Які фрагменти джерел свідчать про події та явища доби "перебудови"?
Коли вперше відбулося офіційне (органами законодавчої влади) проголошення суверенітету України як "верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах"?
Укажіть характерні риси доби горбачовської "перебудови"
1. ліквідація цензури, гласність;
2. поліпшення матеріального добробуту людей;
3. "Нове політичне мислення";
4. прискорення темпів економічного розвитку;
5. створення ринкової економіки;
6. демократизація суспільного життя
У якому рядку перелічено терміни, які слід уписати на місці пропуску?
«Згортання ВПК (на підтримку якого вже не вистачало валюти) тягнуло за собою масове безробіття, бо для перепрофілювання численних оборонних підприємств (конверсії) потрібні були великі капіталовкладення. М. Горбачов зробив спробу попередити катастрофу, ініціювавши низку політичних, економічних та адміністративних реформ, які, на його думку, могли врятувати ситуацію. Усі радянські ЗМІ ввели в широкий ужиток нові пропагандистські штампи: ____».
Які події спричинили появу документа, уривок з якого наведено?
«Секретаріат ЦК Компартії України рекомендує: оперативно зорієнтувати партійний актив, народних депутатів, керівників підприємств, колгоспів, радгоспів, організацій та установ на необхідність забезпечити повсюди спокій, твердий конституційний порядок і дисципліну... В усій роботі необхідно виходити з того, що сьогодні ключовим питанням є збереження СРСР, зміцнення братніх зв'язків з усіма народами нашої країни... Всі дії, спрямовані на підрив Союзу, порушення радянських законів, прояви регіонального егоїзму повинні припинятися... Зорієнтуйте керівників засобів масової інформації на необхідність утриматися від публікацій матеріалів, що можуть дестабілізувати обстановку».
Коли відбулася подія, про яку, йдеться в спецповідомленні начальника УКДБ по Житомирській області першому секретареві Житомирського обкому КПУ?
«У зв'язку з намірами активістів НРУ й УГС відзначити 71-ю річницю підписання договору про об'єднання Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР) з Українською народною республікою (УНР) шляхом організації т.зв. «живого ланцюга», що символізує «соборність України», з урахуванням особливостей оперативної обстановки в області, наявних даних про прояви й задуми націоналістичних і антигромадських елементів, Управлінням КДБ уживалися заходи для локалізації цієї акції. Був посилений контроль за екстремістськи налаштованими особами з числа лідерів самодіяльних об'єднань націоналістичної спрямованості, разом з органами міліції проведена робота із запобігання можливих антисуспільних проявів. Зроблено стримуючий вплив на конкретних осіб, що виношують екстремістські наміри. Ці заходи, поряд зі здійсненням виховної роботи в трудових колективах, істотно звузили кількість учасників «ланцюга» із числа жителів області».
З якого документа наведено уривок?
«Верховна Рада Української PCP, виражаючи волю народу України, прагнучи створити демократичне суспільство, виходячи з потреб всебічного забезпечення прав і свобод людини, шануючи національні права всіх народів, дбаючи про повноцінний політичний, економічний, соціальний і духовний розвиток народу України, визнаючи необхідність побудови правової держави, маючи на меті утвердити суверенітет і самоврядування народу України, проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах».
Що спричинило невдачу економічних реформ другої половини 1980-х рр.?
«Революція на граніті» – це:
Дата створення Народного руху України за перебудову:
Подія, яка відбулася у липні 1990 р.:
Дата відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки:
Політика повернення історичних фактів, популяризації творів письменників, що раніше заборонялися, відмови від партійних оцінок суспільних явищ на користь загальнолюдських тощо:
Рік прийняття Верховною Радою України закону «Про мови в УРСР»:
Дата проведення перших виборів до Верховної Ради УРСР та місцевих Рад на альтернативній основі:
Дата голодування студентів у центрі Києва, які виступили з політичними вимогами до керівництва УРСР:
Керівник Української Гельсінської Спілки, яка була відновлена у 1988 р.:
Зміст ст. 6 Конституції СРСР, яку було вилучено рішенням ІІІ з’їзду народних депутатів СРСР:
Яка подія вважається передумовою формування багатопартійності в Україні?
Відповідно до прийнятого Верховною Радою УРСР у жовтні 1989 р.
Закону «Про мови в Українській РСР»:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома