Відомий дослід Прістлі із мишею, яку поміщали під скляний ковпак, де знаходилася рослина. Якщо під ковпаком спочатку запалити свічку, щоб згорів кисень, а потім туди разом із рослиною помістити мишу, то миша залишиться живою. Але, якщо під ковпак помістити мишу без рослини, то миша швидко гине. Основною умовою для успішного проведення цього досліду є те, що:
Якщо під ковпак із рослиною, що стоїть на підвіконнику, помістити склянку із вапняною водою, то впродовж доби можна спостерігати, що вода помутніє. Це помутніння буде відбуватися:
Учні досліджували інтенсивність фотосинтезу при різній довжині світлової хвилі. При цьому вони на джерело світла (лампочку) ставили світлові фільтри, які пропускали тільки світло певного кольору, тобто із певною довжиною хвилі. При якому світлі інтенсивність фотосинтезу буде найбільшою, а при якому найменшою відповідно:
Відомо, що при фотосинтезі:
До складу органічних речовин входить карбон. Яким чином він потрапляє в органічні речовини і яким знову повертається в атмосферу:
Екологи говорять про зміни клімату та парниковий ефект. Основною причиною цього явища є нагромадження в атмосфері вуглекислого газу. Що стало причиною таких змін:
В біосфері іде постійний колообіг речовин. Це рух речовин від організму до організму і знову їх надходження в неживу природу. Що є джерелом енергії для забезпечення цього руху:
1. Розгляньте графіки, які показують залежність швидкості фотосинтезу від певних абіотичних факторів та дайте відповіді на питання у вигляді тицифрового коду. І. В теплиці, де вирощують рослини, спалюють паливо для того, щоб збільшити інтенсивність фотосинтезу. При якій концентрації вуглекислого газу в повітрі інтенсивність фотосинтезу перестає збільшуватися: 1) близько 0, 01%; 2) близько 0,1%; 3) більше 0,1%. ІІ. Один листок рослини огірка має площу 10 см2. Яка повинна бути інтенсивність світлового потоку за хвилину, щоб фотосинтез проходив із найбільшою швидкістю: 1) 1 ккал/см2хв; 2) 10 ккал/см2хв; 3) 100 ккал/см2хв. ІІІ. При якій температурі повітря, відповідно до наведеного тут графіка, інтенсивність фотосинтезу починає різко знижуватися: 1) вище 0градусів; 2) до 25 градусів; 3) вище 25 градусів.
Завдяки фотосинтезу, на думку вчених, сформувався озоновий екран. Він захищає нашу планету від ультрафіолетових променів. Але відомо, що при фотосинтезі рослини утворюють кисень, а не озон. То який ще фактор повинен діяти, щоб утворювався озон:
Встановіть відповідність між основними поняттями та їх визначеннями: А) автотрофи; Б) гетеротрофи; В) хемоситетики; Г) катаболізм – а) організми, які здатні утворювати органічні речовини за рахунок енергії АТФ; б) організми, які здатні синтезувати органічні речовини із неорганічних; в) процес розщеплення складних органічних речовин, що відбувається із виділенням енергії; г ) організми, які утворюють органічні речовини із неорганічних за рахунок енергії АТФ, які вони синтезують при проведенні екзотермічних хімічних реакцій із неорганічними речовинами; д) організми, які для свого живлення використовують вже готові органічні речовини.
У процесі фотосинтезу утворилося 5 моль глюкози. Скільки моль вуглекислого газу при цьому поглинув листок рослини:
У процесі фотосинтезу рослина утворює органічні речовини із неорганічних. У процесі хемосинтезу відбувається те ж саме явище. Чому ж їх розділяють як два окремі процеси:
Органічні речовини у своєму складі містять гідроген. Цей хімічний елемент надходить у рослину через:
Відомо, що в природі є фотосинтезуючі прокаріоти. До них належать пурпурові та зелені бактерії. Чим їх фотосинтез відрізняється від такого ж процесу у прокаріотичних ціанобактерій:
У рослин фотосинтез відіграє роль основного постачальника поживних речовин, які утворюються в процесі фотосинтезу. При цьому рослина використовує ці речовини не тільки як джерело поживи, але і як матеріал для побудови свого тіла. Чи є ще в природі, крім рослин організми, які використовують такий самий спосіб синтезу речовин, як рослини:
У світловій фазі фотосинтезу НЕ відбувається:
У світловій фазі фотосинтезу рослина використовує енергію Сонця для:
Під час фотосинтезу в клітинах листків іде активне поглинання вуглекислого газу. Ця речовина використовується для того, щоб:
У темновій фазі фотосинтезу відбувається:
Під час темнової фази фотосинтезу витрачається:
Наука сьогодні все частіше задумується над питаннями розробки технології штучного фотосинтезу. Цей процес міг би вирішити багато проблем, в тому числі і проблему енергетичної кризи та проблему забруднення атмосфери продуктами горіння. Яка ж речовина є найпроблемнішою для створення технології штучного фотосинтезу:
У живих системах є механізми підтримання процесів обміну речовин. Завдяки цим механізмам зберігається сталість середовища клітини. Які речовини забезпечують гомеостаз організму:
Для проходження процесів у клітині потрібні різні ферменти. Вони виконують різні, часто протилежні функції: синтез та розщеплення речовин, накопичення запасів поживних речовин та їх використання і т.д. Яким чином ці ферменти можуть одночасно працювати в клітині і не заважати один одному:
Український вчений В.О.Енгельгардт для пояснення механізмів гомеостазу запропонував принцип синтез – розпад – ресинтез, який показує, що всі процеси в клітині відбуваються по принципу циклічності. Яка із запропонованих тут схем демонструє цей принцип:
Вчені розрізняють кілька форм гомеостазу: клітинний, фізіологічний, генетичний, популяційний. Розташуйте визначення кожної із форм гомеостазу в такому порядку, як вони зазначені в питанні: а) викликає баланс між постійно виникаючими мутаціями, що викликають біосинтез білка та процесами метаболізму в клітині; б) баланс між особинами, що помирають та народжуються; в) баланс між різними процесами, що протікають у цілісному організмі; г) прагнення організму за рахунок високого рівня стабільності внутрішніх процесів протистояти зовнішнім впливам, що можуть викликати вади розвитку; д) баланс між процесами, що протікають на рівні клітини.
У процесі світлової фази фотосинтезу НЕ:
Процеси фото- та хемосинтезу відрізняються:
У процесі фотосинтезу за один світловий день – 12 годин рослина цукрового буряка вбирає 44 грами вуглекислого газу. Скільки (теоретично) може утворитися в коренеплоді глюкози за 12 днів?
За 20 хв один пагін гіркокаштана з сумарною площею листків 250 см2вбирає 16 мг вуглекислого газу. Визначте інтенсивність фотосинтезу в рослини (кількість мг вуглекислого газу, яку вбирає 1м2листкової поверхні за 1 год).
За добу людина споживає в середньому 430г кисню. Одне дерево за вегетаційний період вбирає близько 42 кг вуглекислого газу. На скільки днів вистачить людині кисню , продукованого одним деревом за вегетаційний період? Скільки мінімально дерев має припадати на одну людину? (Промислове використання кисню не враховувати).
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома