Серед наведених нижче причин, передумов, приводу, мети Української революції позначте її привід.
19 березня 1917 р. Українська Центральна Рада провела стотисячну маніфестацію в Києві, що була першою українською маніфестацією в новітній історії України.
Позначте гасло, якого практично не було в учасників цієї маніфестації.
Коли було проголошено І Універсал Центральної Ради?
4 серпня 1917 р. Тимчасовий уряд видав «Тимчасову інструкцію для Генерального секретаріату», яка суттєво обмежувала права України, зокрема, українська територія звужувалася до п'яти губерній. Позначте ланцюжок, у якому перераховані ці п'ять губерній.
\
Які документи, цитовані нижче, були оприлюднені у липні-серпні 1917 р.?
1 «На час до вирішення справи... Установчими зборами по справах місцевого врядування Україною вищим верховним органом Тимчасового уряду є Генеральний Секретаріат, котрого
призначає... уряд по пропозиціям Центральної Ради»;
2 «Неможливо одночасно визнавати право на самовизначення і водночас робити грубий замах на це право, накладаючи свої форми політичного ладу, як це робить Рада Народних Комісарів Великороси щодо Народної Української Республіки»;
3 «Визнаючи, що доля всіх народів Росії міцно зв 'язана... ми рішуче ставимось проти намірів самовільного здійснення автономії України до Всеросійського Учредительного Зібрання»;
4 «У Петрограді зчинилися криваві події...Частина людності Петрограда за приводом більшовиків повстала проти Тимчасового уряду і хоче накинути свою волю всій Російський республіці»;
5 «Хап буд'е Україна вільною. Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ український на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям».
Як відреагувала Центральна Рада на заколот генерала Л. Корнілова?
Чи правильні твердження?
1 тривале переважання в Україні автономістських настроїв над самостійницькими (протягом майже всього 1917 р.), яке виявилося в трьох універсалах Центральної Ради, пояснюється такими чинниками: автономія була однією з принципових програмних установок домінуючих у Раді політичних партій; ідея самостійності ще не набула поширення і визнання в масах; українська політична еліта сподівалася, що російська демократія справедливо рирішить національне питання; самостійна Україна без державних структур, без власної армії могла стати легкою здобиччю у вогні Першої світової війни та ін.;
2 обнародування II Універсалу викликало незадоволення самостійників, і вони вирішили порушити це питання на засіданні П'ятих загальних зборів (сесії) Центральної Ради наприкінці червня 1917 р.; самостійники робили все можливе для того, щоб розгляд цього питання не виходив за рамки обміну думками.
Який універсал проголосив створення Української Народної Республіки?
Коли більшовики в результаті збройного повстання прийшли до влади в Петрограді?
Продовжуючи власну державотворчу лінію, 7 листопада 1917 р. Центральна Рада ухвалила III Універсал, у якому проголошувалося створення Української Народної Республіки (УНР) у межах:
Позначте основні положення III Універсалу.
1 проголошувалася незалежність, суверенність України;
2 скасування поміщицького землеволодіння;
3 запровадження 8-годинного робочого дня;
4 встановлення державного контролю над виробництвом;
5 гарантувалася передача землі селянам без викупу ще до початку весняних робіт;
6 скасування смертної кари, надання амністії політв'язням;
7 констатувалася націоналізація лісів, вод і підземних багатств України.
Позначте положення (вимогу) з «Маніфесту до українського народу» з ультимативними вимогами до Української Центральної Ради від 4 грудня 1917 р., якого не було в цьому документі.
Коли була прийнята Конституції УНР?
Позначте основні здобутки Української Центральної Ради за час її існування. .
1 були продовжені державотворчі традиції українського народу;
2 створено передумови для національно-культурного розвитку України;
3 національні меншини здобули право національно-персональної автономії;
4 створено регулярну армію як важливий чинник державотворчого процесу;
5 формування нового дієвого державного апарату;
6 вдалося налагодити рівноправні відносини із сусідніми і великими державами;
7 залучення до політичного життя великих мас українства, набуття досвіду політичної боротьби.
Позначте одну з основних причин падіння Української Центральної Ради.
Установіть відповідність між назвами універсалів та їхніми основними положеннями.
А IV Універсал
1 «Не відділяючись від Російської республіки й зберігаючи єдність її, ми твердо станемо на нашій землі. Щоб уся Російська республіка стала федерацією вільних і рівних народів. До Установчих зборів України вся вдасть творити лад на наших землях, давати закони й правити належіть нам, Українській Центральній Раді, і нашому правительству -Генеральному секретаріатові України»
Б III Універсал
2 «...Доповнена Центральна Українська Рада виділить наново з-поміж себе окремий відповідальний перед нею Генеральний секретаріат, який буде предложений до затвердження Тимчасовому правительству в характері представника найвищої краєвої власти Тимчасового правительства на Україні...»
В І Універсал
3 «Однині Українська Народна республіка стає самостійною, не від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу. За всіма сусідніми державами... ми хочемо жити в згоді й приязні, але ні одна з них не може втручатися в життя Української Республіки. Власть в ній буде належати тільки народу України...»
Г II Універсал
4 «Щоб Російське правительство прилюдно окремим актом заявило, що воно не стоїть проти національної волі України, проти права нашого народу на автономію...»
Установіть послідовність подій.
А більшовицький переворот у Петрограді;
Б початок роботи з'їзду народів Росії в Києві;
В корніловський заколот і його розгром;
Г початок Демократичної наради в Петрограді.
Установіть послідовність подій, пов'язаних з першою україно-радянською війною.
А придушення більшовицького повстання в Києві;
Б бій під Крутами;
В Маніфест ВУЦВК про повалення влади УЦР;
Г захоплення більшовицькими військами Харкова.
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома