Що для вас означає здоровий спосіб життя?

Про матеріал
  • ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОГО НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ З ПИТАНЬ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ - цей матеріал допоможе вчителям організувати роботу в класі щодо формування здорового способу життя
Перегляд файлу

БІЛОЗЕРСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БІЛОЗЕРСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №2

 ім. БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

 

 

 

 

D:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\ЗЕЛЕНІ ХУТОРА\Хутора\PICT0120.JPG

 

 

 

 

 

 

 

З ДОСВІДУ РОБОТИ

КЛАСНОГО КЕРІВНИКА

5-Б КАСУ

КОРОБОНЕНКО

ТЕТЯНИ ВОЛОДИМИРІВНИ

 

 

 

 

2012

З давніх пір та й понині

Кажуть всі на Україні : «Здоровенькі були!»

Ми починаємо своє привітання з побажання здоров’я і закінчуємо розмову словами «Хай Вам щастить!», «Будьте здорові!»

Здоровий спосіб життя (ЗСЖ; анг. Healthy lifestyle, анг. Health promotion) — спосіб життя окремої людини з метою профілактики хвороб і зміцнення здоров'я.

Здоровий спосіб життя з точки зору медиків - це гармонійний режим поєднання роботи та відпочинку, оптимальне харчування, фізична активність, дотримання гігієни, відсутність шкідливих звичок, доброзичливе ставлення до оточуючих і до життя взагалі.

ЗСЖ містять різноманітні елементи, що стосуються усіх сфер здоров`я - фізичної, психічної, соціальної і духовної. Найважливіші з них - харчування (споживання якісної питної води, вітамінів, мікроелементів тощо), побут (якість житла, відпочинок, рівень психічної і фізичної безпеки), умови праці (безпека, стимул професійного розвитку), рухова активність (фізична культура і спорт, системи оздоровлення, фізичний розвиток).

Гармонія духу і тіла, чудове здоровя, надзвичайна сила завжди захоплювали людей. У всі часи прагнули до цього, водночас запитуючи себе, чи можна зберегти, примножити і навіть повернути здоровянеоціненний подарунок життя. Це питання завжди було актуальним для людини, бо міцне здоровяоснова життя; воно відкриває можливості для усіх звершень і досягнень. Недарма народне прислівя стверджує: “Грошімідь, одягтлін, а здоровя найдорожче”.

Що ж для мене означає здоровий спосіб життя? Ще 24 століття тому був відомий один із найважливіших життєвих законів: здоровя неможливе без правильного харчування. Гіппократ говорив про це так: “Наші харчові речовини повинні бути лікувальним засобом, а наші лікувальні засоби повинні бути харчовими речовинами”. Сучасна людина стала значно менше рухатися. Епоха науки і техніки зробила мінімальною фізичну активність людей. Іноді здається, що незабаром руки і ноги будуть потрібні нам лише для того, щоб натискати на кнопки. Але я гадаю, що навіть найдосконаліша медицина не захистить людину, котра не буде багато рухатися, займатися гімнастикою чи фізичними вправами. Як переконують учені, важливою умовою для збереження здоровя є правильне, гармонійне чергування праці, відпочинку та сну.

    Люди, які ведуть здоровий спосіб життя, дотримуються правил безпеки навчання та праці, яким властива висока духовність, залишаються здоровими до глибокої старості. Справедливо зазначає видатний український хірург Микола Амосов: «У більшості хвороб винна не природа, не суспільство, а сама людина. Найчастіше вона хворіє через лінощі й жадобу, а інколи - й від нерозумності».

Збереження і відновлення здоров'я залежить від рівня культури. Це - не тільки сума знань, а й поведінка людини, сукупність її моральних засад.

Серед потреб людини здоров'я не завжди посідає перше місце порівняно з побутовими речами та іншими матеріальними благами. Звичайно, здоров'я залежить від добробуту, але збагачення, накопичення модних і дорогих речей для багатьох людей стало, на жаль, метою всього життя, заради якого вони нехтують фізичним і духовним удосконаленням, забруднюють довкілля, чим шкодять не лише собі, а й своїм нащадкам.

Чому слід дбати про здоров'я? Яка мотивація людини в цьому випадку? У кожного - своя мотивація бути здоровим: хтось хоче бути гарним, струнким; дехто зважає на те, що для досягнення успішної кар'єри в певній професії треба бути здоровою людиною; для когось здоров'я означає заощадження коштів на ліках, а для декого - це активне довголіття, радість повноцінного життя. Як би там не було, але загальновідомим є те, що лікуватися набагато дорожче, ніж вести здоровий спосіб життя.

Багато людей нерозумно і довго випробовують стійкість свого організму, коли зловживають, наприклад, алкоголем, курять або вживають наркотики. Інколи дуже швидко, а інколи лише через тривалий час виявляються наслідки такого життя, спрацьовують зворотні зв'язки: людина захворює на важкі, часом невиліковні хвороби. Тоді люди звільняються від своїх шкідливих звичок, проте буває запізно.

На щастя, є не лише негативні зворотні зв'язки. Ефект від ранкової зарядки чи загартування холодною водою виявляється не раніше ніж через місяць, але в цьому випадку зворотний зв'язок - позитивний. Сповільнена дія і довге невиявлення ефекту зворотних зв'язків - одна з головних причин валеологічно недоцільної поведінки людей, недооцінки значення здорового способу життя для збереження здоров'я та досягнення активного довголіття.

Настанова на довге здорове життя - важливий чинник здоров'я. Якщо людина думає тільки про хворобу, «входить» у неї, не мобілізує внутрішні резерви, їй складно, а то й неможливо досягти певного рівня здоров'я. Настанова на довге здорове життя допомагає зміцнити здоров'я, а при потребі - перемогти хворобу.

Навчання здоров'ю, на перший погляд, - простий процес. Адже зараз є так багато інформації про здоров'я, про засоби його зміцнення. Цьому можна вчитися в школі, від батьків і друзів, читаючи книжки і газети, слухаючи радіо- і телепередачі. Але навчитися цьому людина може лише сама. Ось тут і виявляється позитивна щодо здоров'я культура людини, її мотивація, настанова на життя, розуміння сутності зворотних зв'язків при оцінюванні дії чинників здоров'я і нездоров'я. Видатний український фізіолог академік Олександр Богомолець зазначав: «Уміння продовжувати життя - це, насамперед, уміння не скорочувати його».

Знаючи, що таке здоров'я, які чинники впливають на його складові, що таке здоровий спосіб життя, спробуйте вибрати життєвий шлях, що веде до здоров'я.

Не випадково, вітаючи один одного з днем народження або з приводу іншого свята чи події, ми бажаємо здоров'я і щастя. Дійсно, ці два поняття нерозривно взаємопов'язані. Безперечно, без здоров'я не може бути щастя.

 

 

 

 

 

ВИЗНАЧЕННЯ ЗДОРОВ'Я ЗА РІЗНИМИ АВТОРАМИ

 

«Здоров'я людини - щастя. Найбільше щастя полягає в пречудовій мудрості. Людське щастя розкривається в розсудливості та цнотливості. Насолода людини - у діяльності, а фізичний стан має поєднуватися з душевною активністю

Арістотель

«Здоров'я - це рівновага та гармонія чотирьох соків, споріднених частин, органів, нарешті, сил, що керують усім організмом

Гален

«Здоров'я - це стан, ... в якому ми не відчуваємо болі і який не заважає виконувати функції нашого щоденного життя: брати участь у керівництві, митися, пити та їсти і робити все, що ми хочемо

Гален

«У тілі людини є чотири соки: кров, флегма, жовта і чорна жовч... Якщо соки змішані в певних кількостях і нормальні, - людина здорова

Авіценна

 «Здоров'я - стан рівноваги між вимогами середовища та силами організму                                                               О. О. Остроумов

«Хіба здоров'я не диво

А. П. Чехов

«Здоров'я - такий стан організму людини, коли функції всіх його органів і систем врівноважені із зовнішнім середовищем і відсутні будь-які хворобливі зміни. Саме поняття «здоров'я», як і поняття «норма», є умовним і об'єктивно встановлюється на основі антропометричних, клінічних, фізіологічних і біохімічних показників

                                                                           Л. О. Брусіловський

«Здоров'я... - стан індивіда, чий організм функціонує добре

                                                                              Енциклопедія Ларусса

 «Здоров'я - це стан, за якого всі функції тіла та розуму зберігають нормальну активність

                                         Медична енциклопедія, Філадельфія, 1964

«Під здоров'ям у загальному плані розуміють можливість людини адаптуватися до змін оточуючого середовища, взаємодіючи з ним вільно, на основі біологічної, психологічної та соціальної сутності людини

М. Попов, П. Михайлов

«Здоров'я полягає у здатності організму зберігати рівновагу відповідно до віку та соціальних запитів, за якої організм у рівних межах вільний від невдоволеності, дискомфорту та хвороб і яка сприяє виживанню виду

Г. Блюм

«Здоров'я - правильна, нормальна діяльність організму                     Є. І. Ожегов

УКРАЇНСЬКІ ПРИКАЗКИ ТА ПРИСЛІВ'Я ПРО ЗДОРОВ'Я

 

Часом влучний короткий вислів - більш ємкий, ніж наукове визначення. Коли не вистачає слів, можливо, доречним буде використання оригінальних, перевірених століттями коротких, але глибоких за змістом приказок і прислів'їв, цих своєрідних «формул» здоров'я.
Аби моя голова здорова була, то все гаразд буде.

Без здоров'я нема щастя.

Без здоров'я ніщо людині не миле.

Бережи і шануй честь змолоду, а здоров'я - під старість.

Бережи одежу знова, а здоров'я - змолоду.

Бувай здорова, як риба, гожа, як вода, весела, як весна, робоча, як бджола, багата, як земля свята!

Було б здоров'я, а все інше наживем.

Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив.

Весела думка - половина здоров'я.

Веселий сміх - здоров'я.

Все можна купити, тільки здоров'я - ні.

Дай, Боже, здорово сходити, а на друге заробити!

Дай, Боже, разом двоє: щастя і здоров'я!

Держи голову в холоді, а живіт в голоді - будеш здоровий.

Держи голову в холоді, ноги в теплі, проживеш довгий вік на землі.

Добра жінка і здоров'я - то найбільший скарб.

Добре здоровому вчити хворого.

Добрі зуби й камінь їстимуть.

Журба здоров'я відбирає, до гробу попихає.

Здоровий злидар щасливіший від багача.

Здоровий хворого не розуміє.

Здоровому все здорово.

Здоровому все на здоров'я йде.

Здоровому пироги не вадять.

Здоров'я більше варте, як багатство.

Здоров'я - всьому голова.

Здоров'я входить золотниками, а виходить пудами.

Здоров'я - це маєток.

Здоров'я - найдорожчий скарб.

Здоров'я маємо - не дбаємо, а стративши - плачемо.

Їж - не переїдайся, пий - не перепивайся, говори - не переговорюйся, то будеш здоров.

Коли б голова здорова, то будуть воли та корови.

Ліпше здоров'я, як готові гроші.

Над здоров'ям нема старшого.

Найбільше щастя в житті - здоров'я.

Не просімо хліба у Бога, а просімо здоров'я.

Поки чоловік здоров, то здоров'я не шанує.

Світ великий - було б здоров'я.

То слабого питають, а здоровий, що впіймає, то змеле.

Той здоров'я не цінить, хто хворий не був.

Хай Бог дасть на здоров'я!

Хіба треба у недухого питати, чи бажає він здоров'я мати?

Хто здоров, той ліків не потребує.

Хоч не скоро, та здорово.

Худоба - річ набута, а здоров'я - ні.

Щоб ти був здоров, як вода!

Як на душі, так і на тілі.

Як я здоров, то мені й хрін за цукор.

Який «Здоров!», такий «Помагай-Бог

Як хочеш здоров'я мати, мусиш рано вставати, а звечора рано лягати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТЕСТ  ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ

ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

  1. Ранкова зарядка:

Кожен день-0;

Двічі на тиждень – 5;

Не роблю -10.

  1. До роботи дістаюся:

Громадським транспортом-5;

Машиною-10;

Велосипедом, пішки – 0.

  1. Маса тіла:

Нормальна-0;

На кожні 5 кг понад норми – 5;

  1. Паління:

Не палю- 0;

10 цигарок впродовж доби -5;

Пачка за добу -10.

  1. Харчування:

Багато масла, яєць, сметани – 5;

Багато цукру, цукерок- 5;

             Поживна вечеря перед сном-5;

  1. Виробнича гімнастика:

Роблю-0;

Не роблю-5.

  1. Фізичні вправи:

Живу без них-10;

24 год. на тиждень – 5;

8 год. на тиждень – 0.

  1. Алкогольні напої:

Не вживаю – 0;

На свята-5;

Щодня -10.

РЕЗУЛЬТАТИ:

25 балів – ви обрали здоровий спосіб життя.

26-50 б.- загалом ваш спосіб життя можна назвати здоровим, але варто позбутися шкідливих звичок.

Понад 50 б. – нездоровий спосіб життя, потрібно якнайшвидше позбавитися шкідливих звичок.

 

Місячник боротьби і профілактики туберкульозу

D:\ФОТО-ШКОЛА\Мій клас\PICT0150.JPG

 

 

 

D:\ФОТО-ШКОЛА\Мій клас\PICT0152.JPG

 

Виступ  агітбригади «Здоровані»

«Про здоров'я дбати – горя не знати» E:\ШКОЛА\PICT0436.JPG

Конкурс «Ум, здоровье, красота – наши  с бабушкой друзья»

 

E:\ШКОЛА\PICT0094.JPG

 

Озеленення класу

D:\ФОТО-ШКОЛА\Мій клас\PICT0156.JPG

D:\ФОТО-ШКОЛА\5 - б клас. 2011рФото\ДАРИ ОСЕНІ\PICT0097.JPG

D:\ФОТО-ШКОЛА\Мій клас\PICT0157.JPG

D:\ФОТО-ШКОЛА\5 - б клас. 2011рФото\Кам'янська січ\PICT0076.JPGКамянська Січ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\ФОТО-ШКОЛА\5 - б клас. 2011рФото\Кам'янська січ\PICT0115.JPG

 

 

D:\ФОТО-ШКОЛА\5 - б клас. 2011рФото\Кам'янська січ\PICT0106.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\ФОТО-ШКОЛА\5 - б клас. 2011рФото\міс осінь\PICT0038.JPG

D:\ФОТО-ШКОЛА\5 - б клас. 2011рФото\міс осінь\PICT0078.JPG

D:\ФОТО-ШКОЛА\5 - б клас. 2011рФото\міс осінь\PICT0080_NEW.jpg

Конкурс «Я і моя матуся»D:\ФОТО-ШКОЛА\Свято Весни2012\PICT0029.JPG

 

D:\ФОТО-ШКОЛА\Свято Весни2012\PICT0032.JPG

 

D:\ФОТО-ШКОЛА\Свято Весни2012\PICT0028.JPG

КОНКУРС «Хто найсильніший,найспритніший, найвеселіший?»

D:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\23 ЛЮТОГО\PICT0217 - копия.JPG

 

 

D:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\23 ЛЮТОГО\PICT0212.JPG

 

D:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\23 ЛЮТОГО\PICT0215.JPG

 

                Зелені хутори Таврії

            D:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\ЗЕЛЕНІ ХУТОРА\Хутора\PICT0005.JPG

 

D:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\ЗЕЛЕНІ ХУТОРА\Хутора\PICT0131.JPGD:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\ЗЕЛЕНІ ХУТОРА\Хутора\PICT0126.JPG

 

D:\Таня\ФОТО-ШКОЛА\ЗЕЛЕНІ ХУТОРА\Хутора\PICT0082.JPG

docx
Додано
13 серпня 2018
Переглядів
524
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку