1. Жінка 30 років хворіє близько року: біль у суглобах, їх припухлість, почервоніння шкіри надними. Попередній діагноз –ревматоїдний артрит. Одна з ймовірних причин цього захворювання –зміна у структурі білка сполучної тканини:
2. Відомо, що молекула колагену містить амінокислоти – гідроксипролін, гідроксилізин. Яка з перелічених речовин бере участь у гідроксилюванні проліну та лізину під час синтезу ?
3. Лікар, перш ніж призначити виснаженому хворому білкове
парентеральне харчування, направив до
лабораторії кров для визначення електрофоретичного спектра білків. На яких фізико-хімічних властивостях білків ґрунтується цей метод ?
4. Хвора 36 років страждає на колагеноз. Збільшення вмісту якого метаболіту найбільш імовірно буде встановлено в сечі ?
5. При пародонтозі відбувається деструкція білкових та полісахаридних компонентів сполучної тканини. Який із наведених білків входить до складу сполучної тканини ?
6. В організмі людини є пептид, в утворенні якого бере участь γ-карбо- ксильна група глутамінової кислоти. Як називається цей пептид ?
7. Яка речовина надає слині в’язкого, слизистого характеру, виконує захисну роль, запобігає механічному пошкодженню слизової оболонки ротової порожнини ?
8. Гемоглобін дорослої людини (HbA) – білок-тетрамер, який складається з двох α- та двох β-поліпептидних ланцюгів. Яку назву має така структура цього білка ?
9. Споживання забрудне них овочів і фруктів упродовж тривалого часу призвело до отруєння пацієнта нітратами і утворення в крові похідного гемоглобіну:
10. У хворого з тяжкою формою гемолітичної анемії еритроцити мають форму серпа. У чому виявляється молекулярна причина виникнення даного захворювання ?
11. Робітник цеху з вироб ництва нітросполук звернувся до лікаря із скаргами на задишку та швидку втомлюваність. При обстеженні хворого виявлено ціаноз нижніх кінцівок. Яка причина цього стану ?
12. У сечі хворого виявлено гідроксипролін і пролін у підвищених концентраціях. Порушення метаболізму якого білка можна припустити у цього хворого:
13. Хворий прийнятий у реанімаційне відділення з підозрою на отруєння чадним газом (монооксидом карбону). Яка сполука гемоглобіну буде виявлена при спектральному аналізі ?
14. Хворому з печінковою недостатністю проведено дослідження електрофоретичного спектра білків сироватки крові. Які фізико-хімічні властивості білкових молекул лежать в основі цього методу ?
15. Поряд із нормальними типами гемоглобіну в організмі дорослої людини можуть бути патологічні. Назвіть один із них:
16. У хворого виявлена серпоподібноклітинна анемія. Заміна якої амінокислоти в поліпептидному ланцюгу Hb на валін призводить до цього захворювання ?
17. Катіонні глікопротеїни є основними компонентами слини.Які амінокислоти обумовлюють їх позитивний заряд ?
18. Назвіть, з яким білком зв'язується гемоглобін для транспорту в ретикуло- ендотеліальну систему печінки ?
19. Після ремонту автомобіля в гаражному приміщенні водій потрапив у лікарню з симптомами отруєння вихлопними газами. Концентрація якого гемоглобіну в крові буде підвищена ?
20. Наявність білка в розчині можна виявити за допомогою кольорових реакцій. Яка з реакцій дасть негативний результат при повному гідролізі білка ?
21. Під час дослідження первинної структури молекули гемоглобіну виявлено заміну глутамінової кислоти на
валін. Для якої спадкової патології це характерно ?
1. Захисна функція слини зумовлена декількома ме-ханізмами, у тому числі наявністю ферменту, який має бактерицидну дію, зумовлює лізис
полісахаридного комплексу оболонки стафілококів, стрептококів. Який це фермент ?
2. При захворюваннях підшлункової залози порушуються утворення та секреція трипсину. Назвіть речовини, гідроліз яких при цьому зазнає змін ?
3. У крові хворого – підвищення активності ЛДГ4, ЛДГ5, аланінамінотрансферази, карбамоїлорнітинтрансферази. В якому органі можна передбачити розвиток патологічного процесу ?
4. У хворого виявлено підвищення активності ЛДГ1,ЛДГ2, аспартатаміно-трансферази, креатинфосфокінази. В якому органі імовірний розвиток
патологічного процесу ?
5. При патологічних процесах, що супроводжуються гіпоксією, відбуваються неповне відновлення
молекули кисню в дихальному ланцюзі і
накопичення пероксиду гідрогену. Назвіть фермент, який забезпечує його руйнування:
6. Універсальною біологічною системою окиснення неполярних сполук (багатьох лікарських засобів,токсичних сполук, стероїдних гормонів, холестерину) є мікросомальне окиснення. Який цитохром входить до складу оксигеназного ланцюга мікросом ?
7. У відділення реанімації
прийнятий хворий 47 років з діагнозом інфаркт міокарда. Яка з фракцій лактатдегідрогенази (ЛДГ) буде переважати в сироватці крові хворого упродовж перших двох діб ?
8. У відділення інтенсивної терапії доставлено жінку 50 років з діагнозом інфаркт міокарда. Активність якого ферменту буде найбільш підвищена упродовж перших двох діб:
9. В організмі людини хімотрипсин секретується підшлунковою залозою і в порожнині кишечника зазнає обмеженого протеолізу з перетворенням на активний хімотрипсин під дією:
10. У хворого через 12 год після гострого нападу загруднинного болю в сироватці крові різко підвищилася активність
аспартатамінотрансферази. Назвіть патологію, для якої характерні ці зміни:
11. У хворого 27 років виявлено патологічні зміни печінки і головного мозку. У плазмі крові –різке зниження, а в сечі –підвищення вмісту міді. Встановлено діагноз: хвороба Вільсона. Активність якого ферменту в сироватці крові необхідно дослідити для підтвердження діагнозу:
12. Діагностичним тестом при гострих панкреатитах є визначення в сечі активності ферменту:
13. Назвіть фермент, визначення активності якого в крові є найбільш
інформативним у перші години після інфаркту міокарда:
14. У новонародженої дитини в шлунку відбувається звурджування молока, тобто перетворення розчинних білків молока – казеїнів - на нерозчинні
– параказеїни – за участі іонів кальцію і ферменту. Який фермент бере участь у цьому процесі ?
15. У хворого гострий панкреатит. Які препарати повинен призначити лікар, щоб уникнути аутолізу підшлункової залози ?
16. При гепатиті, інфаркті міокарда в плазмі крові у хворих різко зростає активність аланін- і аспартатамінотрансфераз. Які причини підвищення активності цих ферментів
у крові ?
17. У слині міститься фермент, здатний руйнувати α-1,4-глікозидні зв’язки в молекулі крохмалю. Назвіть цей фермент:
18. 60-річний чоловік звернувся до лікаря після появи болю в грудній клітці. У сироватці крові виявлено значне підвищення активності ферментів: креатинфосфокінази та її МВ-ізоформи,
аспартатамінотрансферази. Про розвиток патологічного процесу в якій
тканині свідчать ці зміни ?
19. При вивченні властивостей ферменту до системи фермент-субстрат було додано невідому речовину. В результаті
константа Міхаеліса збільшилася в 2 рази. Яке явище мало місце ?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома