Рядовий К. Поранений уламками гранати в груди. Стан хворого тяжкий, збуджений. Шкіра бліда. Пульс 120 на хв., АТ 80/50 мм рт. ст. На правій половині грудей дві рани неправильної форми. З ран продовжується помірна кровотеча. Частота дихань 25 за хвилину. Запідозрити наявність повітря та рідини (кров) в правій плевральній порожнині дозволяє.
Рядовий Н. знаходився під уламками зруйнованої будівлі протягом 10 годин. Обидві нижні кінцівки до рівня нижньої третини стегон були притиснуті уламками будівлі. Стан хворого тяжкий. Хворий блідий, загальмований. Пульс 120 на хв., АТ 70/20 мм рт. ст. Обидві нижні кінцівки від рівня нижніх третини стегон з вираженим набряком. Відмічається відсутність чутливості, активних та пасивних рухів в нижніх кінцівках. Що з потерпілим?
Сержант Ф. при вибуху міни був притиснутий уламками сховища, при цьому його ліва рука була щільно здавлена доскою. Виявлений через 2 години. Першочергово санітарний інструктор повинен зробити:
Рядовий В. через добу після бомбардування був звільнений з-під завалу в бомбосховищі, де була притиснута вся права нижня кінцівка. Стан хворго тяжкий, загальмований, скарги на біль в правій нижній кінцівці. Пульс 112 на хв., АТ -80/40 мм рт. ст. В верхній третині правого стегна накладений джгут. Дистальніше джгута визначається демаркаційна лінія. Кінцівка значно збільшена в об’ємі, больова чутливість відсутня. Стопа синюшного кольору, з внутрішньошкірними міхурами, що заповнені мутним геморагічним випотом. Що з потерпілим?
Лейтенант Б. отримав ураження в вогнищі застосування супротивником хімічної зброї. Одночасно був поранений уламком міни в праве стегно. Через 2-3 години у хворого виник біль в рані, що наростав, зуд та відчуття печії. Пов’язка на рані видає інтенсивний часничний запах. Шкіра навколо рани покрита краплями маслянистої рідини чорного кольору, набрякла, гіперемована, з множинними міхурами жовтого кольору. Вкажіть яку хімічну речовину найімовірніше застосували на полі бою.
Рядовий К. поранений кулею у груди. Встановлено діагноз: Кульове сліпе поранення лівої половини грудей з пошкодженням легень. Лівобічний напружений пневмоторакс. Гостра дихальна недостатність ІІІ ступеня. Що потрібно виконати першочергово?
Майор був відкинутий ударною хвилею під час вибуху. Встановлено діагноз: вибухова травма правої половини грудей з множинними подвійними переломами ІІІ-VІІІ ребер та пошкодження легені. Правобічний передньобоковий реберний клапан. Правобічний гемопневмоторакс. Гостра крововтрата. Гостра дихальна недостатність ІІІ ступеня. Травматичний шок ІІ ступеня. Що потрібно зробити, щоб зменшити гостру дихальну недостатність?
Підполковника С. дістали із-під уламків бліндажу через декілька хвилин після вибуху. Встановлено діагноз: закрита травма грудей з множинними переломами ребер зправа та пошкодженням правої легені. Правобічний закритий пневмоторакс. Травматична асфіксія. Гостра дихальна недостатність ІІ ступеня. Назвіть строк тимчасової нетранспортабельності постраждалого для евакуації автотранспортом.
Лейтенант П. в результаті вибуху гранати отримав множинні уламкові поранення правої кисті. Встановлено діагноз: Множинні уламкові поранення правої кисті:множинні (6) сліпі поранення м’яких тканин тильної поверхні, відрив ІV пальця та дистальної фаланги V пальця. Зовнішня кровотеча, що продовжується. Евакуація на етап надання кваліфікованої медичної допомоги здійснюється:
Лейтенант П. отримав уламкове поранення правої верхньої кінцівки. Стан задовільний. Пульс 82 на хв., АТ 110/70 мм. рт. ст. На передній поверхні правого плеча у середній третині визначається рана розмірами 1,0х0,5 см. Пульсація на променевій артерії збережена. Виявляється “висяча кисть”, відсутність активного розгинання кисті та основних фалангів пальців та супінації кисті. Неможливе відведення великого пальця. Відмічається також порушення чутливості на тилі передпліччя, променевій половині тилу кисті та у ділянці першого міжпальцевого проміжка. Який нерв пошкоджено?
Рядовий К. під час вибуху відкинутий вибуховою хвилею і при падінні вдарився головою об землю. Встановлено діагноз: вибухова травма. Закрита черепно-мозкова травма. Перелом кісток склепіння черепа. Підшкірна гематома лівої скроневої ділянки. Травматична кома. Після надання першої лікарської допомоги евакуація буде здійснена...
Рядовий Б. поранений кулею у спину. Встановлено діагноз: кульове сліпе поранення поперекового відділу хребта з повним порушенням провідності спинного мозку. Вогнепальний перелом LIII хребця. Гостра затримка сечі. Як потрібно провести іммобілізацію при відсутності щита.
Сержант І. поранений кулею у шию. Встановлено діагноз: кульове поранення шиї та хребта. Наскрізне глибоке поранення 2-ї зони шиї. Поранення шийного відділу хребта на рівні СV с частковим порушенням провідності спинного мозку. Як правильно транспортувати хворого?
Сержант С. отримав вогнепальне поранення грудей. Встановлено діагноз: кульове сліпе проникаюче поранення правої половини грудей з пошкодженням легені. Правобічний закритий гемопневмоторакс. Гостра крововтрата. Гостра дихальна недостатність ІІ ступеня. Виконане дренування плевральної порожнини по Бюлау. Назвіть критерії внутрішньоплевральної кровотечі, що продовжується.
Матеріал, згорнутий у “валик”, що є частиною імпровізованої тиснучої пов’язки, поміщається:
Ви визначаєте рівень свідомості пораненого. Поранений говорить вам, що він був поранений в ногу і йому боляче. Як ви класифікуєте пораненого за шкалою AVPU?
Як відрізняється процес оцінки поранень та надання першої допомоги постраждалому в польових умовах (жовта зона) та допомоги, що надається під обстрілом противника?
Метод “дивіться-слухайте-відчувайте” застосовується для того, щоб:
Ви надаєте допомогу солдатові зі зламаною кісткою руки. Гострий уламок зламаної кістки проткнув шкіру та стирчить зовні із рани. Чи потрібно вам спробувати вправити кістку на місце перед накладенням шини?
Солдату отримав ножове проникаюче поранення в груди. Лезо увійшло в грудну клітку якраз над правим соском потерпілого. Ніж видалили з рани. Що, найімовірніше, відбудеться з пораненим далі?
Ви збираєтеся надати допомогу пораненому солдату в умовах обстрілу. Які ваші перші дії після того, як ви до нього наблизились?
Перевертаючи пораненого на спину, однією рукою треба підтримувати його голову і шию. Що слід робити іншою рукою?
Яка головна причина смерті на полі бою, якої можна запобігти?
Чому необхідно заклеювати проникне поранення грудей?
У пораненого кровотеча з рани на нозі. Частина тканини штанів біля місця поранення прилипла до рани. Вам слід:
Ви наклали індивідуальний перев’язувальний пакет і застосували метод ручного тиску на рану у потерпілого на стегні, але кров продовжує просочується через пов’язку. Що вам слід робити тепер?
Ви бачите солдата, який сидить на землі. Ви наближуєтесь до солдата і запитуєте: “З вами все гаразд?”. Солдат відповідає: “Так, але я вивихнув ногу, коли став у яму”. Як ви визначите рівень свідомості у цього солдата за шкалою AVPU?
Ознаки та симптоми напруженого пневмотораксу іноді важко визначити в бойовій обстановці. Тому вам слід виконати декомпресію грудної клітини за допомогою декомпресійної голки, якщо у потерпілого:
Ви перетинаєте поле бою після того, як бій скінчився та противник відійшов. Інший солдат натупає на міну, яка вибухає, наносячи йому сильне поранення стегна. Який вид допомоги ви надасте солдату?
Ви потрібно перевірити дихання пораненого. Яке положення дозволить правильно провести оцінку?
У солдата колота різана рана грудної клітки зліва, близько 2,5 см в діаметрі. У вас є герметичний матеріал наступних розмірів. Вам потрібно використовувати найменший шматок матеріалу, який підходить під певний розмір. Який розмір пластичного матеріалу з перерахованих нижче вам слід використовувати?
Затампонувавши рану кровоспинним бинтом (бойовою марлею) – Combat Gauze, вам слід негайно:
Ви зупинили кровотечу у пораненого з глибокою раною на нозі та іммобілізували її. Постраждалого положили на носилки та збираються евакуювати повітряним транспортом. Що ще ви можете зробити, щоб допомогти пораненому?
Ви вставляєте носову трубку в ніс пораненого і відчуваєте опір. Що ви повинні зробити?
Ви збираєтеся накласти імпровізований джгут, зроблений з шматка марлі чи трикутної хустки. Джгут в складеному вигляді повинен бути шириною не менше:
Ви вставили носоглотковий повітропровід. Як слід укласти пораненого?
Чому перед накладенням пов’язки вам необхідно прибрати весь одяг, що вільно прилягає до відкритого поранення у потерпілого?
Ви зупинили масивну кровотечу із рани на стегні постраждалого. Шкіра бліда, холодна та липка, дихання прискорене, капілярний тест менше 2 секунд. Що з пораненим?
Ви проводите іммобілізацію при переломі плечової кістки постраждалого. Що із нижченаведеного є загальним правилом для виконання адекватної іммобілізації?
Які ви знаєте три найчастіші причини превентивної смерті на полі бою, якої можна запобігти?
Солдата з вашого батальйону було поранено. Ви надаєте першу допомогу у військово-польових умовах. Коли вам слід повідомити командира взводу про поранення солдата?
Ви наклали пораненому кровоспинний джгут на ногу до того, як відтягнули його в укриття. Що ви повинні зробити з джгутом після того, як ви потрапили в укриття?
Назвіть ознаки коли необхідно вставити носоглотковий повітропровід пораненому, який дихає самостійно:
При наданні медичної допомоги в умовах обстрілу, яку з перерахованих дій слід виконати перед тим, як перенести пораненого в безпечне місце?
Ви збираєтеся дати болезаспокійливе та антибіотики з польової аптечки під час надання допомоги пораненому. Ви повинні скористатися:
Ви надаєте першу допомогу у зоні укриття. У пораненого на руці поріз із сильною кровотечею. Що вам слід зробити?
Що з нижченаведеного накладається з наміром повної зупинки циркуляції крові у кінцівці?
Пораненого з напруженим пневмотораксом після проведення декомпресії грудної клітини з використанням голки евакуюють за допомогою носилок. Як його слід покласти?
Вкажіть місце введення декомпресійної голки при напруженому пневмотораксі:
Солдату щойно відірвало передпліччя трохи вище зап’ястка. Кровотеча з місця ампутації несильна. Що вам слід зробити в першу чергу?
Протишокове положення постраждалому надається при:
Ви супроводжуєте непритомного постраждалого при евакуації. Що вам слід робити?
Ви надали допомогу потерпілому з відкритим пораненням грудної клітини. Поранений не хоче сидіти. Яким чином вам слід покласти потерпілого?
У потерпілого з відкритим пораненням грудної клітини, якому раніше була накладена герметична оклюзійна пов’язка, виявляються первинні ознаки напруженого пневмотораксу. Що вам слід зробити?
Надання допомоги пораненим у військово-польових умовах здійснюється в три етапи. Зазначте правильну відповідь:
Ви і поранений перебуваєте в безпечному місці і у вас достатньо часу надати допомогу пораненому. В якій з наступних ситуацій ви будете накладати джгут без попередніх спроб зупинити кровотечу за допомогою давлючої пов’язки?
Що потрібно зробити з носовою трубкою, перш ніж вставляти її в ніс пораненому?
Ви потрапили під вогонь противника. Ви і інший солдат разом сховалися. У іншого солдата серйозна кровотеча з рани на руці. Ви можете надати допомогу пораненому, не ставлячи під загрозу виконання вашої основної бойової задачі або себе самого. Яку допомогу вам слід надати пораненому?
Ви наклали індивідуальний перев’язувальний пакет на рану, що кровоточить, на передпліччі у потерпілого. Що ще вам слід зробити, щоб зупинити кровотечу?
Солдат П 23 роки отримав проникаюче поранення грудної клітки. Куля пройшла крізь ліву сторону грудної клітини, залишаючи вхідний і вихідний отвір. Якщо у вас немає оклюзійного пластиру для закриття вхідного і вихідного отвору, який метод з нижчеперелічених є найбільш прийнятним для надання медичної допомоги?
Яке мнемонічне правило застосовується при наданні першої допомоги в тактичній медицині?
Чому з нижченаведеного буде віддаватися перевага для виготовлення імпровізованого джгута?
Ви вводите голку для ослаблення напруженого пневмотораксу. Як ви можете визначити, чи проткнула голка грудну стінку і чи перебуває кінчик голки в плевральній порожнині?
Ви тільки що наклали косинкову тиснучу пов’язку на рану у потерпілого на руці. За яких обставин ви будете послаблювати тиснучу пов’язку?
Солдат був поранений у ліву ногу, але він досі може рухатися, підстрибуючи на правій нозі. Яку з нижчеперелічених дій вам слід виконати для того щоб перемістити пораненого в укриття?
Коли вам слід скласти план того, як витягти пораненого солдата з-під вогню противника?
Яка причина смерті солдатів при веденні наземного бою є найбільш частою і тією, якої можна запобігти до їх попадання в медичний заклад? Відмітьте зайву причину.
Ви проводите декомпресію грудної порожнини ширококанальною голкою з катетером, після того як ви відчули “ хлопок” вам слід:
Ви в зоні прямої загрози. У бійця травматична ампутація кисті та передпліччя на 2-3 см. нижче ліктьового суглобу. Яке з наступних місць є оптимальним для накладення джгута:
Перевіряючи наявність дихання у пораненого вам потрібно:
При використанні ворогом БЗР ( напалму) боєць повинен:
Яка доза білого фосфору є смертельна для людини при потраплянні його в організм:
Перша допомога при ураженні білим фосфором починається з:
Температура горіння напалму при потраплянні на шкіру становить:
Кровоспинний бинт (бойова марля) – Combat Gauze працює за рахунок:
Ви наклали імпровізований джгут на ліву ногу пораненого при артеріальній кровотечі. Який з наведених методів найкращий для позначки пораненого?
У якому положенні повинен знаходитись поранений під час оцінки ступеню поранення у військово-польових умовах?
Ви надаєте допомогу пораненому в умовах обстрілу. Які дії з нижченаведених вам слід виконати до переміщення потерпілого в безпечне місце?
Який з перелічених симптомів є основним критерієм напруженого пневмотораксу і вимагає введення декомпресійної голки?
Ви виявили солдата, що лежить без зовнішніх проявів ознак свідомості. Ви не знаходитеся під вогнем супротивника. Що ви повинні зробити в першу чергу в порядку надання допомоги солдатові?
Поранений лежить не рухаючись. Він не відповідає на жодне ваше запитання або команди. Але він реагує, коли ви енергійно потираєте його грудну кістку (грудину) кісточками ваших пальців. Як ви класифікуєте пораненого за шкалою AVPU?
Відмітьте відповідну літеру:
Який з нижчеперелічених варіантів відповіді НЕ є частиною надання медичної допомоги пораненому в умовах обстрілу?
Ви надаєте допомогу у військово-польових умовах. Поранений непритомний, дихає самостійно, інших пошкоджень не виявлено. Що вам слід зробити?
Ви визначаєте пульс у пораненого з травматичною ампутацією кінцівки. Пульс відсутній на променевій артерії. Про що це свідчить?
Військовослужбовець Л. 32 р. після падіння скаржиться на біль у ділянці середньої третини лівої ключиці. При обстеженні: стан задовільний. Шкіра у ділянці травми не ушкоджена, деформація відсутня. При пальпації: визначається локальна болісність і кісткова крепітація. Вкажіть найоптимальнішу транспортну іммобілізацію при даній травмі:
Внаслідок падіння бійця від ударної хвилі діагностується перелом стегна. Визначте найкращий варіант транспортної іммобілізації, враховуючи можливість одночасного витягання кінцівки.
Ваша бригада ШМД надає допомогу на місці зіткнення автомобілів. Постраждалий 31року був затиснутий в машині. В свідомості. Скаржиться на сильний біль в ділянці тазу. При огляді: в ділянці тазу деформація. В якому положенні слід транспортувати пацієнта в медичний заклад?
Ви з пораненим знаходитесь в зоні укриття. Після вторинного огляду ви визначили, що у бійця перелом середньої третини стегна. Вкажіть препарат для знеболювання місця перелому.
Ви – працюєте в складі бригади ЕМД. Потерпілий скаржиться на виражені болі в правому плечі, які значно посилюються при рухах в кінцівці. Зі слів потерпілого – був сильний удар уламком будівлі. Об’єктивно: візуально – деформація в с/3, набряк, пальпаторно – локальний біль і крепітація. Ви встановили діагноз – закритий перелом с/3 правого плеча. Надайте першу медичну допомогу:
В лікарню після аварії в шахті доставлений шахтар зі скаргами на біль, наявність гематоми, порушення функції кінцівки, набряк м’яких тканин, патологічну рухливість в зоні перелому. Вкажіть абсолютну ознаку перелому:
Які з нижчеперелічених симптомів характерні для опікових ран, спричинених електричним струмом:
З якого прийому слід розпочати заходи першої медичної допомоги при ураженні електричним струмом після припинення дії струму:
До Вас міліцією доставлений чоловік у стані алкогольного сп’яніння, який тривалий час пролежав на вулиці у снігу. Об’єктивно: шкіра холодна на дотик, багряно-ціанотичного кольору, на кистях рук – пухирі, наповнені кров’янистим вмістом. Що з хворим?
Потерпілий Д. 22 років отримав електротравму. Виникло судомне скорочення м'язів, втратив свідомість. Ви надаєте допомогу. З чого необхідно почати ваші дії, щоб зберегти життя потерпілого?
Чоловік отримав опік полум’ям передньої поверхні обох ніг, грудей і живота. Визначте площу опікової поверхні?
Робітник хімічного підприємства внаслідок необачної дії отримав опік лугами. Як надати першу допомогу потерпілому?
Який симптом відрізняє анаеробну інфекцію від аеробної:
Характерними ознаками правця при огляді рани є:
У чому полягатиме екстренна специфічна профілактика правцю при вогнепальному пораненні забрудненого землею у випадку відсутності планового повного курсу щеплення проти правцю у бійця?
Хворий, 35 років, скаржиться на біль у ділянці носа, кровотечу. Годину тому отримав хуліганську травму. Свідомість не втрачав. Об'єктивно: виражений набряк м'яких тканин носа. Носове дихання утруднене. Риноскопічно: рясна носова кровотеча з передніх відділів носа, виявляється значний набряк слизової оболонки. На рентгенограмах у прямій та бічних проекціях перелома кісток носа не виявлено. Які першочергові заходи слід провести?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома