"Газообмін відбувається, коли вода проходить крізь зяброві порожнині. Кров у зябрових пелюстках тече у напрямку, що є протилежним току води, і, таким чином, постійно зустрічається з водою, яка має високу концентрацію кисню, що збільшує ефективність газообміну."
"мають інтенсивний метаболізм і велику потребу в кисні. Легені невеликі, компактні, мало еластичні, мають численні бронхи, що пронизані численними кровоносними судинами. Прирослі до ребер та хребта. Вентиляція наскрізна. З легенями пов’язані п’ять пар дихальних мішків, які є виростами бронхів."
"...всі клітини перебувають у контакті з водним середовищем. У кожній з цих клітин газообмін відбувається крізь клітинну мембрану, що контактує із середовищем. Такий газообмін є достатнім для її потреб. "
"Газообмін може відбуватися трьома різними шляхами:
• через зволожену слизовими залозами шкіру; кисень розчиняється у слизу, а потім потрапляє у кров;
• через епітелій, що вистилає ротову порожнину; газообміну сприяють рухи горла;
• через легені, які являють собою пару порожніх мішків, стінки яких утворюють численні складки, а поверхня зволожена слизом. "
" дихальна система створена добре розвинутими парними легенями, які розміщені в грудній порожнині, верхніми і нижніми дихальними шляхами. Газообмін відбувається в альвеолах. Дихання за допомогою рухів грудної клітки та діафрагми. "
"... не мають систем, спеціально призначених для газообміну. Вони і не потрібні: завдяки циліндричній формі тіла відношення поверхні до об’єму є великим, а активність червів і потреба в кисні є незначною. Газообмін відбувається всією поверхнею тіла. Кровоносна система є, в крові розчинений дихальний пігмент гемоглобін. Скорочення кровоносних судин, як насос, проштовхують кров по всьому тілу. Відстань між кровоносними судинами та поверхнею тіла є невеликою — це забезпечує швидку дифузію кисню у кров. "
" тіло вкрите роговим покривом, що є непроникним для газів, тому шкірне дихання відсутнє. Газообмін відбувається лише в легенях більш складної будови, ніж у земноводних. Вентиляція легенів відбувається за рахунок руху ребер грудної клітини."
" Відношення поверхні до об’єму є досить великим, тому дифузія газів відбувається крізь усю клітинну мембрану. І цього достатньо для її метаболічних потреб. "
"Кожна клітина обмінюється з повітрям киснем та вуглекислим газом шляхом дифузії. Інтенсивність газообміну зазвичай нижчий, оскільки вони витрачають менше енергії. Будь-які спеціальні вентиляційні механізми відсутні, але є спеціальні пристосування: продихи, сочевички , міжклітинники з повітрям. Кисень легко дифундує з повітря у проміжки між дрібними частками ґрунту, у плівку води, що їх оточує. "
"... кисень потрапляє в організм через усю поверхню тіла. Цьому сприяє сплощена форма тіла (товщина не більше 0,06 см), яка збільшує відношення поверхні до об’єму. Дифузії сприяє те, що вони мешкають у добре аерованих водоймах. "
"... газообмін відбувається через систему трубочок — трахей. Завдяки їм кисень з повітря потрапляє прямо до тканин, і необхідності транспортувати його кров’ю нема. це набагато швидший спосіб, ніж дифузія кисню крізь тканини. Але, зважаючи на те що дифузія достатньо ефективна лише на відстані 1 см, комахи не можуть бути надто великими. Хоча деякі з них сягають у довжину 16 см, товщина їхнього тіла не повинна перевищувати 2 см. "
Обмін CO2 та O2 з навколишнім середовищем носить назву
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома