Урок з фізики у 8 класі на тему: «Тепловий стан тіл. Температура та її вимірювання. Вимірювання температури різними термометрами».
Лабораторна робота №13: Вимірювання температури різними термометрами.
Мета: ввести поняття температури тіла, як характеристики його теплового стану; ознайомитись з будовою та принципом використання термометрів; навчитись вимірювати температуру тіла, формувати інтерес до експерименту, уміння спостерігати, аналізувати, порівнювати й пояснювати явища з точки зору набутих знань; виховувати пізнавальний інтерес до предмета, прагнення нових знань.
Тип уроку. Комбінований урок.
План уроку
Організаційний етап |
1 хв |
|
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань. |
3 хв |
Якісні задачі №5,9,11 на ст191. Види теплообміну. Внутрішня енергія тіла. |
Демонстрації |
3 хв |
1. Визначення нагріву води за допомогою руки. 2. Визначення нагріву води за допомогою термометра. 3. Відеофрагмент: «Тепловий стан тіл». 4. Розширення тіл при нагріванні. |
Мотивація навчання. Вивчення нового матеріалу. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. |
22 хв |
1. Знайомимося з поняттям температури. 2. Вводимо поняття теплової рівноваги. 3. З’ясовуємо фізичний зміст поняття температури. 4. Вимірювання температури. |
Закріплення вивченого матеріалу |
3 хв |
1. Контрольні запитання. 2. Розв’язування якісних задач. |
Виконання лабораторної роботи |
10 хв |
Вимірювання температури різними термометрами. |
Повідомлення домашнього завдання. |
3 хв |
§23. №26.2; 26.5; 26.6; 26.15.
|
Температура - одна з важливих фізичних характеристик тіла чи системи в цілому. Дивлячись на термометр за вікном, ми знаємо як сьогодні одягнутись; за допомогою терморегулятора ми маємо змогу встановити відповідну температуру в кімнаті; багато пристроїв, механізмів працюють в обмеженому інтервалі температур, тому для їх роботи необхідно точно встановити значення температури.
Вивчення нового матеріалу.
1) Знайомимося з поняттям температури.
Ми вивчали, що спільною властивістю всіх видів теплообміну є перехід внутрішньої енергії від більш нагрітого тіла до менш нагрітого.
За допомогою власних відчуттів ми не завжди зможемо судити про температуру (дотик до металевих і дерев’яних предметів у кімнаті).
Температура – фізична величина, що визначає ступінь нагрітості тіла.
2) Вводимо поняття теплової рівноваги.
При обміні теплом енергія переходить до тих пір, поки температури тіл не зрівняються і наступає стан теплової рівноваги. При цьому t1 = t2.
3) Фізичний зміст температури.
При зростанні температури швидкість молекул збільшується, а отже зростає їх кінетична енергія.
Отже, температура – міра середньої кінетичної енергії тіла.
4) Вимірювання температур.
При вимірюванні температури необхідно почекати, щоб термометр почав перебувати в тепловій рівновазі з тілом, температуру якого визначають.
Види термометрів: а) рідинні (спиртові, ртутні); б) біметалеві; в) електронні.
Побудова шкали Цельсія: 0 ºС – точка замерзання води; 100 ºС – кипіння води за нормального атмосферного тиску.
Шкала Кельвіна: 0 К = -273,15 ºС – температура, при якій повністю припиняється поступальний рух молекул.
Закріплення вивченого матеріалу:
а) Чи можна за допомогою відчуттів виміряти температуру?
б) Що таке теплова рівновага? Назвіть приклади тіл, що перебувають у тепловій рівновазі.
в) Як побудована шкала Цельсія?
г) Як треба вимірювати температуру?
Якісні задачі: №26.1; 26.7 (Збірник задач під ред.. І.Ю. Ненашева).
Виконання лабораторної роботи.
- заповніть таблицю у зошиті;
- виміряйте температуру: а) повітря в класі; б) холодної води; в) гарячої води; г) суміші, при змішуванні води.
Зробіть виміри двома термометрами, порівняйте результати.
Домашнє завдання: §23. №26.2; 26.5; 26.6; 26.15.