Тематична контрольна робота за розділом "ПРИРОДНІ УМОВИ І ПРИРОДНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ".
Одним із засновників ландшафтознавства як науки та української ландшафтознавчої школи є видатний фізико-географ _________ ___________(1904–1984). Він обґрунтував об’єкт дослідження ландшафтознавства і створив учення про структуру ландшафтів. Одним із перших займався гірським ландшафтознавством на основі дослідження Українських Карпат.
Оберіть, серед перелічених, типи ландшафтів:
Оберіть,серед запропонованих,правильні варіанти послідовного розміщення азональних природних комплексів:
___________________ – найбільший зональний комплекс географічної оболонки, що виділяється за близьким значенням одержаної сонячної радіації та загальними рисами атмосферної циркуляції. Географічно відповідають кліматичним поясам і мають назви, однакові з ними.
____________ – великий азональний комплекс географічної оболонки, що вирізняється подібністю тектонічної будови та однорідністю рельєфу.
Прадавній український ліс – це зачарований світ, де річки й озера багаті на рибу, а кожна галявина дарує духмяні ягоди і гриби. Восени під ногами шурхотить опале листя, а навесні з-під снігу визирають проліски і сон-трава. Тут затишне, не надто спекотне літо. Зима помірно холодна... Про який регіон України йдеться в даному уривку?
Це бар’єрний риф, складений не скелетами коралів, як сучасні рифи, а рештками вапнякових водоростей, молюсків,морських червів та інших організмів, які жили на мілководді теплого
моря в неогеновий період. У гіпсових і вапнякових породах поширений карст:тут відомо понад 100 печер, які лежать на глибині від 10 до 60 метрів.
Здається, що все в ній запозичене. Так, але запозичене найкраще. Тут ще століття тому були безмежні відкриті простори, порослі сивою ковилою. Були і великі гаї з дуба та граба, що вабили подорожнього прохолодою в літню спеку, а повітря духмяніло мальвою і буркуном. Уже розорано різнотравні степи, зведено ліси. На їхньому місці колоситься пшениця, дозріває соняшник, наливаються соком цукрові
буряки. Залиті водосховищами береги Дніпра. Який природний комплекс описаний в даному уривку?
Його широчіні немає ні кінця ні краю. Це – безмежна рівнина, вкрита густою ковилою, на якій блищить ранкова роса. Вітерець підхоплює і жене хвилі гіркого й терпкого аромату полину. Небо блакитне і чисте.Споконвіку ВІН був годувальником. Люди жили з рибальства, полювання та
бджільництва. Річки пінилися від риби. Тут випасали худобу. Пізніше розорали землю й почали вирощувати пшеницю і соняшник. Для українців ВІН став символом вільнолюбства. Яке слово ми замінили словом "ВІН"?
____________ – один із наймальовничіших куточків нашої держави. Їх називають «зеленими», тому що майже всі їхні схили та округлі вершини вкриті густим лісом, оповитим легким серпанком. Безлісими є лише найвищі точки, на яких розкинулися яскраво-смарагдові луки – полонини.Здіймаються до неба буки, смереки, ялини. Між ними знаходять притулок неповторні тварини. Назвіть їх.
Химерні круті скелі, які чергуються з глибокими каньйонами. Звивисті лабіринти карстових печер, прикрашених усередині сталактитами. Чисті підземні озера з кристаликами вапнякових квітів на дні. Залишки давнього льоду в підземних печерах. Прозорі гірські водоспади, що майже пересихають у літню спеку. Давні згаслі вулкани з товщею скам’янілої лави й дивовижні за красою мінерали, які можна побачити лише тут і ніде більше у світі. І куди ми потрапили?
Особливістю водних мас Чорного моря є те, що тільки верхній шар води насичений киснем, який підтримує тут розвиток життя. Нижче у чорноморській воді кисню немає. Він витіснений отруйним __________. Його сліди у відкритому морі помітні вже з глибини 50 м, а біля узбережжя – глибше 200 м. Нижче й до самого дна його концентрація неухильно зростає. Такий шар води називають «мертвим».
Найбільшими затоками цього моря є Таганрозька та _______. Останній відділений від моря косою Арабатська Стрілка (з араб. – військовий пост). Він настільки відрізняється за властивостями водних масві самого моря, що іноді його називають третім морем України – Гнилим морем. Назвіть ЙОГО.
Давні греки називали це море Понт Евксинський, тобто «гостинне море», через м’який клімат, мальовничі береги, повітря, напоєне пахощами квітів. Наші предки іменували море Понтійським, а в ХV–ХVІ ст. – Руським. Щодо пояснення сучасної назви не існує єдиного погляду. Як ми називаємо це море?
__________ _____ визначає напружений стан взаємодії людини і природи, за якого змінене внаслідок господарської діяльності навколишнє середовище негативно впливає на суспільний розвиток. Відбувається повне виснаження природних ресурсів і різко погіршується стан здоров’я людей.Такий стан є небезпечним, але зворотним.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома