Микола Куліш народився 6 грудня 1892 р. в селі Чаплинка Дніпровського повіту Херсонської губернії у селянській родині. Мати мала мистецький хист – вміла гарно розмальовувати хати. Батько Гурій наймитував, і хлопчику з раннього дитинства довелося працювати, пасти чужу худобу.
У м и р н и й ч а с п и с ь м е н н и к в О л е ш к а х з а в і д у є в і д д і л о м н а р о д н о ї о с в і т и , д б а є п р о в і д к р и т т я у к р а ї н с ь к и х ш к і л т а д и т я ч и х п р и т у л к і в , у к л а д а є б у к в а р « П е р в и н к а » .
О с о б и с т і с т ь М . К у л і ш а в и к л и к а л а у в л а д и п і д о з р и , й м и т е ц ь п о т р а п л я є з а ґ р а т и . О л е ш к і в с ь к и й в и к о н к о м б е р е
й о г о н а п о р у к и , о д н а к н а с у в а є т ь с я с т р а ш н а т р а г е д і я
Г о л о д о м о р у , п р о я к у м и т е ц ь н е з д а т е н м о в ч а т и : т а к н а р о д ж у є т ь с я і д е я д р а м и « 9 7 » .
У 1923–1925 рр. письменник жив у
Одесі, працював інспектором облнаросвіти. У 1924 р. М. Куліш
дописав п’єсу про голод «97» і вислав її в Харків, де 9 листопада в театрі ім. І. Франка відбулася її прем’єра.
Фінал твору режисер Гнат Юра на вимогу цензури змушений був переробити.
Однак М. Куліша засудили до десяти років ув’язнення на
Соловках, тримали в одиночній камері без права перебувати надворі й користуватися тюремним шпиталем.
Останню звістку від чоловіка дружина отримала
15 червня 1937 р., а вже 3 листопада М. Куліша із Л. Курбасом розстріляли в місцевості Сандармох у Карелії. І тільки 1956 р. письменника реабілітували посмертно «за браком складу злочину».