КЗ «Голубієвицький ліцей» Компаніївської селищної ради
Кропивницького району Кіровоградської області
Підготувала
вчитель початкових класів
Сичова Галина Миколаївна
День зустрічі птахів « Пташок викликаємо до рідного краю»
Мета: розширювати знання учнів про птахів, їх значення у житті людини; навчати бачити красу рідної природи, цінувати її і берегти; розвивати інтерес до читання пізнавальної літератури; розвивати спостережливість, допитливість, логічне мислення; виховувати повагу до природи, любов і дбайливе ставлення до птахів, бажання допомагати їм.
Обладнання: малюнки із зображенням птахів, стінгазети, аудіозапис голосів птахів, пісні: «Щебетала пташечка», « Ластівка», «Найдзвінкіші на Вкраїні Солов’ї » , «Повертайтесь ,Лелеки, додому», «Журавлі», випічка птахів.
Хід заходу
Ведучий 1. Доброго дня усім, хто зібрався у цьому залі. Теплих посмішок вам, чудового настрою, бо в нас сьогодні весняне свято – день зустрічі птахів
« Пташок викликаємо до рідного краю
Летіть дорогенькі на рідну земельку.»
Ведуча 2. Вітаємо усіх, кому вже набридла ця холодна зима. Давайте сьогодні разом розтопимо її останній лід веселим весняним настроєм.
Ведучий 1. З 21 березня по старому звичаю починається місяць птахів.
Діти присвячують його маленьким друзям: розвішують на деревах тисячі пташиних будиночків – шпаківень, дуплянок, влаштовують безплатні їдальні для милих гостей, проводять свята зустрічі з птахами.
Ведуча 2. Пташки – наші найменші друзі і невідємна часточка природи. Вони прикрашають діброви і сади, тішать нас своїм чарівним співом. Їх весела дзвінка пісня , яскраве забарвлення оживляють природу і звеселяють наші серця, додають нам бадьорості і радості.
Ведучий 1. Ми любимо наших пернатих друзів. Вони дорогі нам як незамінні помічники в боротьбі за врожай, вірні союзники в знищенні шкідників. Вже зовсім скоро пташки на своїх тендітних крильцях принесуть нам весну.
Вірші про птахів (1 клас)
Вже зовсім скоро пташки прилетять
З далеких країн до рідного дому
Жене їх туга крізь гори і доли
У край коханий до Українських хат.
І хоч голівки втомлені клонять
Крильми живіше міряють шлях
Скоро їм рідне всміхнеться осоння
Село родиме і рідний дах
Де низька стріха до землі припала
Старе гніздечко жде від зими,
Про нього пташка дрібна скучала
Про нього снились найкращі сни.
Між дорослих і малечі
Пташка бачить все навкруг,
Дружно сяде вам на плечі,
Якщо ви їх справжній друг.
Тих, у кого є кормушки,
В кого є птахи в дворі,
Не кусають ані мошки,
Ні трикляті комарі.
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у нашім краю.
Хай лине у край і на води,
Співає для нас у гаю.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережемо повсякчас
Пташок, що літають у вирій
І тих, що зимують у нас.
Зустрінуться в рідному краї
З ключем журавлиним вгорі,
Синичок і щигликів зграї
І повзики, і снігурі.
І кору застукає дятел
Сигналом робочого дня.
І знову почне працювати
Корисне мале пташеня.
Летять птахи
Вже весна прийшла в оселі,
Розквітла земля, рясний садок,
І летять уже веселі
Зграї радісних пташок.
Швидше любі прилітайте,
Ми вас бачимо здаля,
І з весною привітайте,
І лісочки, і поля.
Ми вже хати збудували
На деревах з гілочок,
Щоб ви нам пісні співали,
Щоб ловили комашок.
Гей летіть до нас, птахи.
Гей летіть до нас, птахи,
Наші славні співаки,
Вже для вас готові хати,
Змайстрували їх хлоп'ята.
Гей до нас, до нас сюди
Завітайте у сади.
Вас зустрінуть весняні
Теплі і погожі дні.
І дорослі, і малята
Будуть вас охороняти,
Буде досить для пташок
Гусениць і комашок.
Пісня «Щебетала пташечка»
Ведучий 2 Сила людини – у її корінні, у знанні та збереженні своїх оберегів: традицій, звичаїв своїх предків. Давайте полинемо в наше далеке минуле, дізнаємося, як жилося – булося навесні нашим пращурам, почерпнемо знань у криниці народної мудрості.
Ведучий 1. У наших предків новий рік починався навесні, з прильотом птахів, коли пробуджувалася й оновлювалася природа, оживала матінка Земля.
Ведучий 2. Наші предки вважали, що весну приносять на своїх крилах птахи. Обряд зустрічі птахів влаштовували 22 березня на свято Сорока святих. Напередодні випікали 40 фігурок у вигляді птахів ,їх називали “жайворонками” чи “голубами”. «На Сорок Святих — сорока іменинниця», — казали наші прадіди. Вважалося що в день Сорока Святих сорока кладе в своє гніздо 40 прутиків, а з вирію повертаються пернаті - сорок різних видів.
Ведучий 1.Тому зустрічали птахів з обрядовим печивом у вигляді пташок. Рано-вранці діти брали частину цього печива і підвішували його на фруктових деревах. Решту тримали до обіду. Коли вилазили на дерево, то приказували:
ДІТИ РАЗОМ: « Пташок викликаю до рідного краю
Летіть соловейки на нашу земельку
Спішіть ластівоньки пасти корівоньки»
Після цього стежили за тим, коли над ними пролетить якийсь птах. Це була добра ознака. Особливо раділи, якщо над головами з’являлись дикі гуси. Кожен брав соломинку і жбурляв услід птахам, приказуючи: - Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко, і на здоров’ячко, а нам на тепло.
Ведучий 2. Птахи – це такі створіння, які завжди надихали людину на поезію, художнє мистецтво, високі почуття любові. Сьогодні на святі ви почуєте багато цікавої інформації, красивих віршів і висловів про птахів. З давніх-давен про птахів співали пісні, складали легенди, прислів’я.
Ведучий 1. Так, справді, прислів’я це голос краю, в якому ми живемо . От послухайте самі.
Птах
У всякої пташки свої замашки.
Видно птаха по польоту.
Де багато пташок, там нема комашок.
Гніздо
Всяка пташка своє гніздо знає.
Кожна пташка своє гніздо хвалить.
Свого гнізда не цурайся.
Ворона
Вліз між ворони, каркай, як і вони.
Ворона вороні ока не виклює.
Ворона хоч мала, а рот великий.
Горобець
Горобець маленький, а серденько має.
Горобців боятися – проса не сіяти.
Журавель
Унадився журавель до бабиних конопель.
Журавлі прилетіли – весну принесли.
Лови журавля в небі.
Ластівка
Де ластівка не літає, а на весну додому прилітає.
Ластівка день починає, а соловей його кінчає.
Ластівка весну починає, осінь накликає.
Пісня «Журавлі»
Ведучий 2. - А зараз послухайте розповіді наших юннатів . Вони підготували вам повідомлення про найулюбленіших пташок нашого краю.
Грак. Як вісник весни я одним із перших прилітаю до вас. Ми, граки, гніздимося великими колоніями, у яких іноді буває кілька сотень гнізд. Граки приносять велику користь, знищуючи шкідників. Я одразу ж починаю хазяйнувати на широких полях. Ми граки, рахувати не вміємо, а от агрономи підрахували, що кожен грак за день може знищити до чотириста дротяників. А от про моє вбрання склали такий вірш:
„ Грак "
Захотілося граку,
З чорного стати білим,
Тричі входив він в річку,
Тричі мився милом.
А коли пилюку змив,
То ще більше почорнів –
Кепське мило! - карка грак,
Так чи так ?
Шпак: Я прилітаю до вас у середині березня. Пташенят виводжу двічі на літо. Люблю гніздуватись у дуплах і шпаківнях. Я приношу з собою перші весняні пісні до вас під вікно і живу там, де живе людина. А про те - корисний я чи ні - судіть самі. Я слідкую за полем та садом, очищаю їх від шкідників, поїдаю шкідливих метеликів і жуків. Приліт шпаків означає, що ось-ось прилетять жайворонки
Шпак є одним із перших вісників весни. У березні – квітні вже можна почути виразну, бадьору пісню птаха. Шпак – один із найвідоміших і найпопулярніших співочих птахів. У неволі шпак, як звикне, здатен вивчити безліч різних звуків, мелодій та голосів. Прилетівши з вирію шпаки охоче заселяють шпаківні, приготовлені для них людьми, або займають у лісі дупла, видовбані дятлами. В степу селяться в норах, в горах – в щілинах скель. Шпак – дуже корисний птах. Дбаючи про їжу для себе і своїх шпаченят, він знищує велику кількість гусені, метеликів, жуків, слимаків, саранчі, хрущів.
Жайворонок – це символ єдності Землі й Неба; він - співець хліборобського поля і небесної блакиті, бо своїм співом возвеличує хліборобську ниву до небес, а небесну блакить опускає до хліборобського лану. Він – чиста «Божа птаха», яка приносить весну на поле, бо першим з польових птахів повертається з вирію. Поле, над яким співає жайворонок, в належний час обігріється теплим Сонцем і зроситься благодатними дощами. Вважається, що з прильотом жайворонка треба розпочинати оранку і сівбу.
- Жайворонок – одна з небагатьох пташок, яка співає в польоті.
Лелека: Ми прилітаєм з далекого краю,
Не спочиваєм, а линем і линем.
Здається на світі миліше немає,
Як наше подвір'я, стара яворина.
Лелека — символ сімейного миру, щастя, добра і рідного краю. Звили гніздо лелеки на хаті — то на щастя. Цей прекрасний птах невіддільний від батьківського дому, замріяних верб над рікою, колискової матері.
Прилітають лелеки в Україну у березні. Вони чудово орієнтуються за сонцем навіть у хмарну погоду, по зоряному небу вночі. Дуже добре запам’ятовують різні помітки на землі, орієнтири. Вони, як вважають учені, навіть мають здатність орієнтуватися за магнітним полем землі. Гнізда у лелек багаторічні. Птахи починають їх ремонтувати або будувати нові на початку квітня. Гнізда майструють з досить товстих палок. Вони дуже міцні і витримують найсильніші вітри та бурі. Повна кладка у гнізді з трьох-шести білих яєць. Починають насиджувати у кінці квітня або на початку травня. Насиджують пташенят обидва птахи 33 дні. Пташенята залишаються у гнізді близько трьох місяців. Вчені підрахували, що на день літає лелека за їжею до дев’яти разів.
Журавель: Весняним ранком з'явилося над лісом сонце. І тут, над лісом, за променями теплого весняного сонця, звучить наше звучне курликання. Це ми, журавлі, повертаємось на рідну землю . Ми, журавлики, дуже обережні птахи і не підпускаємо людину ближче, ніж за кілька метрів, тому і оселяємося на глухих берегах. Ми, відкладаємо одне-два яйця і гнізда влаштовуємо на купинах болота, іноді у ямці на землі, відрізняємося від інших птахів способом перельоту. Шикуємося у небесному просторі трикутником або ключем.
Журавлі – це рідкісні птахи, гніздяться на землі, на болоті в глухому місці. Харчуються переважно гадюками, вужами та жабами. У народі так і кажуть: "Ковтнув, як журавель жабу!"
Забарвлення журавля скромне: він сірий, чорнуватий на крилах, голова і нижній бік шиї чорно сірі. Боки голови і верх шиї білі. З заду звисає пишний жмут довгого пір’я. . Це не хвіст, як часто гадають, а частина махового пір’я крил. Журавлі (в льоту) завжди тримаються строю. Гніздиться журавель у глухих місцях: на великих порослих кущами болотах, на степових, заростаючих озерах, на великих заплавних луках. Яйця завбільшки, як гусячі, глинистого кольору, з бурним цяточками. Насиджують яйця самець і самка. Старі журавлі дуже обережні і при будь-якій небезпеці голосно кричать.
Живляться комахами, зміями, ящірками, мишами. На полях клюють зерно, особливо горох, коноплі. Старі журавлі дуже обережні і при будь-якій небезпеці голосно кричать. Зимують журавлі в Криму, в північній Африці, північній Індії.
Досягаючи у висоту 120 м журавель не такий великий, як виглядає. Його вага лише 6-7 кг. Пізнати журавля, що лежить, не важко. Це великий птах, у якого назад витягнуті довгі ноги, а в перед довга шия .Зимують журавлі в Криму, в північній Африці, північній Індії.
Зозуля. Буро-сіра з темним смушком на грудях зозуля своїм забарвленням нагадує великого яструба. Кування її можна почути в лісах нашої країни. Так широко розповсюджений цей птах. Самець кує всю весну і половину літа. Зозуля не будує гнізда. Дуже дрібні для птаха таких розмірів і різні за своїм забарвленням. Яйця зозуля підкидає у гнізда дрібних птахів. Зародок зозулі розвивається набагато швидше, ніж у дрібних птахів. У зозуленяти, яке пожило пів дня виникає особливе прагнення викидати з гнізда усе, що є там. На спині ще голого сліпого пташеняти є невеличка заглибинка. Підчерплюючи не те яйце, або пташеня зозуленя викидає їх через край гнізда. Таке прагнення (безумовний рефлекс) через 3-4 дні зникає, але за цей час зозуленя встигає очистити гніздо і лишається в ньому одне. Зозулі живляться тільки гусенями і комахами. Тому вони прилітають в середині квітня і відлітають в кінці літа. Зимують в Африці і південній Азії. Основна їжа – волохата гусениця. Зозуля – одна із найкорисніших лісових птахів.
Ластівка: А я - ластівка. За літній період з'їдаю до 1 мільйона комарів, чим приношу велику користь людям. Ластівка – це символ весни і відродження, добра і щастя. Вона – Божа пташка, а тому, вбити її – великий гріх. Благословенний той дім, на якому поселиться ластівчина сім'я... Повертаючись з вирію, ластівка приносить кохання людям і парування худобі. Її не можна брати в руки, бо на обличчі з'явиться ластовиння. Якщо ластівки залишають місцину чи окрему оселю, де вони перебували, то людям слід остерігатись великої біди, наприклад, мору, або руйнівного стихійного лиха. Вважається, що з ластівкою, яка несподівано влітає в хату, прилітає і душа покійного родича. Тому-то з ластівками завжди і всюди треба бути максимально обережним і вдячним за їх присутність. Ластівка насправді дуже гарна пташка.
Послухайте вірш.
Ти знов защебетала
У мене під вікном,
Із вирію вернувшись,
Клопочешся з гніздом.
А там же вічне літо
Цвіте як божий рай, —
Чого ж вернулась знову
Ти в мій журливий край?
— Хоч літо там і сяє,
Любіше тут мені:
Така квітчасто-пишна
Вкраїна по весні.
Така квітчасто-люба,
Що й в тім краю-раю
Все бачу я хатинку,
Де се гніздечко в’ю.
Соловей: За найдавнішою народною прикметою ми, солов'ї,прилітаємо в ліс лише тоді, коли зможемо напитися роси з березового листочка. Ще про нас кажуть так: „ Коли соловей цілу ніч співає без угаву - перед погожим днем."- Соловей – це свята і вільна Божа пташка, співець добра і кохання, символ весни і волі, високого натхнення і неперевершеного таланту. Виконати свою роботу так, як виконує свою соловейко, не здатен жоден інший птах: соловейко — найдосконаліший співочий талант пташиного світу. Навіть люди рівняються на нього, тому і кажуть про талановитого співака: «Співає, як соловейко!». Його спів настільки високий і чистий, що людина, слухаючи соловейка, підноситься духом, очищується душевно і втішається чуттями. Він - передвісник справжньої весни в лісах та гаях.
Ведучий 1.А зараз послухайте звернення птахів:
1.Бережіть нас.
2.Не руйнуйте наші гнізда.
3.Допомагайте нам взимку, розвішуйте годівнички.
4. Оберігайте нас від хижаків.
5. Не шуміть в лісі весною, коли ми висиджуємо пташенят.
Ведучий 2 А зараз до вашої уваги скоромовки про наших друзів.
1.Ворона проворонила вороненя.
2.Сів шпак на шпаківню, заспівав шпак півню :
-Ти не вмієш так, як я, так, як ти, не вмію я.
3. В сіренької горлички туркотливе горлечко.
4.Сидів горобець на сосні, заснув і упав уві сні,
Якби не упав уві сні, сидів би він ще на сосні.
5.Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок-сорок морок.
6.Стриб-стриб-стриб-підстрибує по стерні рідня:
перепілка, перепел, перепеленя.
Пісня «Найдзвінкіші на Вкраїні Солов’ї»
Ведучий 1.Весна цього року щось забарилася, але з кожним днем птахів стає все більше. Вже давно весело хазяйнують шпаки, діловито постукує дятел, старанно оглядають свої старі гнізда граки, радісно щебечуть синички і горобчики.
Ведучий 2.Сьогодні ми з вами будемо вітати наших пернатих друзів. А хто найкраще знає пташок дізнаємось із цієї вікторини.
1. Першим я приніс весну пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном, бо зовуть мене…. ( шпаком).
2. Сірі лапки, чорна шапка, фартушок жовтенький
Голосок тоненький. Ця пташка невеличка називається…. ( синичка)
3. Цвірінькає, стрибає, чирячка шукає
хто відгадає – той молодець, пташка сіренька зветься…..( горобець)
4. Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників я добуваю
вірно людям я служу, їм дерева сторожу ( дятел)
5. У ночі гуляє, у день спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі ( сова)
6. Хто гнізда свого не має а яйця іншим підкидає ( зозуля)
7. Чути в лісі стрекеке- всі новини знає, бо вертлявка ця дуже -весело стрибає(сорока)
8. По болоті ходить скрізь,довгі ноги,гострий ніс
Поїсти він полюбляє,усім жабам рахунок знає (лелека)
9. Я в гаю співаю «тьох», та іще так дзвінко
Що за співанки такі, то співають … (солов’ї)
10. Швидко пташка ця літає, безліч мушок поїдає
Над дверима гніздо будує,тільки в нас ніколи не зимує… (ластівка)
11. Дивний ключ у небі лине, не залізний, а пташиний
Цим ключем в весняній млі, прилітають…(журавлі).
Танець «Український рідний край»
Інсценізація вірша Тріпоче серце пійманої птиці.
Тріпоче серце пійманої птиці.
В руках моїх не чує доброти;
– Я дам тобі водиці і пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!
– Хіба потоки загубили воду?
Хіба в полях уже зерна нема?!
Пусти мене, мій хлопче, на свободу,
І все, що треба, я знайду сама.
- Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,
В своїх руках легеньких, як вітрець.
Хіба неволя це? Хіба це важко
Від мене взяти кілька зеренець?
– Пусти мене! Мені, дитино мила,
Дорожча воля, ніж зерно твоє!
Страшна, хоч навіть лагідна, та сила,
Яка розкрити крилець не дає!
– Лети! Співай у небі гомінкому;
Хоч і маленький, зрозумів я все.
Моя рука ніколи і нікому
Ні кривди, ні біди не принесе!
1. Що роблять птиці навесні,
Коли із вирію вертаються?
Вони в такі блакитні дні
З ланами і людьми вітаються.
Чиї ж то голоси дзвенять,
Як ліс під сонцем вишумовує?
Дрозди й синиці гомонять
Пташиною своєю мовою.
2.Що робить жайворон-трудар.
Як луг ромашками квітчається?
Він з неба розсипає жар,
І щедра пісня не кінчається!
Що роблять гуси і качки,
Як річка грає і хлюпочеться?
Б'ють крилами, як новачки,
їм плавать і пірнати хочеться.
3.А чом лелеки крадькома
Стоять і ловлять сонця промені?
Бо кращої землі нема,
Вони красою зачаровані.
Вони вертаються сюди,
Радіють, плачуть і хвилюються.
І так одвічно, так завжди
Землею рідною милуються.
Пісня «Повертайтесь, Лелеки, додому!»
Ведучий 1. А тепер послухайте цікавинки з життя птахів.
Ведучий 2. А зараз послухайте легенду про дятла.
Легенда про дятла
Пішов раз чоловік у Великдень до лісу дрова рубати. Підходить до нього старий дід та й питає:
- Що рубаєш, чоловіче?
- Дрова рубаю!
- Та саме нині?
- Нема чого їсти. Жінка, діти голодні, заробітку катма, а затопити й зварити треба. Що маю робити?
Дід подумав та й каже:
- Лиши рубати. Йди додому. - Сказав так і зник.
Приходить чоловік додому, а там на столі у нього повно грошей.
І мав цей чоловік усе, що захотів.
Минув рік. На другий Великдень той чоловік собі думає: „ Піду я тепер до лісу дрова рубати, знов добуду грошей і стану ще багатший !" Як подумав, так і зробив. А тоді з'явився отой дід і сказав:
- Відтепер будеш, чоловіче, цюкати по дереву до кінця світу.
і учинився з того чоловіка дятлик, який усе скаче по деревах і стукотить своїм дзьобом, як той чоловік цюкав сокирою.
Пісня «Ластівка»
Раптом здалеку лунає чийсь голос: “Аго-го-о-о-ов! Ачу-чу-у-у-у! Ф’ю-ф’ю-ф’ю-ф’ю!” Музика припиняється. З’являється теплий вітер – Тепловій.
Тепловій: Я теплий вітер Тепловій!
Понад землею я літаю,
Спішу-лечу скоріш до гаю.
Бо я веселу, сонячну весну
З далекої дороги виглядаю! (Чути спів пташок).
Із далекої землі
Повертаються додому
Довгоногі журавлі.
Дружно крилами шумлять,
Роздивляються здаля.
Звучить аудіозапис голосів птахів
На сцену ключем “вилітають” дівчатка-журавлі.
Журавлі:
1 журавель: Де це наша споконвіку облюбована земля?
2 журавель: Пролетіли тридцять рік,
3 журавель: Проминули сім морів,
4 журавель: Може, в скелі наші гнізда на високій на горі?
5 журавель: Може, в парках вони? – Ні!
1 журавель: Може, в сквериках? – Ні, ні, ні!
2 журавель: Може, в полі, серед поля, в молодій озимині?
3 журавель: Нам далеко ще летіть, поки в крилах заболить.
4 журавель: До широких споконвіку облюбованих боліт.
Тепловій: Здрастуйте, журавлики веселі,
Як жилося вам на чужині?
Вже за вами скучили гніздечка
В нашій рідній стороні.
Тепле сонце вже летить над краєм,
І весна приходить по ріллі.
Не турбуйтесь, ми вас всі вітаєм,
Довгоногі, рідні журавлі.
Танок Журавлів
Ведучий 1. Незабаром пташки на тендітних своїх крилах, долаючи великі відстані, прилетять до нас. Ми радо зустрінемо цих маленьких провісників весни.
Ведучий 2. Змайструйте шпаківні – і птахи щиро віддячать вам за допомогу, знищуючи шкідників. Ніколи не руйнуйте гнізд – і їхній спів буде звеселяти вас завжди. Охороняйте і дбайливо ставтесь до братів наших менших! І пам’ятайте: найдорожча для пташки - воля.
Ведучий 1. Пташки повертаються сюди,
Радіють, плачуть і хвилюються.
І так одвічно, так завжди
Землею рідною милуються.
Ведучий 2. Вони на різні голоси
Співатимуть для тебе,
І в краплях срібної роси
Побачиш чисте небо.
Усі учасники свята стають, взявшись за руки.
То ж не завадить, друзі, нам,
Згадати нині по-новому:
Був давній звичай у древлян –
Вклонятися всьому живому.