Укажіть одну з характерних рис соціально-економічного розвитку УРСР на початку 1980-х рр.
Укажіть одну з особливостей розвитку освіти УРСР у середині 1960 – на початку 1980-х рр.
Яке визначення відповідає поняттю «номенклатура»?
Одним із проявів політико-ідеологічної кризи радянської моделі розвитку України в 1970 – на початку 1980-х рр. є:
Укажіть складові «косигінської реформи» другої половини 1960-х рр.(3 варіанти)
Який твір О. Гончара викликав негативну реакцію партійно-радянського керівництва УРСР?
Чим супроводжувалася зміна політичного керівництва УРСР у 1972 р.?
Екстенсивний розвиток економіки, який, на думку вчених, «...наприкінці 1970 – на початку 1980-х рр. в СРСР, в тому числі й в Україні, цілком вичерпав свої можливості» – це
Однією з ознак дисидентського руху в Україні в 1970-х рр. є
«...Відчувалася загальна потреба якогось “роз’яснення”, якогось виступу в цій справі [арештів]. Офіційні кола мовчали. Серед тих, хто багато в чому не погоджувався з офіційною національною політикою, не знайшлося кому виступити одверто, принципово й на всю широчінь питання. Тоді довелося взятися за цю справу мені. У вересні–грудні 1965 року я написав, а наприкінці того ж року надіслав на адресу Шелеста й Щербицького працю “Інтернаціоналізм чи русифікація?”, у якій звинувачував КПРС і КПУ в антидемократизмі та проведенні жорсткої русифікації під виглядом інтернаціоналізму».
Якою була реакція компартійного керівництва УРСР на згадану в документі «працю»?
Які поняття пов’язані з розвитком дисидентського руху в Україні в 1960–1970-ті рр.?
Яку особливість економічного розвитку УРСР в 1970-ті – на початку 1980-х рр. підтверджено даними, наведеними в уривку документа: «У республіці, на яку припадало 2,6 % території СРСР, було побудовано майже 40 % атомних енергоблоків, продукувалося близько 40 % усієї радянської сталі, 34 % вугілля, 51 % чавуну. …частка промисловості, що працювала на споживчий ринок, становила 29 %, тоді як у розвинених країнах цей показник сягав 50–60 % і більше»?
С. Параджанов, І. Миколайчук, Л. Биков – видатні представники українського
Проголошення керівництвом СРСР курсу на «зближення та злиття націй у «нову історичну спільноту – радянський народ»...» призвело до
«Самвидав» - це один із методів боротьби дисидентів у СРСР й УРСР, що полягав у
Одна з характерних ознак суспільно-політичного життя СРСР наприкінці 1970-х - на початку 1980-х рр. - це
. «…[організація] ставить за мету:1) Сприяти ознайомленню широких кіл української громадськості з Декларацією Прав Людини.2) …активно сприяти виконанню гуманітарних статей Заключного Акта Наради з питань безпеки i співпраці в Європі.3) Домагатися, щоб на всіх міжнародних нарадах… Україна як суверенна європейська держава i член ООН була представлена окремою делегацією.4) З метою вільного обміну інформацією та ідеями домагатися акредитування на Україні представників зарубіжної преси…»
У якому році створено цю організацію?
Прочитайте уривок зі спогадів режисера Ю. Іллєнка та дайте відповідь на запитання.«Увечері 4 вересня 1965 року у кінотеатрі «Україна» зібралася вся еліта Києва. Фільм був розкручений... тому його й використали організатори акції протесту. ...Із зали піднімається _______ з букетом. Говорить теплі слова, вручає квіти, раптом повертається і звертається до зали: «Почалися арешти, повторюється 37-й рік...» ...Вскакує _______ і кричить українською крізь гул запущеної чекістами сирени: «Хто проти тиранії – встаньте!»Прізвища яких громадських діячів пропущено в уривку?
Які цілі діяльності Української Гельсінської групи?1. Ознайомлювати світове співтовариство з фактами порушення прав людини в Україні.2. Сприяти реформуванню радянської політичної системи в Україні.3. Ознайомлювати українську громадськість із Загальною декларацією прав людини.
Що було однією з особливостей економічного розвитку УРСР в 1970-х - на початку 1980-х рр.?
Особливість дисидентського руху в Україні в 1970–1980-х рр. полягала в тому, що рух:
Розвиток якої галузі промисловості Української РСР у 1950—1980-х рр. пов’язаний з іменем конструктора О. К. Антонова?
Ліквідація раднаргоспів у другій половині 1960-х рр. призвела до
Укажіть ключові положення Конституції УРСР 1978 р.(3 варіанта)
Що стало наслідком підписання СРСР угоди, уривок з якої процитовано:«...Держави-учасниці поважатимуть права людини та основні свободи, включаючи свободу думки, совісті, релігії та переконань, для всіх, незалежно від раси, статі, мови та релігії...»?
У якому році В. Щербицький став Першим секретарем ЦК КПУ?
Укажіть трьох осіб, які були членами Української Гельсінської групи.
Які риси були притаманні розвитку народного господарства УРСР упродовж другої половини 1970—1980-х рр.?
Більшість учасників дисидентського руху в УРСР були представниками:
Яке економічне поняття є тотожним поняттю «застій», яким характеризують розвиток СРСР та УРСР у 70 — на початку 80-х рр. ХХ ст.?
На чию адресу лунає звинувачення в наведеному уривку історичного джерела?
Ця так звана «праця» має явно виражений антирадянський характер… У ній зводиться наклеп на національну політику КПРС, робиться спроба… розпалити ворожнечу між українським і російським народом. Із цією метою автор вдається до спотворення положень ленінської національної політики, змісту творів класиків марксизму-ленінізму з національного питання.
Один з творців української естрадної музики, автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, автор найкращих пісень року в СРСР - «Червона рута» (1971 р.) та «Водограй» (1972 р.) - це
Спроби економічних реформ у другій половині 1960-х рр. передбачали
Прочитайте уривок з інтерв’ю колишнього голови КДБ УРСР М. Голушки:
«У карних кодексах… було передбачено відповідальність за антирадянську агітацію та пропаганду, наклепи на існуючий лад (ст. 62, 187 КК УРСР), застосування яких асоціюється із переслідуванням за інакомислення».
Відповідні статті Кримінального кодексу використовувалися владою для боротьби з
Український історик та археолог.
У період хрущовської «відлиги» він став відомим у колах освіченої інтелігенції лекціями з історії України, які читав у Клубі творчої молоді «Сучасник»; під час першого відзначення на державному рівні 150-літнього ювілею Тараса Шевченка провів автобусну екскурсію шевченківськими місцями 1966 року написав трактат «Приєднання чи возз'єднання?», де блискуче викрив фальш «Тез до 300-річчя возз'єднання України з Росією». Робота спочатку поширювалася «самвидавом», а 1972 року вийшла брошурою в Канаді.
У 1955 р створив та очолив першу в країні кафедру грудної хірургії для вдосконалення лікарів. Клініку серцевої хірургії, яку очолював, в 1983 році реорганізували в Київський науково-дослідний інститут серцевої хірургії. Щороку в інституті проводиться близько 3000 операцій на серці, в тому числі близько 2000 зі штучним кровообігом. У 2008 році він був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома