Тема: Світова велич Тараса Шевченка
Мета: оглянути вивчену поетичну спадщину Т.Шевченка, малярський робіт; виявити духовний імпульс, який подала діяльність митця за політичну незалежність і культурне збагачення України, розвивати увагу, пам’ять, спостережливість, уміння узагальнювати, виділяти головне із потоку інформації; формувати світогляд школярів; виховувати повагу до Т.Шевченка за його внесок у скарбницю української поезії, розвиток української літературної мови, світовий мистецький поступ.
Тип уроку: підсумковий урок - гра
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Ознайомлення з умовами та послідовністю проведення уроку-гри, шкалою оцінювання.
ІІ. Знавці біографії Т.Шевченка
1. Коли та де народився і помер Т.Шевченко?
( 9 березня 1814 с.Моринці – 10 березня 1861 Петербург)
2. Брати і сестри Т.Шевченка
( Микита, Йосип, Катерина, Марія, Ярина, Параска)
3. Коли і в кого Т.Шевченко навчався грамоти?
( дяк Павло Губан)
4. Хто був першим вчителем малювання Т.Шевченка?
( Майстер Ширяєв)
5. Як Шевченко потрапив у Петербург?
( Козачком з паном Енгельгардтом)
6. Як Шевченко потрапив до Академії мистецтв?
( Його помітив Сошенко в Літньому саду)
7. Коли і як звільнено Т.Шевченка з кріпацтва?
( 22 квітня 1838)
8. Що було причиною заслання Т.Шевченка?
( Кирило-Мефодіївське товариство, поема «Сон»)
9. Яке покарання отримав Т.Шевченко?
( Рядовим в Оренбурзький полк з забороною писати й малювати)
10. Які жінки були присутні в долі Тараса?
( Оксана, Коваленко, княжна Рєпніна, Ликера Полусмак)
11. Скільки тривало заслання?
( 1847-1857)
12. Як називалась книжечка, куди Т.Шевченко записував свої вірші на засланні. (Захалявна)
ІІІ. Знавці літературної творчості Т.Шевченка
(«Сон» ( У всякого своя доля»)
( «Мені 13 минало», «І золотої, й дорогої», «Доля»)
( В.А.Жуковському)
( «Марія», «Ісаія», «Давидові псалми»)
( «Гайдамаки», «Іван Підкова»)
( Балада «Причинна»: «Реве та стогне Дніпр широкий»)
(«Назар Стодоля»)
9.Псевдоніми Т.Шевченка
( Кобзар, Дармограй)
(Рукописна збірка «Три літа» 1843-1845)
( Поема-містерія : три душі – білі птахи, злі демони – ворони)
( 15 віршів: Мені однаково, Садок вишневий коло хати, За байраком байрак, Ой одна я одна.. Присвята «Моїм союзникам посвящаю»)
(«Варнак», «Художник», «Княгиня», «Близнеци», «Прогулка судовольствием и не без морали»
( С.Васильченко «В бур’янах», О.Іваненко «Тарасові шляхи», О.Ільченко «Петербурзька осінь», Л.Смілянський «Поетова молодість»).
ІV. Т. Шевченко – художник
( К.Брюлов, В.Венеціанов, І.Сошенко)
(«Живописна Україна»
( Є.Гребінка, Айри Олдріджа…)
4.Які власні твори ілюстрував Т.Шевченко сам?
( «Катерина», «Слепая», «Утоплена»)
( «Дари в Чигирині», «Богданова церква в Суботові»)
(«Місячна ніч на Кос-Аралі», «Форт Кара- Бутак»)
( 3 срібні медалі)
( Сепія, офорт, акватинта)
V. Інсценізація уривку з твору Т.Шевченка ( за вибором команди)
VІ. Конкурс «Редактор»( відновити втрачені рядки з твору та назвати назву твору)
|
|
Багато їх, а хто скаже, Де (Гонти) могила, (Мученика праведного) , Де похоронили? Де (Залізняк) душа щира, Де одпочиває! Тяжко! Важко! Кат панує, А їх не згадають. («Гайдамаки») |
Ти не лукавила зо мною, (Ти другом, братом і сестрою) Сірома стала. Ти взяло (Мене маленького за руку) І в школу хлопця одвела До п’яного дяка в науку. («Учися, серденько, колись З нас будуть люде»,) – ти сказала. «Доля» |
VІI. Творчий конкурс
Скласти сенкан до слів «Шевченко», «Кобзар».
Шевченко Вічний революціонер Бореться, захищає, співчуває. Живописець, політик, поет. Велетень |
Кобзар Основоположник, правдолюб. Караюсь, мучуся, але не каюсь. Мужик, митець, новатор. Прометей |
VІII. Конкурс капітанів «Оратор» . Висловити власну думку , прокоментувати вислів.
І команда
Геній Шевченка своєю творчістю зігріває серця мільйонів… і тому він схожий на сонце. А хіба сонце може належати лише одному народові»? (Вірменин Г. Севунц)
ІІ команда
Він був найбільш народним поетом з усіх великих поетів світу… Поезія Шевченка була явищем єдиним і неповторним. Немає для неї відповідника в світовій літературі. (М. Якубець, Польща)
ІХ. Знавці творів Т.Шевченка
Співає, плаче Ярославна, Як та зозуленька кує, Словами жалю додає. «Плач Ярославни» |
Бо москалі – чужі люде, роблять лихо з вами. «Катерина» |
Не вмре, не загине.. От де, люде, наша слава, Слава України! «До Основ’яненка» |
2.У всякого своя доля І свій шлях широкий: Той мурує, той руйнує, Той неситим оком На край світа зазирає… «Сон») |
Сироті без роду: Нема куди прихилиться , – Хоч з гори та в воду. «Думка» |
3.Думи мої, думи мої, Лихо мені з вами! Нащо стали на папері Сумними рядами? « Думи мої» |
По синьому морю, Рости, рости, тополенько, Все вгору та вгору! «Тополя» |
4.Гомоніла Україна, Довго гомоніла, Довго-довго кров степами Текла-червоніла. «Гайдамаки» |
Немає Другого Дніпра, А ви претеся на чужину Шукати доброго добра. « І мертвим, і живим» |
5.Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. «І мертвим, і живим» |
Давняя година, І оживе добра слава, Слава України! «І мертвим, і живим» |
6.і мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом. «Заповіт» |
Слова та голос – більш нічого. А серце б’ється-ожива, Як їх почує! «Ну що б, здавалося, слова» |
7.О думи мої! О славо злая! За тебе марно я в чужому краю Караюсь, мучуся..але не каюсь! «О думи мої, о славо злая» |
Нічого кращого немає, Як тая мати молодая З своїм дитяточком малим.. « У нашім раї на землі» |
8.Все упованіє моє
На тебе, мій пресвітлий раю, Все упованіє моє На тебе, мати, возлагаю. Святая сило всіх святих! Пренепорочная, благая! «Марія» |
Х. Розгадати кросворд «Тарас Шевченко»
ХІ. Оголошення результатів уроку-конкурсу лічильною комісією.
ХІI. Визначення рівня успішності школярів на уроці.
ХIII. Домашнє завдання :
- опрацювати біографію П.Куліша, скласти хронологічну таблицю;
- розпочати роботу над романом «Чорна рада».