Тема уроку. Розв'язування задач на сили в механіці
Мета уроку:
продовжити формувати фізичне мислення, вміння і навички застосовувати фізичні знання в конкретних практичних умовах; формувати компетентність розв’язування задач;
формувати самоосвітні компетентності ;
розвивати соціальні, комунікативні і полікультурні компетентності під час роботи учнів у групах;
розвивати пам'ять і логічне мислення учнів;
Очікувані результати для учнів:
Тип уроку: урок удосконалення знань та вмінь учнів розв’язувати задачі.
Форма уроку: фронтальна і групова .
Обладнання: підручники, збірники задач, збірники тестових завдань, обладнання
для демонстрації сил в механіці (брусок, пружина, набір тягарців,
динамометр).
Структура уроку:
Етап уроку |
Час |
Методи й прийоми роботи на уроці |
Діяльність учителя |
Організаційний момент |
2хв |
Створення ситуації успіху |
Привітання. Створення мікроклімату на уроці |
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, завдань уроку |
3хв |
Методичний прийом «Здивуй і зацікав» |
Розкриття практичного значення навчальної діяльності. |
Актуалізація опорних знань |
5хв |
Методичні прийоми |
Фронтальне опитування. Корекція знань. |
Формування компетентності розв’язування задач |
25хв |
Інтерактивні вправи «Акваріум» , «Дерево рішень» |
Координація діяльності учнів при розв’язуванні задач на дошці. Пояснення на основі демонстрацій. |
Рефлексія |
5хв |
Бесіда «Практичність теорії» |
Переконання у практичній доцільності діяльності на уроці. |
Підведення підсумків уроку |
3хв |
Аналіз діяльності учнів.Оцінювання. |
Підводить підсумок, Проводить оцінювання |
Домашнє завдання |
2хв |
Завдання розв’язування задач різного рівня складності. |
Пояснення домашнього завдання. |
План уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Повторення сил (фронтальне опитування).
2. Повторення фізичних величин (інтерактивна вправа “фізичне доміно”).
3. Повторення формул (гра “ланцюжок”)
ІV. Розв’язування задач.
1. Розв’язування тестових задач.
V. Рефлексія .
V І. Підведення підсумків уроку.
VIІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вітаю Вас на уроці фізики у 7 класі.
Гостям бажаю приємних вражень, а учням – міцних знань.
Всміхніться один одному і нехай ваша усмішка буде візиткою до успіху.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
Ми з вами живемо у світі, де все постійно змінюється, рухається, взаємодіє.
Життя - це рух. Ми вивчаємо механічний рух, що належить до механічних явищ.
Запитання: Які ще явища вивчає фізика?( механічні, теплові, електричні, магнітні, звукові).
Механічний рух відбувається за рахунок дії сил, взаємодій між тілами.
Запитання: Скільки видів взаємодій існує в природі?(гравітаційні і електромагнітні (в макросвіті), сильні і слабкі (в мікросвіті)).
Завдання уроку:
1.Повторити і поглибити знання про сили в механіці: їх природу і прояв.
2.Використовувати набуті знання для розв’язування задач.
3.Вчитися розв’язувати тестові, якісні, розрахункові, експериментальні задачі
4.Розв’язувати задачі раціональним способом.
5.Працювати разом і успішно.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Повторення сил (фронтальне опитування).
Які сили вивчають в механіці? Яка природа цих сил?
(сила тяжіння, вага тіла, сила пружності, сила тертя, реакція опори).
2. Повторення фізичних величин (інтерактивна вправа “фізичне доміно”).
F,Н; l,м; М,Нм; υ,м/с; t.с; Р,Н; N,Н;V, м3;k Н/м ;g=9,8Н/кг ; ρ,кг/м3 ;
m,кг; µ,- ;Δl,м.
3. Повторення формул (гра “ланцюжок”)
(учень пише формулу з фізичною величиною, яка задана)
ІV. Розв’язування задач.
Задача 1.
Яблуко, що падає з гілки, набуває швидкості завдяки притяганню до
Землі. А чи набуває Земля швидкості завдяки притяганню до цього яблука?
Відповідь: Так, але значно меншу, оскільки маса Землі набагато менша від
маси яблука.
Задача 2.
Чому важко писати крейдою по мокрій дошці?
Відповідь: Коли пишуть крейдою, від неї відриваються маленькі грудочки і
залишаються на дошці внаслідок тертя. Якщо дошка волога,
тертя набагато менше.
Задача 1. (достатній рівень)
Якою є вага сталевого кубика з ребром завдовжки 10 см?
Дано: Розв’язання:
а=10см=0,1м Р= g m V=(0,1м)3=0,001м3
ρ=7800 кг/м3 m = ρ V m =7800 кг/м3*0,001м3=7,8кг
g=9,8Н/кг V= а3 Р=9,8Н/кг*7,8кг=76,44Н
Р-?
Відповідь: Р=76,44Н.
Задача 2. (вищий рівень)
По горизонтальному столу за допомогою динамометра рівномірно тягнуть брусок вагою 10Н. Динамометр показує 2Н. На брусок встановлюють тягарець масою 500г. Якими будуть показання динамометра, якщо брусок знов рухається рівномірно ?
Дано: Розв’язання:
Рб=10Н Fбв = Fб +Fв Fбв = 2Н*(1+ 9,8Н/кг *0,5кг: 10Н )=3Н
Fб=2Н Fв = µgmв
mв=500г=0,5кг Fб = µРб
g=9,8Н/кг µ= Fб :Рб
Fбв - ? Fбв = Fб*(1+ gmв:Рб)
Відповідь: Fбв = 3Н.
Інший спосіб розв’язування :
Рбв = Рб + Рв=10Н+5Н=15Н
Складаємо і розв’язуємо пропорцію:
10Н – 2Н
15Н – Fбв
2Н:10Н=15Н: Fбв
Fбв *10Н=2Н*15Н
Fбв =2Н*15Н:10Н=3Н
Визначити жорсткість пружини.
Обладнання: динамометр, лінійка
Довжина шкали шкільного динамометра дорівнює 10 см. Межа вимірювання
динамометра – 4 Н.
Дано: Розв’язання:
F=4Н F= k х k = 4Н : 0,1м =40 Н/м
х=10см =0,1м k = F : х
k-?
Відповідь: k =40 Н/м.
Додаткове запитання: Чи зміниться жорсткість , якщо взяти 2 пружини і
з’єднати їх послідовно, паралельно?
V. Рефлексія
VI. Підведення підсумків уроку.
VII. Домашнє завдання
Розв’язати задачі 14, 15 с.149