Мета: 1. Розвивати у студентів звичку до здорового й творчого способу життя. 2. На конкретних прикладах довести згубний вплив нікотину на організм людини. 3. Розвивати навички спільної діяльності,публічних виступів, роботи з різними джерелами інформації. 4. Сприяти розширенню кругозору студентів, формуванню творчого ставлення до виконуваної роботи. 5. Сприяти тому, щоб студенти усвідомили, що тютюнопаління – це загроза для здоров'я людини, здоров'я нації.
Історичні відомості: Вік люльки для паління 3000 років. 5ст. до н.е. Геродот писав, що скіфи та жителі Африки вдихали дим палаючих трав. Жовтень 1492 р. Христофор Колумб відкрив тютюн для Європи. 1680р. Людовік 13 видав указ – продавати тютюн в аптеках. Кінець 14 ст. в Англії за паління карали на смерть.
Відомості ботаніки: Тютюн – однолітня трав'яниста рослина висотою до 150 см із родини Пасльонових. Квіти розміщуються на верхівці стебла, плід – коробочка. Нараховується 760 видів тютюну. До складу листя входить: білки ( 10 %), вуглеводні (20%), органічні кислоти (10%), під час спалювання утворюються смоли (14%) та випаровуються ефірні олії ( 1%), які дають специфічний аромат тютюну.
Дані біології: 17ст. про отруйність тютюну знають англійські злодії. 1841р. рос.лікар Загорський підкреслював велику шкідливість паління. 1850р. інтенсивне вивчення нікотину у Франції. 1934р. у Ніцці змагання з тютюнопаління – двоє учасників померло. Англійський вчений Річардсон описав випадок гострого отруєння нікотином. Смертельна доза нікотину для людини складає 50-75 мг ( 1 мг на 1 кг тіла ).
Факти, що свідчать про шкідливість паління в різних літературних джерелах: Пушкін О.С. вважав ознакою дурного тону та засуджував. Толстой Л.М. описав легке отруєння нікотином. Філіппов Б. говорив, що паління шкідливе. Народна мудрість:” Щоб не палити – не починайте”, “ Палити - здоров'ю шкодити.” Бернард Шоу: “ Сигарета – це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому дурень ”. “Тютюн і камінь сушить” ( народна мудрість).
Тютюнопаління – проблема атмосфери. Курець завдає шкоди оточуючим навколо. Забруднене повітря від згорання тютюну знижує працездатність. Населення землі викурює 12 більйонів цигарок та сигарет щорічно. В недопалках міститься 2 250 000 т синильної кислоти, 384 000 аміаку, 108 000 нікотину, 600 000 т дьогтю. Загальна маса недопалків у світ - 2 520 000 тон.
Президент підписав «антитютюновий» закон №27(329) 8-14 липня 2009року Заборонено палити у громадських місцях, за винятком спеціально відведених для цього місць. Зазвичай це: лікарні, поліклініки, навчальні заклади, спортивні споруди ( в т.ч. стадіони), заклади культури і освіти, підземні переходи,зали очікування вокзалів,
На одному боці пачки повинен бути напис (не менше 15% площі) – “ Куріння вбиває ”. На іншому боці – один з 10 написів: “ Куріння викликає рак легенів ”, “ Куріння викликає залежність від тютюну – не починайте палити ”, “ Курці вмирають рано ”, “ Куріння під час вагітності шкодить вашій дитині ”.
Забороняється виробництво і продаж іграшок, цукерок у формі пачок сигарок, акції за участю тютюнових виробів. З 2010 року заборонять поштучну реалізацію тютюнових виробів ( окрім сигар). З 2011 р. збільшать попереджувальні написи + зображення наслідків куріння. Мінімальний штраф за куріння у недозволеному місці – 255грн, зараз 17-85 грн.
Новини світу : Англія – у курців вираховують гроші за час, проведений у курилці. Данія – заборона палити в громадських місцях. Сінгапур – штраф за паління в громадських місцях. Фінляндія – за пропозицією лікарів,17 листопада день без паління. Японія м.Вакі – 3 дня без паління. Франція – зменшення курців після антитютюнової реклами. У Ватикані – з 2002 року діє сувора заборона на паління. Штраф – 30 євро.