Біологія 10 клас
Урок № 47 Дата____________
Контрольна робота № 2 з теми «Спадковість і мінливість організмів.»
Мета: - узагальнити і закріпити знання здобувачів освіти про знання закономірності спадковості й мінливості живих організмів; - розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати , зіставляти та робити висновки; - виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Обладнання: різнорівневі індивідуальні завдання за варіантами.
Основні поняття і терміни: спадковість, мінливість, ген, генотип, мутації, каріотип.
Тип уроку: урок контролю та корекції знань, умінь та навичок.
Ключові компетентності: основні компетенції у природничих науках і технологіях, уміння вчитися в впродовж життя, спілкування державною мовою, обізнаність у сфері культури, екологічна грамотність і здорове життя.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності здобувачів освіти.
Обговорення епіграфу до уроку.
Епіграф до урок
«Здоров’я до того переважує всі інші блага життя, що воістину
здоровий жебрак щасливіший за хворого короля»
Артур Шопенгауер
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Інструктаж до виконання контрольної роботи.
V. Написання контрольної роботи.
І- варіант
І рівень ( кожна правильна відповідь- 0,5б)
1. Серед названих генотипів виберіть гомозиготні:
а) ААВв б) аа
в) АаВв г) Хх
2. За першим законом Менделя гібриди першого покоління розвиваються з:
а) гомозиготи
б) дигетерозиготи
в) гетерозиготи
г) тригетерозиготи
3.Сукупність усіх ознак і властивостей організму називають:
а) генотипом б) фенотипом
в) геномом г) підтипом
4. Визначте, яка форма мінливості зумовлює утворення нових комбінацій
алелів певних генів:
а) комбінативна; б) модифікаційна; в) мутаційна.
5. Домінантний алель – це:
а) алель, що пригнічує дію іншого б) алель, що підсилює дію іншого
в) алель, що впливає на дію іншого г) алель, що стоїть в парі з іншим
6. Мутації, що призводять до зміни окремих генів:
а) хромосомні; б) геномні; в) генні; г) летальні.
ІІ рівень 1.Дати трактовку поняттям. Мінливість, локус, рекомбінація, кодомінування.
2. Вставити пропуски в тексті.
А. Термін «ген» у …. році запропонував датський учений …. . Гени, що кодують первинну структуру молекули поліпептиду білка, РНК певного типу, називають …., гени іншого типу – ….. – взаємодіють з біологічно активними речовинами та впливають на активність ….. генів.
Б. Вивченням родоводів організмів займається …. метод. За його допомогою визначають …. особин і вираховують ймовірність прояву того чи іншого стану ознаки у …. .
3. Виберіть правильні і неправильні твердження
А.Ступінь прояву модифікацій залежить від тривалості та інтенсивності дії
фактора.
Б. За альтернативного сплайсингу деякі екзони можуть бути видалені подібно до нітронів.
В. Мутації завжди корисні.
Г. До систем прямої репарації належать ті, що усувають ушкодження в один крок.
ІІІ рівень
1 Делеція |
А Мутація, пов’язана з поворотом ділянки хромосом на 180* |
2 Дуплікація |
Б Подвоєння ділянки хромосоми |
3 Інверсія |
В Мутація, пов’язана з перенесенням ділянки хромосоми |
4 Транслокація |
Г Мутація, пов’язана з випаданням ділянки хромосоми |
2. Створіть пари:
1 Модифікаційна |
А Набуті ознаки можуть успадковуватися |
2 Комбінативна |
Б Нові поєднання алелів у генотипі нащадків |
3 Мутаційна |
В Набут В. Набуті зміни можуть зникати протягом життя особини особин. |
|
Г Одно Г. Одночасний прояв усіх алельних генів у фенотипі. |
3.Охарактеризуйте основні групи мутагенів, наведіть приклади.
ІV рівень ( одне питання на вибір)
ІІ- варіант
І рівень
1. Сукупність усіх ознак і властивостей організму називають:
а) генотипом б) фенотипом
в) геномом г) підтипом
2. Гомологічними називають хромосоми:
а) однакові за формою б) різні за формою
в) з однаковим набором генів г) які мають різний набір генів
3. Томас Морган сформулював:
а) хромосомну теорію спадковості
б) мутаційну теорію
в) модифікаційну теорію
г) закон незалежного успадкування генів
4. Назвіть джерела комбінативної мінливості:
а) випадкове поєднання гамет при заплідненні;
б) кількість поживних речовин у яйцеклітині;
в) вплив мутагенних факторі;
г) вплив умов середовища існування.
5.Послідовність нуклеотидів молекули ДНК, розташована перед кодуючою
частиною гена:
а) термінатор; б) промотор; в) контролююча ділянка.
6. За першим законом Менделя гібриди першого покоління розвиваються з:
а) гомозиготи
б) дигетерозиготи
в) гетерозиготи
г) тригетерозиготи
ІІ рівень
Генотип, спадковість, мутація, каріотип. 2. Вставити пропуски в тексті.
А. Близнюковий метод полягає у …. ознак, які завжди однієї статі, бо мають однакові …. .
Б. Явище зчепленого успадкування досліджував видатний …. генетик …. . Для своїх досліджень він обрав - …. , бо ці …. дуже …. і в них всього …. хромосом, які завжди однієї статі, бо мають однакові …. .
3. Виберіть правильні і неправильні твердження
А. Гістони в транскрипційно неактивному хроматині метильовані.
Б. Регуляторні гени кодують структуру білків.
В. Порушення зчеплення між генами відбувається внаслідок кросинговеру.
Г. Ступінь прояву модифікацій залежить від тривалості та інтенсивності дії
факторів.
ІІІ рівень
1.Встановити відповідність між процесами та їх характеристикою.
1 Делеція |
А Мутація, пов’язана з поворотом ділянки хромосом на 180* |
2 Дуплікація |
Б Подвоєння ділянки хромосоми |
3 Інверсія |
В Мутація, пов’язана з перенесенням ділянки хромосоми |
4 Транслокація |
Г Мутація, пов’язана з випаданням ділянки хромосоми |
2. Створіть пари:
1 Норма реакції |
А Послі А. Послідовність кількісних показників певної ознаки, озташов розташованих у порядку їхнього зростання чи зменшення. |
2 Варіаційний ряд
|
Б Наук Б. Наука, що вивчає закономірності мінливості та спадковості |
3 Генет
|
В Набут В Межі модифікаційної мінливості ознаки, що визначаються генотип генотипом. |
|
Г Одно Г Кратне збільшення набору хромосом у клітинах організму. |
3. Охарактеризувати механізми збереження генетичного матеріалу.
ІV рівень ( одне питання на вибір)
VІ. Домашнє завдання: повторити вивчені поняття з теми «Спадковість і мінливість організмів.»»