План-конспект
уроку англійської мови
в 2 класі
“My favourite toys”
\
Мета: Практична: Активізувати та закріпити граматичний та лексичний матеріал з теми «Іграшки». Вправляти учнів у застосуванні вивченого матеріалу через участь у іграх та інсценізаціях. Формувати навички і уміння іншомовної мовленнєвої діяльності (аудіювання, говоріння, читання, письма). Розвиваюча: Продовжувати роботу над формуванням вміння співпрацювати в колективі, в парах, в групах. Розвивати творчі здібності, увагу, пам'ять та уяву учнів. Сприяти розвитку кмітливості, мовленнєвої здогадки. Виховна: Виховувати любов та зацікавленість до вивчення англійської мови.
Обладнання: комп’ютер, аудіо запис та відеозапис пісень, картки із завданнями, іграшки, тематичні картки для роботи в групах, ілюстративний матеріал.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Хід уроку
1). Початок уроку.
- організаційний момент.
- привітання та повідомлення теми та мети уроку.
Teacher: Good morning, children.
Pupils: Good morning, teacher.
Teacher: How are you today?
Pupils: Fine, thank you. And you?
Teacher: I’m fine, too, thank you.
I am very happy to see you and greet all the guests at our English lesson.
Today we have a very interesting lesson. Our topic is “My favourite toys”.
So, let’s begin our lesson with the song about toys.
Мовленнєва зарядка. (хорове виконання пісні)
A song “Toys for me…”
Toys for me, toys for you.
Toys for everyone.
A pink ballerina,
A blue toy-soldier.
We are all having fun.
Toys for me, toys for you.
Toys for everyone.
A brown teddy-bear,
A yellow doll.
We are all having fun.
Teacher: Thank you, sit down, please. I hope that each of you will have fun today.
2). Основна частина уроку.
Teacher: Look at the blackboard you can see the poster with Smiley’s toys. I want you to make the poster with our favourite toys. Let’s do it together.
Teacher: What toys do you like?
P1: I like a car.
P2: I like a doll.
P3: I like a ball.
P4: I like a teddy – bear.
P5: I like a kite.
P6: I like a bike.
Teacher: Look, what a nice poster we have! Do you like it, pupils?
Pupils: YES!
Teacher: And now children, I would like to divide you into two teams: the boys and the girls. Each team receives ten pictures and ten words. Your task is to match the picture with the word.
Start please! (діти з’єднують тематичні картинки з перекладом)
Teacher: Your next task will be to find the odd words out and underline them.
Odd One Out Quiz
For example:
e.g. Mother Brother Dog Sister
1. Ball Doll Book Robot
2. Kite Red Bike Car
3. Teddy Train Jump Toys
4. Swim Plane Car Tractor
5. Cat Dog Pen Frog
6. Red Black Doll Green
Teacher: Well done! Thank you. Take your seats. And now you are to listen to the Ukrainian rhymes and complete them with the English words.
1) Ми йдемо грати в футбол
По-англійськи м’ячик – ball
2) Я в словнику вчора знайшов
Що лялька по-англійськи – doll
3) У мене є вірний дружок
Собака по - англійськи – dog
4) Ми поїхали пока
Машина по - англійськи – car
5) Хто ж це з’їв мій омлет?
Це напевно хитрий – cat.
6) Люблять гратись ними бойз
Іграшки по – англійськи - toys.
Контроль домашнього завдання.
Teacher: Good for you! It’s high time to listen to your rhymes about toys which you have prepared at home.
P1: My doll is so pretty!
Her eyes are so blue,
Her cheeks are so rosy.
Her dress is so new.
P2: I like my cat.
It’s warm and fat.
My cat is grey
It likes to play.
***
P3: I have a dog.
My dog is fat.
I like my dog.
It’s my pet.
P4: My doll is pretty.
My doll is nice.
She has a snub nose
And beautiful eyes.
P5: I have got a parrot.
It’s name is Fly.
It can say Good morning
And Good bye!
***
P6: I’ve got two eyes,
A mouth and a nose!
I’ve got two feet,
But I haven’t got toes!
Two hands, two ears,
And lots of hair!
What am I?
I’m teddy bear.
Teacher: Very nice! I liked your toys and rhymes about them. I have prepared for you riddles about toys. You have to listen to them and guess what the toys are.
So, be very attentive. (Діти слухають загадки про іграшки і відгадують, що це за іграшки).
Teacher: I am a toy-animal.
I am brown.
I am big and nice.
I like honey.
What am I?
Pupil 1: This is a teddy bear.
Teacher: I am a toy.
I have got a nice house.
Girls like me very much.
What am I?
Pupil 2: This is a doll.
Teacher: I am a toy-animal.
I am big and grey.
My tail is short.
My nose is long.
What am I?
Pupil3: This is a toy-elephant.
Teacher: I am a toy animal.
I am brown.
My tail is long.
I am..
Pupil4: Monkey.
Teacher: It’s time for us to have a rest. Let’s sing a song about teddy bear. Who wants to be a teddy bear today?
Фізкультхвилинка. (Діти стають у коло, посередині якого стоїть хлопчик переодягнений у ведмедика. Вони співають рухливу пісеньку.)
Teddy bear, teddy bear turn around.
Teddy bear, teddy bear touch the ground.
Teddy bear, teddy bear touch your nose.
Teddy bear, teddy bear point to your toes.
Teacher: OK, thank you. Take your seats.
Письмо.
Teacher: Look at the blackboard you can see the word puzzle. Let’s solve it together.
Down:
1.
2.
3.
4.
Across:
1.
2.
3.
4.
5.
Teacher: Excellent, the next exercise is to fill in the missing letters.
B _ LL; R_BOT; B_KE; TRA_N;
S_OLDIER; CL_WN; D_LL; C_R;
K_TE; B_LLERINA; T_DDY B_AR.
Teacher: Great job!
And now we all have an opportunity to watch a little performance.
(Діти розігрують сценку з використанням пальцевих ляльок. Грає музика)
Teacher: Answer my questions.
Teacher: You were very attentive and your answers are right.
Закінчення уроку.
Teacher: Let’s thank our actors. Unfortunately, our lesson is over. All the pupils were very active today. Your home task for the next time will be to draw a toy of your dream.
We have to say good bye.
A song
Bye, bye, good bye!
Bye, bye, bye, good bye.
I can clap my hands.
I can stamp my feet.
Bye, bye, good bye!
Bye, bye, bye, good bye.
1