Тренінг «Профілактика вживання наркотичних та психотропних речовин»
Мета: проінформувати учнів про негативний вплив наркотиків, алкоголю та сигарет на організм та розумову діяльність людини, спричинений вживанням токсичних речовин; довести, що будь-яка психоактивна речовина – це отрута; виховувати прагнення не шкодити своєму здоров’ю; окреслити мотивацію здорового способу життя; формувати вміння категорично відмовлятися від вживання наркотиків, алкоголю та тютюну; розвивати вміння аналізувати отриману інформацію та робити відповідні висновки; сприяти впевненості в тому, що життєвий вибір залежить від людини.
Хід роботи:
Підсумок вправи: усі бажання спрямовані на отримання щастя, користі і задоволення або для себе, або для інших людей.
Простими, доступними словами отрута – це речовина, яка від природи не міститься в організмі людини. Залежно від дози і різновиду, по-різному впливає і наносить різний ступінь шкоди.
Давайте на прикладі горілки розглянемо, як наше тіло реагує на отруту.
Чому відбувається саме це?
Коли отрута потрапляє до нашого організму у незначній кількості, він відчуває, що цю речовину необхідно вивести, і активізується (так би мовити – прискорюється). / намалювати стрілочку вверх /
Поки людині добре, вона думає: «О! Класно, треба ще додати, адже мені так весело». І випиває наступні 50 грамів. Що з нею відбувається? (вона стає ще більш жвавішою, оскільки організму треба активізуватися вдвічі більше, щоб вивести з людини цю отруту). / намалювати ще одну /
Візьміть і швидко потріть долоні одна об одну.
(разом з дітьми починаємо швидко терти долоні, до тих пір, поки не відчуємо, що вони стали теплішими)
Те саме відбувається з нашим організмом – він нагрівається і може перегрітися. Для того, щоб цього не сталося, тіло приймає рішення пригальмовувати, щоб не згоріти. / стрілочка униз /
Інколи люди не здогадуються, що добровільно приймають отруту. А приймаючі її у невеликих дозах, думають навіть, що їм від цього добре. Люди вважають, що сигарети, алкоголь, марихуана та інші наркотики приносять задоволення. Насправді ж задоволення від цього не існує. Перша сигарета огидна, горілка не смачна. Цигарки створюють ілюзію, що ти чимось зайнятий під час паління. Горілка не смачна, наодинці заради задоволення здорові люди не п’ють спирт. Усі пов’язують алкоголь з друзями, приємними подіями у своєму житті. А якщо хтось хоче сказати, що алкоголь приносить радість, може поглянути на тих, хто вже є алкозалежним. Як вважаєте, чи радісно їм живеться? Всі ці речовини змінюють нашу свідомість, тому їх і називають психоактивними, але є простіше узагальнення – «отрута». Як отруєння може принести задоволення?
З чого все починається і як працює пастка? Коли ми ризикуємо зробити помилку?
Роздивиться схему. Це шкала емоційних тонів Рона Хаббарда. Якщо незрозумілі назви емоційних тонів, то спитайте. Працювати почнемо зверху.
Ентузіазм – це найвищій емоційний підйом людини, коли вона щаслива, як ніхто! Згадайте, коли ви у своєму житті почувалися найкраще за все! Скажіть, чи виникне у вас бажання у цьому стані спробувати наркотик? Скоріш за все ні. Радість – у вас чудовий настрій, отримали гарну оцінку, вас хвалили, уроків не задали, ще й вихідний дали. У цьому стані хочеться наркотик? Теж ні. Зацікавленість – ви дивитесь улюблений серіал. Або граєте з другом у гру. Може, займаєтесь хобі… Чи виникає думка спробувати наркотик? Знов ні. Консерватизм. У цьому стані людина задоволена усім і нічого не хоче змінювати у своєму житті. Є шанс стати наркоманом? Ні. На цьому позитивні тони закінчуються. Далі – емоційні стани, у яких людина робить помилки. Нудьга… Тиняшься, не знаєш, чим себе зайняти, щоб підняти настрій, збадьоритись, усе таке нудне… І ось дзвонить друг/знайомий/сусід (неважливо). «Привіт! Ой, що в мене є! Тільки для тебе! Кайф!»
|
12 Ентузіазм
11 Радість
10 Зацікавленність
9 Консерватизм
8 Нудьга
7 Непогодження
6 Гнів
5 Прихована ворожість
4 Страх
3 Горе
2 Апатія
1 Смерть
Саме у стані нудьги люди починають вперше приймати наркотики. Пастка полягає у тому, що тобі пропонують «легкий» наркотик, від якого як би не буде залежності. Навпаки тебе запевняють, що це натуральний продукт, який набагато корисніше сигарет! При відмові, зазвичай, тебе пробують принизити або залякати, ввести у стан страху. Бо секрет у тому, що усі злочинці, у тому числі наркоторговці, знаходяться у хронічному стані прихованої ворожості. Тобто вони усвідомлюють, що коять злочин. А схилити на свій бік можна лише ту людину, яка буде за своїм емоційним станом нижче за тебе! (див. шкалу).
Ось ти спробував наркотик. Він буде діяти декілька годин. Звичайно, що організм, розпізнавши отруту, буде активним, а ти – веселим. Але як тільки дія наркотику скінчиться, ти повернешся у стан нудьги. Впливаючи на психіку, навіть легкий наркотик штовхає на думку, що жити без такого доступного та легкого допінгу даремно, нудно і безглуздо. Поступово емоції почнуть притуплятися, і ти будеш спускатися по шкалі нижче, і нижче: нудно, приймаєш і отримуєш радість, починаються непорозуміння з близькими (непогодження), проте тепер є зацікавленість у тому, де знайти ще, проблеми ростуть, це пробуджує гнів, вже є звичка, нічого змінювати не хочеш, ти впевнений, що тебе просто не розуміють, а ти у будь-який час можеш кинути, просто не хочеш – це вже прихована ворожість, згодом починаються проблеми зі здоров’ям, які породжують страх, а 90% не визнають залежності і поступово доходять до смерті.
У твоє життя ніколи не прийде те, чого ти сам не впустиш. Тому дуже важливо навчитися казати «Ні». Казати так, щоб більше не перепитували і не наполягали.
Ваша задача у запропонованій ситуації придумати, яким чином можна відмовити особам, що пропонують спробувати наркотик.
Ситуація 1
Після змагань хлопці пішли на дискотеку. Через годину веселощів хтось запропонував спробувати пігулки LSD. Деякі прийняли цю пропозицію, інші відмовились. «Які ви нам тоді друзі. Боягузи ви, мами боїтесь! Тільки спробуйте нас здати!», – почули вони вслід.
Ситуація 2
У однокласниці день народження, вона запросила до себе усіх, з ким навчається. Батьки поїхали на дачу. Довго гуляли, розважалися, потім вдома грали в ігри, співали, танцювали. Нарешті сіли за стіл. Несподівано твій товариш дістає пляшку міцного алкоголю. «Вже дорослі і без дорослих! На свято ж можна і дозволити собі?» Усі оживилися.
Ситуація 3
У школі неприємності. З найкращою подругою гаєте час після занять, настрій поганий. Подруга пропонує заспокоїтися та покурити, щоб забути негаразди. Але сигарети не прості, а з травкою. Каже, що вже півроку їх періодично курить і почувається добре. Батьки нічого не помічають. Можна без сумнівів спробувати й тобі.
Обговорення результатів
Беззаперечні НІ:
«Ні, запропонуй мені краще вітаміни»
«Ні, пішли краще на велосипедах кататися»
«Ні. Ні. Ні» (після цього краще попрощатися)
«Я вже пробував, мені не сподобалося»
(Word Cloud на платформі Mentimeter.com)
Дякую вам за урок! Сподіваюся, що для вас він був корисним, і ви для себе відкрили щось нове про цю непросту, але важливу тему. Наостанок, замислитесь, ціною чого люди платять за сумнівні задоволення. Шлях наркомана неминуче трагічний.
Відскануйте код запрошення на сайт або перейдіть за посиланням, яке вам надам зараз. Впишіть свої відповіді на ці питання. З них вийде красива різнокольорова хмарка. Для кожного її роздрукуємо, і нехай це буду вам пам’ятка на майбутнє. Чи готові ви по одному викреслювати все те прекрасне, що обрали для себе у дитинстві, заради короткого задоволення, заручником якого ви станете дуже швидко. Не дозвольте нікому зробити себе рабом наркотиків та алкоголю!
Список використаних джерел: