 12-річний підліток з Єкатеринбурга загинув від інсульту після 12-годинної гри на комп'ютері. Лікарі дитячої лікарні, куди був доставлений хлопчик, кажуть, що кожного тижня до них надходить мінімум по одному підлітку, який потрапив в залежність від комп'ютерних ігор. Діти цілодобово без їжі і відпочинку можуть перебувати перед комп'ютером вдома або в ігрових клубах.
Мама 1. А ось і кримінальні факти: 13-річний підліток пограбував рідних бабусю з дідусем, щоб добути грошей для Інтернет - кафе. Старшокласник, награвшись в DOOM, жорстоко побив сусідських малюків. Таких історій досить в кожному відділенні поліції. Десятки тисяч хлопчиків і дівчаток заради віртуального світу кидають навчання, втрачають друзів, конфліктують з батьками.
Мама 2. Від комп'ютерів страждають не тільки діти, а й дорослі! Останнім часом в світі з'явилися комп'ютерні «вдови». Це жінки, чиї чоловіки «кібералкоголікі». Так називають людей, одержимих «комп'ютероманів». Вони до 18 годин в день проводять за комп'ютером, перестають стежити за своєю зовнішністю, тижнями не голяться і не миються, ходять по будинку в брудному одязі, а вилазки на вулицю і взагалі зводять до мінімуму. Бідні жінки дійсно відчувають себе солом'яними вдовами - начебто чоловік і поруч, але зовсім в іншому вимірі.
Класний керівник. Що можуть додати до цього наші учасники? Тільки факти! Чи можете ви навести подібні факти? Чи відчуваєте ви, що вас теж затягує в комп'ютерну трясовину? Чи бачите ви, як ваші друзі все більше і більше йдуть від вас у віртуальний світ? Чи можете ви навести протилежні факти, коли активісти комп'ютерних ігор не потрапляли ні в яку залежність? Як ми можемо класифікувати інтернет - залежність?
( Слайд № 5) Основні 6 типів інтернет - залежності такі:
1. Нав'язливий веб-серфінг - нескінченні подорожі по Всесвітній павутині, пошук інформації.
2. Пристрасть до віртуального спілкування і віртуальних знайомств - великі обсяги листування, постійна участь в чатах, веб-форумах, надмірність знайомих і друзів в Мережі.
3. Ігрова залежність - нав'язливе захоплення комп'ютерними іграми по мережі.
4. Нав'язлива фінансова потреба - гра по мережі в азартні ігри, непотрібні покупки в інтернет-магазинах або постійні участі в інтернет- аукціонах.
5. Пристрасть до перегляду фільмів через інтернет, коли хворий може провести перед екраном весь день не відриваючись через те, що в мережі можна подивитися практично будь-який фільм або передачу.
(Діти обмінюються думками, висказують свої точки зору.)
Отже, люди б'ють на сполох, побачивши, як їх близькі йдуть у віртуальний світ. Що скажуть лікарі?
(Слайд № 6) Лікар 1. Західні медики однозначно стверджують, що комп'ютерна та Інтернет-залежність існує. З'явився навіть такий діагноз: «кіберманія» або «патологічне використання комп'ютера» (ігри, Інтернет). Поки, правда, комп'ютероманія не є офіційним діагнозом, але деякі вчені припускають, що з часом кіберманія буде визнана захворюванням номер один в світі. На Заході вже є клініки, де лікують різні комп'ютерні розлади. У Фінляндії навіть були випадки, коли призовники отримували відстрочку від армії для лікування комп'ютерної залежності. В Україні поки мало людей звертаються за медичною допомогою, батьки бояться вести дитину до психіатра, не хочуть, щоб їхнє чадо лежало в одній палаті з наркоманами і алкоголіками.
(Слайд №7) Лікар 2. У чому проявляється кіберманія? Перш за все в тому, що люди вважають за краще більше часу проводити не в реальному житті, а в комп'ютерних іграх і Інтернеті - до 18 годин в день!
Підлітки починають прогулювати заняття, брешуть, занадто швидко роблять домашнє завдання, щоб швидше сісти за комп'ютер. У віртуальній реальності вони забувають про час, шалено радіють своїм віртуальним перемогам, і бурхливо переживають невдачі. Навіть поїсти нормально вони вже не можуть, вважаючи за краще жувати що-небудь перед монітором. А при спілкуванні в чатах вони вигадують собі віртуальний образ, який поступово витісняє їх реальне «я».
(Слайд № 8) Лікар 1. У чому небезпека кіберманіі? Перш за все, небезпечні багато комп'ютерних ігор. У них головна дія - це вбивство, причому барвисте, витончене. Але ж гра для дитини - це репетиція життя. Так і складається до 14-15 років думка, що насильство, вбивство - це захоплююче і корисне заняття.
(Слайд №9) Лікар 2. Друга небезпека ігор в тому, що перемогти в них набагато легше, ніж в реальному житті. Адже життя - це постійна боротьба, самоствердження, перемоги і невдачі. Все це не можна замінити віртуальними успіхами. Людина просто втрачає себе, свою особистість, стає приставкою до комп'ютера.
Лікар 1. Ще одна небезпека підстерігає любителів чатів. Багато, прикриваючись анонімністю, можуть говорити в чатах що завгодно, вважаючи, що таке спілкування розкріпачує їх, дає свободу. Але віртуальне спілкування не може замінити живого зв'язку між людьми. Людина, який занурився в вигаданий світ під чужим маскою, поступово втрачає своє обличчя, втрачає і реальних друзів, прирікаючи себе на самотність.
Лікар 2. Але найстрашніша небезпека в тому, що комп'ютероманія може перейти в інший вид залежності - від алкоголю, наркотиків.
Класний керівник. Даю слово нашим учасникам.
1) Чи згодні вони з висновками лікарів? Чи вважаєте ви, що комп'ютерні ігри підвищують агресивність?
2) Чи зменшилася кількість ваших друзів від того, що ви захопилися комп'ютерними іграми?
3) Чи вважаєте ви є за комп'ютером?
4) Які перемоги ви здобули в реальному житті за останній рік?
5) Чи доводилося вам спілкуватися в чатах? Ви виступали під своїм реальним ім'ям або під вигаданим? Відчували себе при цьому вільними, розкутими?
6) Які діти, по-вашому, найсильніше схильні до комп'ютерної залежності?
(Діти висловлюються.)
(Слайд № 10)
Прийшов час нам з вами провести тест і дізнатися страждаємо ми інернет залежністю. У 1994 році психіатр Кімберлі Янг розробила і опублікувала на сайті тест-опитувальник, спрямований на виявлення інтернет-залежності і отримала близько 500 відповідей. Більшість відповіли були визнані відповідно до обраного критерію інтернет-залежними. Виявилося, що поширеність цього розладу схожа з поширеністю патологічної азартність і складає від 1 до 5% користувачів Інтернету.
Згідно з дослідженнями доктора Кімберлі С. Янг, професора психології Піттсбурзького університету в Бредфорді (США), небезпечними сигналами (провісниками інтернет- залежності) є:
Нею ж був розроблений короткий тест, за допомогою якого можна визначити ступінь залежності від Інтернету. Наведемо його, адаптований варіант:
(Слайд №10)
ТЕСТ
6) Чи були у вас випадки, коли ви ризикували отримати проблеми в навчанні або в особистому житті через Інтернет?
7) Чи траплялося вам брехати членам сім'ї, лікарям або іншим людям, щоб приховати час перебування в Мережі?
8) Чи використовуєте ви Інтернет для того, щоб піти від проблем або від поганого настрою (наприклад, від почуття безпорадності, провини, роздратованості або депресії)?
!!! Пацієнт вважається інтернет - залежним у разі п'яти або більше позитивних відповідей на ці питання.
А зараз я пропоную висловитися комп'ютерним фахівцям. Чи справді так небезпечний комп'ютер? Чи може бути спілкування в чатах анонімним? Чи всі ігри побудовані на насильстві? Даю слово програмістам.
( Слайд № 11) Програміст 1. Комп'ютер може бути небезпечний. Адже це джерело електромагнітного випромінювання і неіонізуючої радіації. А це негативно впливає на людину. Але якщо дотримуватись санітарних правил, він може бути нешкідливим. У всіх організаціях правила роботи на комп'ютері повинні знаходитися прямо на робочому місці. Але у нас, на жаль, ці правила мало хто знає і виконує.
Наприклад, згідно з цими правилами, дорослій людині можна сидіти за комп'ютером не більше 4 годин на день, а дитині не більше 10-20 хвилин, в залежності від віку. Комп'ютер обов'язково потрібно «заземлити», не можна працювати за комп'ютером вагітним і жінкам, що годують груддю. У розвинених країнах ці правила дуже строго дотримуються. А у нас вважають за краще розплачуватися своїм здоров'ям.
( Слайд № 12) Програміст 2. Чи є шкода від комп'ютерних ігор? Не всі ігри побудовані на агресії. Є логічні ігри, ігри для вивчення шкільних предметів. Є тренажери, за допомогою яких можна отримати важливі і корисні навички. Є ігрові тести, які допоможуть перевірити свої знання. Що стосується Інтернету, то крім чатів там є форуми, де обговорюються серйозні питання і де можна висловити свою точку зору. У Всесвітній павутині кожен може створити свій сайт, зробити його популярним, стати зіркою Інтернету. Так що Інтернет не обов'язково призводить до втрати свого «я». Він дає дуже великі можливості для самоствердження, самовираження.
( Слайд №13) Програміст 1. Що ж стосується анонімності в Інтернеті, то вона уявна. Кожен комп'ютер має свою унікальну цифрову адресу, за якою його впізнають інші комп'ютерні мережі. Як тільки ти зайшов на який-небудь сайт, твою адресу миттєво фіксується і можна легко вирахувати, хто ти такий і де живеш. Ось чому хакерів майже завжди знаходять. Тому, опинившись в чаті і придумавши собі якийсь нік, не втрачайте самоконтролю - як би потім за це не довелося відповідати.
Програміст 2. Наприклад, в 2006 р за расистські висловлювання в Інтернеті був притягнутий до суду 37-річний користувач із США. Йому довелося заплатити штраф в 13 тисяч доларів. На суді він намагався піти від відповідальності, але провайдери довели, що існуючі технічні засоби дозволяють зі стовідсотковою гарантією визначити, який саме користувач мережі виходив в Інтернет і був на цьому конкретному сайті. До речі, ці ж технічні засоби можуть відстежити, які сайти найчастіше відвідуються з цього комп'ютера.
Класний керівник. Як бачимо, ні в самому комп'ютері, ні в Інтернеті немає нічого такого, що викликало б залежність. Що можуть додати до цього наші учасники?
1) Може хтось хоче сказати слово на захист комп'ютерних ігор?
2) У кого є свій сайт? На яких форумах і чатах ви буваєте? Яку інформацію шукаєте в мережі?
3) Чи знаєте ви про санітарні правила користування комп'ютером?
4) Чи не боїтеся ви, що хтось може дізнатися про ваші подорожі в Інтернеті?
5) Що цікавого для себе ви відкрили в Інтернеті?
6) До чого ж ми прийшли на цьому етапі дискусії: є комп'ютерна залежність або це все вигадки лікарів і батьків? (Так є.)
(Слайд № 14) Другий блок дискусії. «Хто винен?»
Класний керівник. Ми ознайомилися з різними точками зору на проблему комп'ютерної залежності. Починаємо другий блок нашої дискусії. Хто винен, що все більше і більше підлітків стають пацієнтами наркологічних лікарень і отримують діагноз «кіберманія»?
Спочатку слухаємо думки фахівців.
Варіанти думок:
мами:
- Господарі Інтернет-клубів, а також провайдери, які наживаються на здоров'ї наших дітей.
- Місцева влада, які отримують хабарі від цих структур.
- Санітарні станції, які не контролюють роботу цих клубів.
- Вчителі, які не проводять бесіди про охорону життя і здоров'я дітей.
лікарі:
- Винні батьки в тому, що дають дітям гроші, не питаючи, як вони їх витратять.
- Винні діти, які шукають тільки задоволень і розваг, не бажаючи працювати.
- Винна влада, які не створили дітям умов для занять спортом, для розвитку здібностей і талантів.
- Винні вчителі, які не можуть захопити дітей якоюсь цікавою справою.
програмісти:
- Винні виробники комп'ютерів. Вони випускають все нові і нові ігри і програми, які вимагають все більше і більше потужних комп'ютерів. Тому люди змушені постійно оновлювати свої машини. А цікаві діти всі хочуть спробувати і потрапляють в залежність.
- Винні батьки, які не стежать за дітьми, не знають, чим вони займаються.
- Батьки винні. Якби вони самі освоїли комп'ютер, вони б могли зрозуміти, що можна, а чого не можна дитині. А так їм здається, що раз вони купили дітям комп'ютер, то про їх розвиток можна не турбуватися. Тоді про це подбають дядьки й тітки з Інтернету і ігрових клубів.
- Лікарі теж винні. Потрібно було ставити ці питання перед урядом, залучати до обговорення пресу, телебачення.
- Винен уряд. Він міг прийняти закони, які б забороняли дітям вночі сидіти в ігрових клубах, могло б взагалі закрити ці клуби або вивести їх за межі міста.
Класний керівник. Що скажуть наші учасники? Кого звинувачувати в тому, що діти потрапляють в комп'ютерну залежність?
Зразкові відповіді:
- Винні самі діти.
- Батьки винні. Вони не хочуть розуміти дітей, тільки лають, повчають. Ось діти і тікають у віртуальну реальність.
- Винна школа. У ній така сірість і нудьга, а в віртуальної реальності ти герой, переможець, від тебе залежить доля світів і цивілізацій.
Класний керівник. Прошу зробити висновок: «хто винен в тому, що дитина стає залежним від комп'ютера? (В формуванні комп'ютерної залежності у дітей винні батьки, лікарі, школа, міліція, місцева влада, самі діти і т. п.)
Третій блок дискусії. "Що робити?"
Класний керівник. Отже, проблема комп'ютерної залежності. Ми вислухали різні точки зору, визначили винних. Приступаємо до завершального етапу дискусії. Спробуємо відповісти на питання: що робити, щоб люди не потрапляли в полон кіберманіі? Слово нашим гостям.
Зразкові варіанти думок:
мами:
- Закрити всі ігрові клуби.
- Дозволити дітям доступ в Інтернет тільки в «супроводі» дорослих.
- Звільнити начальника санітарної станції, директора школи, переобрати мера і т.п.
- Заборонити вчителям вимагати від дітей реферати, щоб вони не скачували їх з Інтернету.
- Навчати дітей роботі з корисними програмами та іграми, в які можна грати разом з батьками.
лікарі:
- Ввести цензуру на ігри. Забороняти використання в клубах агресивних ігор.
- Ввести покарання для батьків, чиї діти стали інтернет - залежними. Змусити їх спілкуватися зі своїм дітьми по 4 години щодня.
- Кожна дитина повинна зайнятися спортом або знайти собі якесь хобі. Тоді і друзі з'являться, і нудьгувати буде ніколи.
- Потрібно прийняти закони, які забороняють пропаганду насильства в іграх, і суворо карати за порушення цих законів.
програмісти:
- Потрібно кожному стати грамотним користувачем, а не чайником.
- Критично ставитися до ігрових новинок, не купувати все підряд. Обмежити використання агресивних ігор.
- Добре б всім школярам зайнятися програмуванням. Це буде і заняття, і розвиток, і спілкування з цікавими людьми.
- Дітям потрібно взагалі поменше грати. Нехай кожен спробує створити свій сайт, тоді знадобиться щось розповісти про себе, показати, в чому твоя унікальність. А це підштовхне до саморозвитку.
Класний керівник. Слухаємо пропозиції наших учасників. Може бути, комусь із них вдасться знайти компромісний варіант вирішення проблеми комп'ютерної залежності? (Діти висловлюються, повторюючи і перефразовуючи думки гостей, додають свої оригінальні пропозиції.)
І як підсумок цього етапу обговорення формулюємо висновок: що ми можемо зробити, щоб не потрапити в комп'ютерну залежність? (Потрібно стати грамотним користувачем, освоювати корисні про- грами, потрібно поменше гратися, а зайнятися спортом, спілкуватися з друзями, читати книги і т. П.)
І як можна сформулювати загальний підсумок нашої дискусії?
(Можна задати навідні запитання: Чи існує комп'ютерна залежність? Хто винен в її появі? Як боротися з цим злом?)
Приблизний результат дискусії: - Комп'ютерна залежність існує. - Це результат розбещеності дітей, безвідповідальності батьків, безпечності влади, жадібності представників грального бізнесу. –
Вихід - в підвищенні комп'ютерної грамотності, у введенні цензури, в прийнятті законів, які підвищували б відповідальність батьків і представників бізнесу.
Класний керівник. Наше обговорення добігло кінця. І завершити його я хотіла б словами одного письменника. Він обговорював в Інтернеті проблему комп'ютерної залежності і на закінчення написав: «Я пишу ці роздуми на комп'ютері, відправляю їх електронною поштою через світову мережу, черпаю інформацію з Інтернету. Всі ці факти свідчать про те, що я ні в якій мірі не є компьютерофобію. Більш того, я дуже люблю цей маленький ящик, який допомагає мені жити. Але моя любов закінчиться в той момент, коли, або якщо, я зрозумію, що не я володію їм, а він мною ».
III. Заключне слово
Класний керівник. Сьогодні ми говорили про комп'ютерної залежності. Проблема ця неоднозначна і поки далека від вирішення. Але ми і не прагнули розв'язати цю проблему у що б то не стало. Обговорюючи цю проблему, ми вчилися вести дискусію, вчилися слухати і чути один одного. В ході жвавого обговорення ми вчилися живому спілкуванню - саме тому, чого ніякої, навіть найпотужніший комп'ютер дати не в силах. Подивіться на епіграф до сьогоднішньої класної години [читає). Бажаю вам, щоб ваш комп'ютер створював для вас якомога менше проблем.
IV. Підведення підсумків (рефлексія)
Класний керівник. Чи стосується вас те, про що ми говорили сьогодні? Чи з'явився привід задуматися про себе і змінити свою поведінку? Що дав вам сьогоднішній класна година? (Відповіді дітей.)
1