Методична розробка уроку географії у 10 класі
Петрушко Любові Володимирівни,
учителя географії Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3
Тема: Індія. Особливості структури економіки країни, що розвивається
Мета:
навчальна: забезпечити засвоєння знань про характерні риси економіко-географічного положення Індії, особливості природних умов і ресурсів, культурно-історичні особливості, розміщення населення і господарства, напрямки розвитку зовнішньо-економічних зв’язків;
розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, логічне та критичне мислення, навички екологічної культури, формувати вміння працювати самостійно та в групах, культуру спілкування, вдосконалювати вміння висловлювати думки, покращувати навички зв’язного мовлення, пам’ять та увагу;
виховна: виховувати толерантне відношення і повагу до звичаїв і культури інших країн, виховувати почуття доброти і милосердя до людей інших національностей, почуття гордості за власну державу.
Обладнання: політична карта світу, контурна карта Індії, атласи, фотоілюстрації, відеосюжети, мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-подорож
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів
Знаннєвий компонент |
Діяльнісний компонент |
Оцінно-ціннісний компонент |
розрізняє поняття «первинний сектор», «вторинний сектор», «третинний сектор»; показує на карті найбільші міста, держави-сусіди |
Аналізує зв’язки між структурою господарства та експорту на основі ментальних схем; Дає оцінку ресурсозабезпеченості Індії; Складає комплексну характеристику Індії; Знаходить та систематизує необхідну інформацію для характеристики країни; Використовує тематичні карти для обґрунтування особливостей просторової організації гсоподарства Індії |
Порівнює позитивні та негативні наслідки глобалізації в культурі Індії; |
Географічна номенклатура: Індія, Пакистан, Афганістан, Китай, Непал, М’янма, Бангладеш, Бутан, Колката, Мумбаї, Нью-Делі, Гайдарабад, Ченнаї
ХІД УРОКУ
Привітання учнів, перевірка присутніх та обладнання, об’єднання в групи шляхом жеребкування
1 група – зелений лотос
2 група – білий лотос
3 група – оранжевий лотос
Тестовий контроль
а) 1 місце б) 2 місце в) 3 місце г) 4 місце
а) 1 місце б) 2 місце в) 3 місце г) 4 місце
а) 3 місце б) 4 місце в) 1 місце г) 2 місце
а) ГЕС б) ТЕС в) АЕС
а) 1 місце б) 2 місце в) 3 місце г) 4 місце
а) 1 місце б) 2 місце в) 3 місце г) 4 місце
а) 1 місце б) 2 місце в) 3 місце г) 4 місце
а) 1 місце б) 2 місце в) 3 місце г) 4 місце
ключ: 1г, 2а, 3в, 4б, 5а, 6а, 7б, 8б
Прийом «Закодоване слово»
№ п/п |
Країна |
|
Кількість населення |
|
1 |
Китай |
А |
319 млн |
н |
2 |
США |
Б |
203 млн |
я |
3 |
Росія |
В |
147 млн |
д |
4 |
Індонезія |
Г |
1,37 млрд |
і |
5 |
Бразилія |
Д |
253 млн |
і |
Ключ: 1-Г, 2-А, 3-В, 4-Д, 5-Б
Закодоване слово Індія
З чим у вас асоціюється Індія? (лотос, сарі, чай, храми, фільми, танці) – демонстрація ілюстрацій
Відеовізитка Індії
Прийом «Проблемне питання»
Індія. Винятково багатоманітна і багатолика ця країна. Країною чудес називають її мореплавці і мандрівники минулого, «країною снігів і пальм» - самі індійці за вічнозелену рослинність і величні хребти Гімалаїв, це «країна рельєфних контрастів» і «країна мовних джунглів». А якою цю країну побачите ви? Відповідь на це запитання ми дамо наприкінці уроку
Записуємо сьогоднішню дату, тему і план уроку
Тема: Індія. особливості структури економіки країни, що розвивається
План уроку
Наш сьогоднішній урок ми проведемо у вигляді подорожі. Отож
Зупинка 1. Індія у світі та регіоні
Прийом «Шпаргалка» - на контурні карті за допомогою карт атласу (сторінка 22) підписати назви держав-сусідів (Пакистан, Афганістан, Китай, Непал, Бангладеш, Бутан, М’янма.
Використовуючи матеріал атласу (сторінка 22) вказати столицю і площу країни.
На виконання завдання – 2 хв. максимальна оцінка за дане завдання – 2 бали.
Зупинка 2. Країна давньої культури
Розповідь учителя
Перша індійська цивілізація зародилася ще в ІІІ тисячолітті до н.е. Європейська колонізація Індія почалася після плавання Васко да Гами через легендарні багатства регіону. Англійці отримали перемогу над суперниками в ході тривалих битв і з середини ХІХ століття до 1947 року Індія фактично була сировинним додатком Британської імперії. Сьогодні це найбільша країна Південної Азії, країна контрастів як з точки зору природних умов, так і соціально-економічної географії.
Зупинка 3. Багата і велична
Відкрийте підручник на ст. 106, опрацюйте протягом 2 хвилин матеріал про природно-ресурсний потенціал Індії, після чого вам потрібно буде вставити пропущені слова.
Встав пропущені слова
Природно-ресурсний потенціал Індії базується на великих запасах мінеральних ресурсів, зокрема ___, ____, ____, ___, ____, ____, _____, ____ (залізних руд, марганцевих руд, камяного вугілля, бокситів, хрому, алмазів, титану, золота). Ліси вкривають ___% території (23). Рекреаційні ресурси представлені гірськими масивами Гімалаїв і Каракоруму, пустелями, саванами, вологими лісами, створено мережу _________________ (національних парків). У Гімалаях починаються найбільші річки Індії - ____, _____, _____________ (Інд, Ганг, Брахмапутра). Річка Ганг є священною річкою для всіх індусів, але в той же час є джерелом поширення захворюваності і надзвичайно забруднена побутовими відходами. ЧОМУ?
Зупинка 4. Населення
Продовжуємо роботу з прийомом «Шпаргалка». Населення Індії становить 1,34 млрд осіб (2 місце в Азії та світі), народжуваність 9,55 проміле, смертність 7,32 проміле.
Вирахуйте величину природного приросту та встановіть тип відтворення (2,23 проміле, другий тип).
Це багатомовна і багатонаціональна країна, державною мовою якої є гінді
Зупинка 5. Сучасне господарство
Прийом «Ментальна карта»
Використовуючи матеріал підручника (ст. 107-108) заповніть схеми
1 група – первинний сектор господарства
2 група – вторинний сектор господарства
3 група – третинний сектор господарства
Таким чином, в Індії лідирує первинний сектор господарства, оскільки це аграрно-індустріальна країна, що розвивається з багатоукладністю господарства. Але в процесі реформування в Індії поєднуються традиційно відсталі галузі господарства з сучасними технологіями, що виводить Індію на шлях економічного розвитку і зростання.
Зупинка 6. Просторова організаці господарства
В Індії виділяють 4 райони, які з’єднані між собою коридорами зростання
1 район – Північно-Східний – чорна металургія, чай, джут – Колката
2 район – Західний – нафотовидобуток, порт, кіно – Мумбаї
3 район – Центральний і Північний – рис, просо, пшениця – Нью-Делі
4 район – Південний – тропічне землеробство – Гайдарабад, Ченнаї
Прийом «Картографічний практикум»
Покажіть за допомогою лазерної указки найбільші міста Індії – Колката, Мумбаї, Нью-Делі, Гайдарабад, Ченнаї
Зупинка 7. Зовнішня економічна діяльність
Прийом «Відкритий мікрофон»
За допомогою ментальних карт зробіть висновок, які товари Індія постачає на світовий ринок
Імпорт – нафта, машинне обладнання, добрива і хімікати
Головні торгові партнери – США, Китай, країни ЄС
Зупинка 8. Україна та Індія
Українеа та Індія є традиційними торговими партнерами. Я пропоную вам розглянути нашу економічну співпрацю через прийом «Фішбоун»
Прийом «Фішбоун»
Україна
Індія
Проблема «Перспектива розвитку українсько-індійських відносин»
У верхній частині фішбоуну прошу вказати традиційні напрямки торгівлі зі сторони України, у нижній частині – зі сторони Індії. Хвіст нашого фішбоуну – перспективні напрямки співпраці України та Індії.
А яке ваше ставлення до економічних відносин України та Індії?
Прийом «Роблю висновок»
Про які особливості структури економіки Індії як країни, що розвивається, ви сьогодні дізналися?
Чим більше ми знаємо про те, що нас оточує, тим краще ми можемо використовувати це і примножувати.
Прийом «Попкорн»
Якщо визгідні з моїм твердженням – встаньте
Таким чином, ми знайшли відповідь на проблемне запитання
Індія – це……….
А зараз я прошу вас здати ваші картки самооцінювання, щоб ваш учитель Леся Миколаївна після нашого з вами уроку виставила оцінки у журнал. Не забудьте підбити підсумок та написати ваші прізвища.