У загальному вигляді генетичний апарат еукаріот являється таким: екзон –інтрон–екзон. Така структурно-функціональна організація гена зумовлює особливості транскрипції. Вкажіть, якою буде про-і-РНК відповідно до згаданої схеми?
Під дією деяких хімічних речовин у клітині порушено формування субодиниць рибосом. Внаслідок цього безпосередньо, буде припинено синтез:
Відомо, що ДНК не приймає участі в синтезі білка (не може переміщуватися до місця синтезу білка в цитоплазмі). Які молекули НК визначають синтез поліпептида на рибосомах?
Який фермент забезпечує процес транскрипції?
Процес синтезу білків починається з активації амінокислот яка здійснюється специфічними ферментами. Яку назву мають ці ферменти?
6.
Відомо, що на одній молекулі і-РНК проходить трансляція не однією, а одночасно кількома десятками рибосом. Це в значній мірі підвищує «продуктивність» трансляції за одиницю часу. Як називається такий комплекс рибосом?
7.
Спадкова інформація зберігається у ДНК, але безпосередньої участі у синтезі білків у клітині ДНК не приймає. Який процес забезпечує реалізацію спадкової інформації у поліпептидний ланцюг?
8.
В клітинах людини на гранулярну ЕПС до рибосом надійшла і-РНК, яка має екзонні і інтронні ділянки. Це пояснюється відсутністю:
9.
В наслідок трансляції утворилася лінійна молекула білка, яка відповідає його первинній структурі. Який зв’язок виникає між амінокислотними залишками в цій молекулі?
10.
Ген, що кодує ланцюг поліпептида, містить 4 екзони і 3 інтрони. Після закінчення процесинга зріла і-РНК складається з послідовностей нуклеотидів, комплементарних до:
11.
Більшість структурних генів еукаріот (фрагмент ДНК) є функціонально неоднаковими. Вони мають екзони (інформативні ділянки) та інтрони (неінформативні ділянки). Яка молекула РНК синтезується спочатку на цій ДНК?
12.
Синтез білка складається з кількох послідовних етапів. Йому передує синтез незрілої і-РНК. Як називається цей процес?
13.
У ядрі клітини з молекули незрілої іРНК утворилася молекула зрілої іРНК, яка значно коротша, за незрілу. Як називається сукупність етапів цього перетворення?
14.
У дитини, що одужує після грипу, виявлено збільшення утворення імуноглобулінів внаслідок збільшення синтезу відповідних іРНК. Який процес з перелічених приводить до збільшення кількості захисних білків?
15.
Хворому необхідне збільшення кількості білків у організмі. Який препарат необхідно застосувати?
16.
Лімфоцит уражений ретровірусом ВІЛ (СНІД). В цьому випадку напрямок потоку інформації в клітині буде:
17.
У хворого виявлено зниження іонів магнію, які потрібні для прикріплення рибосом до гранулярної ендоплазматичної сітки. Відомо, що це призводить до порушення біосинтезу білка. Порушення відбувається на етапі:
Реплікація Транспозиція Транскрипція Трансгенація Трансляція
18.
Вивчається робота оперона бактерії. Відбулося звільнення гена-оператора від білка-репресора. Який процес після цього розпочинається?
19.Які функції гена-регулятора?
20.
Після транскрипції відбувається процесинг РНК – попередника, що включає видалення інтронів та зшивання екзонів (сплайсинг). До чого можуть привести порушення процесу сплайсинга?
21.
У клітині людини відбувається транскрипція. Фермент РНК-полімераза, яка переміщується вздовж молекули ДНК, дійшла до визначеної послідовності нуклеотидів. Після цього транскрипція припинилась. Ця ділянка ДНК:
22.
За гіпотезою лактозного оперону (Жакоб, Mono, 1961), в Escherichia colі індуктором є лактоза, яка потрапляє в клітину з навколишнього середовища. Як саме лактоза індукує синтез ферментів, що її розщеплюють, тобто включає оперон?
23.
У клітині виявлено білок-репресор. Який ген кодує амінокислотну послідовність цього білка?
24.
Відомо, що спеціальна ділянка ДНК — промотор, відповідає за приєднання ферменту ДНК-залежної РНК-полімерази та ініціацію транскрипції. У цій ділянці відбулося видалення (делеція) двох пар нуклеотидів. До якого наслідку це призведе?
25.
Швидкість трансляції у бактерій становить 12-17 амінокислот за секунду, а для еукаріотичних клітин тільки в приєднанні 2 амінокислот за секунду. З чим пов’язане таке зменшення швидкості трансляції у еукаріотичної клітини?
26.
На рибосомі утворилася прямолінійна структура білка, яка не має метаболічної активності. У процесі “дозрівання” вона може втратити кінцеві амінокислоти, створити третинну і четвертинну структури, з’єднатися з вуглеводними або ліпідними молекулами. Як називаються процеси перетворення початкової структури поліпептида і формування метаболічно активних білків?
27.
Дослідженнями, які проводилися у межах програми «Геном людини», було встановлено, що 35% генів людини можуть зчитуватися з різних рамок, а 40% РНК піддається альтернативному сплайсингу. Яке це має значення?
28.
Пріоновий білок (PrP) кодується геном PRNP, який знаходиться у 20 хромосомі і має 2 ізоформи – нормальну клітинну та інфекційну. Які умови сприяють виникненню пріонового захворювання?
29.
Встановлено, що генетична інформація може передаватися не тільки від ДНК до РНК, але і в зворотному напрямку – від РНК до ДНК. Якими ферментами здійснюється ця передача?
30.
Пройшовши стадію ініціації рибосома переходить до наступного читання кодонів м-РНК, направляючись до 3' –кінця. Як називається ця стадія ?
31.
Дослідженнями Ф.Сенгера було з’ясовано, що послідовності амінокислотних залишків, сполучених пептидними зв’язками утворюють:
32.
Одним з етапів синтезу білка є рекогніція. Перший триплет і-РНК починається з триплету – УАУ. Який компліментарний триплет знаходиться в т-РНК?
33.
Загальну систему будови оперону прокаріот у 1961 р. запропонували дослідники Ф.Жакоб і Ж. Моно. Яку назву отримала їхня схема генетичного контролю білкового синтезу у бактерій?
34.
Посттрансляційні модифікації поліпептидних ланцюгів полягають у:
35.
Одна з форм фенілкетонурії виникає внаслідок мутації, що відбувається в 12-му інтроні. Внаслідок мутації останній екзон не приєднується. Який процес порушується?
36.
Швидкість біосинтезу білка у прокаріот на порядок вища ніж у еукаріот. Це визначається:
37.
У клітині, на гранулярній ЕПС відбувається етап трансляції, під час якого спостерігається просування і-РНК щодо рибосоми. Амінокислоти з'єднуються пептидними зв'язками в певній послідовності – тобто відбувається біосинтез поліпептида. Послідовність амінокислот у поліпептиді буде відповідати послідовності:
38.
Елонгація транскрипції – процес нарощування полінуклеотидного ланцюга. Це процес ферментативний, енергозалежний. Які ще умови необхідні для транскрипції?
39.
В клітині на гранулярній ЕПС відбувається трансляція - біосинтез поліпептиду. Основними органелами в цьому процесі виступають рибосоми. Транспортні РНК доставляють до рибосом:
40.
В генній інженерії отримують необхідні гени за допомогою ферментативного синтезу. Матричну РНК виділяють з клітин або тканин, в яких експресується потрібний ген. За допомогою фермента утворюють комплементарну нитку ДНК, а потім дволанцюгову ДНК-копію (кДНК). Який фермент забезпечує утворення кДНК?
41.
Після транскрипції молекули зрілої іРНК в клітині передають генетичну інформацію про первинну структуру білка від ДНК до рибосом. Це означає, що в молекулах іРНК закодована послідовність з'єднання між собою певних:
42.
Будова мРНК еукаріот специфічна: у їх складі є інформативні (матриці для синтезу білка) та неінформативні ділянки. Інформативна ділянка включає екзони. Але для багатьох генів встановлено, що деякі інтрони включаються у мРНК. Яке це має значення?
43.
Вірус СНІДу, що містить РНК, проник всередину лейкоцита і за допомогою фермента ревертази примусив клітину синтезувати вірусну ДНК. В основі цього процесу лежить:
44.
У процесі транскрипції здійснюється синтез комплементарної молекули РНК на матриці ДНК. Який фермент каталізує цей процес?
45.
Встановлено ураження вірусом ВІЛ Т-лімфоцитів. При цьому фермент вірусу зворотна транскриптаза (РНК-залежна ДНК-полімераза) каталізує синтез:
ної іРНК
46.
Доведено, що молекула незрілої і-РНК (про-і-РНК) містить більше триплетів, ніж знайдено амінокислот у синтезованому білку. Це пояснюється тим, що трансляції у нормі передує:
47.
Встановлено, що деякі сполуки, наприклад, токсини грибів та деякі антибіотики, можуть пригнічувати активність РНК-полімерази. Порушення якого процесу відбувається в клітині у випадку пригнічення даного ферменту?
48.
В клітині відбувається процес трансляції. Коли рибосома доходить до кодонів УАА, УАГ або УГА, синтез поліпептидного ланцюга закінчується. Ці кодони у процесі біосинтезу поліпептиду не розпізнаються жодною тРНК і тому є сигналом:
49.
Організація потоку біологічної інформації в еукаріотичній клітині іде в напрямках:
50.
Транскрипція – це реакція матричного синтезу, яка відбувається в ядрі клітини. Фермент, що забезпечує цей процес, називається:
Аміноацил-тРНК-синтетаза Ендонуклеаза
Ендонуклеаза
РНК-залежна-ДНК-полімераза ДНК-залежна-РНК-полімераза
51.
Після транскрипції відбувається процесинг РНК – попередника, що включає видалення інтронів та зшивання екзонів (сплайсинг). До чого можуть привести порушення процесу сплайсинга?
52.
У клітині людини відбувається транскрипція. Фермент РНК-полімераза, яка переміщується вздовж молекули ДНК, дійшла до визначеної послідовності нуклеотидів. Після цього транскрипція припинилась. Ця ділянка ДНК:
53.
За гіпотезою лактозного оперону (Жакоб, Mono, 1961), в Escherichia colі індуктором є лактоза, яка потрапляє в клітину з навколишнього середовища. Як саме лактоза індукує синтез ферментів, що її розщеплюють, тобто включає оперон?
Сполучається з геном-оператором. Сполучається з геном-регулятором. Сполучається із структурним геном.Сполучається з білком-репресором.
54.
У клітині виявлено білок-репресор. Який ген кодує амінокислотну послідовність цього білка?
55.
Вивчається робота оперона бактерії. Відбулося звільнення гена-оператора від білка-репресора. Який процес після цього розпочинається?
56.
Відомо, що спеціальна ділянка ДНК — промотор, відповідає за приєднання ферменту ДНК-залежної РНК-полімерази та ініціацію транскрипції. У цій ділянці відбулося видалення (делеція) двох пар нуклеотидів. До якого наслідку це призведе?
57.
У хворого виявлено зниження іонів магнію, які потрібні для прикріплення рибосом до гранулярної ендоплазматичної сітки. Відомо, що це призводить до порушення біосинтезу білка. Порушення відбувається на етапі:
58.
Лімфоцит уражений ретровірусом ВІЛ (СНІД). В цьому випадку напрямок потоку інформації в клітині буде:
59.
У загальному вигляді генетичний апарат еукаріот являється таким: екзон –інтрон–екзон. Така структурно-функціональна організація гена зумовлює особливості транскрипції. Вкажіть, якою буде про-і-РНК відповідно до згаданої схеми?
60.
Під дією деяких хімічних речовин у клітині порушено формування субодиниць рибосом. Внаслідок цього безпосередньо, буде припинено синтез:
61.
Відомо, що ДНК не приймає участі в синтезі білка (не може переміщуватися до місця синтезу білка в цитоплазмі). Які молекули НК визначають синтез поліпептида на рибосомах?
62.Який фермент забезпечує процес транскрипції?
63.
Процес синтезу білків починається з активації амінокислот яка здійснюється специфічними ферментами. Яку назву мають ці ферменти?
64.
Відомо, що на одній молекулі і-РНК проходить трансляція не однією, а одночасно кількома десятками рибосом. Це в значній мірі підвищує «продуктивність» трансляції за одиницю часу. Як називається такий комплекс рибосом?
65.
Спадкова інформація зберігається у ДНК, але безпосередньої участі у синтезі білків у клітині ДНК не приймає. Який процес забезпечує реалізацію спадкової інформації у поліпептидний ланцюг?
66.
В клітинах людини на гранулярну ЕПС до рибосом надійшла і-РНК, яка має екзонні і інтронні ділянки. Це пояснюється відсутністю:
67.
В наслідок трансляції утворилася лінійна молекула білка, яка відповідає його первинній структурі. Який зв’язок виникає між амінокислотними залишками в цій молекулі?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома