Урок – гра «Змагання»
Взаємодія тіл. Сили в природі (явище інерції, інертність і маса тіла, густина речовини; імпульс тіла, реактивний рух; сили тяжіння, пружності, тертя)
Мета: повторити матеріал; узагальнити та скорегувати знання учнів з цієї теми; формувати вміння аналізувати фізичні явища і процеси, швидко орієнтуватися і робити правильні висновки; розвивати логічне мислення та уяву учнів; активізувати різні форми індивідуальної та групової роботи; прищеплювати інтерес до предмета.
Обладнання: штатив із муфтою та лапкою, пружина, набір тягарців масою по 100 г, учнівська лінійка, динамометр, дерев’яний брусок, дерев’яна дошка. Картки із завданнями, чисті аркуші паперу, олівці або ручки.
Рекомендації: заздалегідь оголосити про форму проведення уроку; ознайомити учнів з основними етапами уроку; вказати на що учні мають звернути увагу; поділити клас на дві приблизно рівносильні групи, обрати капітанів та членів журі.
Хід уроку
І.Учитель: До сьогоднішнього уроку ви готувалися протягом усього часу вивчення цієї теми, повторили поняття, формули, закони. Тому сподіваюсь на ваші добрі відповіді, активність, кмітливість, дотепність, головне - повагу до своїх суперників.
Журі оцінюватиме успіх кожної команди загалом і кожного її члена зокрема. Коротко про правила гри вам нагадуватимуть на початку кожного етапу.
Бажаю всім успіхів. Розпочинаємо гру.
ІІ. Організаційний момент
Капітани команд інформують про готовність до змагань.
ІІІ. Хід змагань
І етап «Розминка»
Умови гри
Запитання для першої команди
Запитання для другої команди
ІІ етап «Конкурс чомучок»
Учитель:
Капітани обирають трьох найкмітливіших учасників зі своїх команд, хто ще не брав участі в грі.
Умови гри
Запитання для першої команди
2. Чому небезпечно раптово перебігати дорогу перед рухомим транспортом? (Внаслідок інертності жодне тіло не може миттєво зупинитись, для цього потрібен час.)
(Густина сталі, алюмінію і срібла різною.)
(Під час загорання пороху гази тиснуть і на снаряд, і на гармату. Оскільки їх маси різні, снаряд летить з великою швидкістю, а гармата відкочується з невеликою і на незначну відстань.)
6.Чому м’яч , кинутий горизонтально, не летить по прямій? (На м’яч діє сила тяжіння, яка притягує до себе тіла, що перебувають поблизу неї.)
Запитання для другої команди
3. Чому важко тримати в руках живу рибу? ( Слиз на тілі рибини зменшує тертя між руками і рибиною, вона ще й сама намагається при цьому вислизнути.)
4. Чому м’яч , кинутий вгору, піднявся на деяку висоту, але потім упав на Землю? (На м’яч , як і на всі тіла біля поверхні Землі діє сила тяжіння, яка напрямлена вертикально вниз.)
5. Чому під час стрибків у довжину роблять розбіг? (Розбігаючись, набувають швидкості, а після поштовху за інерцією деякий час зберігають цю швидкість у польоті.)
Слово журі
Журі оголошує результати першого етапу.
ІІІ етап «Гонка за лідером»
Учитель:
Капітани обирають трьох учасників зі своїх команд, які ще не брали участі в грі.
Умови гри
Запитання для першої команди
Запитання для другої команди
Слово журі
Журі оголошує результати другого етапу і підсумки двох етапів.
ІV етап «Змагання фізиків – теоретиків»
Учитель:
Кожна команда отримує по чотири картки, на яких записано умови задачі (картки для обох команд однакові).
Завдання: на окремому аркуші паперу скорочено записати умову задачі та формули, які необхідно використати, обчислити результати.
Умови гри
Картка №1
Чому дорівнює маса гепарда, який біжить зі швидкістю 72 км/год, якщо його імпульс дорівнює 720 кг∙м ? (3 бали)
с
Картка № 2
Посудину місткістю 6 л і масою 0,5 кг на одну третину заповнили водою. Яка є вага посудини з водою? (ρвода =1000 кг ). (5 балів)
м3
Картка № 3
Яку силу потрібно прикласти до пружини, щоб стиснути її на 4 мм. Жорсткість пружини становить 2 н ? (3 бали)
см
Картка № 4
За допомогою пружини жорсткістю 80 Н брусок масою 2,5 кг рівномірно тягнуть по столу.
М
Яким є видовження пружини, якщо коефіцієнт тертя між бруском і столом дорівнює 0,2? (5 балів)
Слово журі
Журі оголошує результати третього і всіх трьох етапів разом.
V етап «Чорна скринька»
Учитель:
На столі лежить коробка, зафарбована в чорний колір. Кожній команді потрібно вгадати, що знаходиться в чорній скриньці.
Умови гри
За правильну відповідь після першої підказки – 4 бали, після другої – 3 бали і т.д.
Запитання першій команді
Підказка 1. Цей прилад складається з циліндра, в якому рухається поршень.
Підказка 2. На циліндрі є позначки в одиницях об’єму.
Підказка 3. Застосовується в медицині.
Підказка 1. Ще в студентські роки він відкрив, що період коливань маятника не залежить від амплітуди.
Підказка 2. Вивчав умови рівномірного прямолінійного руху тіла.
Підказка 3. Ним відкритий принцип відносності руху й закон інерції.
Запитання другій команді
Підказка 1. Щоденно ви можете її бачити в усіх трьох станах.
Підказка 2. У твердому і рідкому стані вона прозора.
Підказка 3. При температурі - 1˚С вона перебуває в твердому стані. А при температурі +1 ˚С – в рідкому стані.
2. Що це за тіло? (М’яч.)
Підказка 1. За допомогою цього тіла можна продемонструвати пружні властивості газів.
Підказка 2. З ним дружать деякі спортсмени.
Підказка 3. За ним плакала Таня.
Слово журі
Журі оголошує результати четвертого етапу і всіх чотирьох етапів разом.
VІ етап «Незнання закону не звільняє від відповідальності»
Учитель:
Капітани обирають по одному учаснику зі своїх команд. Учень має прочитати запитання і відповісти на нього, обґрунтувавши свою відповідь. Сформулювати закон, що стосується зазначеної ситуації в завданні та записати його.
Умови гри
Завдання для першої команди
Прочитайте завдання і поясніть, який закон діє. Сформулюйте його. Запишіть форму закону.
Чому сталева кулька від каменю відскакує добре, а від асфальту погано?
(Під час удару кульки об камінь, виникає пружна деформація, і сила пружності каменю відкидає кульку. Деформація асфальту є пластичною, сила пружності, яка виникає, набагато менша, ніж у першому випадку. Закон Гука:У разі малих пружних деформацій розтягнення або стискання сила пружності прямо пропорційна видовженню тіла і завжди намагається повернути тіло в недеформований стан: Fпруж =kx.)
Завдання для другої команди
Прочитайте завдання і поясніть, який закон діє. Сформулюйте його. Запишіть формулу закону.
Щоб перевірити чи є горизонтальною поверхня стола, на неї достатньо покласти тенісну кульку. Як кулька допоможе перевірити горизонтальність стола?
(Якщо поверхня стола не горизонтальна, сила тяжіння прагне тіло зісковзнути. Сила тертя спокою цьому заважає. Між кулькою і столом сила тертя дуже мала, тому кулька покотиться навіть при малих кутах нахилу стола. Закон Амонтона – Кулона: сила тертя ковзання прямо пропорційна силі нормальної реакції опори. Fтертяковз. =μΝ.)
Слово журі
Журі оголошує результати п’ятого і всіх п’яти етапів разом.
VІІ етап «Реванш»
Учитель:
Запрошуємо капітанів.
Учням потрібно розгадати по два ребуси. (Завдання для двох команд однакові).
Умови гри
Слово журі
Журі оголошує результати шостого та шести етапів разом.
VІІІ етап «Хто більше?»
Учитель:
З давніх - давен люди спостерігали за фізичною природою навколишнього світу. Їм бракувало наукових знань, але знання поступово формувались у народній творчості. Пропоную учасникам відгадати загадки, пов’язані з фізичними явищами.
Умови гри
Запитання
Журі перевіряє розгадані ребуси, підраховує бали, які заробила кожна команда за відгадані загадки.
Слово журі
Учитель:
Гру завершено! Для когось ця гра була більш вдалою, але перемога однієї команди не була б без гри іншої. Тому дякуємо за гру всім і кожному. І на закінчення хочу зацитувати слова великого філософа минулого Сенека. Він писав: «Є два слова: перемога і поразка, а об’єднує їх одне слово – гра! Є два слова: знання і незнання, а об’єднує їх одне слово – навчання! Тому потрібно вчитися не заради школи, а для життя!»
Використана література