"Shops and shopping"

Про матеріал
Цели: закрепить лексический и грамматический материал по теме «Магазины и покупки»; формировать навыки диалогической речи по теме «Делаем покупки», совершенствовать навыки чтения. Основные задачи: 1.Развивать умение и навыки устной речи: - учить понимать на слух основное содержание видеофрагмента. - закрепить грамматический материал структура there is /there are и there was/there were. - учить вести диалог «В магазине». 2. Развивать умения в чтении: - учить выразительно читать вслух небольшие тексты диалогического характера. Тип урока: Урок закрепления (применение полученных знаний на практике)
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок по английскому языку проведённый в 4 классе на тему “Shops and shopping

 

 

Подготовила:

учитель английского языка

Богданеко Е.И.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Shops and shopping

 

Цели: закрепить лексический и грамматический материал по теме «Магазины и покупки»; формировать навыки диалогической речи по теме «Делаем покупки», совершенствовать навыки чтения.

 

Основные задачи:

 

1.Развивать умение и навыки устной речи:

- учить понимать на слух основное содержание видеофрагмента.

- закрепить грамматический материал структура there is /there are и there was/there were.

- учить вести диалог «В магазине».

2. Развивать умения в чтении:

 

- учить выразительно читать вслух небольшие тексты диалогического характера.

 

Тип урока: Урок закрепления (применение полученных знаний на практике)
 

 

 

Ход урока

 

I. Подготовка к восприятию иноязычного материала

 

1. Приветствие и проверка готовности к уроку

 

- Good morning children. I’m glad to see you.

2. Знакомство с темой и задачами урока

 

- Today we are going to speak about shops and shopping. At the lesson we will revise the names of the shops and expressions about shopping. Also we will speak about shops and learn how to speak in the shop.

 

1. Речевая разминка

 - Do you like shopping?

- Who usually goes shopping in you family?

- Do you go shopping every day?

- What do you usually buy in the shop?

- What shops do you know?

- Let’s remember the shops.

 

 

2. Повтор Л.Е. темы.

T: Now children look at the screen listen to the announcer and read some words and some sentences after him. Скриншот 2014-01-09 21

 

3. Игра «What can you buy in this shop?

- Now, I suggest you to play a game:  “What can you buy in this shop?”

- Children, look at screen and tell me please what is the shop? What can you buy in this shop?

 

Скриншот 2014-01-09 21

 

II. Основная часть урока

  1. Закрепление грамматического материала глагол to be в настоящем и прошедшем времени.

- And now children let’s remember when we use thе structure  there is /there are. Look at the Screen. (дети смотрят на презентацию и составляют примеры)

 

  1. Аудирование.
  1. Просмотр отрывка
  2. – Now children we will watch a short video about modern town and old town Smaltown.

Listen to the story and be very attentive because your task will be answer the questions after watching  the video.

- Are you ready? Let’s start. Look, listen and answer the questions.

3. Релаксация физминутка для глаз.

- Now let’s have a break. I see that you are tired.

- Look at the screen and try to follow the objects on the screen.

4. Развитие навыков говорения

- So we have had a rest already let’s go on working.

- Now Let’s work in groups.

 - We  will divide into three groups.

- You will be the 1st group.

- The next five people will be the 2nd group.

- And you will be the 3 rd group.

1) Работа в группах

- You have cards on your tables and you should mark the sentences in the right order and make up a dialogue and then each group dramatizes it.

- And now children let’s check up your dialogs.

- Which group is ready?

- Are you ready? – Please go to the blackboard and dramatize your dialogue.

 I  - магазин техники

II  - Обувной

III  - Овощной

( каждая группа обыгрывает свой диалог)

 

 

 

5. Развитие навыков письма

- Pupils we have already revise a lot of shops and what did you say to make up your own shopping list.

- Now I’ll give you worksheets with different shops and your task will be write what can you buy at this shop?

- So, the first group will go to the baker’s, the 2nd – will go to the newsagent’s, and the 3rd group – will go to the supermarket. So let’s start. Write what you can buy at these shops. You have 3 minutes for this task.

 

 

 

 

III. Итог урока

  1.   Игра «Микрофон» (дети передают микрофон по кругу и говорят, что им больше всего понравилось и запомнилось на уроке)
  • And now children let’s play a game I will be ask you some questions and you will be answer them.
  • Do you like our lesson?
  • What did you like most of all?
  • What shops do you know?

 

  1.               Подача д.з
  2. Ex 4 p. 98

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Золотавіна Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
20 січня 2019
Переглядів
749
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку