Підготувала студентка 4 курсу (142 групи) Бериславського фахового педагогічного коледжу імені В.Ф. Беньковського Херсонського державного університету,
галузь знань 01 Освіта/Педагогіка, спеціальність 013 Початкова освіта.
Кононова Єлизавета Миколаївна
Тема:Let’s celebrate!
Мета: ознайомити учнів з новими ЛО:How many/ How much money, розвивати вміння використовувати нові лексичні одиниці на рівні фрази; вдосконалювати навички читання та говоріння на основі прослуханого діалогу; розвивати слухову пам'ять, слуховий самоконтроль, увагу, уяву; тренувати навички діалогічного мовлення; стимулювати комунікативну мотивацію, підтримувати інтерес до вивчення іноземної мови, формувати розуміння її значення як засобу міжнародного спілкування.
Тип уроку: формування мовленнєвих навичок користування мовним матеріалом.
Методи: вправляння на етапі тренування, вправляння на етапі практики, PPP (Presentation-Practice- Production), контроль, TPR, TBL (Task Based Learning).
Інтерактивні методи: «Мікрофон», «Акторська майстерність».
Міжпредметні зв’язки: інтегрований курс “Я досліджую світ”, фізичне виховання, українська мова.
Здоров`язберігаючі технології: фізкультхвилинка
Засоби: презентація, флеш картки, відео матеріали.
Перебіг уроку
І. Початок уроку
1. Організаційний момент
-Stand up! Stand straight!
-Good morning children!(Good morning teacher!). I`m glad to see you. Sit down!
-I`m your English teacher today. My name is Yelyzaveta Mykolaivna.
So, you see an English school and the children are in the English school. And the children are answering the teacher’s questions. Be attentive and answer my questions!
2. Мовленнєва зарядка. «Мікрофон»
What day is it today?
What date is it today?
What month is it now?
What season is it now?
What is the weather like today?
Is it warm or cold today?
Is it sunny?
Is it cloudy?
Do you like today’s weather?
3. Фонетична зарядка
Two big apples
Are under a tree.
One is for you
And one is for me.
4. Повідомлення теми і мети уроку.
- Look around. What can you see on the blackboard today?
Yes, these are fruit and vegetables. What else do you see on the blackboard? Yes, a kitchen scale! Excellent! And... some things from the shop. We shall read the dialogue, learn how to ask about the price of food in the shop, play the game “In the shop”.
ІІ. Основна частина уроку.
1. Робота з діалогом. Розвиток слуховимовних навичок.
a)Listen to the dialogue, then read and roleplay. «Акторська майстерність».
Ex. p.72
Listen and say
Nick: How many ballons will we need?
Mother: I think 10 ballons will be OK. How many guests are going to come?
Nick: Well, Bill and Vicky…
Mother: How much juice will you need?
Nick: 2 litres.
Mother: Will you need some ice-cream?
Nick: Yes, please.
Mother: How much ice-cream will you need?
Nick: Let me think… One kilo will be good.
Nick: I need some bananas.
Man: How many bananas do you need?
Nick: Five bananas, please. How much are they?
Man: They are 50p.
Nick: Here you are.
Answer the questions:
What things did Mother and Nick buy?
How much ice-cream did they buy?
Did the need 10 bananas?
Who said these words?
- Will you need some ice-cream?
- I need some bananas.
- How many guests are going to come?
- Let me think…
- How much juice will you need?
b) Reading and role play.
So, the task is: say Yes or No.
Bill and Vicky will visit Nick
Mom brought 5 balloons
Nick wanted 1 kilogram of ice-cream
Nick wanted 5 litres of juice
2) Ознайомлення та опрацювання фраз How many/ How much?
a) Read and compare
Ex.2, p. 72
-How many eggs have you got?
- I’ve got ten eggs.
- How many apples have you got?
- I’ve got five apples.
- How much milk have you got?
- I’ve got a litre of milk.
- How much flour have you got?
- I’ve got half a kilo of flour.
Children, what unusual questions do you see here?
How many/ how much?
Excellent! And when do we use how many and how much?
Children’s answer.
Task: You see the card on the blackboard. Put how much or how many before the nouns and pronounce them
3)Фізкультхвилинка
How many fingers on one hand?
How many fingers on one hand?
How many fingers on one hand?
Let's all count together
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 5
How many fingers on two hands?
How many fingers on two hands?
How many fingers on two hands?
Let's all count together
1, 2, 3, 4, 5
6, 7, 8, 9, 10
1, 2, 3, 4, 5
6, 7, 8, 9, 10
Clap, clap, clap your hands
Clap, clap, clap your hands
Clap, clap, clap your hands
Clap your hands with me
Let's count our toes
How many toes on one foot?
How many toes on one foot?
How many toes on one foot?
Let's all count together
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 5
1, 2, 3, 4, 5
How many toes on two…
4)Закріплення матеріалу (онлайн гра).
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/grammar-practice/much-and-many
5) Виконання тестових завдань.
6) Розвиток навичок діалогічного мовлення. Робота з підручником.
Ex.3, p. 73.
7) Розвиток навичок аудіювання та читання.
Ex. 4, p. 73.
8) Рольова гра.
Ex. 5, p. 74.
9) Робота з піснею. Ex.6, p. 74.
10) Закріплення матеріалу. Робота в парах.
https://www.pinterest.com/pin/529102656221413543/
ІІІ. Заключна частина.
1.Підсумок уроку
2.Рефлексія. 3. https://www.youtube.com/watch?v=6jATm7LoSBI Time to Say Goodbye
1