Тема. Теплі і холодні кольори. Дерева. Малюнок.
Мета : поглиблювати знання з кольорознавства; познайомити учнів із теплими і холодними кольорами; дати поняття термінів «горизонталь», «вертикаль», «відтінок»; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи.
Обладнання : таблиця основних і похідних кольорів, спектральний круг; таблиця теплих і
холодних кольорів, таблиця із зображенням силуетів дерев; готова робота, ляльки.
Матеріали: гуаш або кольорові олівці, пензлі, палітра, ємність для води, альбом.
ХІД уроку
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ ЗАНЯТТЯ
— Сьогодні ви познайомитеся з поняттями «теплі і холодні кольори», «відтінок». Дізнаєтеся, який формат називається горизонтальним, а який — вертикальним.
IV. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда.
— Як ви гадаєте, теплий або холодний колір вечірнього неба, гірського озера, соковитої
трави, зимової ночі? (Холодний.)
Зараз ви самі зможете в цьому переконатися. Якщо до зеленої фарби додати жовту, колір стане більш теплим. І холодним — якщо додати блакитну, синю. Отримані при змішуванні двох або більш фарб кольори називаються відтінками.
(Вчитель демонструє змішування фарб на аркуші, прикріпленому до дошки.)
Подивіться уважно навколо. Які кольори та їх відтінки можна побачити в нашому класі?
(Діти розглядають навколишні предмети й порівнюють їх за кольором і відтінками.)
3. Продовження казки.
— Пан Пензлик, працюючи у своєму саду біля барвистих дерев, побачив, що вдень більш яскравими здавалися оранжеві, жовті, червоні дерева. І квіти розпускалися на них тільки в пекучий полудень. Вночі ж розпускалися квіти на гілках синіх, блакитних, фіолетових і зелених дерев.
(День більше асоціюється з теплом, а ніч — із прохолодою.)
Давайте спробуємо намалювати ці дерева.
(Вчитель демонструє таблицю силуетів стовбурів і крон різних дерев.)
4. Аналіз таблиці силуетів дерев.
— Ви знаєте, що дерево має корінь, стовбур, гілки, листя, квіти, плоди.
Зверніть увагу, чим ближче до кореня стовбур, тим він масивніший, ширший, тим товщі нижні гілки.
Чим вище стовбур дерева піднімається до сонця, тим він тонший, а гілки стають легкими, витонченими.
От як це описує В. Хмельницький в оповіданні «Дерево»:
«Гілки Дерева із самого початку тяглися вгору, і Верхівка незабаром радісно затріпотіла в небі...
Корені ж як зарилися в землю, так усе дужче хапалися за неї своїми мозолистими пальцями.
Уявляєте, як між ними, такими різними, почуває себе Стовбур?..»
Стовбур дерева може бути сильно скривлений, нахилений вправо або вліво. Абсолютно прямих дерев немає (найбільш прямі стовбури в сосни, ялини).
Крона (обсяг листів) за своєю формою в різних дерев різна.
— Чим відрізняється старе дерево від молодого? (Молоде тонше, гілки дрібніші, більш гнучкі, стовбур ніжний, гладкий; старе — товстіше, на корі глибокі зморшки, багато міцних гілок, деякі гілки поламані.)
Якщо хтось хоче намалювати високе дерево, йому потрібно вибрати вертикальний формат.
(Вчитель показує положення альбомного аркуша.)
А якщо хтось буде зображувати старе, крислате дерево — то горизонтальний.
(Вчитель показує положення альбомного аркуша.)
Горизонтальним форматом називається аркуш, довжина якого рівнобіжна лінії горизонту. А вертикальним форматом називається аркуш, довжина якого рівнобіжна вертикальній лінії.
(Вчитель на дошці малює горизонталь і вертикаль.)
V. ПРАКТИЧНА РОБОТА
(Викладач одночасно працює на дошці з дітьми.)
VI. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Використовуючи отримані знання, намалювати групу дерев, протилежну за колірною гамою тій, що була виконана в класі.