Внутрішнє середовище клітини, що міститься між плазматичною мембраною та ядром, це:
Відомо, що йони різних металів розташовуються в цитоплазмі та на поверхні клітинної мембрани. Які йони будуть розташовуватися у великій кількості в підмембранному просторі цитоплазми:
Уважно розгляньте малюнок та виберіть усі правильні твердження. І. Явище плазмолізу, яке зображене на малюнку, відбувається в напрямку від 1 до 4. ІІ. Зображене явище можна викликати, помістивши клітину в дистильовану воду. ІІІ. У напрямку від 4 до 1 відбувається явище деплазмолізу:
При виготовленні препарату шкірочки лусочки цибулі учень помістив його на предметне скельце в краплину води. Потім він додав ще краплину 10%-ного розчину хлориду натрію, накрив накривним скельцем та розглянув препарат під мікроскопом. Які зміни учень спостерігав під мікроскопом:
Із перерахованих тут організмів виберіть той, клітини якого НЕ мають клітинної стінки:
Якщо соковиті плоди яблука чи вишні заморозити, то після розморожування плід втрачає власну форму і з нього витікає сік. Які із наведених тут тверджень вірно пояснюють те, що відбувається? І. Вода, що міститься в цитоплазмі, при замерзанні збільшується в об’ємі і розриває оболонки клітин. ІІ. Високий вміст цукрі у клітинах сприяє втраті води клітинами плода. ІІІ. Хлоропласти плодів втрачають свою активність, тому плід змінює форму.
Із наведених пар підібрана правильно:
В деяких клітинах є джгутики. Виберіть елемент цитоскелету, що є основою для побудови джгутика:
Визначте, який із компонентів клітини має такі ознаки: 1) містить 90% води; 2) є місцем протікання гліколізу, синтезу жирних кислот та деяких інших речовин; 3) оточене тонкою перегородкою – клітинною мембраною:
Встановіть відповідність між описом структур клітини та функціями, які вони виконують: 1) система порожнин та канальців, обмежених мембраною; 2) сукупність плоских одномембранних цистерн та пухирців; 3) мембранні пухирці із гідролітичними ферментами; 4) мішечки, які в рослинних клітинах часто займають центральне місце в цитоплазмі - а) містять запас поживних речовин у розчиненому вигляді; б) транспорт речовин по клітині та її компартменталізація; в) синтез ферментів, утворення лізосом; г) внутрішньоклітинне травлення; д) синтез ДНК,
В матриксі мітохондрій міститься ДНК, РНК, рибосоми. Вчені припускають, що ці речовини:
Відомо, що в клітинах рослинних організмів міститься менше мітохондрій, ніж у тваринних. Це пояснюється тим, що:
Відомо, що мітохондрії забезпечують клітину енергією. В якому вигляді вони передають цю енергію до цитоплазми клітини:
Дайте характеристику мітохондрій у вигляді трицифрового коду. І. Вони належать до органел: 1) одномембранних; 2) немембранних; 3) двомембранних. ІІ. Вони НЕ зустрічаються в клітинах: 1) рослин; 2) прокаріотів; 3) грибів. ІІІ. Вони в клітині: 1) здійснюють клітинна дихання; 2) утворюють білки; 3) запасають поживні речовини.
Мітохондрії і хлоропласти є частково автономними структурами клітини, тому, що:
Встановіть відповідність між органелами клітини та функціями, які вони виконують: 1) лізосоми; 2) апарат Гольджі; 3) мітохондрії; 4) цитоскелет - а) транспорт білків всередині клітини, синтез ліпідів; б) розщеплення речовин, що надійшли в клітину шляхом фагоцитозу; в) рух та закріплення в певних ділянках цитоплазми клітинних органел; г) синтез білків із четвертинною структурою; д) синтез АТФ.
В якій групу наведено невірне твердження про можливі взаємоперетворення різних видів пластид:
З наведених властивостей для рибосом НЕ характерна:
В клітинах еукаріотів є структури, яких нема у покаріотичних клітинах. До таких структур належать:
Дайте характеристику клітинного центру у вигляді трицифрового коду. І. Місце розташування: 1) на каналах ЕПС; 2) біля клітинної мембрани; 3) біля ядра. ІІ. Клітинний цент складається із: 1) двох центріолей, що утворені з дев’яти триплетів мікротрубочок; 2) дев’яти пар мікротрубочок та двох поодиноких філаментів; 3) однієї центрілоі, яка утворена із мікротрубочок. ІІІ. Виконує функції: 1) синтезу білка; 2) розподілу хромосом між дочірніми клітинами; 3) запасання поживних речовин.
До спеціальних органел клітини належать міофібрили. Встановіть правильну послідовність слів, які треба вставити в текст, що характеризує ці структури. Міофібрили є компонентами ... клітин. Вони утворені із ..., що забезпечують ... мязів. При цьому відбувається зміщення ниток ... між нитками ... . Це забезпечує зменшення лінійних розмірів ... волокна:
В клітинах насіння багатьох рослин можна зустріти клітинні включення – запас поживних речовин, які клітини будуть використовувати при проростанні насіння. В клітинах бульб картоплі є включення крохмалю у великих кількостях, але це не насінина. Яке значення мають ці включення:
Розгляньте малюнок та встановіть відповідність між зображеними елементами ядра та їх позначеннями на малюнку: а) ЕПС; б) ядерце; в) хроматин; г) зовнішня мембрана; д) внутрішня мембрана.
Коли клітина не ділиться, її хромосоми розкручені (деспіралізовані) і практично не помітні у світловий мікроскоп. Це пояснюється тим, що:
Відомо, що у прокаріотичних організмів нема оформленого ядра. Як вони забезпечують свою життєдіяльність, якщо безядерні клітини не можуть довго жити і не здатні до поділу:
Чому амеба, у якої видалили ядро, швидко гине, а та, в якої видалили більшу частину цитоплазми, але залишили ядро, продовжує жити:
У соматичних клітинах самців цих тварин міститься така кількість хромосом: муха дрозофіла – 8, півень – 78, кінь – 64, бджола – 16. У якої із цих тварин у сперматозоїдах міститься така ж кількість хромосом, як і в соматичних клітинах:
У самців деяких комах одна із статевих хромосом настільки мізерна, що вона просто прикріплена до аутосоми і її не виділяють як окрему хромосому. До таких видів, наприклад, належить зелений коник. Який із цих записів правильно відображає набір хромосом у соматичних клітинах самця та самки такої комахи відповідно:
У багатоклітинних тварин є різні види клітин, які виконують різні функції. Але всі вони походять із однієї клітини і мають в межах одного організму абсолютно однаковий набір хромосом. Яким чином вони можуть виконувати різні функції:
В людини зрідка зустрічається захворювання, при якому у яйцеклітинах неактивні мітохондрії, тому після запліднення зигота не розвивається, бо клітині не вистачає енергії для поділу. Це приводить до безплідності у жінок. Нещодавно в Україні була народжена дитина, яку називають дитиною трьох батьків. При цьому використовуються дві яйцеклітини різних жінок, одна з яких буде біологічною мамою майбутньої дитини, а друга є тільки донором яйцеклітини, і сперматозоїд біологічного батька. Яка клітина використовується, як джерело активних мітохондрій:
Створюйте онлайн-тести
для контролю знань і залучення учнів
до активної роботи у класі та вдома