Передостанній період в існуванні радянської економічної та політичної системи (від середини 1960-х до середини 1980-х рр.)
Автор книжки «Україно наша Радянська»
Сукупність управлінців, призначуваних на керівні посади в період системної кризи радянського ладу називали
Кому з українських високопосадовців надав таку характеристику О.Гончар: «Після валуєвських указів чорніших часів для мови українського народу не було ж! І перший нищитель мови – він, ... З садистською послідовністю виганяє українську мову з усіх нарад, установ, вузів, із радіо; в школі за русифікацію встановив учителям надбавку в 15 рублів, чи то пак 30 срібляників. Як я в ньому помилявся! Як уся наша інтелігенція співчувала йому, коли, потовчений Хрущовим, він у вишитій сорочечці скаржився нам, який він нещасний...»
Автор твору «Інтернаціоналізм чи русифікація?»
Редактор першого незалежного часопису – «Український вісник» (1970–1972, 1987–1989), співзасновник Української Гельсінської спілки (1988). Один із засновників Народного руху України.
Яку особливість економічного розвитку УРСР в 1970-ті – на початку 1980-х рр. підтверджено даними, наведеними в уривку документа: «У республіці, на яку припадало 2,6 % території СРСР, було побудовано майже 40 % атомних енергоблоків, продукувалося близько 40 % усієї радянської сталі, 34 % вугілля, 51 % чавуну. …частка промисловості, що працювала на споживчий ринок, становила 29 %, тоді як у розвинених країнах цей показник сягав 50–60 % і більше»?
Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод (Українська Гельсінська група/ УГГ) було створено у
Один із провідників кримськотатарського націо нального руху, правозахисник, учасник дисидентського руху, політв’язень. Був одним із засновників у Ташкенті молодіжно - студентського «Союзу кримськотатарської молоді».
Поет, перекладач, дисидент ,член Української Гельсінської групи. Автор чотирьох поетичних збірок, які
розповсюджувалися в самвидаві та в еміграції: «Круговерть», «Зимові дерева», «Веселий цвинтар», «Палімпсести».
«...Ліквідувати Українську Раду народного господарства. Визнати за необхідне ліквідувати Ради народного господарства економічних районів УРСР» — це рішення засвідчило
Що стало наслідком підписання СРСР угоди, уривок з якої процитовано:
«...Держави-учасниці поважатимуть права людини та основні свободи, включаючи свободу думки, совісті, релігії та переконань, для всіх, незалежно від раси, статі, мови та релігії...»?
Український науковець у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, Президент НАН України
Авіаконструктор , з 1962 р. – генеральний конструктор, керівник КБ літакобудування в Києві . Під керівництвом цього вченого розроблено понад 60 типів літаків та планерів типу А.
Автор роману "Собор", трилогії «Прапороносці».
Актор, сценарист, режисер, один із фундаторів українського поетичного кіно. Зіграв 34 ролі у кіно, написав 9 сценаріїв, автор 2 режисерських робіт. Найвідоміші образи, створені на екрані, – молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон», Івана Палійчука у «Тінях забутих предків» та козака Василя у стрічці «Пропала грамота».
Кінорежисер, сценарист.Створював фільми в жанрі поетичного кіно .Його фільми «Білий птах з чорною ознакою»,«Криниця для спраглих».
Композитор, поет. Один з основоположників української естрадної музики. Автор понад 100 пісень. Усенародно популярними стали «Я піду в далекі гори», «Червона рута», «Водограй» .
Картина Марії Приймаченко
«Самвидав» - це один із методів боротьби дисидентів у СРСР й УРСР, що полягав у
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома