Тема: Засоби, що регулюють процеси обміну речовин. Вітаміни та їх препарати.

Про матеріал
Презентація заняття з навчальної дисципліни - Латинська мова і фармакологія, для здобувачів освіти спеціальності 211 "Ветеринарна медицина", Тема : Засоби, що регулюють процеси обміну речовин. Вітаміни та їх препарати.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Засоби, що регулюють процеси обміну речовин. Вітаміни та їх препарати. Дисципліна «Латинська мова і фармакологія»

Номер слайду 2

Класифікація засобів, що діють на процеси обміну речовин в організмі Вітаміни та їх препарати. Гормональні препарати Солі лужних та лужноземельних металів. Засоби, що діють на систему крові і еритропоез. Препарати заліза. Засоби, що впливають на зсідання крові ( замінники крові, вуглеводи)

Номер слайду 3

Особливості вітамінів. ВІТАМІНИ – біологічно активні речовини різної хімічної природи, необхідні в невеликих кількостях для нормального обміну речовин і життєдіяльності живих організмів. Вітаміни не виконують в організмі ані енергетичної, ані структурної функції, але є необхідними для обміну речовин і перетворення енергії. Кожний вітамін виконує тільки йому властиву функцію та потреба в них визначається надзвичайно малими кількостями. Для тварин основним джерелом вітамінів є корми. Велика роль в обміні вітамінів належить травному апарату, де відбувається їх всмоктування і утворення, так як мікрофлора кишечника продукує деякі вітаміни. Деякі вітаміни синтезуються в організмі з провітамінів (наприклад, вітамін А з каротину) або за участю мікроорганізмів травного каналу (наприклад, вітаміни групи В).

Номер слайду 4

Особливості вітамінів Існування і значення вітамінів для життя наприкінці минулого століття встановив М. І. Лунін (1881). Пізніше польський хімік К. Функ (1912) назвав речовину, що виділили з висівок, «вітаміном», оскільки її молекула містила аміногрупу. Ця назва збережена до цього часу, хоча Нітроген є не в усіх вітамінах. У 1913 р. американський біохімік Е. В. Макколлум запропонував називати вітаміни літерами латинської абетки. Нідерландський лікар К. Ейкман довів, що захворювання бері-бері спричиняє нестача важливих для організму речовин. Нині відомо близько 50 вітамінів, що їх вивчає наука вітамінологія.

Номер слайду 5

Застосування вітамінів та їх препаратів З лікувальною метою в якості вітамінів застосовують:корми з великим вмістом вітамінів (моркву, сіно конюшини); чисті вітаміни, виділені з рослин (отримують екстракцією з рослинної сировини);бактеріальні препарати, що містять вітаміни (бактерії розмножуються, заселяють травний канал і синтезують вітаміни, необхідні організму);синтетичні препарати вітамінів (ідентичні природним вітамінам або близькі до них за дією і структурою; виявляють швидку і сильну фармакологічну дію). Вітамінні препарати не токсичні, але у великих дозах вони виявляють побічну дію. Так, при гіпервітамінозі Д у крові тварин знижується рівень кальцію, порушується репродуктивна функція та кальцій відкладається у м’яких тканинах.

Номер слайду 6

За властивостями вітаміни поділяють на. Водорозчинні*містяться у соковитих складниках їжі*всмоктуються безпосередньо в кров*вільно циркулюють у цитоплазмі*надлишок може легко виводитись через органи виділення*треба вживати регулярно. Жиророзчинні*містяться в жирах і оліях*потрапляють спочатку в лімфу, а потім у кров і переносяться транспортними білками*депонуються (зберігаються) у вигляді включень*накопичуються в тілі*треба вживати у відносно великих кількостях час від часу

Номер слайду 7

Водорозчинні вітаміни. Водорозчинні вітаміни є гідрофільними сполуками, що нерозчинні в жирах і органічних розчинниках. Ці вітаміни містять Нітроген, не накопичуються в клітинах і виявляють свою дію в складі ферментів; можуть спричиняти гіповітамінози. Водорозчинні вітаміни в організмі тварин не нагромаджуються та повинні постійно надходити з кормами або синтезуватися.

Номер слайду 8

Водорозчинні вітаміни. Вітамін В1 (тіамін, антиневритний) - Vіtаmіnum В1 Тіаміну бромід (вітамін В1) – Thiamini bromidum. Кристалічна сполука, добре розчинна у воді, стійка проти світла, кисню, нагрівання у кислому середовищі. Тіамін в складі ферментів активно впливає на обмін речовин, а також на нервову регуляцію. Тіамін міститься у зернових кормах, особливо висівках, горосі, гречці, жовтку курячих яєць, молоці, м’ясі великої рогатої худоби та дріжджах. Дія: тіамін відіграє важливу роль у вуглеводному, білковому, жировому та водно-сольовому обмінах. Він активізує процес декарбоксилювання піровиноградної, щавлевої, кетаглютарової кислот та перетворення фруктози у глюкозу, синтез вуглеводів з молочної і вугільної кислот та глікогену з глюкози, сприяє перетворенню вуглеводів у жири. При авітамінозі В1 втрачається апетит, зменшуються прирости, порушуються функції травного каналу і координації руху, починаються судоми, поліневрити та паралічі нервової системи. Препарати тіаміну застосовують для профілактики і лікування В1-авітамінозу, пневмоній, ентеритів, диспепсій, для стимуляції скорочень матки, при підвищенні тиску, порушенні кровозабезпечення серцевого м’яза, при захворюваннях периферійної та центральної нервової систем. Форма випуску: тіаміну бромід у таблетках і драже по 0,00258, 0,00645 і 0,0129; 3 % і 6 % розчин в ампулах по 1 мл.

Номер слайду 9

Вітамін В2 (рибофлавін, вітамін росту) Riboflavinum Vіtаmіnum В2 Є попередником флавінових складних ферментів, що беруть участь у регулюванні окисно-відновних процесів. У такий спосіб рибофлавін відіграє важливу роль у вуглеводному, білковому й жировому обміні. Джерелом рибофлавіну для тварин є зародки і оболонки зернових, зелені корми, молоко, дріжджі, м’ясо, риба, нирки та печінка. Синтезується бактеріями у передшлунках дорослих жуйних тварин і кишечнику людини. Також одержують синтетично. Властивості: жовто-оранжевий кристалічний порошок гіркого смаку, погано розчиняється у воді. Форма випуску: порошок; драже по 0,002; таблетки по 0,002, 0,005 і 0,01; розчин для ін’єкцій 1% в ампулах по 1 мл. Застосування: для лікування гіпо- і авітамінозів, при захворю- ваннях слизових оболонок травного каналу, кон’юнктиви і рогівки очей, шкіри, для стимуляції гемопоезу, поліпшення обміну речовин і підвищення загальної резистентності організму та для стимуляції росту птиці.

Номер слайду 10

Кислота нікотинова – Acidum nicotinicum. Вітамін В5, Вітамін РР – Vіtаmіnum РР. Джерелом вітаміну для тварин є зернові та зелені корми, соняшникова та арахісова макуха, кормові дріжджі, а також молоко, риба, тканини тварин – печінка, м’язи та нирки. У рубці жуйних, кишечнику коней та птиці вона синтезується сапрофітною мікрофлорою. Властивості: білий кристалічний порошок, погано розчиняється у воді. Група Б. Порошок і таблетки по 0,05; 1 % розчин у ампулах по 1 мл. Нікотинова кислота спочатку звужує дрібні судини, а потім їх розширює, ефективна при спазмах судин серця, мозку та нирок. Підвищуючи активність інсуліну, вона збільшує запаси глікогену у печінці і підвищує її антитоксичну функцію. При нестачі нікотинової кислоти у свиней і собак розвивається пелагра (лат. реllе – шорстка, аgrа – шкіра), порушується травлення, з’являються некротичні пошкодження слизової оболонки товстої та сліпої кишок, знижується інтенсивність росту та розвитку; у птиці спостерігається запалення слизової оболонки ротової порожнини, язика і стравоходу, дерматити кінцівок, затримка статевої зрілості, у хутрових звірів – схуднення, втрата апетиту та запалення слизової оболонки ротової порожнини. При хронічних захворюваннях травного каналу, печінки, отруєннях важкими металами і сульфаніламідними препаратами, при спазмах кровоносних судин, для лікування ран, виразок, стимуляції росту поросят, курчат та індичат.

Номер слайду 11

Піридоксину гідрохлорид – Pyridoxini hydrochloridum. Вітамін В6 – Vіtаmіnum В6білий дрібнокристалічний порошок гірко - кислого смаку, добре розчиняється у воді. Міститься у дріжджах, зародках пшениці, квасолі, печінці, нирках, м’ясі та рибі. Синтезується мікроорганізмами у кишечнику людини. Група Б. Таблетки по 0,002, 0,005, 0,01; 1% і 5 % розчини у ампулах по 1 мл. Піридоксин запобігає розвитку жирової інфільтрації печінки (завдяки засвоєнню ненасичених жирних кислот) та атеросклерозу – затримуючи накопичення холестерину, ліпідів та кальцію у судинній стінці. Він стабілізує проникливість стінки капілярів, запобігає виникненню гістамінового набряку та виявляє протизапальну дію. Застосування: як протизапальний засіб, для підвищення антитоксичної функції печінки і попередження розвитку жирової інфільтрації, для лікування екзем, дерматитів, виразок, набрякової хвороби, для профілактики анемій та зниження підвищеної збудливості центральної нервової системи. Дози: внутрішньом’язово коням і великій рогатій худобі 0,2– 0,6 г, дрібній рогатій худобі і свиням 0,02–0,03 г, собакам 0,001– 0,01 г. . Всередину (на 1 т корму):

Номер слайду 12

Вітамін В12 (ціанокобаламін, антианемічний) Сyanocobalaminum – Vіtаmіnum В12 Тканинами тварин не утворюється. Його синтез у природі здійснюється тільки мікроорганізмами. Потреби людини й тварин у ньому забезпечуються мікрофлорою кишечнику. Ціанокобаламін входить до складу ферментів синтезу нуклеїнових кислот, є чинником росту й стимулятором гемопоезу, впливає на функції печінки й нервової системи, активує обмін вуглеводів і ліпідів. хімічна сполука, яка містить кобальт і ціанову групу. Темно-червоний кристалічний, гігроскопічний порошок, погано розчиняється у воді. Легко інактивується в присутності мікроорганізмів, окислюючих і відновних речовин та солей важких металів. Гіповітаміноз В12 трапляється частіше у молодняку тварин, коли у них недостатньо функціонує мікрофлора травного каналу та у дорослих тварин і птиці при недостатньому забезпеченні організму кобальтом, який необхідний для синтезу ціанокобаламіну. Свиням, хутровим звірам та птиці необхідно постійно додавати вітамін В12 до кормів. Розчин 0,003 %, 0,01 %, 0,02 %, 0,05 % у ампулах по 1 мл. Застосування: для лікування анемій, пов’язаних з гіповітамінозом, а також при променевій хворобі. Ефективний при парезах та паралічах, захворюваннях печінки та підшлункової залози, отруєннях важкими металами та деякими пестицидами, для підвищення захисної реакції організму при інфекційних захворюваннях, хронічних захворюваннях травного каналу та поліпшення росту молодих тварин. Використовують для стимуляції росту курчат, підвищення несучості курей та виведення курчат. Підшкірно.

Номер слайду 13

Аскорбінова кислота – Acidum ascorbinicum. Вітамін С – Vіtаmіnum СБілий кристалічний порошок кислого смаку,добре розчиняється у воді. : порошок; таблетки по 0,05 і 0,1 г; 5 % 10% розчини у ампулах . Входить до складу багатьох полівітамінних препаратів. Дія: аскорбінова кислота не входить до складу ферментів, та бере активну участь у процесах окислення і відновлення. Завдяки стабілізації сульфгідрильних груп ферментів, вона забезпечує стійкість організму до дії солей важких металів та токсинів. При нестачі її у людини та деяких тварин (наприклад, морських свинок) розвивається цинга. Аскорбінова кислота бере участь у фіксації заліза при синтезі гемоглобіну, у відновленні метгемоглобіну, окисленні вуглеводів, регуляції синтезу кортикостероїдів і гормонів щитовидною,підшлунковою та статевими залозами. Застосування: для підвищення загальної резистентності організму при інфекційних захворюваннях і отруєннях тварин, анеміях, кровотечах, захворюваннях печінки, матки, важкозагоюваних ранах. Задають всередину та в/в.

Номер слайду 14

Жиророзчинні вітаміни. Жиророзчинні вітаміни нерозчинні у воді, але розчиняються в органічних розчинниках, термостійкі й нечутливі до змін р. Н середовища; можуть накопичуватися в організмі й спричиняти гіпервітамінози.

Номер слайду 15

Вітамін А (ретинол, антиксерофтальмічний) Ретинолу ацетат (вітамін А, ретинол) – Retinoli acetas. Попередником вітаміну А є β-каротин, що міститься у зелених кормах, моркві та овочах. У слизовій оболонці кишечника, печінці, легенях і нирках він розщеплюється за допомогою ферменту β-каротиндіоксигенази. З однієї молекули каротину утворюється дві молекули ретинолу. В організмі тварин каротин не синтезується. Рослини позбавлені цього вітаміну, однак багато з них містять каротин, що є попередником ретинолу. Вітамін А – антиоксидант, регулює процеси зроговіння, бере участь у синтезі родопсину, необхідний для підтримки імунітету й протипухлинного захисту організму. Нестача вітаміну А в організмі людини спричиняє захворювання, відоме як куряча сліпота.

Номер слайду 16

Вітамін АГіповітаміноз А клінічно виявляється у великої рогатої худоби сльозотечею, кон’юнктивітами, загальною слабкістю, загрубінням шерсті, у телят – проносами, у корів – яловістю; у овець – схудненням, курячою сліпотою, проносами, запаленням легень і нирок, народженням мертвих або нежиттєздатних ягнят; у коней – підвищується збудливість, порушується координація рухів, з’являється слабкість та дефекти копитного рогу. Показання до застосування: препарати вітаміну А використовують для лікування гіпо- і авітамінозів, для стимуляції росту та розвитку молодняку, для підвищення резистентності організму, при інфекційних і незаразних захворюваннях, яловості та ендометритах у корів, овець та свиноматок, при захворюваннях очей, органів дихання та травного каналу. Дози: ретинолу ацетату. підшкірно коровам 100–200 тис. ОД, свиноматкам 50– 70 тис. ОД, вівцям 60–90 тис. ОД. Всередину: коровам 4–8 мл, свиням 2–4 мл, вівцям 2,5–4,5 мл. Риб’ячий жир трісковий – Oleum Jecoris Aselli.

Номер слайду 17

Вітамін D (кальциферол, антирахітний) Вітамін Д2 (ергокальциферол) Вітамін Д3 (холекальциферол) Міститься переважно в організмах тварин й людини. У рослин й грибів є їхні попередники – стерини. Вітамін D чинить гормоноподібну дію, бере участь у метаболізмі Кальцію та Фосфору. У разі нестачі вітаміну D у людини розвиваються рахіт, остеомаляція й деякі форми остеопорозу. Вони забезпечують формування кісткової тканини у тварин, які ростуть, при лікуванні рахіту, остеомаляції та переломах кісток. Також впливають на тканинне дихання та обмін вуглеводів. При гіповітамінозі Д у молодняку тварин і птиці розвивається рахіт, який виявляється нервовими явищами, судомами, потім викривленням кінцівок, потовщенням суглобів, паралічем тазових кінцівок, сповільненням росту, зниженням несучості птиці, викривленням грудної кістки, розм’якшенням дзьоба і кісток пальців, погіршенням інкубаційних властивостей яєць. У дорослих тварин спостерігається остеомаляція. Для забезпечення антирахітичної дії вітамінів групи Д, необхідно забезпечити організм не тільки кальцієм, а й фосфором. драже; розчин в олії в капсулах по 500 і 1000 ОД; 0,0625 %, 0,125 % і 0,5 % розчин. Джерелом вітаміну Д2 є риб’ячий жир і сухий дріжджовий концентрат вітаміну Д2.

Номер слайду 18

Вітамін Е (токоферол, антистерильний) Токоферолу ацетат – Tocopheroli acetas. Міститься в рослинних оліях й чинить антиоксидантний вплив. Відсутність цих вітамінів у їжі негативно позначається на здатності організму до розмноження. Через те вітамін Е називають також вітаміном розмноження. Авітаміноз Е порушує обмін речовин. Підтримує нормальну функцію травного і репродуктивного апарату. У самок поліпшує запліднення та ембріональний розвиток плоду. У самців регулює сперматогенез та запобігає переродженню епітелію сім’яних канальців. Застосовують при порушенні функції розмноження – неплідності, низькій заплідненості та лікування м’язевої дистрофії при білом’язовій хворобі телят та ягнят. 5% олійний розчин для застосування всередину у флаконах по 20 мл (в 1 мл міститься 10 мг токоферолу ацетату); 5, 10, 30% розчини для ін’єкцій в ампулах по 1 мл.

Номер слайду 19

Вітамін К (філохінон, антигеморагічний) Вітамін К1 (вікасол) – Vitaminum К1, Vikasolum. Називають вітаміном коагуляції, оскільки підвищує зсідання крові. Крім того, він прискорює загоювання ран і регенерацію тканин після опіків. У людей авітаміноз К трапляється дуже рідко, його синтезують організми кишкової мікрофлори Розрізняють вітаміни К1 (знаходиться у рослинах), К2 (утворюється бактеріальною мікрофлорою кишечника коней, свиней, птиці та бактеріями рубця жуйних) та К3 – синтетичний препарат, який випускають під назвою вікасол. Вітамін К забезпечує синтез у печінці протромбіну і тромбопластину, які беруть участь у зсіданні крові. Застосування вітамінів К1 та К2 обмежує їх нерозчинність. білий або жовтуватий кристалічний порошок гіркого смаку, добре розчиняється у воді. Це синтетичний водорозчинний аналог вітаміну К. Порошок; таблетки по 0,015 г в упакуванні по 25 штук; 1% розчин в ампулах по 1 мл. група Б. Дія: бере участь в утворенні протромбіну і забезпечує зсідання крові. Дія проявляється через 12 – 18 год. При нестачі його в організмі розвиваються геморагічні явища (кровоточивість). Застосування: при гепатитах, променевій хворобі, перед хірургічними операціями, при паренхіматозних і капілярних кровотечах, кормових інтоксикаціях та геморагічних ентеритах.

Номер слайду 20

Комплексні вітамінні препарати

Номер слайду 21

Дякую за увагу !!!

pptx
Додано
28 березня
Переглядів
172
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку