Перші клітини, які вдалося побачити під мікроскопом, це були клітини:
Р.Вірхов ввів в клітинну теорію положення «клітина від клітини». Це положення заперечувало припущення про те, що:
Наука, яка вивчає клітини, називається цитологія. Від чого походить ця назва:
Основоположником клітинної теорії вважають ..., який аналізуючи особливості будови клітин різних організмів у ... році узагальнив ці знання і запропонував положення про те, що ... . Вставте в текст пропущені слова у відповідному порядку:
У світловому мікроскопі через досліджуваний об’єкт пропускають пучок світла. При цьому найменша відстань між двома точками, яку дає можливість розглянути світловий мікроскоп є співрозмірною із:
Розташуйте у відповідному порядку хід світлових променів при розгляді об’єкта у світловий мікроскоп: а) окуляр; б) дзеркальце; в) досліджуваний предмет; г) конденсор предметного столика; д) об’єктив; е) око дослідника.
Що дає можливість електронному мікроскопу мати більше збільшення, порівняно із світловим:
Учень вирішив провести розділення органел клітин листка. Для цього він розтер в ступці листок до однорідної маси, додав до нього води, розмішав, перелив у пробірку та помістив у центрифугу. Які органели він виявить на дні пробірки після центрифугування:
У клітину було введено вміст іншої клітини. Цей метод називається гібридизація клітин. Він може бути використаний для:
Серед перерахованих ознак виберіть ту, що є спільною для клітин всіх живих організмів:
Для забезпечення життєдіяльності клітини вона повинна мати певне:
Найменшими серед клітин є мікоплазми, їх розмір 0,0002 – 0,003мм. Як вони можуть існувати, адже в них не може поміститися навіть багато запасних поживних речовин:
Куляста клітина має відносно ... площу поверхні по відношенню до її ... . Тому в таких клітинах обмінні процеси відбуваються ..., бо інакше вони ... забезпечити себе достатньою кількістю поживних речовин. Вставте в текст відповідні слова в правильному порядку: а) повільно; б) швидко; в) невелику; г) не зможуть; д) зможуть; е) об’єму.
Для клітин, які активно поглинають поживні речовини із середовища, характерні:
Для всіх клітин характерний загальний спільний план будови. При цьому не в кожній клітині є:
Клітинна мембрана:
Основним будівельним матеріалом клітинних мембран є:
Розгляньте малюнок та встановіть відповідність між зображенням та відповідними термінами: а) зовнішні білки; б) глюкопротеїди; в) біліпідний шар; г) внутрішній білки; д) гідрофобні хвостики.
Фософоліпідний шар проявляє вибіркову проникність. Вона проявляється в тому,що:
Клітинна мембрана містить у своєму складі білки. Яку функцію вони там можуть виконувати:
Через клітинну мембрану відбувається процес надходження поживних речовин. Одним із таких шляхів є ендоцитоз. При цьому може відбуватися фагоцитоз або піноцитоз. Чим ці два процеси відрізняються між собою:
Плазмоліз – це процес відшарування цитоплазми від клітинної мембрани у зв’язку із втратою води. Деплазмоліз – зворотне явище. Встановіть відповідність між цими явищами та подіями, які їх викликають: А) плазмоліз; Б) деплазмоліз – а) живі клітини помістили в середовище із концентрацією солей такою ж як в клітині; б) живі клітини помістили в середовище, де концентрація солей нижча, ніж в клітині; в) живі клітини помістили в середовище, де концентрація солей вища, ніж в клітині.
Переміщення речовин через клітинну мембрану за рахунок теплового руху молекул називається:
Клітинними маркерами виступають:
Клітинні мембрани здатні забезпечувати взаємозв’язки між сусідніми клітинами. В рослинних організмів такі взаємозв’язки мають вигляд:
Плазматична мембрана може виконувати своєрідну бар’єрну функцію, бо вона:
В складі клітинної мембрани є різні речовини. Вони виконують різні функції. Встановіть відповідність між речовинами та функціями, які вони виконують у мембрані: А) фосфоліпіди; Б) білки; В) вуглеводи – а) забезпечують вибіркову проникність; б) виконують роль антен при маркуванні клітини; в) містять спадкову інформацію; г) утворюють канали, через які транспортуються речовини.
Фосфоліпіди, які утворюють на поверхні клітини біліпідний шар, мають чітку орієнтацію в просторі. При цьому вони повернуті:
Розгляньте малюнок та опишіть його за планом. І. Тут зображено: а) дифузію; б) плазмоліз; в) натрій-калієвий насос. ІІ. Цей вид транспорту: а) відбувається за рахунок хаотичного руху молекул; б) іде за градієнтом концентрації необхідних клітині речовин; в) іде із витратою енергії АТФ. ІІІ. Енергія затрачається тоді, коли: а) йони натрію заходять в клітину; б) йони калію виходять із клітини; в) йони натрію виходять із клітини.
Клітинна мембрана може контролювати проникнення речовин та іонів у клітину, тому склад цитоплазми клітини відрізняється від складу міжклітинної речовини. Тому ми можемо бачити, що:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома