У чоловіка 50 років, що хворів на туберкульоз і помер при явищах легенево-серцевої недостатності, під час аутопсії виявлений лобарний характер ураження легенів: верхня частка правої легені збільшена, щільна. На розрізі жовтого кольору, на плеврі – фібринозні накладення. Назвіть форму вторинного туберкульозу.
У підлітка, що помер від перитоніту, при аутопсії в ІІІ сегменті правої легені випадково виявлено осередок казеозного некрозу, оточений зоною перифокального запалення. У плеврі— серозно-фібринозне запалення, у біфуркаційних лімфовузлах—казеозний бронхоаденіт. При мікроскопічному дослідженні з периферії зазначеного осередку, у плеврі, а також у лімфатичних судинах i біфуркаційних лімфовузлах виявляються епітеліоїдно-клітинні й гіганто-клітинні вузлики. Вкажіть форму первинного туберкульозу.
При аутопсії в ІІІ сегменті правої легені під плеврою виявлено білуватий осередок кісткової щільності діаметром 0,8см. Регіонарні лімфовузли щільні, на розрізі з білуватими осередками. При мікроскопії тканини легенів у зазначеному осередку звапнені казеозні маси, оточені грубоволокнистою сполучною тканиною з формуванням у внутрішньому шарі кісткових балок з жировим кістковим мозком; у лімфатичних вузлах—фіброз із петрифікацією. Назвіть форму туберкульозу.
На розтині трупа підлітка 16 років зниженої вгодованості,що хворів на первинний туберкульоз легенів і помер від пневмонії, що приєдналася, в ІІ сегменті правої легені виявлено осередок Гона; перибронхіальні й біфуркаційні лімфовузли збільшені, спаяні в пакети, мають щільну консистенцію, сіро-жовтий колір, кришаться. Макроскопічно в III сегменті правої легені виявлений первинний афект, оточений фіброзуючими туберкульозними гранульомами й сполучнотканинною капсулою, у лімфовузлах —казеозний некроз. Ваш діагноз.
Учасник ліквідації аварії на ЧАЕС, 43 років, скаржився на слабість, швидку втому, втрату ваги, періодичне підвищення температури, втрату апетиту. Останній рік постійно кашель із виділенням невеликої кількості мокроти. Біль в правому підребер'ї. Посилена пігментація шкіри. Пітливість. Помер з явищами серцевої недостатності. Під час розтину: на верхівці правої легені і нижче— порожнини з щільними білуватими стінками та крихким сірим кашоподібним вмістом. Легені ріжуться звучно, з тріском. Стінки бронхів потовщені, деформовані. Спостерігаються дистрофічні зміни паренхіматозних органів. Ваш діагноз.
При розтині трупа хворого, померлого від гострого міліарного туберкульоза, біля кореня правої легені виявлений щільний вузол діаметром 2,5см, на розрізі білувато-жовтого кольору, тьмяний, без визначеної структури. При мікроскопічному дослідженні у лімфовузлі виявлена гомогенна безструктурна рожева маса з залишками каріопікноза по периферії. Встановіть процес у лімфовузлі.
У дитини з позитивними туберкуліновими пробами при рентгеноскопії виявили первинний легеневий туберкульозний комплекс. Назвіть його патологоанатомічні компоненти.
У хворого облітеруючим перикардом в оперативно вилученому перикарді мікроскопічно виявлені множинні казеозно-епітеліоїдні гранульоми з гігантськими багатоядерними клітинами Пірогова-Лангханса. Уточніть діагноз.
При розтині трупа чоловіка, який понад 20 років хворів на туберкульоз, обидві легені деформовані. У верхніх частках—по декілька порожнин з некротичним детритом; внутрішня поверхня порожнин має трабекулярний вигляд. Стінка порожнини при мікроскопії складається з грануляційної тканини по внутрішній поверхні, за якою розташований шар волокнистої сполучної тканини. Ваш діагноз.
У хворого з субфебрильною температурою в біоптаті збільшеного лімфатичного вузла виявлені численні гранульоми, які містять у центрі казеозний некроз, оточений епітеліоїдними клітинами, велетенськими багатоядерними клітинами Пірогова-Лангханса і лімфоцитами. Для якого захворювання характерні такі зміни?
У дитини після ангіни різко збільшилися паратрахеальні, біфуркаційні, шийні лімфатичні вузли. При мікроскопії шийного лімфатичного вузла виявлені вогнища некрозу, обмежовані лімфоцитами, епітеліоїднними клітинами та клітинами Пірогова-Лангханса. Яка найбільш імовірна патологія?
На розтині тіла чоловіка 35 років у другому сегменті правої легені виявлено вогнище ущільнення діаметром 5см, оточене тонкою капсулою. Вогнище представлене сухою крихкою тканиною з тьмяною поверхнею. Для якого захворювання характерні такі морфологічні зміни?
При розтині тіла померлого чоловіка 48 років, у ділянці 1-го сегменту правої легені виявлено округлий отвір діаметром 5см з чіткими контурами, оточений тонким прошарком сполучної тканини, виповнений білими крихкими масами. Діагностуйте форму вторинного туберкульозу:
У чоловіка 72 років на секції виявлено збільшення та деформація правого колінного суглобу. При гістологічному дослідженні тканин суглобу та прилягаючих ділянок знайдено: масивні вогнища казеозного некрозу, які оточені валоми епітеліоїдних, лимфоїдних клітин з наявністю гігантських макрофагів. Діагностуйте захворювання.
У чоловіка 30 років при гістологічному дослідженні біоптату з шийного лімфатичного вузла виявлені гранульоми, які складаються з епітеліоїдних, лімфоїдних, багатоядерних гігантських клітин типу Пірогова-Лангханса. У центрі гранульом визначається некроз. Який збудник потрібно виявити в зоні некрозу для підтвердження діагнозу туберкульоз?
У чоловіка 43 років, який тривалий час хворів на туберкульоз, розвинулась кровотеча з легень, що призвела до смерті. На розтині в легенях виявлено декілька порожнин овальної або круглої форми, стінка яких створена некротичними масами та тканиною легень. Для якої форми туберкульозу характерні такі зміни
На розтині тіла дитини виявлено первинний кишковий туберкульозний комплекс: первинна афект-виразка тонкої кишки, лімфангіт і регіонарний казеозний лімфаденіт. Смерть наступила від перфорації виразки і розвитку розлитого перитоніту. Назвіть шлях зараження дитини туберкульозом.
На розтині тіла 17-річної дівчини, яка померла внаслідок легеневої недостатності: в нижній частці правої легені виявлено зливні зони казеозного некрозу, в бронхолегеневих, бронхіальних і біфуркаційних лімфатичних вузлах явища казеозного некрозу. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
На розтині тіла чоловіка, 48 років, який помер від туберкульозу легень, виявлені частково спорожнені симетричні туберкульозні каверни в кортикоплевральних зонах з переважанням продуктивної тканинної реакції; в обох легенях - ніжний сітчастий пневмосклероз та емфізема; легеневе серце; в біфуркаційних лімфатичних вузлах - туберкульозний казеозний лімфаденіт. У III сегменті правої легені - вогнище Гона. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
При мікроскопічному дослідженні легенів хворого, 52 років, виявлені вогнища некрозу, оточені валом епітеліоїдних клітин і лімфоцитів. Між лімфоцитами і епітеліоїдними клітинами знаходяться великі клітини округлої форми з великою кількістю ядер, розміщених по периферії. Як називаються такі гістологічні зміни?
Ув'язнений, 40 років, помер у виправно- трудовій колонії від туберкульозу. При аутопсійному дослідженні тіла померлого встановлено деформація і зменшення розмірів верхівок обох легенів, множинні порожнини з щільними стінками товщиною 2-3 мм у верхніх частках обох легенів, дисеміновані вогнища казеозного некрозу діаметром від 5 мм до 2 см в нижніх частках легенів. Діагностуйте форму туберкульозу.
У чоловіка 50 років, який хворів на туберкульоз і помер на тлі явищ легенево- серцевої недостатності, на розтині виявлено лобарний характер ураження легень: верхня частка правої легені збільшена, щільна, на розрізі жовтого кольору, пухка, на плеврі - фібринозні нашарування. До якої з форм вторинного туберкульозу належить зазначена патологія?
На розтині тіла померлого 48 років, в ділянці І сегмента правої легені виявлено округле утворення діаметром 5 см з чіткими контурами, оточене тонким прошарком сполучної тканини, заповнене білими пухкими масами. Діагностуйте форму вторинного туберкульозу.
У хворого, який помер від туберкульозу легень: в І сегменті правої легені - вогнище блідо- сірого кольору, оточене капсулою, діаметром 3 см. Мікроскопічно: вогнище некрозу з капсулою, відсутність перифокального запалення. Назвіть форму туберкульозу.
У померлої з клінічним діагнозом: хронічний абсцес легенів - на розтині виявлено порожнину в ІІ сегменті правої легені розміром 5 см, округлої форми. Внутрішня поверхня порожнини сформована казеозними масами, зовнішня—щільною тканиною легенів, піогенна мембрана відсутня. Про який процес йде мова?
На розтині трупа чоловіка 44 років, який помер від легенево-серцевої недостатності, виявлені пневмосклероз, емфізема легенів, гіпертрофія правого шлуночка серця. В обох легенях, переважно субплеврально, множинні вогнища діаметром до 1 см. Гістологічно: в центрі вогнища - зона некрозу, на периферії - вал з епітеліоїдних клітин і лімфоцитів з домішкою макрофагів і плазматичних клітин. Визначаються гігантські клітини Пирогова-Лангханса. Невелике число кровоносних капілярів визначається на периферії вогнища. Яке захворювання має місце у хворого:
Хворий з 30-річним стажем роботи в шахті помер від легенево-серцевої недостатності. На розтині легені роздуті, пухнасті, на розрізі в них велика кількість вузликів розмірами з просяні зерна. Гістологічно вузлики представлені зоною некрозу, на периферії—вал з епітеліоїдних клітин і лімфоцитів з домішкою макрофагів і плазматичних клітин. Визначаються гігантські клітини Пирогова-Лангханса. Назвіть найбільш ймовірне захворювання:
На розтині хворого, який помер від серцево- легеневої недостатності, знайдені зміни в легенях у вигляді порожнин (каверн) з розростанням сполучної тканини. Легені деформовані, ущільнені, виявляються рубці лінійної форми, численні бронхоектази, виражені плевральні зрощення, "легеневе" серце. Яке захворювання привело до смерті?
На розтині померлого від легенево-серцевої недостатності в легенях виявлено значну кількість щільних міліарних і великих вузликів, круглої, овальної і неправильної форми, білого кольору, діаметром 0,1-0,5 см, які місцями зливаються між собою. Відзначається кортико- плевральна локалізація цього процесу. Крім цього в легенях відзначається сітчастий пневмосклероз, продуктивна гранулематозна тканинна реакція, емфізема. Серце збільшене: товщина стінки правого шлуночка 1,0 см, лівого -1,3см. З анамнезу відомо, що хворий протягом 15 років сидів у в'язниці. Яке захворювання має місце у хворого?
При розтині трупа чоловіка 67 років в легені виявлено вузлики 0,2-0,3 см в діаметрі, які промацуються як піщинки. Легені збільшені, пухнасті, є невеликі ділянки відкладення вугільного пігменту. Про яке захворювання слід думати в даному випадку?
У дитини 10 років, яка страждає на хронічний тонзиліт з багаторазовими рецидивами, з'явився гострий біль в горлі. Під час огляду було виявлено виразку на лівому мигдалику, гіперемію слизової щоки, збільшення шийних лімфовузлів. У сім'ї цієї дитини дідусь хворіє на туберкульоз. Який з перерахованих діагнозів найбільш можливий?
При гістологічному дослідженні легень хворого, котрий помер від легеневосерцевої недостатності, виявлено порожнину розпаду в другому сегменті правої легені округло-овальної форми в діаметрі 5,0 см, що сполучена з сегментарним бронхом. Внутрішній шар порожнини представлений казеозними масами, зовнішній шар—ущільненою паренхімою легені. Який характер змін в легенях?
У померлого від інтоксикації чоловіка під час розтину виявлено збільшення тазостегнового суглоба, на поверхні шкіри - свищі з виділенням з них каламутної рідини; стегнова кістка потовщена і деформована, має місце утворення секвестрів; при мікроскопічному дослідженні – секвестральні порожнини оточені грануляційною і сполучною тканиною з наявністю лімфоцитів, нечисленних плазмоцитів i одиничних нейтрофілів, епітеліоїдних клітин, клітин Пирогова Лангханса. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
На розтині чоловіка знайдені збільшені в обсязі ущільнені легені зі значною кількістю міларних вогнищ, які промацуються як піщинки. Ці зміни більше виражені в верхніх сегментах. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
У померлого хворого з фіброзним вогнищевим туберкульозом при розтині знайдено, що права легеня збільшена, щільна, жовтого кольору, на плеврі виражені фібринозні накладення. Як охарактеризувати дані зміни?
У легенях пацієнта 34 років, який протягом 9 років працював шліфувальником, виявлені лобулярна сирниста бронхопневмонія, явища ендобронхіту, мезобронхіту і панбронхіту, запальна інфільтрація з утворенням валу з лімфоцитів, епітеліоїдних і гігантських клітин. Проявом якого захворювання є зміни в легенях?
У хворого 40 років при прогресуванні періодонтиту виявлено запалення альвеолярного відростка і мигдалика. На мигдалику виявлена овальної форми виразка. Лімфатичні вузли шиї збільшені. Мікроскопічно навколо лімфатичних судин виявлена запальна реакція гранулематозного характеру з наявністю епітеліоїдних і гігантських клітин. Назвіть захворювання.
При дослідженні тканини кульшового суглоба виявлено хронічне запалення компактної речовини і кісткового мозку, утворення секвестрів, виражена запальна реакція гранулематозного характеру з наявністю епітеліоїдних і гігантських клітин. При якому захворюванні розвиваються такі зміни?
На розтині хворого, який багато років працював на шахті і помер від хронічної легенево-серцевої недостатності, виявлено, що легені малоповітряні, ущільнені, склерозовані, верхівки емфізематозно змінені, вогнищева продуктивна тканинна реакція кортико-плевральної локалізації, сітчастий пневмосклероз, дрібні вузлики в паренхімі обох легенів. Від якої хвороби настала смерть?
При розтині тіла жінки 50 років, яка померла від уремії, знайдено однобічне ураження нирок. У кірковій речовині правої нирки виявляються вогнища деструкції з утворенням порожнин, заповнених казеозними масами. Навколо них має місце запальна інфільтрація лімфоцитами, гістіоцитами, епітеліоїдними клітинами. Яка хвороба найбільш вірогідна?
Мікроскопічно в видаленому другому сегменті правої легені шахтаря знайдені округлі вузли в діаметрі від 2,0до 5,0 см, побудовані з концентричних шарів казеозних мас, оточені сполучнотканинною капсулою. Найбільш достовірний діагноз:
Губчастий i кортикальний шари великогомілкової кістки на окремих ділянках в стані розпаду, порожнини, які утворилися, заповнені масами сірого кольору, виявляється гранулематозний характер запалення з наявністю лімфоцитів, поодиноких лейкоцитів, плазмоцитів, гігантських клітин. Самий достовірний діагноз:
У будинку дитини під час профогляду у дитини віком 1,5 років виявили осередкові утворення в хребті, представлені деструкцією, наявністю секвестрів. Під час гістологічного дослідження визначаються гігантські клітини Пирогова-Лангханса. Яке захворювання розвинулося у дитини?
У робітника 37 років з'явилися ознака гострого порушення мозкового кровообігу, непрітомність. Через кілька днів він помер. На розтіні в м'яких оболонках головного мозку виявлені дрібні вузлики сірого кольору, Оболонки тьмяні з набряком, особливо виражені зміни в стовбуровій частині головного мозку. При гістологічному дослідженні виявлено інфільтрація в лімфоцитарного характеру з поодинокими клітинами Пирогова-Лангханса. Який процес мав місце у головному мозку?
У жінки 20 р. скарги на слабкість, патологічну стомлюваність, підвищення температури, розладі менструального циклу. При дослідженні зіскрібку ендометрія були виявлені такі зміни: некроз, навкруги нього вогнищеву інфільтрацію лімфоцитами, епітеліоїдними клітинами, гігантськими клітинами Пирогова-Лангханса, поодинокими плазмоцитами, нейтрофілами. Ваш діагноз?
Чоловік 40 років, смерть наступила від уремії.
На секції: нирки збільшені з явищами піонефрозу, в корковому шарі осередки деструкції з утвореннями порожнин, в сечоводі виявлені казеозні маси. Вкажіть патологію нирок, яка розвинулася.
Чоловіка 40 років госпіталізовано з приводу пневмонії. На третю добу він помер. При мікроскопічному дослідженні виявлено множинні дрібні вузлики сірого кольору у всіх органах. Мікроскопічно це некротичні осередки без проліферативної реакції, в легені виявлена слабка ексудативна реакція. Для якого захворювання характерні описані зміни?
Хворий, який страждав на туберкульоз, помер від прогресуючої легеневосерцевої недостатності. На розтині в ділянці верхівки правої легені виявляється порожнина діаметром 5 см, яка з'єднується з просвітом сегментарного бронха. Стінки порожнини зсередини вкриті сирнистими масами, під якими знаходяться епітеліоїдні клітини і клітини ПироговаЛангханса. Вкажіть морфологічну форму туберкульозу.
Хворий, який страждав на туберкульоз, помер від прогресуючої легеневосерцевої недостатності. На розтині в ділянці верхівки правої легені визначається порожнина діаметром 5 см, яка має вихід до сегментарного бронха. Стінки порожнини з середини вкриті сирнистими масами, під якими знаходяться епітеліоїдні клітини і клітини Пирогова-Лангханса. Вкажіть морфологічну форму туберкульозу:
Хворий 18 років скаржився на лихоманку, слабкість, збільшення в розмірі лімфатичних вузлів шиї, втрату ваги. При дослідженні крові ШОЕ-47мм / год. Рентгенологічно виявлено розширення коренів легень за рахунок збільшення розмірів лімфатичних вузлів. У тканині одного з лімфатичних вузлів, взятих для біоптичного дослідження, виявлені гранульоми, які складаються з сирнистого некрозу в центрі, епітеліоїдних клітин, лімфоцитів і гігантських клітин Пирогова-Лангханса. Про який діагноз йдеться?
На розтині чоловіка 52 років, який тривалий час страждав на туберкульозний простатит і помер від менінгоенцефаліту, у м'яких оболонках основи й бічних поверхонь головного мозку, селезінці, нирках, печінці виявлена велика кількість щільних, сірого кольору вузликів діаметром 0,5 – 1 мм, при гістологічному дослідженні вузлики складаються з епітеліоїдних, лімфоїдних і нечисленних гігантських клітин з ядрами, розташованими на периферії, у вигляді підкови. Виявлені зміни свідчать про:
При лімфатичному дослідженні вилученого лімфатичного вузла у хворого з підозрою на туберкульоз виявлені гранульоми, у центрі яких—вогнище казеозного некрозу, далі вали з епітеліоїдних і лімфоїдних клітин, між якими зустрічаються поодинокі гігантські клітини з великим числом ядер, розташованих підковоподібно. Назвіть гігантські клітини по автору.
В ході гістологічного дослідження резектованої здухвинної кишки у чоловіка, прооперованого з приводу перфорації стінки кишки та поширеного фіброзно-гнійного перитоніту, виявлено наступні зміни: виразковий дефект, в дні якого визначається зона казеозного некрозу та поодинокі гігантські багатоядерні клітини Пірогова-Лангханса по периферії; у власній пластинці слизового шару множинні гінгантоклітинні гранульоми із казеозним некрозом в центральних частинах; на поверхні серозного шару фібринозно-гнійний ексудат. В лімфатичних вузлах брижі - гранульоматозне запалення з гігантськоклітинними гранульомами та казеозним некрозом. Ваш діагноз.
На розтині тіла чоловіка 44 років, який помер від легенево-серцевої недостатності, виявлені пневмосклероз, емфізема легенів, гіпертрофія правого шлуночка серця. В обох легенях, переважно субплеврально, локалізовані множинні осередки діаметром до 1 см. Гістологічно: в центрі вогнища зона некрозу, по периферії вал з епітеліоїдних клітин і лімфоцитів з домішкою макрофагів і плазматичних клітин. Визначаються гігантські клітини Пирогова - Лангханса. Невелика кількість кровоносних капілярів - на периферії вогнища. Яке захворювання було у померлого?
При розтині тіла чоловіка 56 років і гістологічного дослідження в легенях було знайдено вогнища склерозу навколо бронхів і судин легенів; розростання сполучної тканини в альвеолярних перегородках, вогнище казеозного некрозу в третьому сегменті правої легені. У біфуркаційних лімфовузлах виявляються казеозні маси осередкового характеру, запальна периваскулярная інфільтрація гранулематозного характеру з наявністю клітин Пирогова-Лангханса. Виявляється інфільтрація і по ходу лімфатичних судин в правій легені. Яка форма захворювання має місце?
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома