ТВАРИННИЙ СВІТ УКРАЇНИ

Про матеріал
Формування в учнів розуміння важливості гармонійного співіснування людини з природою, вихованню дбайливого ставлення до біорізноманіття рідного краю.
Перегляд файлу

ТЕМА: ТВАРИННИЙ СВІТ УКРАЇНИ

            Різноманітність тваринного світу.Закономірності поширення тваринного світу в Україні.Тварини занесені до Червоної книги України.Вплив людини на тваринний світ. Тваринні ресури України, заходи а їх відтворення й охорони.

МЕТА: ознайомити учнів з особливостями видового складу тваринного світу України, географію та закономірностями поширення тварин а териорії нашої країни, Червоною книгою України; сформувати поняття «тваринні ресурси», визначати заходи щодо відтворення й охорони; розвивати пам'ять, логічне мислення, удосконалювати практичні вміння учнів працювати з тематичними картами; виховувати любов до природи, екологічне вихованя.

ТИП УРОКУ: комбінований

 

 Епіграф: « Людина  відібрала поверхню земної кулі  у мудрої громади звірів і рослин і стала самотньою: їй нема з ким погратися у квача і піжмурки, у спустошеному спокої темрява довкола, нема гри, нема товариша».                                          

                                                                                                                                   В. Хлебнєков

                                                                                   

 

ХІД УРОКУ

 

І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

   Привітаняя з класом

ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Прийом «Мікрофон»

Учні розподіляють написані на дошці назви рослин по угрупуваннях, передаючи уявний мікрофон.

Дуб, ковила, бук,осока, граб,рогіз, липа,типчак, клен,лепехи, сосна,тонконіг. ялина, очерет,береза,верба,різак, кушир.

 

ІІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Прийом «Дивуй»

Учитель. Тваринний світ України змінювався протягом геологічних епох та в історичний час. Головними причинами їх зміни були різні кліматичні умови та співвідношення води і суходолу на території державами. Наприкінці неогену типовими представниками тваринного світу були: коні-гіпаріони, жирафи, дикобрази, птахи марабу, стауси, фламінго та ін. Це пов'язано з тим, що клімат був жаркий і вологий. У післяльодовиковий період, коли кліматичні умови стали близькими до сучасних , з'явилося багато нових видів: зубри, коні-тарпани,бики-тури,сайгаки та інші. На жаль,в антропогеновий період умови існування тварин змінює людина. Тому на сьогоднішньому уроці ми повинні з'ясувати наслідки впливу людини на тваринний світ.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Прийом «Словничок»

З’ясуйте зміст поняття «тваринний світ».

Учитель.   В Україні налічується майже 45 тис. видів тварин. Територія України вкрита лісами нерівномірно. В деяких регіонах, зокрема в Карпатах, лісистість становить 38,8 %, на Поліссі – 26, 1%. Найбільш залісені Закарпатська, Івано – Франківська, Рівненська, Житомирська та Волинська області. Дуже низька лісистість у степових областях: Херсонській, Запорізькій, Миколаївській. Молоді, посаджені людиною, ліси півдня України і вікові праліси Карпат населяють звірі. Великі, менші, зовсім малі, вони є невід’ємною складовою частиною лісового біогеоценозу – складного природного комплексу. Проте, не лише у лісі мешкають звірі. Вони є і у степу, і в горах, і у морі. Різноманітний тваринний світ України. Серед них понад 180 видів ссавців, 350  — птахів, 270 — риб, 17 – земноводні, 20 – плазуни.

2. «Прийом Мікрофон»

Учитель пропонує назвати тварин, які мешкають на території України.

(робота з картою атласу)

3. Прийом «Географічна лабораторія»

Чим обумовлене таке різномаїття?

(Обширністю території, різноманітністю природних умов).

На які природні комплекси можна поділити Україну за природними умовами?

(зона мішаних лісів, лісостеп, степ, Карпати, Крим, фауна чорного та Азовського морів).

4.  Робота в групах

 

Група 1.Полісся ;

Група 2.Лісостепу ;

Група  3.Степу ;

Група 4.Українських Карпат;

Група 5.Кримських гір ;

Група6.Азовсько-Чорноморського узбережжя ;

Учитель. Чи загрожує тваринам вимирання? Вчені кажуть,що поява і зникнення різних видів тварин запрограмовані в природній історії нашої планети.

- Які види діяльності впливають на тваринний світ?

- Тих тварин, яким загрожує зникнення,  занесено  до Червоної книги України.

Не лише люди можуть говорити. Говорять з нами і книги. Та є одна книга, вона кричить!!!! Це – «Червона книга». Це довідник про зниклі, або зникаючі рослини та тварини. «Червона книга» - це книга червоного кольору. Чому саме червоного? Червоний колір це символ заборони. Стій! Це сигнал котрий відомий всім. Це сигнал,що говорить: «Людино, зупинись!»Це колір крові, колір життя. І поки є життя  - є надія! Чому щодня зникають тварини? Зникають назавжди.

    Інтенсивне полювання на звірів, господарська діяльність людей, вирубка лісу,утворення полів, водосховищ, каналів привели до зникнення у 16 ст. куланів, у 18 ст. – турів, зубрів; у 19 ст. – росомах та летучих білок.

До І видання «Червоної  книги» було занесено 85 видів рідкісних тварин, ІІ – 382 види (1994 р.), ІІІ – 542 види (2009 р.). На сьогодні всім їм загрожує знищення. І цю загрозу тваринам несе людина. «Червона книга» кличе на допомогу! В Україні таку книгу було створено у 1976 році.

 

5. Презентація проектів(випереджальне завдання)

Показ малюнків і фото, презентацій.

1. Різноманітність тваринного світу.

2. Тваринни занескні до Червоної книги.

3. Тваринний світ Кіровоградщини.

4.Цікаві відомості про тварин.

 

 

 

Учитель. Тварини - це джерело духовного збагачення та виховання людей, об'єкт наукових досліджень, база для одержання промислової лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей. Люди використовують тваринні ресурси, тому часто впливають на фауну негативно. Для урізноманітнення, збереження та охорони тваринного світу вони проводять акліматизацію та реакліматизацію тварин.

6. Прийом «Словничок»

З’ясуйте зміст понять: акліматизація, реакліматизація.

Учитель.

До тваринних ресурсів відносятьувесь тваринний світ. Тваринні ресурси добувають на території мисливських господарств, що є практично в усіх областях України, у внутрішніх і прибережних водах. Їх використовують для задоволення пізнавальних і духовних потреб у зоопарках, акваріумах, океанаріумах та під час відвідування інших природоохоронних територій. Найвищі оцінки тваринних ресурсів мають Закарпатська, Чернівецька, Черкаська, Івано-Франківська,Харківська області. Найнище оцінюються тваринні ресурси у Запорізькій та Донецькій областях.

   У 2001році прийнятий Закон «Про тваринний світ» Основні йогоположення:

1. Тваринний світ-важливий компонент навколишнього середовища, національне багатство держави.

2.Охорояються ссавці, птахи, плазуни, земноводні, риби, молюски. членистоногі.

3. Об'єктами раціонального використання й охорони є є продукти житєдіяльності тварин-мед, віск, нірки, мурашники, будиночки і греблі бобрів, місця гніздування птахів.

4. Створюються заказники, заповідники, національні парки для охорони, раціонального використання тваринних ресурсів.

Заходи звідновлення й охорони тваринних ресурсів

Прийом «Мозкова атака»

Запропонувати заходи відтворення та охорони тваринних ресурсів.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Географічний диктант» («так» чи «ні»)

1. На різноманітний тваринний світ України вплинули різноманітні природні умови та обширність території? (так)

2. За природними умовами територію України можна поділити на природні комплекси: степ, гори, моря? (ні)

3. Червона книга в Україні була створена 1976 року? (так)

4. Тваринний світ не змінювався протягом геологічних періодів? (ні)

5.  В Україні налічується близько 44 тис. видів тварин? (так)

6.  Росомахи та летючі білки зникли у 16 ст.?(ні)

7. До І видання «Червоної книги» було занесено 85 видів рідкісних тварин?(так)

8. Тваринний світ України має зональні та азональні типи фауни? (так)

9. Фауна Українських Карпат належить до азонального типу фауни?  (так)

10. Фауна лісостепу поєднує представників тваринного світу мішаних лісів і полісся? (ні)

Перелічіть заходи, які проводяться в Україні щодо збереження та відтворення тваринного світу.

Назвіть тварин, що занесені до Червоної книги України.

 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

 

Виходячи з поствлених задач уроку, давайте підіб'ємо підсумок .

  • Людина може як негативно, так і позитивно впливати на якісний склад тваринного світу.
  • Для відтворення й охорони тваринних ресурсів в Україні створено закон «Про тваринний світ», «Червону книгу».

 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Опрацювати текст підручника.
  2. написати твір-мініатюру з теми «Яку тварину можна назвати символом Украни?»

 

 

 

doc
Додано
8 липня
Переглядів
34
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку