Урок " Антарктида-льодовий материк планети. Природа материка."

Про матеріал
Урок розроблений у формі навчально-пізнавальної експедиції, з метою засвоєння нових знань.
Перегляд файлу

Антарктида – льодовий материк планети. Природа материка.

Мета:

– сприяти формуванню системних знань про Антарктиду та її природу;

– створити умови для усвідомлення учнями унікальності антарктичної

   природи та необхідності її збереження;

– продовжити розвивати навички роботи з джерелами географічних знань;

– стимулювати зацікавленість до самостійної дослідницької діяльності;

– виховувати інтерес до географічної науки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: навчально-пізнавальна експедиція.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Вчитель. Найкраща витрата часу – це праця. Сподіваюсь, діти, що ви не марнуватимете часу, гарно працюватимете під час уроку та продовжите свої відкриття. Ми сьогодні здійснимо другу мандрівку у світ «Білого материка».

Радо вітаємо присутніх гостей та запрошуємо у подорож разом з нами.

ІІ. Етап орієнтації

Повторення теоретичного матеріалу.

Вчитель зачитує вислів американського дослідника Річарда Берда

«На краю нашої планети лежить, наче спляча принцеса, земля, закута у блакить. Прекрасна й зловісна у своїй морозній дрімоті, в складках мантії снігу, який світиться аметистами і смарагдами льоду. Вона спить в переливах проміння Місяця й Сонця, і її горизонти зафарбовані рожевими, золотими,зеленими і голубими тонами…»                                               слайд 1

  •                 – Про який материк мовиться?
  •                 – Де ж знаходиться цей материк?
  • Хто його відкрив?

В результаті нашого попереднього уроку була створена візитівка Антарктиди. Пригадаємо її.

ВІЗИТІВКА АНТАРКТИДИ                                                       слайд 2

  •   Площа –  14 млн. км2 (5-е місце за площею).
  •   Майже повністю розташована за Південним полярним колом.
  •   Постійного населення немає.
  •   На картах турецького адмірала ХVІ ст. Пірі Рейса дуже детально

зображено узбережжя Антарктиди, але без льодового покриву!!!

  •   У 1806 р. біля її берегів розбилося норвезьке китобійне судно, екіпаж якого

висадився на материк, проте подальша доля його невідома.

  •   Офіційно відкрита 28 січня 1820 р. Ф.Беллінсґаузеном та М.Лазарєвим.
  •   Антарктида є материком міжнародного співробітництва.
  •   На її території та прилеглих островах постійно діють 48 наукових станцій

    та баз 18 держав.

  • З 6 лютого 1996 р. на о. Галіндез функціонує українська наукова станція «Академік Вернадський».

 

– Пригадайте, за яким планом вивчаються материки?

Вчитель. Ми познайомилися з географічним положенням, тривалою складною історією відкриття та дослідження Антарктиди.

Чому Антарктида була відкрита пізніше за інші материки?

(завдяки розташуванню на крайньому півдні Землі з суворими природними умовами Антарктиду було відкрито відносно недавно – у 19 ст.)

Мотивація навчальної діяльності

  •             Постановка проблемного запитання

Вчитель: Антарктида – дуже далекий та суворий материк.

 

Чому вчені багатьох країн вивчають цей непривітний суворий материк?

Чому ці дослідження є настільки важливими?              слайд 3

 

  1.          Етап визначення теми та мети уроку.

Вчитель: Мабуть, відповідь треба шукати в особливостях природи. Колись давно Антарктида не була материком холоду, бо лежала у тепліших широтах. Про це свідчать знайдені в її надрах залишки організмів, що мешкали в теплому вологому кліматі та поклади кам’яного вугілля. Проте, за десятки мільйонів років Антарктида опинилася за Південним полярним колом. І природа материка стала зовсім іншою… Саме якою, ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці.

Тема уроку:  Природа Антарктиди                                                       слайд 4

Завдання уроку:                                                                                  

а) Дослідити підлідний рельєф та льодовиковий покрив, корисні копалини.

б) Дослідити кліматичні особливості та поверхневі води материка.

в) Визначити вплив природних умов Антарктиди на формування її органічного світу.

г) Оцінити сучасний стан природи та природних багатств материка.

 

Вчитель. Згідно з названими завданнями ви об’єдналися у експедиційні групи, кожна з яких отримала навчально-пошукові завдання. До уроку готували матеріал групи геологів-рельєфознавців, гідро-кліматологів, біологів та екологів.

 

  1.         Етап навчально-пізнавальної діяльності

Учитель. Група геологів-рельєфознавців отримала завдання дослідити підлідний рельєф та льодовиковий покрив, корисні копалини материка.

Знайдіть в атласі фізичну карту Антарктиди.

Прошу, Вам слово, 1 група.

 

Карта  рельєфу материка.                                                                    Слайди 5-8

 

Вчитель . Група гідро-кліматологів  досліджувала кліматичні особливості та поверхневі води материка. Знайдіть в атласі кліматичну карту Антарктиди.

 Прошу, слово учасникам 2 групи.

Кліматична карта                                                                        Слайд 9-11

 

 

Вчитель. Отже, природно-кліматичні умови Антарктиди є надзвичайно суворими. Як такі екстремальні природні умови впливають на органічний світ материка?  Група біологів та екологів створили презентацію на тему: «Життя крижаної пустелі». Прошу, Вам слово.                                Слайд 12-22

 

Завдяки чому, пінгвіни, тюлені та кити, які водяться в Антарктиді, виживають у суворих умовах?Що їх захищає від холоду?   (товстий шар жиру)

 

V. Закріплення матеріалу.

1. Оцініть сучасний стан природи та природних багатств Антарктиди.

Сьогодні на уроці ми дізналися про особливості клімату, рельєфу, органічного світу Антарктиди. В чому, на вашу думку, унікальність природи материка? Які особливості природи Антарктиди запам'яталися вам? (прийом

«Мікрофон»)

 

УНІКАЛЬНІСТЬ ПРИРОДИ МАТЕРИКА                    Слайд 23 

  1. Єдиний навколополюсний материк.
  2. Область найбільшого зледеніння на Землі.
  3. Найвищий материк планети.
  4. Найхолодніший материк.
  5. Низькі температури поєднуються з постійними вітрами.
  6. Найбідніший материк за кількістю видів рослин і тварин.
  7. На Південному полюсі Сонце сходить і заходить лише один раз у рік.

2. Пояснити причинно-наслідкові зв'язки:                      Слайд 24

географічне положення             

 

низька температура повітря

               

льодовиковий щит             

               

Полюс холоду Землі

               

бідність органічного світу.

3. Листок контролю знань

1. Антарктида разом з льодовиковим куполом:

М) найвищий материк;

Н) середній материк;

О) низький материк.

 

2. Антарктида омивається океанами:

Н) Тихим і Атлантичним;

О) Тихим, Атлантичним, Індійським;

П) Індійським і Тихим.

 

3. В основі більшої частини материка лежить:

Й) область давньої складчастості;

К) область альпійської складчастості;

Л) давня платформа.

 

4. Головною причиною холодного клімату Антарктиди є:

Н) наявність льодового покриву;

О) особливості географічного положення;

П) стокові вітри.

 

5. Унікальність і бідність органічного світу материка пояснюється:

Г) найбільшою площею материка;

Ґ) тим, що материк давно відокремився від інших материків;

Д) найхолодніший материк.

 

6. Діючий вулкан Антарктиди називається:

Ґ) Сідлей;

Д) Терор;

Е) Еребус.

 

7. Вітри, що дмуть із внутрішніх районів Антарктиди на узбережжя називаються:

Х) пасатами;

Ц) стоковими;

Ч) західними;

Ш) бризами.

 

8. Запаси прісної води Антарктиди від світових становлять:

Ч) 20%;

Ш) 50%;

Щ) 40%;

Ь) 80%.

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Перевіримо відповіді. Назвіть отримане слово. У кого воно «молодець», той правильно дав відповіді на всі запитання.

  1. Контрольно-оцінювальний етап. Підсумок уроку.

Чому вчені багатьох країн вивчають цей непривітний суворий материк?

Однозначно Антарктида не створена природою для життя. І тільки людська впертість, мужність, тяга до невідомого, цікавість до таємничого кличе і заохочує вчених в Антарктиду. Саме завдяки величним зусиллям вчених усього світу вдалося привідкрити багато таємниць. Антарктида вивчається не тільки з метою наукових відкриттів, але й економічного освоєння. Материк багатий на водні, мінеральні, біологічні ресурси. Немає сумніву в тому, що Антарктида ще відіграє важливу роль запасної комори для людства.

Антарктида – унікальний, таємничий материк. Його подальше вивчення дасть змогу людству відповісти на багато запитань. Сподіваюсь, що в майбутньому хтось із вас буде учасником чергової антарктичної експедиції.

VII. Домашнє завдання

  1. Я пропоную познайомитись з цим материком ще раз вдома, прочитавши § 33. 
  2. Тим, хто любить географію, пропоную скласти кросворд на тему «Антарктида» (не менше 12 слів). Оформити його на окремому листочку.
  3. За бажанням – провести власне дослідження: «Вплив Південної полярної області на природні особливості Землі».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
9 грудня 2019
Переглядів
1420
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку