До календарно-обрядових (1)пісень належать:
колядки, (2)щедрівки (зимовий різдвяний цикл);
веснянки, (3)гаївки, або гагілки (весняний цикл);
русальні ((4)пов’язані зі (5)святковим циклом (6)колосіння збіжжя та розквіту природи (7)наприкінці весни);
купальські (переджниварський цикл середини літа);
жниварські і стодольні (збирання (8)врожаю в кінці літа).
Оберіть рядок, у якому у всіх словах звуків більше, ніж букв.
Протягом віків сформувався чіткий (1)весняний обряд - закликання весни (2)піснями. (3)Випікається весняне печиво у вигляді жайворонків, голубків, яке діти і (4)розносять по селу. У весняних іграх та хороводах (5)імітуються (6)легкі рухи, характерні для (7)трудової діяльності: засівання поля, (8)збирання врожаю, обмолот.
У якому рядку позначено всі слова, у яких відбуваються уподібнення приголосних звуків?
У пісні „Засвіт встали козаченьки“ (1)розповідається про козаків, які (2)вирушають у похід. Козак (3)заспокоює кохану Марусю та просить її помолитись Богу за (4)нього. (5)Проводжає мати свого сина в далеку дорогу й просить (6)його „через чотири (7)недільки“ додому вертатись. Син благає матір (8)прийняти його кохану Марусеньку „як рідну дитину“.
У якому рядку у всіх словах є звук [й]?
(1)Пісня Марусі Чурай „Віють вітри, віють буйні“ передає почуття (2)самотньої дівчини, яка страждає в (3)розлуці з „милим, чорнобривим“. Для неї це - „люте горе“,їй тяжко, як (4)билиночці в полі, що росте на піску, без роси, на (5)сонці. (6)Розпочинається твір поетичним паралелізмом (дерева (7)гнуться — ((8)сльози не ллються) і закінчується риторичними реченнями.
У якому рядку позначено слова, у яких відбувається уподібнення приголосних звуків?
В (1)історичній пісні „Чи не той то (2)хміль...“згадуються події Національно-визвольної (3)війни 1648-1654 pp. під проводом Богдана Хмельницького (бій під Жовтими Водами). (4)Ватажка змальовано як справжнього народного (5)героя, мужнього і (6)відважного воїна, мудрого діяча й політика, (7)захисника (8)поневолених, „козацького батька“.
Оберіть варіант, у якому слова розставлено за алфавітом.
Перлиною народного епосу є „Дума про Марусю Богуславку“.
У (1)турецькій неволі (2)тридцять літ перебуває (3)сімсот козаків. У святу неділю Маруся Богуславка визволяла невольників, але з ними не (4)тікала, а просила (5)передати її (6)батькам, що вона „вже (7)потурчилась, побусурменилась!“
Маруся Богуславка - узагальнений образ жінки-полонянки, яка не забуває рідної землі і (8)намагається хоч щось корисне зробити для неї.
У якому рядку позначено в усіх словах однаковий звук?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома