Інструкційна картка
Україна – єдина країна
Тема: Доля народу в струнах бандури живе
Привіт, мій четвертокласнику. На разі урок Україна – єдина країна. До речі , як ти почуваєшся? Я надіюся, що ти маєш гарний настрій!
Нехай цей урок принесе тобі нові знання та задоволення, на що я дуже
сподіваюся.
Пропоную переглянути відео
https://www.youtube.com/watch?v=VRw8ul2bGKY
Бандуру цінували та любили козаки, а бандуристи були членами Війська Запорізького та разом із іншими музикантами (сурмачами, трубачами та довбишами) брали участь у військових походах.
Козак Мамай, Остап Вересай, Андрій Шут, Тимофій Білоградський – видатні українські кобзарі-бандуристи, що своєю творчістю на віки прославили українську пісню – душу народу. Цікавою особливістю кобзарів-бандуристів була традиція братств, для передачі своїх знань та вмінь нащадкам, що було притаманно східним культурам (зокрема Індуській). Виглядало це таким чином: вчитель (майстер) із хлопчиків з хорошим музичним слухом та вокальними даними обирав собі учнів, які провчившись декілька років посв’ячувались у кобзарі.
Бандура вважається дуже древнім за походженням інструментом. Свідченням цього є її схожість із стародавнім китайським та індуським музичним інструментом баною. Бандура – струнно-щипковий інструмент, її відносять до родини арфових. Гра на бандурі дуже схожа до виконання на арфі – пальцями обидвох рук защипують струни, яких у сучасних концертних хроматичних інструментах налічується до 65-ти, які колись були жильними, а тепер використовують металеві.
Предками сучасної бандури вважають кобзу, яка у свою чергу має безпосередній зв’язок із європейською лютнею. На перших бандурах 18-19-го століття видобували звук за допомогою притискання струни до грифу, подібно до кобзи та гітари. Корпус кобзи, подібно до лютні та гітари, має симетричну будову. Потім до кобзи почали додавати приструнки, і поступово утворюється інструмент, який ми називаємо бандурою.
Традиційно бандури виготовляли з верби та липи, та київський майстер В.Герасименко починає робити свої інструменти з клену, досягнувши при цьому більш дзвінкого звучання та полегшивши конструкцію бандури. Також він вважається винахідником штучних пластикових нігтів.
На сьогодні найбільш розповсюдженими інструментами є бандури двох типів – київська та харківська, які були удосконалені мастрами Іваном Склярем та Василем Герасименком, та багато їхніх різновидів: діатонічні, напівхроматичні, хроматичні, прими, піколо, баси тощо.
Бандура використовується як сольний інструмент.
Дякую!!! Гарного дня!!!