Урок "Амфібії. Рептилії."

Про матеріал

Почати формувати знання учнів про наступні класи типу Хордові – Земноводніта рептилії; розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності цих тварин у зв'язку з двома середовищами існування – водою та грунтом

Перегляд файлу

 

Уроки 17-18 (19-20 ущільн)

Амфібії. Рептилії.

Мета.

Освітня. Почати формувати знання учнів про наступні класи типу Хордові – Земноводніта рептилії; розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності цих тварин у зв’язку з двома середовища-

ми існування – водою та грунтом.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння спостерігати та робити відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до земноводних тварин, проводити просвітницьку роботу з приводу корисного значення жаб та рептилій на відміну від негативного ставлення людини до них.

Структура уроку.

I міні-модуль

  1. Організаційний етап……………………………………………....2хв

2. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів………..7хв

3. Мотивація навчальної діяльності учнів…..........………………....6хв

4. Вивчення нового матеріалу……………………………………...15хв

II міні-модуль

5. Вивчення нового матеріалу……………………………………...15хв

6. Узагальнення, систематизація й контроль знань і

вмінь учнів ……………………………………………………….....15 хв

III міні-модуль

7.Самостійна робота учнів……………………………………..…..20хв

8.Підсумки уроку……………………..…………………….………..5хв

9.Домашнє завдання………………………………..……………..….5хв

Перебіг уроку.

I міні-модуль

  1. Організаційний етап.
  1. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Експрес – тести.

1. До хрящових риб належать:

а) манта; б) осетер; в) лящ; г) горбуша; д) катран.

2. Людиною штучно розводяться:

а) короп; б) латимерія; в) тріска; г) оселедець; д) щука.

3. Плавального міхура не мають:

а) карась; б) горбуша; в) акула; г) скат; д) лосось.

4. Яке серце у риб:

а) трубчасте; б) двокамерне; в) трикамерне; г) відсутнє.

5. Прохідними рибами є:

а) річковий окунь; б) атлантичний осетер;

в) короп; г) горбуша; д) скат-хвостокіл.

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми повинні дати  характеристику земноводним та рептиліям і порівняти їх із вивченими рибами.

  1. Вивчення нового матеріалу

Розповідь про клас Амфібій:

- кількість видів – 4 000 видів;

- покриви;

- рух;

- зовнішня і внутрішня будова;

- органи чуттів;

- сезонні явища.

II міні-модуль

  1. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь про особливості процесів життєдіяльності жаби:

- рух, ріст;

- дихання;

- живлення;

- виділення;

- розмноження…

Різноманітність земноводних:

- ряд Безхвості: жаби, ропухи, квакші, …

- ряд Хвостаті: тритони, саламандри.

- Ряд Безногі: черв’яги, рибозмій.

Значення земноводних:

- беруть участь у колообігу речовин на планеті;

- знищують комах, які завдають шкоди (мух, комарів…);

- є базою живлення для інших тварин (птахів…);

- у деяких країнах жаб вживають у їжу люди;

- джерело для отримання отрут для медицини;

- є об’єктами лабораторних досліджень.

Розповідь про будову та процеси життєдіяльності плазунів на прикладі ящірки прудкої:

- кількість видів – 8 000;

- середовище існування – наземне і вторинноводні;

- зовнішня будова; покриви тіла;

- внутрішня будова;

- розмноження;

- поведінка.

Розповідь про річний цикл у житті плазунів:

1. Період розмноження – навесні самці відшуковують самок, паруються з ними, і ті згодом відкладають яйця. Наприкінці літа з яєць з’являються молоді особини.

2. Літня активність має свою добову циклічність – вони надзвичайно активні при високих добових температурах. У степах та пустелях висока температура спонукає до впадання у літню сплячку.

3. Зимівля в усіх представників різна: болотяні черепахи зимують на дні водойм; вужі, змії, ящірки знаходять пустоти в грунті і зимують групами; плазуни у горах шукають розщілини чи пустоти в камінні. Фізіологічні процеси взимку різко уповільнюються.

Значення плазунів:

- входять до ланцюгів живлення;

- змії знижують гризунів, а ящірки – шкідливих комах;

- яйця та м’ясо черепах використовують у їжу, а панцирі для виготовлення різних виробів;

- м’ясо крокодилів і змій також вживають у їжу;

- цінна шкіра;

- отрута змій використовується у медицині;

- небезпечність для здоров’я;

- об’єкти досліджень, зоопарків та серпентаріїв.

6. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів .

До Червоної книги занесені: саламандра плямиста, тритон альпійський і карпатський, ропуха очеретяна, жаба прудка…

По сторінках Червоної книги: плазуни, що охороняються та плазуни, які вимерли (динозаври).самостійно.

III міні-модуль

  1. Самостійна робота учнів.

Порівняльна характеристика.

Система орг

риби

амфібії

рептилії

покриви

 

 

 

Опорно-рухова.

 

 

 

 

  1. Підсумки уроку

Вправа мікрофон....

9.Домашнє завдання.

 

docx
Додано
2 квітня 2018
Переглядів
1564
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку