Урок.Генетичний моніторинг у людських спільнотах

Про матеріал

Генечний моніторинг. Мета генетичного моніторинга.

Напрямки генетичного моніторинга.

Скринінг у медицині. Скринінг новонароджених.Умови проведення скринінгу. Значення скринінгу.

Скринінг - програми.

Методи молекулярно-генетичної діагностики.

Завдання зіставте названі методи методичного діагностування з органами, що досліджують.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

 Генетичний моніторинг у людських спільнотах. Головні завдання генетичного моніторингу полягають у визначенні темпу мутаційного процесу у населення; розрахунку генетичного вантажу і шкоди для здоров’я у зв’язку з цим.

Номер слайду 2

ГЕНЕТИЧНИЙ МОНІТОРИНГ — це систематичне спостереження за станом генофонду популяції, що дає змогу оцінювати наявний мутаційний процес та прогнозувати його зміни. Цей вид спостереження передбачає:збиранняобробку аналіззбереження інформації про виникнення захворювань, зумовлених мутагенним впливом середовища.

Номер слайду 3

Мета генетичного моніторингу - контроль та попередження спадкових шкідливих порушень. За допомогою моніторингу можна:а) визначати спрямованість спадкової мінливості в популяціях людини;б) визначати частоту деяких мутацій та інтенсивність мутаційного процесу;в) проводити «інвентаризацію» та створювати реєстр спадкових захворювань людини;г) прогнозувати кількість людей зі спадковими захворюваннями;д) оцінювати шкідливий вплив мутагенних чинників середовища.

Номер слайду 4

Напрямки генетичного моніторингу:фенотипічний моніторинг (спостереження за частотою домінантних мутацій), біохімічний моніторинг (виявлення біохімічних порушень), цитогенетичний моніторинг (спостереження вивчення частоти хромосомних та геномних мутацій), молекулярно-генетичний моніторинг (розробляють з метою виявлення генетичних порушень), моніторинг архівних документів (для визначення темпів мутаційного процесу за змінами частот летальних мутацій).

Номер слайду 5

Для чого здійснюють скринінг у медицині?Скринінг (від англ. screening — сортування) — стратегія в організації охорони здоров’я, спрямована на виявлення захворювань у людини в процесі масового обстеження населення. У медицині застосовують: масовий скринінг всього населення пренатальний скринінг новонароджених кардіологічний урологічний гінекологічний скринінг тощо Скринінг новонароджених — важлива процедура, яка допомагає зберегти здоров’я і життя дитини

Номер слайду 6

Умовами проведення скринінг-програм є:

Номер слайду 7

Значення скринінгу важливе під час диспансеризації населення Скринінг-програми починають застосовувати в кардіології (для виявлення ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії),онкології (для виявлення пухлинних хвороб), фармакології (для виявлення впливів тих чи інших препаратів) й медичній 

Номер слайду 8

Скринінг-програми застосовують у :

Номер слайду 9

У чому перевага методів молекулярно-генетичної діагностики?Молекулярно-генетична діагностика — група методів дослідження ДНК з метою виявлення генетичних порушень у їі структурі. Для цих досліджень використовують ДНК, яку виділяють із: венозної крові слини навколоплідної рідинизі слизової оболонки рота тощо.

Номер слайду 10

Методами молекулярно-генетичної діагностики є:

Номер слайду 11

Молекулярно-генетична діагностика на сьогодні активно застосовується в:

Номер слайду 12

Молекулярно-генетична діагностика на сьогодні активно застосовується для: виявлення інфекційних захворювань людини на ранній стадії без наявних зовнішніх проявів, що їх неможливо визначити звичайними методами; дослідження алергічних реакцій людини;діагностики спадкових хвороб (синдроми Дауна);визначення індивідуальних генетичних особливостей й ефективного персонального лікування;оцінювання спортивних перспектив у дітей;вивчення генетичного різноманіття нашого генофонду, у якому можуть бути й корисні мутації. Так, вчені відкрили навіть ген несприйнятливості до ВІЛ-інфекції. За проведеними дослідженнями, 2% населення України завдяки наявності в них двох копій цього мутантного гена не захворіють на СНІД;моніторингу інфекційних захворювань у домашніх тварин та контролю якості й безпеки генетично модифікованих продуктів

Номер слайду 13

ВИСНОВКИ: генетичний моніторинг є сукупністю заходів для відслідковування появи й поширення спадкових захворювань. скринінг у медицині — це система первинного обстеження груп клінічно безсимптомних осіб з метою виявлення випадків захворювання. методи молекулярно-генетичної діагностики мають переваги в ДНК-діагностиці порівняно із іншими методами медичної генетики в тому, що дають змогу виявити та дослідити саме першопричину захворювання на молекулярному рівні.

Номер слайду 14

Зіставте названі методи медичного діагностування з органами, що досліджуються та отримайте латинське слово, яким позначають хворобу. Як класифікують хвороби?{08 FB837 D-C827-4 EFA-A057-4 D05807 E0 F7 C}1 Спірографіяb метод обстеження шлунку2 Флюорографіяo метод діагностування органів грудної порожнини3 Кардіографіяm метод вимірювання об'єму легень4 Гастроскопіяr метод вивчення роботи серця5 Реографіяs метод діагностування головного мозку6 Енцефалографіяu метод діагностування кровотоку

Номер слайду 15

§ 48 - опрацювати Підготувати повідомлення «Спадкові хвороби людини». Домашнє завдання:

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Потапова Галина Іванівна
    Дякую! Бажаю здоров'я і творчих успіхів!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
31 березня 2020
Переглядів
8213
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку