Температура, внутрішня енергія і способи її зміни, теплопередача

Про матеріал
Конспект уроку фізики у 8 класі, мета якого виявити рівень знань і вмінь учнів з теми уроку; узагальнити й систематизувати знання учнів про способи зміни внутрішньої енергії та види теплопередачі ; розширити кругозір учнів шляхом розв’язування задач, пов’язаних з повсякденним життям
Перегляд файлу

Тема уроку :  Температура, внутрішня енергія і способи її зміни,  

                                                      теплопередача

Мета уроку:

дидактична: виявити рівень знань і вмінь учнів з теми уроку; узагальнити й систе-

                     матизувати знання учнів про способи зміни внутрішньої енергії та  

                       види теплопередачі ; розширити кругозір учнів шляхом розв’язування

                     задач, пов’язаних з повсякденним життям;

розвивальна: розвивати вміння володіти фізичними термінами, формулами; вміння 

                       застосовувати їх при розв’язуванні різних видів задач; вміння аналізу-

                       вати фізичні явища, пояснювати їх на основі знань про види  теплооб-

                       міну; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;

                      розвивати культуру фізичного мовлення;

виховна: на основі створення міжпредметних зв’язків формувати гнучкість  мислен-

                      ня, спостережливість, зацікавленість предметом; виховувати  почуття

                      взаємодопомоги та вміння працювати в групі.

         Тип уроку:   урок узагальнення й систематизації знань

         Форма проведення: урок – гра

         Обладнання: карта подорожі, портрети вчених, роздатковий матеріал, пам’ятки, картки із завданнями , обліковий аркуш результатів, набір обладнання 

для дослідів, мультимедійне обладнання.

 Міжпредметні зв’язки: біологія, математика, народознавство, інформатика.

          Очікувані результати навчально – пізнавальної діяльності учнів:

          Предметні компетентності. Учень/  учениця:

Знаннєвий компонент:

  •          розуміє властивості теплового руху; особливості руху атомів i молекул речовини в різних агрегатних станах речовини; фізичні властивості твердих тіл, рідин і газів; володіє поняттям, формулює визначення фізичної величини (температура, внутрішня енергія, кількість теплоти, питома теплоємність) та їхні одиниці;

      знає способи вимірювання температури; принципи побудови температурної 

      шкали Цельсія; два способи зміни внутрішньої енергії тіла; види теплообміну;

      залежність розмірів фізичних тіл від температури.

Діяльнісний компонент:

  •          застосовує набуті знання в процесі розв’язування задач різних типів та виконан-ня дослідів; застосовує рівняння теплового балансу; аналізує графіки теплових процесів; користується термометром, дотримується правил безпеки під час проведення експериментів.

Ціннісний компонент:

  •          усвідомлює необхідність використання енергозбережувальних технологій;

      оцінює роль видатних учених у розвитку знань про теплоту.

Наскрізні змістові лінії :

 Громадянська відповідальність:

  •          вміння працювати в команді, приймати виважене рішення; ефективно співпра-цювати  з іншими над створенням та реалізацією проектів.

Здоров’я і безпека:

  •          вміння застосовувати набуті знання та навички про теплові явища під час розв’язку задач різного типу  для збереження власного здоров’я та здоров’я інших; дотримуватись правил безпеки життєдіяльності під час виконання дослідів ; виявляти ціннісне ставлення до власного здоров’я.

Підприємливість та фінансова грамотність:

  •          вміння застосовувати набуті знання та навички  під час визначення  можливих ефективних матеріальних та енергетичних ресурсів при вивченні теплопровід-ності в будівництві та побуті ; для генерування проектної діяльності , вирішен-

ня життєвих проблем , оцінювати власні здібності щодо вибору майбутньої професії; розвивати ініціативність, відповідальність працьовитість .

 Методичні рекомендації: учитель на початку вивчення цієї теми учням повідомляє про нестандартну форму проведення цього уроку ( урок – гра ), звертає увагу на вимоги до знань та умінь з цієї теми. Заздалегідь формуються команди. Грою керує вчитель. Подорож  містом  діти здійснюють, виконуючи відповідні завдання на зупинках. Попередньо команди отримали домашнє завдання ( підготувати міні – проекти ) за певними темами.

Хід уроку

                                                           Що корисного в тому, що ти багато чого знав,

                                             Раз ти не вмів застосувати свої знання до твоїх потреб.

                                                                                                          Франческо  Петрарка

І   Організаційний момент . Перевірка готовності до уроку.

     Привітання вчителя, учнів.

ІІ  Етап мотивації навчальної діяльності

Слово вчителя

 Сьогодні на уроці ви переконаєтесь у тому, як багато навколо нас відбувається теплових явищ і процесів, основаних на фізичних законах. Більшість з них пов’язані з нашим побутом та здоров’ям. Це ще раз підтверджує важливість і необхідність фізичних знань.

ІІІ Етап цілепокладання

Існує давня легенда. Два будівельники везли важкі тачки з камінням. Одного з них спитали:

– Що ти робиш?

– Та от, звеліли возити каміння, я і вожу. – буркнув той.

– А ти що робиш? – спитали другого будівельника.

– Будую Храм Святого Петра. – з гідністю відповів  будівельник.

       Ось і ми з вами із камінців ваших знань спробуємо збудувати храм науки Фізики. Зуміємо? Адже , як помітив Франческо Петрарка , «  Що корисного в тому, що ти багато чого знав, раз ти не вмів застосувати свої знання до твоїх потреб.» Тому, нам потрібно пригадати все те, що ми з вами вже вивчили, узагальнити та систематизувати знання з даної теми , продемонструвати вміння розв’язувати завдання різного виду, підготуватися до тематичного оцінювання.

         А для цього я запрошую вас здійснити цікаву подорож країною Теплоти. Отже,тема нашого уроку: «Температура. Внутрішня енергія і способи її зміни. Теплопередача». Урок проведемо у формі гри. Кожен з вас отримує звітну картку, в яку ви вносите  свої досягнення на уроці,а капітани команд заповнюють картку з досягненнями команди. Для успішної праці пропоную пригадати  правила поведінки в групі:

1. Бери активну участь у роботі групи.

2. Умій слухати своїх товаришів.

3. Зроби свій внесок у результат роботи групи.

4. Проси про допомогу, якщо вона тобі потрібна.

5. Допомагай іншим.

6. Міркуй уголос.

7.      Роби висновок з отриманої інформації.

8. Розподіліть обов’язки в групі.

9. Працюйте злагоджено, з повагою один до одного.

 ІV Етап організації виконання плану діяльності 

  4.1 Актуалізація опорних знань

    Увага! Ми вирушаємо у подорож. У добру путь!

Карта подорожі

 

                                  м. Законоград            м. Знатоків

                                           º                                  º

         м. Кмітливих º                                                                       º м. Художників

Клас  º→                                                                                                 і Літераторів

м.Цікавих фактів º                                                                                           

                                                                                                        º м. Вчених фізиків

                м. Мислителівº                                                           º   м. Детективів       

                              м. Експериментаторівº                    º м. Практиків                

Подорож у м. Кмітливих   / Мозковий штурм – Відкритий мікрофон /

Учасники команди по черзі продовжують речення. За кожну правильну відповідь зараховується  1 бал.

Питання:

1. Фізична величина , яка характеризує ступінь нагрітості тіла називається …

2. Стан, у якому нагріті тіла, що перебувають в контакті, мають однакову 

    температуру   називають …

3.Одиницею вимірювання температури є …

4.Температура позначається літерами …

5.Приладом для вимірювання температури тіл служить ….

6.Зі збільшенням швидкості руху атомів (молекул) температура тіла …

7. Тепловий рух – це…

8.Температуру повітря на Північному Полюсі не вимірюють … термометром.

9. Потенціальна енергія – це енергія ….

10. Кінетична енергія – це енергія…

11. Внутрішня енергія це…

12. Одиниця вимірювання внутрішньої енергії…

13. Способи зміни внутрішньої енергії…

14. Теплопередача  (теплообмін) – це…

15. Кількість теплоти – це…

16. Одиниця вимірювання кількості теплоти…

17. Якщо над тілом виконати роботу, його внутрішня енергія….

18. Якщо тіло виконує роботу, його внутрішня енергія…

19. Види теплопередачі ?

20. Теплопровідність – це…

21. Конвекція – це…

22. Випромінювання – це…

23. У чому полягає фізичний зміст питомої теплоємності речовини?

24. Ізольована система – це…

 

 

Подорож у м. Законоград   / Аукціон формул /

  1.  У формулу вставити пропущений символ. За кожну правильну відповідь зараховується  1 бала.

1.  t = T - ?                                 4.   m = ? / c ∆t        

  1. Q = ? m ∆t                             5.   ∆t = Q / ( c ? )
  2. c = Q / (? ∆t )                         6.   ∆t = ? – t1

Відповідь:    1. 273       2. с       3. m       4. Q       5. m        6. t2

4.2  Розв’язування розрахункових задач

 2.   Розв’язати розрахункову задачу. За правильно розв’язану задачу зарахову-

       ється  4 бала.

Завдання для І команди:

Андрій вирішив перед сном випити чаю. Щоб всипати цукру, він взяв свою улюб-

лену срібну ложку. Поклавши цукор, хлопець залишив її у чашці. Через деякий час

ложка нагрілася. На скільки градусів нагрілась срібна ложка, якщо її маса 150 г, а

отримана  від води кількість теплоти  1,5 кДж?  ( Відповідь:  40º С)

    ∆t  - ?                   СІ                 Q = cm∆t  - кількість теплоти, що отримала

__________                               срібна ложка

Q = 1, 5 кДж    = 1500Дж        Отже, ∆t   =    = = 40

m = 150г           = 0,15 кг         [ Q ] =  =

с = 250

Відповідь:  40º С

Завдання для ІІ команди:

У чашці знаходиться 250 г чаю, при температурі 90. Скільки води при температурі

20 потрібно долити, щоб охолодити чай до 75 Теплоємністю чашки знехтувати, питому теплоємність чаю вважати рівною питомій теплоємності води.

 ( Відповідь: 0,068 кг )

  m 2 - ?          СІ                Q 1 = c 1 m 1 ( t1 – t )  -  кількість теплоти, віддана гарячим

m 1 = 250 г     = 0,25кг        чаєм;

t 1 = 90                             Q 2 = c 2 m2  ( t – t2 ) – кількість теплоти , одержана холод-                 

t 2 = 20                            ною водою;

t = 75                                Q1 = Q2 – за рівнянням теплового балансу, отже

c 1 = c 2                                  c 1 m 1 ( t1 – t )  = c 2m2  ( t – t2 ), так як c1 = c2, тоді

                                              m 1 ( t1 – t )  = m2  ( t – t2 ),  звідси

                                              m 2  = = = 0,068 кг

                                              [ m 2 ] =  = кг

Відповідь: 0,068 кг

4.3  Розв’язування якісних задач

Подорож у м. Знатоків:      / Гра  « Віртуальна майстерня » /

Учасники гри повинні за малюнком вибрати відповідний спосіб зміни внутрішньої

енергії. За кожну правильну відповідь зараховується 1 бал. ( Малюнки у Додатку А )

Завдання для І команди:   спосіб теплопередачі

Завдання для ІІ команди:  спосіб виконання роботи

Відповідь:

І команда:  1 , 2, 3, 4, 5, 9, 14, 16, 19, 20

ІІ команда:  6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18

Подорож у м. Художників і Літераторів:   / Гра « Чому? » /

1.Учасники гри повинні пояснити причину явища, або події, зображені  на картині. За кожну правильну відповідь зараховується  3 бала.

 ( Ілюстрації до питань у Додатку Б)

Завдання для І команди:  

1.Чому в безвітря полум'я свічки встановлюється вертикально? / Ілюстрація 1/                                                     

Відповідь:  При відсутності вітру полум'я свічки встановлюється вертикально, 

                     тому як, гаряче повітря, що має меншу щільність, прагне вгору і 

                     витягує полум'я свічки вертикально.

 2.Чому мильні бульбашки, наповнені повітрям, деякий час,  піднімаються, а  

  потім опускаються?                                                                               / Ілюстрація 2/                                                     

 Відповідь:  Ми надуваємо їх теплим повітрям, а конвективні теплі потоки  

                     піднімаються  в  гору .

Завдання для ІІ команди:  

 

1.Навіщо в південних широтах місцеві жителі під час сильної спеки носять

 тюрбани (чалму) і ватні халати?                                                        / Ілюстрація 3/

  Відповідь:  Завдяки поганій теплопровідності цих матеріалів вони захищають 

                         людей від перегріву (при цьому температура навколишнього повітря 

                         повинна бути вище температури тіла людини, тоді цей спосіб діє).

2.  Чому рибалки, що працюють на вітрильних суднах, краще йти в море вночі, а повертатися  з ловом днем?                                          / Ілюстрація 4 /

Відповідь:    Одна з причин - можливість скористатися попутним нічним і денним 

                       бризом.

2. Учасники повинні пояснити про який вид теплопередачі йде мова у прислів’ях.

За кожну правильну відповідь зараховується  1 бал .

Завдання для І команди:  

  1. Не море топить кораблі, а вітер. (конвекція)
  2. В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, крутить, мутить, припікає й поливає.

                                                        ( конвекція, випромінювання).

  1. Кожух лежить, а дурень дрижить. ( теплопровідність )
  2. Засвітить Сонце і в наше віконце. ( випромінювання )

Завдання для ІІ команди:

  1. Вітер віє, хоч не знає, що погоду він міняє. ( конвекція )
  2. Гаряче серце і кригу розтопить. ( теплопровідність )
  3. Що швидко нагрів, те швидко охолоне . ( теплопровідність )
  4. Кого не пече, тому не гаряче. ( теплопровідність )

Подорож у м. Вчених – фізиків:      /  Гра « Вернісаж»  /

Учасники гри повинні за описом та характеристикою визначити прізвище, ім’я

вченого – фізика. Одна підказка – 3 бала.              ( Портрети вчених у Додатку В).

Завдання для І команди:

  •          Народився у 1701 році
  •          Шведський фізик і астроном
  •          У 1742 році запропонував  шкалу термометра і на його честь названа одиниця вимірювання температури
  •          Цією одиницею температури ми зараз користуємося у побуті

Відповідь:    Андерс Цельсій                                                                  / Портрет 1 /

Завдання для ІІ команди:

  •          Народився у 1818 році
  •          Англійський фізик та пивовар
  •          Дослідним шляхом обґрунтував закон збереження енергії
  •          На його честь названа одиниця вимірювання енергії

Відповідь:  Джеймс  Прескотт Джоуль                                           / Портрет 2 /

Подорож у м. Детективів:       /  Гра « Агенство  Шерлока Холмса»  /

Учасники гри повинні пояснити поради Шерлока Холмса. За кожну правильну відповідь зараховується  4 бала.

Завдання для І команди:

  1. «Хочете чаю?» — запитав господар дому Шерлока Холмса.

 «Так», - відповів гість. «От і добре, — сказав господар. — Але я люблю          гарячий чай, тому кладу в нього цукор тільки перед тим, як пити.»

«Доцільніше робити це раніше, одразу після того, як Вам налили його», — порадив  

 Шерлок Холмс. Чи мав він рацію?

 Відповідь:  Чим вище температура тіла, тим більше кількості теплоти вона  

                   віддає навколишньому середовищу. Якщо цукор покласти відразу , то 

                   температура чаю понизиться, і тепло буде віддано навколишньому 

                   середовищу менше./

  1. Господарка дому, де був Холмс, підійшла до дверей і впустила кішку. 

 Подивившись на кішку, Холмс зауважив: «Погода надворі холодна».

Як він це  визначив?

 Відповідь:  Якщо на вулиці тепло, то шерсть кішки гладка, а якщо холодно –   

                    стоїть сторчма.

  1.  « Щоб компот швидше охолонув, я завжди ставлю його на лід », - сказала

 місіс  Хадсон, запрошуючи Шерлока Холмса до столу. « Краще лід класти на 

 кришку  кастрюлі», - порадив Шерлок Холмс. ОбҐрунтуйте його пораду.

  Відповідь:  Холодна рідина опускається донизу.

 

Завдання для  ІІ команди:

  1. «Млинці смачні, коли гарячі», — сказала господарка, запрошуючи Шерлока

Холмса до столу. «Щоб вони довше залишалися гарячими, — продовжувала вона, — я ставлю тарілку з млинцями на плетену із дроту тацю». «Прошу Вас, краще — ставити їх на дерев’яну підставку», — порадив Холмс.

На чому ґрунтується його порада?

Відповідь: Теплопровідність дерева менше, ніж металевого дроту.

  1. Була зима. Шерлок Холмс увійшов у кімнату з вулиці. Крізь замерзлі шибки

було видно лише край дороги. «Господарка квартири лінива», — подумав він.

Чому він дійшов такого висновку?

Відповідь: Вікна в будинку замерзли, а значить, тепле й холодне повітря пройшов 

                   крізь щілини в рамі й зіштовхнулися, із холодним зовнішнім склом, 

                   замерзло на ньому, утворюючи візерунок . Тобто, можливо зробити 

                   висновок, що вікно погано теплоізольоване.

  1. « Давайте звіримо годинники для нашої операції»,- сказав Шерлок Холмс 

 Доктору Ватсону. « Мій годинник йде не точно і часто ламається»,- відповів той.

 « Заводьте їх тільки вранці, і тоді вони йтимуть точно, - порадив Шерлок Холмс.

 « Чи не однаково , коли заводити? – спитав Ватсон.

 « Ні, друже, і треба знати чому», - відповів Холмс. Що саме треба знати?

  Відповідь: Заводити наручні годинники, знявши їх з руки увечері небажано, 

                        оскільки  пружина нагріта, а після заводу і подальшого охолодження 

                       вона  деформується і може лопнути.

Подорож у м. Практиків:      /  Захист міні – проектів учнів /

                                                                                         ( презентації у Додатку Д )

Представники від кожної команди захищають міні – проекти, теми яких були

оголошені заздалегідь. За кожну правильну відповідь зараховується  10 балів.

Завдання для  І команди:       Теплопровідність в побуті   

Завдання для  ІІ команди:      Теплопровідність в будівництві

 

4.5 Релаксація     

Ми дізналися багато корисної інформації про будову теплого, затишного будин-

ка. А зараз я пропоную вам заплющити очі і під музику кожному уявити будинок

своєї мрії.

4.6 Практичне завдання визначення способів зміни внутрішньої енергії

 Подорож у м. Експериментаторів:     

 Представники від кожної команди виконують дослід і пояснюють його фізичний

 зміст. За правильно виконане завдання команда отримує 10 балів.

Завдання для  І команди:

1.Запропонувати різні способи зміни внутрішньої енергії тіл та пояснити їх.

Обладнання: лист паперу, дві монети по 5 копійок, паперова вертушка,  

                        електрична лампа,інструкція з ТБ.

Відповідь:      одну монету нагріти в долоні – теплопередача;

                        другу монету потерти об парту знизу – виконання роботи;

                        паперову вертушку закріпити над увімкненою електричною

                        лампою – явище конвекції у повітрі.

  Завдання для  ІІ команди:

 1.Запропонувати спосіб відновлення форми тенісної кульки після деформації.

  Обладнання: деформована тенісна кулька, калориметр з гарячою водою.

  Питання:

  1. Чому для досліду взято гарячу воду?
  2. Чи зміниться відстань між молекулами повітря в кульці?
  3. Чи зміниться швидкість руху молекул повітря в кульці?
  4. Чи можливо буде відновити об’єм кульки, якщо вона матиме тріщину?

 Відповідь:

  1. В гарячій воді об’єм кульки збільшиться
  2. Так, збільшилась.
  3. Так, будуть рухатися швидше.
  4. Виправити форму неможливо, тому, що через тріщину нагріте

                            повітря виходитиме назовні і об’єм змінюватися не буде.

Подорож у м. Мислителів:          /  Гра « Ерудит»  /

 Учасники команди по черзі відповідають на питання. За кожну правильну відповідь

зараховується 2 бала.

1.   В якому взутті ноги мерзнуть більше – тісному чи просторому?

     / У тісному, тому, що там відсутній шар повітря./

2.  Коли людині буде тепліше: якщо вона одягне три тоненьких сорочки, чи одну 

      товсту?

    / У трьох тоненьких, оскільки вони мають три прошарки повітря./

3.     Чому у людини на морозі червоніють вуха, ніс, щоки?

     / Коли зазначеним ділянкам тіла загрожує обмороження, кровоносні судини 

        розширюються, до прохолодних зон прямує потік теплої крові, рятуючи їх./

4.     Чим допомагає народам, які живуть в екваторіальному поясі, кучеряве волосся

         на голові ?

      / У нього багато тепло ізолятора повітря, яке захищає голову від перегрівання./

5.    Чому людина під час охолодження тремтить?

        / М’язи людини скорочуються, виконувана робота йде на нагрівання тіла./

6.  Чому в холодному приміщенні , насамперед, мерзнуть ноги?

       / Холодне повітря знаходиться знизу./

7.    У яких рукавицях тепліше – в тих, де хутро назовні, чи зсередини?

      / З хутром усередині: шар теплого повітря внаслідок низької теплопровідності

        перешкоджає виділенню тепла./

8.   Чому під час вимірювання температури власного тіла людина повинна тримати 

       термометр у контакті з тілом декілька хвилин?

       / Щоб настав стан теплової рівноваги . /

9.    Як можна нагріти замерзлі руки, не використовуючи нагрітих предметів ?

       / Потерти між собою. /

10.   Чому одяг з вовни зберігає теплоту краще, ніж бавовняний?

         / Між ворсинками вовни є повітря, яке має низьку  теплопровідність. /

11. У якій сукні влітку прохолодніше? Чому ?

        / У світлій, краще відбиває тепло . /

12.   Як наш організм захищається від перегрівання ?

         / Виділяється пот  /

Подорож у м. Цікавих фактів:

 Увага,  я пропоную вам корисну, на мою думку , інформацію , яка стане в нагоді у вашому житті.

Картинки по запросу Людина замерзає взимку картинкиЯК ЗІГРІТИСЯ І НЕ ЗАХВОРІТИ, ЯКЩО СИЛЬНО ЗАМЕРЗ

З приходом зими потрібно бути готовим до

переохолодження. Щоб уникнути цього, потрібно

дотримуватись певних порад. Пропоную Вам пояснити певні поради з точки зору фізики.

1.Відігрійтесь у теплому приміщенні

     -   зайти у магазин, кафе, замовити теплий напій,

         бажано солодкий, і почекати поки перестане бити  озноб ( 10- 20 хвилин );

  •          перевагу віддати  імбирному , або лимонному чаю, а від кави треба відмовитися – вона швидко виводить із організму рідину, що для людини шкідливо.

2. Не пийте алкоголь

     -    тому, що він розширює судини, тепло втрачається набагато швидше;

     -    в результаті людина охолоджується, але не відчуває цього.

3.  Не розтирайте замерзлу шкіру снігом

    -   це може привести до травмування: через поганий кровообіг судини стають

        ламкими , розтираючи замерзлі ділянки шкіри, ми наносимо мікротравми, 

        можемо привести до омертвіння замерзлої ділянки шкіри;

    -   потрібно зробити легкий масаж, зайти в тепле приміщення;

    -   не варто притулятися до батареї , гріти руки в гарячій воді з - під крана, мазати

        їх жирним кремом;

  •          треба  зачекати , поки замерзлі ділянки шкіри почервоніють, це свідчить, що

кровообіг відновлюється.

4.  Зніміть металеві прикраси

     -  мороз не найкращий час для брослетів, кілець, сережок;

     -  вони забирають тепло організму і перешкоджають нормальному кровообігу.

5.  Не поспішайте ОДРАЗУ приймати душ

     -   різкі перепади температури – шкідливі для організму;

     -   потрібно переодягнутися в теплий одяг, закутатися в ковдру, не поспішаючи

         випити чай, і лише потім прийняти ванну.

6.   Прийняти таблетку ацетилсаліцилової кислоти

     -   цей препарат зніме спазм судин у разі переохолодження;

     -   тепло розійдеться по всьому тілу.

ЯК    УНИКНУТИ      ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

1.Не носіть в мороз тісні та облягаючі речі: відсутність повітряного прошарку і

   порушений кровообіг сприяють переохолодженню.

2. Носіть шапку та рукавички: через голову і руки людина втрачає багато тепла.

3. Відпочивайте ! Ослаблені та втомлені люди замерзають і хворіють набагато

    частіше.

4.  Їжте калорійну їжу, переварюючи її, організм буде виділяти більше тепла.

5.  Частіше дивіться у дзеркало: якщо губи і лице стали блідими, негайно зайдіть у 

    приміщення.

6.  Постійно ворушіть пальцями рук і ніг. Кровообіг прискориться і вам буде

     тепліше.

7.  Будьте здорові!!!!!

V  Етап  контрольно – оцінювальний

5.1 Рефлексія    /  Вправа «Моє відкриття» /

Ось і закінчилась наша подорож . Я сподіваюсь, що сьогодні на уроці ви ще раз переконалися у важливості та необхідності вивчення фізики. Тому, що ці знання допоможуть вам у майбутньому побудувати  дім, зробити його затишним і , при цьому, правильно піклуватися про своє здоров’я .

Пропоную учням висловити свої враження від уроку.

 Учні продовжують речення

- Сьогодні я дізнався......

- Мені  було цікаво...

- Мене здивувало, що ....

- Урок дав мне для життя....

 5. 2 Підведення підсумку  уроку. Оцінювання, картки самооцінювання

Учитель і клас оцінюють роботу учнів на уроці , заповнюють картки оцінювання та самооцінювання, які потім здають учителю. Найбільш активні учні отримують оцінки.                                                             ( Картки  самооцінювання  у Додатку Г ).

 

VІ Етап визначення й пояснення домашнього завдання

 

   Повторити § 1 – 9 , С. 96 № 1 -9 / виконати письмово /,

   підготуватися до контрольної роботи.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток А

                                                   

            1                          2                             3                         4                          5

     

         6                             7                                   8                                   9

                                        

              10                            11                                            12                            13

Картинки по запросу виконання роботи  

                14                           15                                   16                                   17

       

             18                                19                                 20

 

 

 

 

 

 

Додаток Б

         

                        Ілюстрація 1                                                   Ілюстрація 2

 

 

                                                      

    

                 Ілюстрація 3                                                        Ілюстрація 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток В

 

 

Портрет 1

 

 

 

   Портрет 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток Г

Картка учня для самооцінювання

Прізвище, ім’я учня________________________________________________

м Кмітливих

М Законоград

м Знатоків

мХудожників

і Літераторів

м Вчених -

  фізиків

 м Детективів

 мПрактиків

мЕксперимен-

таторів

мМислителів

Всього  балів

Оцінка

12 б.

6б. +

6б.=

12б.

10 б.

6б.+

4б.=

10б.

12б.

12 б.

12 б.

12 б.

12 б.

104 б.

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

1-8

 

9-16

 

17-24

 

25-33

 

34-41

 

42-50

 

51-59

 

60-68

 

69-77

 

78-86

 

87-95

 

96-104

 

Картка успішності команди        Назва команди______________________

м Кмітливих

М Законоград

м Знатоків

мХудожників

і Літераторів

м Вчених -

  фізиків

 м Детективів

 мПрактиків

мЕксперимен-

таторів

мМислителів

Всього  балів

Місце

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу Людина замерзає взимку картинки                                     ПАМ’ЯТКА

ЯК ЗІГРІТИСЯ І НЕ ЗАХВОРІТИ, ЯКЩО СИЛЬНО ЗАМЕРЗ

З приходом зими потрібно бути готовим до

переохолодження. Щоб уникнути цього, потрібно

дотримуватись певних порад. Пропоную Вам пояснити певні поради з точки зору фізики.

1.Відігрійтесь у теплому приміщенні

     -   зайти у магазин, кафе, замовити теплий напій,

         бажано солодкий, і почекати поки перестане бити  озноб ( 10- 20 хвилин );

  •           перевагу віддати  імбирному , або лимонному чаю, а від кави треба відмовитися – вона швидко виводить із організму рідину, що для людини шкідливо.

2. Не пийте алкоголь

     -    тому, що він розширює судини, тепло втрачається набагато швидше;

     -    в результаті людина охолоджується, але не відчуває цього.

3.  Не розтирайте замерзлу шкіру снігом

    -   це може привести до травмування: через поганий кровообіг судини стають

        ламкими , розтираючи замерзлі ділянки шкіри, ми наносимо мікротравми, 

        можемо привести до омертвіння замерзлої ділянки шкіри;

    -   потрібно зробити легкий масаж, зайти в тепле приміщення;

    -   не варто притулятися до батареї , гріти руки в гарячій воді з - під крана, мазати

        їх жирним кремом;

  •           треба  зачекати , поки замерзлі ділянки шкіри почервоніють, це свідчить, що

кровообіг відновлюється.

4.  Зніміть металеві прикраси

     -  мороз не найкращий час для брослетів, кілець, сережок;

     -  вони забирають тепло організму і перешкоджають нормальному кровообігу.

5.  Не поспішайте ОДРАЗУ приймати душ

     -   різкі перепади температури – шкідливі для організму;

     -   потрібно переодягнутися в теплий одяг, закутатися в ковдру, не поспішаючи

         випити чай, і лише потім прийняти ванну.

6.   Прийняти таблетку ацетилсаліцилової кислоти

     -   цей препарат зніме спазм судин у разі переохолодження;

     -   тепло розійдеться по всьому тілу.

ЯК    УНИКНУТИ      ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

1.Не носіть в мороз тісні та облягаючі речі: відсутність повітряного прошарку і

   порушений кровообіг сприяють переохолодженню.

2. Носіть шапку та рукавички: через голову і руки людина втрачає багато тепла.

3. Відпочивайте ! Ослаблені та втомлені люди замерзають і хворіють набагато

    частіше.

4.  Їжте калорійну їжу, переварюючи її, організм буде виділяти більше тепла.

5.  Частіше дивіться у дзеркало: якщо губи і лице стали блідими, негайно зайдіть у приміщення.

6.  Постійно ворушіть пальцями рук і ніг. Кровообіг прискориться і вам буде тепліше.

                                                           Будьте здорові!!!!!

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 8 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 8 клас (Бар’яхтар В. Г., Божинова Ф. Я., Довгий С. О., Кі-рюхіна О.О. (за ред. Бар’яхтар В. Г., Довгого С.О.))
До уроку
§ 1. Тепловий стан тіл.Температура та її вимірювання
Додано
10 жовтня
Переглядів
115
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку