Фізика |
8 клас |
|
Урок № 42 |
Дата: |
Підручник: Фізика: підруч. Для 8 кл. закл. загал. серед. освіти / [В.Г.Бар’яхтар, С.О.Довгий, Ф.Я.Божинова та ін.]; за ред. Бар’яхтара В.Г., Довгого С.О. – 2-ге вид., перероб. – Харків: Вид-во «Ранок», 2021. – 239 с.: іл., фот. |
||||
Тема уроку: |
Сила струму. Амперметр |
|||
Мета уроку: |
Сформувати уявлення учнів про силу струму, її властивості та правила вимірювання; розвивати вміння застосовувати здобуті знання на практиці; виховувати пізнавальний інтерес до природничо-математичних наук |
|||
Тип уроку: |
Засвоєння нових знань |
|||
Обладнання: |
Ноутбук, проектор, презентація до уроку https://naurok.com.ua/sila-strumu-ampermetr-prezentaciya-do-uroku-395389.html |
|||
Міжпредметні зв'язки: |
Біологія, географія |
Хід уроку
(до 2 хв) |
Організаційний момент |
Слайд 2 |
Привітання з класом Перевірка відсутніх та заповнення журналу Повідомлення теми, мети та завдань уроку |
(до 5 хв) |
Актуалізація опорних знань |
Слайд 3
|
Фронтальне опитування: • Що називають електричним струмом? • Що називають джерелом електричного струму? • Назвіть основні елементи електричного кола. • Наведіть приклади споживачів електричної енергії. • З якою метою в електричних колах використовують ключ? • Який напрямок прийнято за напрямок струму в електричному колі? • Що називають електричною схемою? • Як на електричних схемах зображують: • гальванічний елемент? • батарею гальванічних елементів? • електричний дзвінок? • ключ? |
(до 2 хв) |
Мотивація |
Слайд 4 |
Зазвичай, на географії, описуючи річку чи інший водний потік ми говоримо про швидкість течії та водоперенесення. |
(15-20 хв) |
Формування нових знань, умінь і навичок |
Слайд 5 |
Сила струму – це фізична величина, що характеризує електричний струм і чисельно дорівнює заряду, який проходить через поперечний переріз провідника за одиницю часу |
Слайд 6 |
Сила струму (розібрать формулу) |
Слайд 7 |
Першим ввів поняття електричного струму французький фізик Андре Марі Ампер. На міжнародній конференції мір та ваг, що відбулась у 1948 році, було вирішено за основу визначення сили струму брати явище взаємодії двох провідників із струмом (описане Ампером) |
Слайд 8 |
1 А – це сила струму, який проходячи у двох паралельних прямолінійних нескінченої довжини тонких провідниках, що розміщені у вакуумі на відстані 1 метр один від одного, спричиняє на кожній ділянці провідника завдовжки 1 м силу взаємодії 2*10-7Н |
Слайд 9 |
Амперметр – прилад для вимірювання сили струму |
Слайд 10 |
Амперметр в коло вмикається послідовно з дотриманням полярності |
Слайд 11 |
Сила струму в різних електричних приладах та пристроях (проаналізувати таблицю) |
Слайд 12 |
Сила струму, що проходить через тіло людини, вважається безпечною, якщо її значення не перевищує 1 мА; Ураження організму струмом з силою 100 мА може призвести до серйозних наслідків для людини. (пояснити правила роботи з електричними приладами) • НЕ МОЖНА торкатись оголеного проводу, особливо стоячи на землі або сирій підлозі • НЕ МОЖНА користуватися несправними електричними пристроями • НЕ МОЖНА збирати, розбирати, ремонтувати електроприлади, не від'єднавши їх від джерела струму |
(10-15 хв) |
Закріплення нових знань, умінь і навичок |
Слайд 14 |
Пояснити звичку «рибалити» південноамериканських племен |
Слайд 15 |
Якої сили струм генерував скат, якщо за 0,3 с через його електричні органи пройшло 15 Кл електрики? I=q/t=15Кл/0,3с=50А |
Слайд 16 |
Який заряд має електричне поле дракончика, якщо протягом 5 с генерується біострум силою 0,2 А? q=I*t=0,2А*5с=1Кл |
Слайд 17 |
За який час корівка генерує 20 Кл електрики при силі струму 1 А? t=q/I=20Кл/1А=20с |
Слайд 18 |
Електричний вугор для орієнтації та нападу генерує розряд силою до 1 А. N=q/e=I*t/e=1А*0,1с/1,6*10-19Кл=6,25*1017 |
Слайд 19 |
Обчисліть силу струму електричного удару сома, якщо за 0,5 с проходить 20 квінтильйонів електронів? I=q/t=N*e/t=20*1018*1,6*10-19Кл/0,5с=6,4А |
(до 2 хв) |
Подання домашнього завдання |
Слайд 20 |
• Опрацюйте §27, • Дайте відповіді на запитання в кінці параграфа • Виконайте вправу 27 (завдання 1, 2 та 5) Творче завдання • Скориставшись додатковими джерелами інформації, дізнайтесь, як можна використовувати “живу” електрику в медицині. |
(до 5 хв) |
Підведення підсумків уроку |
Слайд 21 |
Дайте відповіді на запитання: • Що називають силою струму? • За якою формулою визначають силу струму? • Як називається одиниця сили струму? • На честь кого названо одиницю сили струму? • Яке значення сили струму безпечне для людини? • Яких основних правил безпеки необхідно дотримуватися під час роботи з електротехнічними пристроями? • Дайте означення кулона. • Яким приладом вимірюють силу струму? • Які правила необхідно виконувати, вимірюючи силу струму? Відповіді на запитання учнів |