1. Проводять дослідження на ізольованій збуджуваній клітині. Встановлено, що поріг сили подразнення клітини суттєво зменшився. Що із зазначеного може бути причиною цього?
2. Необхідно в експерименті оцінити рівень збудливості тканини. Для цього доцільно визначити величину:
3. Необхідно у хворого оцінити рівень збудливості нерва. Для цього доцільно визначити для нерва величину:
4. У збудливій клітині повністю заблокували процеси енергоутворення. Внаслідок цього мембранний потенціал спокою:
5. В експерименті збудливу клітину внесли в сольовий розчин, що не містить іонів натрію. Як це позначиться на розвитку процесу збудження ?
6. В експерименті на собаці виникла необхідність знизити збудливість міокарду. Який розчин для цього доцільно ввести тварині внутрішньовенно?
7. На тканину діють електричним імпульсом катодного напрямку, амплітуда якого дорівнює 70% порогу. Які зміни мембранного потенціалу це викличе?
8. Яким буде скорочення м’язів верхньої кінцівки при намаганні підняти непосильний вантаж?
9. Якої сили подразнення треба нанести на нервове волокно, щоб викликати збудження у фазі відносної рефрактерності ?
10. Внаслідок введення жабі розчину хімічної речовини, у відповідь на всі подразнення вона відповідає генералізованими судомами. Що було введено жабі?
11. В експерименті подразнюють скелетний м’яз серією електричних імпульсів. Який вид м’язового скорочення буде виникати, якщо кожний наступний імпульс припадає на період скорочення поодинокого м’язового скорочення?
12. Внаслідок блокади іонних каналів мембрани клітини її потенціал спокою зменшився з -90 до -70 мВ. Які канали заблоковані?
13. Проводять експеримент на спінальній жабі. Після збільшення площі шкіри, на яку діє розчин кислоти, час захисного згинального рефлексу зменшився з 10 до 6 секунд. Який з зазначених механізмів лежить в основі скорочення часу
14. Внаслідок дії електричного струму на збудливу клітину виникла деполяризація її мембрани. Рух яких іонів через мембрану відіграє основну роль в розвитку деполяризації?
15. Необхідно в експерименті оцінити рівень збудливості тканини. Для цього доцільно визначити величину:
16. Необхідно у хворого оцінити рівень збудливості нерва. Для цього доцільно визначити для нерва величину:
17. Внаслідок активації іонних каналів зовнішньої мембрани збудливої клітини значно збільшився її потенціал спокою. Які канали були активовані?
18. У збудливій клітині повністю заблокували процеси енергоутворення. Внаслідок цього мембранний потенціал
19. Нервово-м'язовий препарат жаби обробили отрутою. Після цього зберігається здатність м'яза до скорочення у відповідь на пряму стимуляцію, але втрачається у відповідь на стимуляцію нерва. Що блокує отрута?
20. В експерименті на ізольований м'яз жаби ритмічно подразнюють електричними імпульсами. Кожний наступний імпульс припадає на період розслаблення попереднього скорочення. Яке скорочення виникне?
21. Потужність, що розвиває м’яз, недостатня для піднімання вантажу. Який вид скорочення м’яза у даному випадку?
22. В експерименті збільшили проникність мембрани збудливої клітини для іонів калію. Які зміни електричного стану мембрани при цьому виникнуть ?
23. В експерименті збудливу клітину внесли в сольовий розчин, що не містить іонів натрію. Як це позначиться на розвитку процесу збудження ?
24. На тканину діють електричним імпульсом катодного напрямку, амплітуда якого дорівнює 70% порогу. Які зміни мембранного потенціалу це викличе?
25. У відповідь на розтягнення м’яза спостерігається його рефлекторне скорочення. З подразнення яких рецепторів починається ця рефлекторна реакція?
26. У відповідь на сильне швидке скорочення м’яза спостерігається його рефлекторне розслаблення. З подразнення яких рецепторів починається ця рефлекторна реакція?
27. У жаби зруйнували вестибулярний апарат з правого боку. До яких змін тонусу м’язів це призведе?
28. У збудливій клітині заблокували іонні канали, внаслідок чого клітина з часом повністю втратила потенціал спокою Які канали заблокували?
29. У збудливій клітині заблокували іонні канали. Це не змінило суттєво рівень потенціалу спокою, але клітина втратила здатність до генерації ПД. Які канали заблокували?
30. В експерименті на ізольованій збудливій клітині необхідно отримати збільшення мембранного потенціалу спокою (гіперполяризацію). Для цього доцільно викликати активацію таких іонних каналів:
31. Струм надвисокої частоти, що використовується в фізіотерапії, не викликає збудження, а лише визиває тепловий ефект на тканини. Як можна пояснити це явище?
32. Потужність, що розвиває м'яз, недостатня для піднімання вантажу. Який вид скорочення м'яза у даному випадку?
33. В експерименті необхідно оцінити рівень збудливості тканини. Для цього доцільно визначити:
34. Товща клітинної мембрани збільшилась в декілька разів, що призвело до підвищення електричного опору мембрани. Як зміниться збудливість клітини?
35. В експерименті на постсинаптичну мембрану нейрона подіяли речовиною, яке визвало її гіперполяризацію. Проникність для яких іонів на постсинаптичній мембрані збільшиться в даній ситуації?
36. В експерименті на ізольованому м’язі спостерігали залежність амплітуди скорочення від сили подразника. Що лежить в основі цього феномену?
37. Яке електричне явище можна виявити у клітинах м'яза на першій стадії після денервації, поки бездіяльність не призведе до його атрофії?
38. При проведенні досліду на жабі поодинокими електричними імпульсами подразнювали ділянку спинного мозку і спостерігали тетанічні скорочення м'язів. Яку з особливостей передачі збудження в центральних синапсах демонструє цей дослід?
39. У процесі старіння лабільність м'яза зменшується, змінюється величина мембранного потенціалу. Це зумовлено:
40. В експерименті подразнюють скелетний м’яз серією електричних імпульсів. Який вид м’язового скорочення буде виникати, якщо кожний наступний імпульс припадає на період розслаблення поодинокого м’язового скорочення?
41.При позаклітинній реєстрації потенціалу дії (ПД) цілісного нерва встановлено, що сумарний ПД підкоряється закону силових відносин. Причиною цього є те, що окремі нервові волокна мають різний (різну):
42. Досліджують рух іонів через мембрану збудливої клітинипри розвитку потенціалу дії (ПД). Під час якої фази ПД вихід іонів калію з клітини перевищує рівень цього процесу у стані спокою?
43. Зменшення концентрації іонів кальцію у плазмі крові зменшує величину порогового потенціалу нервових та м’язових волокон. Які зміни у наведених волокнах будуть наслідком цього?
44. В експерименті у розчині, який оточує ізольовану збудливу клітину, збільшили концентрацію іонів натрію. Що з наведеного буде наслідком цього?
45. В експерименті необхідно оцінити збудливість рухових нервів та м’язів. Величину якого з наведених показників доцільно визначити для цього?
46. При розвитку потенціалу дії збудливої клітини величина мембранного потенціалу досягла +30 mV. Під час якої фази потенціалу дії це відбулося?
47. Внаслідок перелому рука хворого довгий час була нерухомою. Після зняття гіпсу хворому рекомендовано не утримувати руку в нерухомості, не задавати їй статичних навантажень, а, навпаки, виконувати динамічні вправи. Які особливості динамічної роботи зумовили таку рекомендацію?
48. Як зміниться пороговий потенціал і збудливість волокна, якщо мембранний потенціал збільшився на 5 мВ, а критичний рівень деполяризації не змінився?
49. На ізольований нерв жаби подіяли двома слідуючими один за одним порогової сили подразниками, при цьому другий подразник потрапив у фазу деполяризації потенціалу дії. Чому при цьому виникає лише один потенціал дії?
50. В експерименті необхідно виявити наявність збудження у м’язі. З цією метою необхідно зареєструвати:
51. Курареподiбнi речовини (дитилiн) роблять неможливим скорочення скелетних м’язiв, оскiльки вони блокують:
52. Речовини виводяться з клітини в результаті з’єднання мембранної структури апарату Гольджі з цитолемою. Вміст такої структури викидається за межі клітини. Цей процес має назву:
53. Порогове подразнення нервового волокна електричним стимулом викликало в ньому потенціал дії. Яка характеристика цього процесу збудження є вірною?
54. В експерименті досліджували поріг сили подразнення клітин різних тканин. Де він найменший?
55. Товщина клітинної мембрани збільшилась в декілька разів, що призвело до збільшення електричного опору мембрани. Як зміниться збудливість клітини?
56. Швидкість проведення збудження нервовими волокнами становить 120 м/с. Який з наведених чинників, перш за все, забезпечує таку швидкість?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома