До складу молекул ліпідів входять жирні кислоти. Їх хімічна активність визначається:
Жири характеризуються певними властивостями. Однією із них є здатність:
Воски та жири належать до ліпідів. Але воски, на відміну від жирів містять у своєму складі :
Одними із найпоширеніших складних ліпідів у природі є фософоліпіди. Вони характеризуються амфіфільними властивостями (мають гідрофільні та гідрофобні частини молекули). Вони утворюють подвійний шар клітинних мембран. Якими властивостями володіє зовнішня поверхня таких мембран:
Відомо, що верблюд, мандруючи по пустелі, може не пити води близько двох тижнів. Але також добре відомо, що жоден організм не може існувати, якщо до його клітин регулярно не потрапляє вода. То де ж верблюд зберігає в своєму організмі такі великі запаси води:
Білки утворені із 20 різних амінокислот. Порядок їх розташування у молекулі визначає її властивості. Що визначає цей порядок розташування амінокислот у кожному із видів білків:
Відомо, що в молекулі білка є пептидні зв'язки, які утворюються між:
Якщо на розчин білка курячого яйця подіяти розчином кислоти, то можна спостерігати, як розчинний білок стає нерозчинним, набуває вигляду довгих білих ниток і осідає на дно пробірки. Як називається такий процес:
У клітинах тіла кожного організму при окиснненні певних органічних речовин утворюється пероксид водню Н2О2. Ця речовина є для клітини отруйною. Тому в кожній клітині є фермент каталаза, який розщеплює цю речовину до води та атомарного Оксигену. Саме цей фермент і викликає розщеплення Н2О2, коли ми використовуємо його для знезараження ран. Якщо капнути його на шматок розрізаної картоплі, то ми будемо спостерігати те ж саме явище - виділення Оксигену у вигляді бульбашок газу. Але якщо зробити те жсаме із шматком вареної картоплі, то газ не виділяється. Чому?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома