Урок "Класифікація, будова і розвиток представників типу Членистоногі"

Про матеріал

У даній розробці представлений узагальнюючий урок з теми "Класифікація, будова і розвиток представників типу Членистоногі". Під час уроку проводиться повторення раніше вивченного матеріалу та командна (групова) та індевідуальна робота учнів над тестовими завданнями, .

Перегляд файлу

м. Київ СШ №120 вчитель біології Мозуль М.Ю.

7 клас

Тема: Класифікація, будова і розвиток представників типу Членистоногі.

Цілі уроку:

навчальна – розширити знання учнів про різноманітність представників типу Членистоногих, узагальнити і закріпити знання учнів про вищий рівень організації типу членистоногі у порівнянні з іншими відомими типами безхребетних тварин;

розвиваюча – продовжити формувати у школярів вміння аналізувати одержані знання, користуватися довідковою літературою, застосувати одержані теоретичні знання на практиці, розвивати навички самостійної дослідницької роботи;

виховна – продовжити формувати вміння працювати в колективі, приймати спільні рішення, оцінювати роботу товаришів, стимулювати інтерес до певної галузі знань, розвивати інтуїцію, творчі здібності, тренування швидкості реакції, кмітливості.

Обладнання і матеріали: презентація, колекція представників типу Членистоногих, роздатковий матеріал

Учень:

називає:

  •            загальні ознаки типу Членистоногі;
  •            загальні ознаки організмів ракоподібних, павукоподібних, комах;

наводить приклади:

  •            видів ракоподібних, павукоподібних, комах, що зустрічаються у своєму регіоні:
  •            видів, що потребують охорони:
  •            видів, що є паразитами людини, тварин і рослин, переносниками збудників хвороб;
  •            видів, що завдають шкоди сільському господарству;

розпізнає:

  •            представників класів членистоногих на таблицях, наочних посібниках, у колекціях та природі;

характеризує:

  •            способи життя членистоногих;
  •            роль членистоногих у екосистемах;

пояснює:

  •            особливості пристосованості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності членистоногих до найрізноманітніших середовищ існування;
  •            взаємозв’язки організмів між собою, між організмами і неживою природою;
  •            значення у житті людини;

порівнює:

  •            особливості організації ракоподібних, павукоподібних, комах;

описує:

  •            поведінку комах;
  •            процеси життєдіяльності комах;

робить висновки:

  •            про значення членистоногих в екосистемах і в житті людини.

Тип уроку: систематизація та узагальнення знань

Методи та методичні прийоми: словесні (пояснення, бесіда, розповідь), організаційні прийоми, творче навчання, групова робота.

Хід уроку

  1. Організаційний етап

Привітання. Створення позитивного настрою. Перевірка наявності учнів на занятті. Поділ учнів на групи.

  1.       Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Мабуть, немає найбільш чисельнішого типу тварин ніж цей тип. Він нараховує 1,5 млн. у світовій фауні. 25 тис. видів на території України. Їх можна зустріти скрізь. Це найпрогресивніша група тварин. Що і зумовило всюдисущність. Вони такі різноманітні і за розмірами, і за забарвленням, і за швидкістю пересування і ви їх добре знаєте. Мабуть, не існує таких місць, які б вони не заселили. Це й різноманітні ділянки суходолу, усі типи водойм, ґрунт, організми інших істот. Вони повзають по землі чи рослинах, літають, плавають або прокладають ходи у ґрунті. Це єдина група безхребетних тварин, представники якої набули здатності до активного польоту. Спробуйте відгадати про кого з них іде мова:

До них належать:

Вчитель дає загальну характеристику типу Членистоногі та звертає увагу на особливості кожного класу.

 

Зараз прошу відкрити конверт  з цифрою один. Перед вами перше завдання.

  1.          З наведеного переліку виберіть тварин, які належать до класу Павукоподібні: павук-стрибун, дибка, кліщ коморний, скорпіон, косарик, блоха, коропоїд, лангуст, бабка, кліщ-залозниця, клоп, павук-хрестовик, водяний віслюк, богомол, тарантут. (6)
  2.          З наведеного переліку виберіть тварин, які належать до класу Комахи: сарана, цвіркун,  омар, шовковичний шовкопряд, собачий кліщ,  тарган, тарантул, коростяний свербун, терміти, махаон, скорпіон, дафнія. (6)
  3.          З наведеного переліку виберіть тварин, які належать до класу Ракоподібні: планарія молочно-біла, сарана, ехінокок, цвіркун, піскожил, довгоносик, омар, нереїда, ставковик великий, білан капустяний, краб, дафнія,  восьминіг, шовковичний шовкопряд, коропоїд, кальмар, собачий кліщ, шершень, комар, бджола, циклоп, тарган, воша, каракатиця, тарантул, коростяний свербун, терміти, махаон. (6)

Вчитель дає коротку характеристику зовнішній та внутрішній будови типу Членистоногих. Звертає увагу на особливості  пристосування кожного класу до певних умов існування. За підсумками повторення учні виконують завдання.

  1.          Познач зовнішню будову річкового рака.

  1.          Познач внутрішню будову павука.

  1.          Напишіть основні особливості організації, що забезпечили пристосування комах до суходолу.

Зараз прошу відкрити конверт з цифрою два. Перед вами наступне завдання. Кожна група вибирає ознаки свого представника.

1) Представники:

1. річний рак 2. павук-хрестовик 3. травневий жук

2) Ділення тіла на відділи:

1. Тіло поділене на голову, груди, черевце.

2. Тіло складається з головогрудей та черевця.

3) Наявність вусиків на голові:

  1. Мають дві пари вусиків: довгі і короткі.
  2. Мають одну пару вусиків.
  3. Вусиків не мають.

4) Кількість ніг:

1. Мають 4 пари ніг. 2. Мають 10 і більше пар ніг. 3.Мають 3 пари ніг.

5) Ротові органи:

  1. Мають ротові органи, які складаються з верхньої губи, двох пар щелеп і нижньої губи.
  2. Мають ротові органи, які складаються з пари гачкоподібних щелеп і пари ногощупалець.
  3. Мають ротові органи, що пристосовані до подрібнення їжі. Складається з пари верхніх щелеп, двох пар нижніх щелеп і трьох пар ногощелеп.

6) Харчування:

  1. Всеїдні. Можуть поїдати падло, іноді ловлять живу здобич.
  2. Харчуються рослинами.
  3. Хижаки. Харчуються виключно живою здобиччю.

7) Особливості травлення:

  1. Попереднє перетравлення їжі відбувається поза організмом.
  2. Їжа перетравлюється в шлунку, що має в хітині зубці.
  3. Їжа перетравлюється в шлунку, який складається із двох відділів. В більшому - їжа перетравлюється, в меншому-проціджується через пластинки з волосиками.

8) Органи кровообігу:

  1. Кровоносна система незамкнена,  кров вливається в  порожнину тіла,  серце трубчасте, багатокамерне.
  2. Кровоносна система незамкнена Кровоносні судини відкриваються в порожнину тіла Серце має вигляд однокамерного п'ятикутного мішечка
  3. Кровоносна система не замкнена, кров вливається в порожнину тіла. Серце трубчате, однокамерне, має форму ромба

9) Органи дихання:

  1. Дихає розчиненим у воді киснем за допомогою зябр.
  2. Дихає атмосферним повітрям за допомогою трахей.
  3. Дихає атмосферним повітрям за допомогою легеневих мішків і двох пучків трахей.

10) Органи нюху:

1. Волоски на ногощупальцях.

2. Довгі вусики.

3. Пара щупиків на голові.

11) Органи зору:

  1.   Пара складних фасеточних очей з мозаїчним зором.
  2.   Кілька пар простих очей.

12) Характер добової активності:

  1.   Активний в світлий час доби.
  2.   Активні в вечірні години.
  3.   Ведуть переважно нічний спосіб життя.

13) Відкладка яєць:

  1. Відкладені яйця самка прикріплює до ніжок черевця і носить їх за собою до вилуплення молоді.
  2. Самка відкладає яйця в кокон серед листя або під корою дерева
  3. Самка відкладає яйця в грунт.

14) Тип розвиту:

  1. розвиток прямий, протікає без перетворення.
  2. розвиток не прямий, протікає з перетворенням.

15) Роль у природі:

  1. З'їдаючи листя, пошкоджує дерева
  2. Обмежує чисельність мух, комарів та інших комах.
  3. Знижує надань, вважається санітаром природи.

Відповіді оформлюють на листах відповіді додаток 1.

 

Код крок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Річковий рак

1

2

1

2

3

1

3

2

1

2

1

3

1

1

3

Павук-хрестовик

2

2

3

1

2

3

1

3

3

1

2

1

2

1

2

Травневий хрущ

3

1

2

3

1

2

2

1

2

3

1

2

3

2

1

 

Давайте пригадаємо як відбувається розмноження та розвиток комах.

Давайте перевіримо свої знання з даної теми. Наступне завдання: підпишіть стадії розвитку комара.

Зараз прошу відкрити конверт  з цифрою три. Перед вами наступне завдання.

1. Чим покрито тіло Членистоногих. (хітин)

1. Який жук на території України найбільший? (жук-олень)

2. Скільки пар ходильних ніг у рака? (5)

2. Скільки пар ніг у павука? (4)

3. Де зимують річкові раки? (нори)

3. Яким способом розмножуються раки? (метання ікри)

4. Скільки рухів крилами робить муха за одну секунду 200, 300, 400? (330 рухів)

4. На якій частині тіла розміщені крила і ноги у комара? (груди)

5. В якій частині тіла у рака розміщені протоки видільних залоз? (голові)

5. Як довго живуть одноденки?

(2-3 години)

6. Чи розрізняють комахи кольори? (так)

6. Чи завжди рак лізе назад?

(плаває назад, а до їжі лізе вперед)

7. Яка форма серця у рака? (п’ятикутний мішечок)

7. Якого кольору кров у павука? (без кольору)

8. Який тип кровоносної системи у павуків? (незамкнена)

8. Що належить до органів дихання павука-хрестовика? (легеневі мішки, трахея)

9. Явище, за якого самці відрізня-ються від самки? (стат. деморфізм)

9. Якого типу ротовий апарат у тарганів? (гризучий)

10. Як називається порожнина тіла членистоногих? (міксоцель)

10. До якого роду належить річковий рак? (рак Десятиноги)

11. Двокрила комаха, переносник збудників ряду захворювань людини і тварин? (муха)

11. Прямокрила комаха з довгим яйцекладом, добре стрибає. (коник)

12. До якого ряду відносять жука-гробарика? (твердокрилі)

12. До якого ряду відносять медоносну бджолу? (перетинчастокрилі)

13. Чи є крила в світляків? (самці мають крила, самки - безкрилі)

13. Скільки часу може жити, не живлячись, клоп, ліжкова блошиця? (рік)

  1.                   Яка з комах найсильніша відносно власної ваги? (жук - носорог)
  1.        Скільки пар очей у павука (4)
  1.  Скільки разів на рік линяє рак? (1-2 рази)

15. Самки чи самці комарів ссуть кров (самки)

  1.                   Скільки живуть річкові раки? (20-30 років)

16. Розділ зоології, що вивчає комах називається...(ентомологія)

  1.    Яка будова серця у комах?

(багатокамерна трубка)

  1.            Де розміщене серце у павука? (черевце)
  1.    Як називаються отвори за допомогою яких комахи дихають?

(дихальця)

  1.        Де розміщені органи слуху в коників? ( на гомілках передніх ніг)
  1.  Яка система органів у комах розвинена найгірше? (кровоносна)
  1.  Чи живляться дорослі оводи? (ні)
  1.                     До якого ряду відносять звичайного махаона? (Лускокрилі)
  1.                 До якого ряду відносять звичайного комара? (Двокрилі)

 

  1.                 Підсумки уроку, аргументація оцінок

Учитель виставляє оцінки, коментуючи роботу учнів на уроці.

  1.                  Домашнє завдання

Повторити параграфи п.-----

Індивідуальні та творчі завдання.

Скласти кросворд «тип Членістоногі»

 

 

 

 

ДОДАТОК 1

Листок для відповідей:

Назва команди _________________________________________

Прізвище, ім’я учня _____________________________________

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Травневий хрущ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Назва команди _______________________________________

Прізвище, ім’я учня _____________________________________

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Павук-хрестовик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Назва команди _________________________________________

Прізвище, ім’я учня _____________________________________

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Річковий рак

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Біологія 7 клас (Довгаль І.В., Ягенська Г. В., Жолос О. В., Ходосовцев О. Є., Костіков І. Ю., Волгін С. О., Додь В. В., Сиволоб А. В., Скрипник Н.В., Толстанова Г. М.)
Додано
15 липня 2018
Переглядів
3429
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку