Дана робота презентує цікаві форми, методи та прийоми організації проведення інтегрованих уроків тематичного дня у 1 класі на тему "Я люблю Україну".
Запропонований матеріал містить "Ранкове коло", що створює комфортні умови радісного і цікавого навчального дня першокласників."Навчання грамоти", "Основи здоровя", "Трудове навчання" -- це уроки даного тематичного дня, які містять багато інформації про нашу державу, її видатних людей, звичаї і традиції українського народу. Ще включають в себе творчі завдання, роботу над текстом, сюжетними малюнками та скоромовками, тестові завдання, цікаві об'єднання в групи.
Володимирівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Скадовського району
Херсонської області
Тематичний день у 1 класі
на тему:
«Я люблю Україну»
Розроблено вчителем початкових класів
спеціалістом вищої категорії
Скрягою Тамілою Олександрівною
Завдання дня:
Очікувані результати на кінець дня:
Ранкове коло у 1 класі (тривалість —20 хв )
Мета: створити комфортні умови для цікавого й радісного навчального дня; допомагати дітям ідентифікувати себе як здобувачів освіти та мотивувати їх до навчання; виховувати взаємоповагу один одного, дружбу й розуміння.
Обладнання: картини української природи, виставка малюнків, дитячих поробок та аплікацій, музичний супровід дитячих пісень Н. Май.
Хід ранкового кола ( діти стають у коло )
Щоб день хороший розпочати
Треба друзів добре привітати
(масовка « Добрий День ")
Треба разом привітатись :
Дружно й радісно сказати
Вліво поверніться,
Один одному всміхніться
Вліво, вправо поверніться
Один одному всміхніться
2. Давайте піднімемо настрій веселою піснею «Посмішка»
Виконання пісні «Посмішка»
Добрий погляд гріє все навкруг ,
І від нього кожна квіточка розквітне
Посміхнись, мій щирий добрий друг,
І до тебе все всміхнеться теж привітно.
Приспів:
І тоді на цілий світ
Ллє український привіт ,
Подолає зразу в всіх поганий настрій.
З нерішучого струмка
Враз утвориться ріка,
Бо від посмішки народжується щастя.
Заспіває пташка між гіллям
З нею разом всі сини її і доньки.
Відгукнеться рідная земля,
Ліс заплеще листячком в долоньки.
Приспів:
Від добра на світі всім тепліш
І нехай у нашім краю буде звучно ,
Щоб світились щирістю скоріш
Добрі посмішки на кожному обличчі.
Приспів:
Учень: З добрим ранком привітаю
І добра всім побажаю,
Щоб рідніше стало коло,
Рідне наше дружнє коло.
Учитель: Я всміхаюсь сонечку !
Діти: Здраствуй золоте !
Учитель: Я всміхаюсь квіточці !
Діти: Хай вона цвіте ! Я всміхаюсь дощику ! Мийся, мов з відра ! Друзям усміхаюся Зичу їм добра .
2. Ранкове повідомлення.
Робота з календарем погоди.
(Один учень повідомляє на українській мові , а другий — на англійській мові ).
3. Сюжетно-рольова гра «Що я хочу дізнатися про свою Батьківщину ?»
Вчителька розповіла, що дорогою до школи почула розмову між двома учнями і переказала її зміст :
Надійка: Як добре, що я вже ходжу до школи і знаю, що я – українка і розмовляю українською мовою.
Петрик: А ти впевнена в цьому , що ти українка ? А можливо ти іншої національності ?
Запропонуйте учням допомогти Надійці переконати Петрика , що вони українці.
4. Щоденник вражень ( в кріслі автора учень, який намалював картину « Мій рідний край»)
Презентація картини.
5. Рефлексія
Чи з хорошими враженнями ви будете починати свій навчальний день ?
Що вам в цьому допомогло ?
А зараз ми познайомимося з новинами дня.
Новини дня:
Читання
Тема: «Розповідь про Лесю Українку та її творчість. Робота над віршем Л. Українки «Вишеньки»
Тема: « Соціальна складова здоров'я. Права і обов'язки дитини в нашій державі».
Тема: «Українська писанка. Колективне виготовлення писанок».
(Презентація груп . «Знаю», «Умію», «Ціную»).
І. Навчання грамоти
Читання
Тема: «Бесіда-розповідь про Лесю Українку. Опрацювання тексту «Леся Українка» і вірша Лесі Українки «Вишеньки».
Мета:
Формування предметних компетентностей:
Розказати учням про життя Лесі Українки вдосконалювати навички виразного читання віршованих творів; розвивати акторські здібності учнів, пам'ять, зв'язне мовлення ;
Формування ключових компетентностей :
Уміння вчитися: оцінювати якість своєї навчальної роботи , виховувати любов до природи рідного краю.
Комунікативної : уміти висловлювати свою думку.
Соціальної : формувати здатність продуктивно працювати в парі.
Тип уроку: подача нових знань.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, українська мова , образотворче мистецтво.
Обладнання : портрет Л. Українки, картини української природи, малюнки дітей.
Хід уроку
Жив жучок між бур’янами,
Жив без тата і без мами.
Жив і жив, і не тужив —
Жовтим листям ворушив.
Жаба квакнула: «Попався!»
Жук завмер — так налякався.
2)Звукова зарядка.
- Назвіть голосні у слові ваблять; початковий звук у словах діточкам, рученята, зросли , доспіли, гіллі.
- Визначте наголос і кількість складів у словах вишеньки, гіллі, червонії.
2.Читання тексту «Іван Якович Франко» та уривка з казки І. Франка «Лисичка і Рак».
1)Читання тексту вчителем.
-Кого ви бачите на портреті ?
- Хто така Леся Українка ?
2) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
- Що ви дізналися про дитинство Лесі Українки?
3) Читання тексту учнями «ланцюжком».
- Що любила читати Леся?
4) Вибіркове читання.
- Знайдіть слова, написані з великої букви. Поясніть їх написання.
- Якою дівчинкою була Леся ?
- У скільки років вона навчилася читати ?
- Що писала Леся Українка для дітей і дорослих ?
5) Гра «Читає Незнайко».
Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова. Учні відшукують речення і читають його без «помилки».
У дитинстві Леся була дуже веселою (жвавою) і допитливою дівчинкою.
У три (чотири) роки вже добре читала.
Написала для дітей і дорослих багато оповідань (віршів) та казок.
Фізкультхвилинка
Як захочу,-
Так підскочу,
Навіть хату перескочу.
Я по колу стриб та стриб
На одній нозі, як гриб.
Ще й на другій
Стрибну, стрибну…
Вже мені немає стриму.
Вже скачу,
Скачу , скачу.
Наскачуся
Досхочу.
1)Читання вірша вчителем.
- Чи сподобався вірш?
- Чому він має таку назву ?
2) Словникова робота.
Ваблять — манять, приманюють, принаджують, викликають бажання, потяг.
3)Читання слів «буксиром» за вчителем.
Ваблять дівчаточко
Скачуть хлоп'яточко
Простягають рученята
Доспіли деревцем
Низесенько черешеньки
- Яке слово «зайве» у першому стовпчику?
- Що спільного у словах другого стовпчика?(Мають зменшувально пестливе значення)
4)Читання анаграм.
Шевиньки (вишеньки)
Шечекирень (черешеньки)
Ливирос (виросли)
Сокови (високо)
5)Читання вірша учнями «ланцюжком» по строфах.
-Чому діти не можуть дістати вишень ?
-Що вони роблять для того, щоб їх дістати? Прочитайте.
-З якими запитанням діти звертаються до вишеньок?
-Прочитайте, яку відповідь дали їм вишеньки.
6)Хорове читання.
-Визначте, скільки осіб беруть участь у вірші, в цьому вам допоможе малюнок.
-Знайдіть у вірші пестливі слова.
-Для чого їх уживає поетеса у своєму вірші?
-З якою інтонацією слід читати слова дітей? (Запитання , благання) А слова Вишеньок? (Повчально, роздумливо)
7)Читання парами за особами
8) Гра «Диктор телебачення»
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
9)Гра « Букви розгубилися».
-Прочитайте вірш, вставляючи пропущенні букви.
Ой в_ш_ньки-ч_реш_ньки,
черв_ні_, спіл_,
чо_ож б_ви так вис_ко
вир_сли на г_лл_?
Рефлексія
-Що нового дізналися на уроці ?
-Що розповісте вдома про Лесю Українку ?
Тема: «Соціальна складова здоров'я. Права дитини і її обов'язки»
Мета:
Формування предметних компетентностей:
Розширити знання учнів про основні права дитини, визначені Конвенцією про права дитини; вчити виконувати свої обов'язки в школі ; виховувати відповідальність , дисциплінованість.
Формування ключових компетентностей.
Уміння вчитися: формувати навички давати оцінку почутому;
Комунікативну: формувати вміння слухати, розуміти співрозмовника, переконливо доводити свою думку;
Соціальна: удосконалювати вміння працювати в групах, в парах.
Тип уроку: подача нових знань.
Міжпредметні зв'язки: українське читання, образотворче мистецтво.
Обладнання: Конституція України, ілюстрації про родину , сім'ю, ілюстрації до казок.
Хід уроку
-Прочитайте назву другого розділу. Що ми будемо вивчати у цьому розділі ? (Правила й обов'язки дитини , склад родини, як допомагати дорослим, спілкування без слів)
- Які права дитини ви знаєте ?
- Чи є у дітей обов'язки ?
-Сьогодні ви поповните свої знання про те, які права й обов'язки є у дітей.
1. Робота за підручником
-Перелічіть, які права мають усі діти ?
-Розгляньте малюнки з казки про Буратіно і дайте відповіді на запитання :
- Прочитайте право на ім'я і громадянство. Як ви його розумієте ?
Робота в групах
-По черзі назвіть своє повне ім'я і те, як ви любите , щоб вас називали.
Обговоріть:
-Образливі прізвиська порушують права дитини!
Робота в парах
Ось до лісу ми дійшли,
Потім ми лісочком йшли
І грибочок там знайшли.
Нагнулися, підняли,
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Малинку знайшли.
Дотягнулися, зірвали,
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Пташеня знайшли.
Нахилилися, підняли,
В гніздечко поклали
І рушили далі.
1. Робота в групах (об'єднуються за кольорами кульок).
Діти об'єднуються у 5 груп з однаковою кількістю осіб. Кожна група отримує конверт із зазначеним у ньому тлумаченням певного права дитини.
Завдання : придумати та намалювати умовний символ цього права на альбомному аркуші, провести презентацію свого символу в класі.
Після презентації вчитель може продемонструвати дітям символи із Світової книги прав дитини та запропонувати порівняти їх із власними малюнками (чим схожі, чим різняться).
Тлумачення прав дитини у конвертах
2.Тестування
1)Які ти маєш права?
2)Які обов'язки учня ти виконуєш?
Тема : Комбіновані роботи. Колективне виготовлення писанок
Мета:
Формування предметних компетентностей:
Удосконалювати навички роботи з картоном, кольоровим папером; розвивати увагу, творчі здібності , вміння працювати у групі; виховувати охайність, посидючість, терпіння , вміння прислухатися до порад.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: навчати конструювати найпростіші вироби за допомогою засвоєних раніше технологій ;
комунікативної : формування навички конструктивного спілкування, виховувати любов і повагу до традицій українського народу.
соціальної: формувати здатність співпрацювати в парі, в групі.
Тип уроку: урок засвоєння набутих знань.
Обладнання: ілюстрації із зображенням писанок; шаблони, картон, кольоровий папір, ножиці, клей, пензлики, вологі серветки для рук.
Хід уроку
1.Оголошення теми та мети уроку
Великоднє сонце сяє у ясній блакиті.
Теплим променем цілує світ увесь.
І серця для радості відкриті:
Знайте, люди, що Христос Воскрес !
-З давніх-давен наші предки дарували навесні один одному «красні яєчка" на честь весняного пробудження природи. І тепер на свято Великодня ми так само обдаровуємо рідних і знайомих крашанками і писанками.
На дошці — ілюстрації із зображенням писанок. Діти читають вірші про Великдень.
-Як же виготовляють писанки ?
Писанка — яйце, поверхня якого покрита різнокольоровим розписом, з допомогою воску та барвників.
Інструмент, яким розмальовують писанки, називається писальцем, або писачком. Найзручніший — у вигляді мініатюрної металевої лієчки на дерев'яному держальці.
У писачок кладуть віск, нагрівають над полум'ям свічки і виводять по поверхні яйця лінії, які на писанці мають бути білого кольору. Потім писанку обережно занурюють на кілька хвилин у холодний розчин найсвітлішого барвника, наприклад, жовтого. Просушивши яйце, віск наносять писачком на ті частини орнаменту, які мають бути жовтими, та опускають яйце в інший барвник.
Порядок виконання роботи повторюється стільки разів, скільки кольорів задумано в орнаменті, від найсвітлішого до найтемнішого. Закінчивши розпис, писанку підносять збоку до свічки і м'якою тканиною стирають розігрітий віск.
-Що означають кольори у писанкарстві?
Кожен колір у писанкарстві має своє символічне значення:
червоний — радість, любов, вогонь небесний;
жовтий, оранжевий—достигле зерно, врожай, тепло, світло, надія на краще життя, а також місяць і зорі;
зелений — колір весни, пробудження природи, багатство рослинного та тваринного світу, надія на майбутній урожай;
блакитний — небо, повітря, вода, сила і здоров'я, здоровий дух;
коричневий — земля, щедрість, урожай;
чорний — нескінченність життя людини, продовження його в потойбічному світі;
білий—чистота і світлість людської душі.
5.Демонстрування та аналіз зразка
Інструктаж учителя
(Діти об'єднуються в групи за допомогою малюнка розрізаного на 4 частини).
Діти повторюють правила роботи у групах, працюють у групах по 6-7 осіб.
Кожний учень з групи виготовляє свою писанку. Коли роботу буде закінчено, учні виставляють свої вироби на виставці.
(Діти об'єднуються в 3 групи за кольорами карточок «Умію», «Знаю», «Ціную») (синій, зелений, жовтий) і готують презентацію.
1 група «Умію»
2 група «Знаю»
3 група «Ціную»
1