Урок – дослідження:
Охорона рослин. Червона книга України
Міщук Ольга степанівна
вчитель біології і природознавства
Євгенівської ЗОШ І – ІІІ ступенів
Снігурівської районної ради
Урок природознавства у 6 класі
Екологія сьогодні зазнає все більших змін. Забруднення зовнішнього середовища призводить до того, що організми, які населяють його не здатні пристосуватися до нових умов існування. Їм загрожує зникнення. З іншого боку ці рослини піддаються негативному антропогенному впливу(випас скотом, зривання квітів на букети, пересаджування на присадибні ділянки, випалювання балок, тощо). А тому першочергове завдання школи полягає в тому, щоби виявити на своїй території такі рослини і тварин та, по можливості, надати їм посильну допомогу. Дослідження і спостереження за рослинами можна проводити в позаурочний час. Діти виконують різні практичні завдання(знаходять рослини, рахують їх, визначають загальну площу заселення, тощо), тим самим звикають бути серед природи, відчувати її, розвивають в собі етичні та естетичні якості, почуття відповідальності, навчаються спілкуватися з людьми(ведуть роз яснювальну, агітаційну роботу серед населення), проявляють свої скриті здібності, вчаться аналізувати побачене, створювати звіти про проведену роботу, формувати узагальнюючі висновки.
Мета: закріпити поняття «Червона книга України»; підвести дітей до
розуміння необхідності бережливо ставитись до навколишнього
середовища, оберігати рідкісні рослини нашої місцевості;
розвивати вміння працювати на природі;
виховувати любов до природи, естетичні якості, почуття відповідаль-
ності.
Обладнання: блокноти, ручки, калькулятори, мірна стрічка, фотоапарати,
спецодяг.
Основні поняття і терміни: охорона рослин, рослини занесені до «Червоної
книги України», Червона книга України.
Методи та методичні прийоми: розповідь, бесіда, демонстрація, спостере-
ження, дослідження, опис, порівняння, формування узагальнюючих
висновків.
Форма заняття: практична робота на природі.
Об єкт: Дворова балка.
Земля не належить нам.
Це ми належимо Землі.
Демокріт.
Хід уроку
Вступне слово вчителя. Діти, ми з вами живемо серед природи, є її часткою. Зверніть увагу на вислів Демокріта, який точно підмітив, що не людина ство-рила природу, а навпаки природа створила людину.
- Як ви розумієте цей вислів?
- Вірно.
Та в наш час, коли стрімко розвиваються всі галузі нашого господарства, лю-дина, можливо, навіть не замислюючись над цим, забруднює всі сфери плане-ти. Погіршилася екологія води, грунту, атмосфери, тощо. Все це призводить до того, що рослини і тварини не можуть пристосуватися до змін у природі і поступово зникають.
Але кожна рослина нашої Батьківщини, як і нашої місцевості, є унікальним скарбом, який треба берегти, доглядати, цінувати.
Сьогодні ми з вами будемо мати справу з рідкісними рослинами, що зроста-ють на околицях нашого села. Ці рослини – перлини нашої місцевості. Вони ростуть не по всій території України, їх оберігає наша держава. Вони занесені до Червоної книги України.
- Чи знаєте ви, діти, що собою являє «Червона книга України»?
(в цю книгу занесені рідкісні рослини і
тварини, яким загрожує зникнення та рос-
лини і тварини, що потребують охорони і
бережливого ставлення)
( Демонстрація Червоної книги України)
Такі рослини зростають і у нас. Це:
(розповідь вчителя з демонстрацією зображень)
Ковила Шафран Сон Тюльпан
Лессінга сітчастий чорніючий Бузький
Зверніть увагу, яка краса!!! Як можна нею не милуватися?!!
Сьогодні ми будемо з ними працювати. Ми з вами створимо 4 групи. Кожна група отримає своє завдання.
Загальне завдання для груп: дослідити дану територію (Дворову балку), виявити вказану вам рослину, підрахувати (приблизно) кількість даної рослини на 1 м. кв., виміряти площу, яку вони займають.
Об єктом дослідження є Дворова балка.
Завдання для груп:
І група. Тюльпан Бузький.
ІІ група. Ковила Лессінга.
ІІІ група. Сон чорніючий. (В цей час рослина ще не квітне, тому його шукаємо за виглядом кущика)
ІУ група. Звіт про місцезнаходження Шафрану сітчастого. Ця рослина відцвітає рано навесні, а коли зникає квітка, листочки важко замітити в траві.
Тому група отримала опереджувальне завдання, дослідила цю рослину і сьогодні буде звітувати перед нами, використовуючи свої записи, фотографії, тощо).
4 група буде допомагати іншим групам.
Перед початком роботи повторимо техніку безпеки і правила поводження на природі.
Інструктаж з техніки безпеки під час роботи на природі
вигляді спостережень) занотовується, фотографується.
4. Поводитися слід чемно: не бігати дуже швидко, не штовхатися,
не перекидатися, тощо.
Правила поводження з досліджуваними рослинами
За досліджуваними рослинами можна тільки спостерігати.
Вимоги до взуття і одягу
1. Одяг для екскурсії має бути легким, зручним, теплим.
2. Якщо погода тепла, то одяг має бути таким, щоб прикривав хоч
частково руки і повністю ноги (це вбереже вас від надмірного
перегрівання на сонці, шкрябання ніг сухою травою і від
потрапляння на ноги членистоногих).
3. Голова має бути покрита хусткою, або панамою.
4. Взуття має бути закритим, зручним: типу кросовок, чи кедів.
Не можна одягати взуття на підборах ( це може спричинити вивихи ніг і, навіть, переломи).
5. Обов язково потрібно взяти з собою воду і, якщо можливо,
аптечку.
6. Для зв язку треба мати при собі мобільний телефон.
Повторюємо сторони горизонту, вчитель допоможе дітям визначити місце зростання рослини в балці.
Робота груп (дослідження, записи, фотографування)
Звіт груп
Звіт груп допомагає учням створити короткий запис інформації у вигляді таблиці.
Назва рослини |
№ |
Місце зростання в Дворовій балці |
Кількість на1 кв.м. |
Вигляд рослини (свіжість) |
Шафран сітчастий |
1 |
південно-східний схил |
4-6 шт |
прив ялий |
Тюльпан Бузький |
2 |
південно-східний та південний схил |
10-12 шт |
середньої свіжості |
Ковила Лессінга |
3 |
східний схил балки |
2-4 групки |
розкішний |
Сон чорніючий |
4 |
південна права сторона балки |
2-3 кущика |
свіжий вигляд, розкішний кущик, багато нових кущиків |
Слово вчителя. Ми вже не перший рік спостерігаємо за цими рослинами. Я хочу навести вам дані про попередні роки спостережень. ( вчитель наводить дані попередніх років)
Давайте порівняємо кількість рослин в попередні роки і в нинішньому році та виконаємо наступне завдання.
Завдання. Визначити причини різної кількості рослин на 1 кв. м. у різні роки.
(робота з класом)
Причини зміни кількості рослин:
- Чим ми сьогодні з вами займалися? Для чого ми виконували це завдання?
Висновок: наше село славиться рідкісними рослинами. Вони милують око кожної людини і представляють цінність для різних наук, є частиною природи (біогеоценозу). Про них потрібно знати, їх треба оберігати, охороняти.
- Як ви, діти, уявляєте собі охорону цих рослин?
Завдання. Створити пам ятку охорони рідкісних рослин нашої місцевості.
Пам ятка:
- Цю пам ятку ви маєте пам ятати самі і довести до відома інших людей.
Рефлексія. Що вам найбільше сподобалось на уроці?
(досліджувати рослини)
Слово вчителя. Отже, на цьому уроці ви зливалися з природою, відчували себе часточкою неї, отримали неабияке задоволення від корисної справи.
Порада. Частіше бувайте серед природи і ви відчуєте її силу і красу.
Д/з. Дослідити інші території з метою виявлення даних рослин.