1. Під час розтину трупа чоловіка 60-ти років, у міокарді передньої стінки лівого шлуночка виявлене сіре неправильної форми щільне вогнище 5х4 см, з чіткими межами, волокнистої структури. Який діагноз найбільш вірогідний?
2. При мікроскопічному дослідженні печінки виявлене венозне повнокрівʼя центра часток, діапедез еритроцитів y міжтрабекулярні простори, дистрофія і атрофія гепатоцитів центра часток, наявність розростання сполучної тканини в місцях атрофії гепатоцитів, жирова дистрофія гепатоцитів периферії часток. Про який патологічний процес у печінці йде мова?
3. На секції виявлено: множинні геморагічні інфаркти легень, у деяких судинах легень буруватого кольору щільні маси, варикозне розширення вен нижніх кінцівок, в яких наявні кришковаті, темно-бурого кольору маси. Про який патологічний процес йдеться мова?
4. У патоморфологічну лабораторію надіслана сполучна тканина з крупною артеріальною судиною, в просвіті якої сіруватого кольору суха кришковата маса, щільно зʼєднана зі стінкою судини. При гістологічному дослідженні виявлено в артеріальній судині маса облітеруючого характеру, яка містить у собі фібрин, тромбоцити, малу кількість еритроцитів з переважною кількістю лейкоцитів з явищем початкової організації. Різновид якого процесу спостерігається в цьому випадку?
5. Ішемічна хвороба серця (IXC) обумовлена недостатністю коронарного кровообігу i проявляється:
6. Дайте визначення терміну "інфаркт"
7. У померлого чоловіка від черепно-мозкової травми при мікроскопічному дослідженні легень було виявлено: в просвіті дрібних легеневих артерій-шматочки тканини головного мозку, маленькі осередки крововиливів і некроза. Який вид емболії найбільш вірогідний?
8. На аутопсії жінки, померлої від гострого інфаркту міокарда, в вені лівої гомілки знайдено тромб. При мікроскопічному дослідженні тромба було виявлено, що він замінений сполучною тканиною, в якій є щілини з ендотеліальною тканиною. Який наслідок тромбоза найбільш вірогідний?
9. У чоловіка 66 років на 8-му добу після простатектомії наступила смерть. На аутопсії в венах клітковини малого тазу виявлені маси червоного кольору з тьмяною поверхнею, котрі кріпляться до судинної стінки. В лівій гілці легеневої артерії знайдені подібні маси, але вільно розташовані в її просвіті. Вкажіть, який з видів емболії легеневої артерії вірогідніший?
10. При мікроскопічному дослідженні пупкової вени новонародженого, померлого інтоксикації, виявлено: стінка судини з дифузною запальною інфільтрацією, у просвіті її тромб з великою кількістю нейтрофільних лейкоцитів і колоніями бактерій. Який наслідок тромбоза найбільш вірогідний?
11. На розтині померлого 48 років виявлена обтурація просвіту середньої мозкової артерії тромбом. У тімʼяно-скроневій ділянці лівої півкулі головного мозку - вогнище кашоподібної консистенції сірого кольору. Найвірогідніше це:
12. На розтині померлого після абдомінальної операції в венах порожнини малого тазу були виявлені численні тромби. Клінічно був зафіксований тромбоемболічний синдром. Де слід шукати тромбоемболи?
13. При мікроскопічному дослідженні згортка крові, виявленого в просвіті стегнової артерії, патологоанатом побачив нерівномірне чергування скупчень фібрину і зруйнованих формених елементів крові, звʼязок з інтимою, повне закриття просвіту артерії. Що це?
14. У хворого, який страждає гнійним отитом і тромбозом сигмовидної твердої мозкової оболонки, відрив частини тромбу може загрожувати розвитком:
15. Хворий 55 років прооперований з приводу гострого апендициту. На 5-у добу піднявшись з ліжка відчув нестачу повітря, розвинувся різкий ціаноз обличчя, знепритомнів. Після безуспішної реанімації констатована смерть. На розтині виявлена тромбоемболія легеневого стовбура. Що могло бути найбільш імовірним джерелом тромбоемболії?
16. У хворого на флеботромбоз нижніх кінцівок після фізичного навантаження тромбоемболія сегментарних легеневих артерій. В легенях зʼявились червоні клиноподібні вогнища некрозу щільної консистенції. Яка форма некрозу виникла в легенях?
17. у хворого після відкритого перелому ключиці раптово наступила смерть. При ранньому розтині в правому шлуночку серця і легеневих артеріях виявлена піниста кров. Що стало причиною смерті?
18. Чоловік з кесонною хворобою помер з ознаками гострих порушень мозкового кровообігу в басейні a. meningea media лівої півкулі головного мозку. На розтині виявлено вогнище сірого розмʼякшення мозку у зазначеній області розмірами 6,0×7,0×3,4 см. Визначити характер процесу, що спричинив смерть людини.
19. При розтині у жінки, що раптово померла на 4-й добі після пологів, в легеневому стовбурі знайдено складений вдвоє тромбоембол діаметром 2 см, який спричинив обтурацію артерії. Вкажіть безпосередню причину раптової смерті:
20. Під час дорожно-транспортної пригоди водій отримав поранення в шию розбитим склом. Кровотеча була невелика, але через декілька хвилин потерпілий помер за явищ гострої ядухи. При розтині серця померлого у заповненій водою порожнині перикарду виділяються пухирці. Вкажіть ймовірний патологічний процес.
21. Смерть при тромбоемболії основного стовбуру легеневої артерії настає в результаті:
22. Під час операції у верхній частці правої легені виявлений крупний клиноподібний осередок темно-червоної, щільної тканини. При цитобіопсії в ньому виявлено некроз стінок альвеол, просвіти альвеол щільно заповнені еритроцитами. Ваш діагноз:
23. При розтині трупа чоловіка 45 років, який помер від гострого трансмурального інфаркту лівого шлуночка серця, виявлена аневризма серця і дилятаційний тромб. Який з перерахованих факторів є найбільш істотним в розвитку останнього ускладнення при зазначеній покалізації інфаркту?
24. Після тривалого впливу підвищеного атмосферного тиску і швидкого переходу до нормального атмосферному тиску може розвинутися:
25. У 68-річної жінки внаслідок стенозуючого атеросклерозу вінцевих артерій розвинувся гострий інфаркт міокарда. Під час секції виявлено: в просвіті передньої міжшлуночкової гілки лівої вінцевої артерії крихкі сіро-жовті маси, які нагадують атероматозний детрит і повністю обтурують просвіт судини, в товщі передньої і бічної стінок лівого шлуночка трансмуральна ділянка некрозу неправильної форми, сіро-жовтого забарвлення, по периферії оточена геморагічним віночком. Діагностуйте причину інфаркту.
26. На секції виявлено: множинні геморагічні інфаркти легенів, в деяких судинах легенів бурі крихкі щільні маси. Про який патологічний процес йде мова?
27. У хворого 60 років при обстеженні був виявлений рак передміхурової залози з метастазами в нижні відділи хребта, кістки тазу і патологічний перелом стегна. Який патологічний процес лежить в основі розвитку метастазів пухлини?
28. Хворий 65 років, який страждає атеросклерозом, госпіталізований до хірургічного відділення з приводу розлитого гнійного перитоніту. Під час операції діагностовано тромбоз брижових артерій. Яка найбільш ймовірна причина перитоніту?
29. При розтині померлого хворого на атеросклероз в головному мозку виявлено тромбоз гілок внутрішньої сонної артерії і сірого кольору вогнище вологого розм'якшення тканини. Який патологічний процес виявлено в головному мозку?
30. Під час внутрішньовенної трансфузії фізіологічного розчину стан хворого різко погіршився і на тлі гострої задухи настала смерть. При розтині померлого виявлене гостре венозне повнокрівʼя внутрішніх органів з різко розширеними правими відділами серця. При проколі правого шлуночка під водою були виявлені бульбашки. Вкажіть, який патологічний процес і його вид виник у хворого?
31. У хворого 27 років з діагнозом політравма (закрита травма грудної клітки, закритий перелом правого стегна) через 2 години після проведення скелетного витяжіння різко погіршився стан і на тлі гострої легенево-серцевої недостатності настала смерть. При гістологічному дослідженні кровоносних судин легенів, головного мозку померлого при фарбуванні суданом III, виявлені краплини оранжевого кольору, які заповнюють просвіт судин. Яке ускладнення політравми розвинулося у хворого?
32. У хворого на тромбофлебіт нижніх кінцівок зʼявився біль у грудній клітці, кровохаркання, наростаюча дихальна недостатність при явищах якої він помер. На розтині діагностовано множинні інфаркти легень. Яка найбільш вірогідна причина їх розвитку в цьому випадку?
33. У 68-річної жінки внаслідок стенозуючого атеросклерозу вінцевих артерій розвинувся гострий інфаркт міокарду. Під час секції виявлено: в просвіті передньої міжшлуночкової гілки лівої коронарної артерії крихкі сіро-жовті маси, що нагадують атероматозний детрит і повністю обтурують просвіт судини, в товщі передньої та бічної стінок лівого шлуночка-трансмуральну ділянку неправильної форми, сіро-жовтого забарвлення, по периферії оточену геморагічним вінцем. Діагностуйте причину інфаркту.
34. У водолаза через 2 години після швидкої декомпресії наступила смерть. На аутопсії знайдено: крепітація шкіри, анемія внутрішніх органів, у крові: бульбашки газу, мікроскопічно в капілярах головного та спинного мозку, печінки, нирках виявлено багато емболів, осередки некрозу і ішемії, в легенях крововиливи і інтерстиціальна емфізема. Вкажіть вид емболії.
35. У хворого 65 років, що страждав на тромбофлебіт глибоких вен гомілки, раптово настала смерть. На аутопсії, трупа в загальному стовбуі і біфуркації легеневої артерії знайдені повільно розташовані червоні згустки з поверхнею. Який процес в легеневій артерії знайшов патологоанатом?
36. На розтині в потиличній частці головного мозку виявлена порожнина 2,5х1,5 см, заповнена прозорою рідиною, стінка її гладенька, бурого кольору. Який процес розвинувся в головному мозку?
37. Під час дорожно-транспортної пригоди водій отримав поранення в шию розбитим склом. Кровотеча була невелика, але через декілька хвилин потерпілий помер при явищах гострої ядухи. При розтині серця померлого у заповненій водою порожнині перикарду виділяються пухириі. Вкажіть ймовірний патологічний процес.
38. Під час розтину жінки 60 років, яка хворіла варикозним розширенням вен гомілки і померла миттєво, у місці розгалуження основного стовбура легеневої артерії, виявлено щільний посмугований конгломерат сіро-червоного кольору, довжиною 1,2 см, гістологічно представлений тромбоцитами, фібрином, лейкоцитами та фібробластами. Який генез смерті у даному випадку?
39. У патоморфологічне відділення надіслана сполучна тканина з крупною артеріальною судиною, у просвіті якої сіруватого кольору сухі крихкі маси щільно зʼєднані зі стінкою судини. При гістологічному дослідженні виявлена артеріальна судина з масою облітеруючого характеру, утвореною з тромбоцитів, фібрину, переважно лейкоцитів і малої кількості еритроцитів з явищем організації. Різновидність якого процесу спостерігається в цьому випадку?
40. При аутопсії хворої, яка померла від поляорганної недостатності, виявлено численні згортки крові в мікросудинах легень, головного мозку, нирок, печінки, наднирників, а також осередкові геморагії в слизових і серозних оболонках органів. Який процес виявлено в даному випадку?
41. У хворого 29 років з діагнозом: перелом правого стегна зі множинними уламками на 3 добу від отримання травми зʼявилися скарги на біль в грудній порожнині праворуч, утруднене дихання. Через добу на тлі прогресуючої серцево-легеневої недостатності настала смерть. При гістологічному дослідженні в кровоносних судинах легенів і головного мозку виявлені суданофільні краплини оранжевого кольору, які повністю закривали просвіт судин мікроциркуляторного русла. 3 яким ускладненням пов'язана смерть хворого?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома