Урок " Ліна Костенко"

Про матеріал
Ліна Костенко. Розповідь про письменницю. «Дощ полив», «Пісенька про космічного гостя».Уявне, фантастичне і реальне Коротка анотація
Перегляд файлу

АВТОРСЬКИЙ РОЗВИВАЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ УРОК

ТА СИСТЕМИ УРОКІВ У 6-у КЛАСІ

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з української літератури

вчителя вищої категорії, кандидата філологічних наук

Дрогобицького наукового ліцею імені Богдана Лепкого

 Онищак Н. П.

 

 

 

 

 

 

Дрогобич,  2023

 

Ніна Онищак,

учитель вищої категорії

 Дрогобицького наукового ліцею

імені Богдана Лепкого

 

Урок

Ліна Костенко. Розповідь про письменницю. «Дощ полив», «Пісенька про космічного гостя».Уявне, фантастичне і реальне

Коротка анотація

 

Мета: -   розповісти про дитинство письменниці, світ її захоплень;

  • розвивати навички цілісного аналізу поетичного твору, вміння аналізувати вчинки героїв і робити висновки;
  • виховувати мужність, силу волі та силу характеру для боротьби зі злом; гуманістичні почуття.

Методи, прийоми і форми роботи:

розповідь учителя; учні-читці; учні-«біографи»; дослідницькі повідомлення; робота у групах.

 

Актуальність: творчість Ліни Василівни Костенко – актуальна у сучасному освітньому просторі, зокрема для виховання сучасного школяра. Адже, «… Освіта, наука, мистецтво, культура, церква, засоби масової інформації України мають формувати високе поле духовності» (Сагач Галина. «Екологія духу й екологія слова»// «Дивослово». – 2008. -№ 11. – С. 2

 

Інноваційність та практична значимість роботи: спроектувати теоретико-методологічну модель компетентнісної взаємодії вчителя літератури і учня-читача в новому освітньому просторі за допомогою інформаційних комп’ютерних технологій; використання роботи на уроках української літератури при викладанні української літератури у 6-у класі загальноосвітнього навчального закладу, гімназії, ліцею.

Обладнання: портрет Ліни Костенко, фотоматеріали, виставка творів поетеси, диск «Ліля Кобільник. Пісні на вірші Ліни Костенко. Доля.2005.Театр поезії та пісні Лілі Кобільник.Місто Дрогобич».

 

Опис безпосередньо роботи

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Постать Ліни Василівни Костенко - неординарна на сучасному літературному Олімпі, нонконформіста за духом та національно свідомої Поетеси за переконаннями. Ми сьогодні познайомимося із життєвим та творчим шляхом відомої нашої сучасниці.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Пролог. Іде відеокліп «Доля» - пісня на слова Ліни Василівни Костенко у виконанні Лілії Кобільник, висвітлюється портрет Л. В. Костенко.

 

1 слайд

«Біографія Л. В. Костенко» - готують учні-біографи.

2 слайд Дослідник 1

«Творчий шлях Поетеси»

І книга «Проміння землі», 1957 р.

збірки: «Вітрила», 1958 р.

«Мандрівки серця», 1961 р.,

«Над берегами вічної ріки», 1977 р.

«Неповторність», 1980 р.

«Сад нетанучих скульптур», 1977 р.

«Вибране», 1989 р.

«Берестечко», 1999р.

«Річка Геракліта», 2011 р.

«Мадонна перехресть», 2011 р.

Історичний роман у віршах «Маруся Чурай», 1979 р.

Документальний фільм «Чорнобиль. Тризна», повість «Зона відчуження»

3 слайд

Нагороди Митця:

1985 р. – премія ім. Франческо Петрарки;

1987 р. – Шевченківська премія за історичний роман у віршах «Маруся Чурай» (1979) та збірку «Неповторність» (1980);

-1998р.- медаль Святого Володимира;

- 2000р.- лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Олени Теліги.

 

2. Виразне читання поезії «Дощ полив» (1учень-читець)

Бесіда

  • Які асоціації викликає у вас вірш «Дощ полив»?
  • Які явища природи вам відомі?
  • Поясніть вирази: «день полив’яний», «дідок старесенький, кропив’яний», «корів розсипана квасолька».
  • Чим сподобалася вам ця поезія?

3. Визначення теми та ідеї поезії «Дощ полив». (2учень-читець)

Робота у групах. Група А:

Тема: зображення краси довкілля після дощу.

Ідея: заклик милуватися красою навколишнього середовища.

Група Б:

Термінологічний кросворд.

Вписати у горизонтальні рядки види художніх засобів

МЕТАФОРА

                                                  ТАВТОЛОГІЯ

                                                       ІНВЕРСІЯ

                                                              ГІПЕРБОЛА

                                                  ПЕРСОНІФІКАЦІЯ

                                               АНАФОРА

                                                       ЕПІТЕТ

                                             ПОРІВНЯННЯ

 

Група В:

4. Художні засоби.

Метафори:  «дощ полив», «дідок блискавки визбирує в траві», «корів розсипана квасолька доганяє хмари у полях».

Порівняння: «люди як нові», «сад, як парасолька».

Метафоричні епітети: «день полив’яний», «дідок кропив’яний»

 

5. Виразне читання поезії «Пісенька про космічного гостя».(3учень-читець).

Учитель.

6. Бесіда:

- Хто є «космічним гостем» для ліричної героїні?

- Які слова свідчать про «космічну» тему поезії?

- Яке запитання ти поставив би «космічному» гостеві?

- Який основний мотив поезії?

- Назвати уявне, фантастичне і реальне у творі.

Дослідник 2.

   УЯВНЕ                           ФАНТАСТИЧНЕ                             РЕАЛЬНЕ

«Гарний хлопець                  «Міжпланетні мандри»,                  «яблука ранети»,

з іншої планети,                   «Ти в якій галактиці                         «осінь»,

може, завтра в гості             живеш?»                                            «журавлі»,

залетить»,                                                                                         «апарат космічний»

«Хай посіє в себе на

планеті жменьку слів

із нашої землі»

Група Г:

7. Художні засоби.

Метафори: «осінь листя золотить», «пропливе кортеж».

Метафоричні епітети: «дивний нетутешній гість», «безмежний космос», «смарагдовий кортеж».

 

ІV. Підбиття підсумків уроку

«Біографи» проводять підготовлений бліц-конкурс на кращого знавця біографії та творчості Л. В. Костенко:

  1. Де і коли народилася велика Поетеса? (У м. Ржищеві на Київщині,            19 березня 1930 р.)
  2. Ким за професією були батьки Поетеси? (вчителями)
  3. В яких навчальних закладах отримала освіту Л. В. Костенко? (У Київському педагогічному інституті, Московському літературному інституті).
  4. За які досягнення була нагороджена Ліна Костенко Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка? (За збірку «Неповторність», історичний роман у віршах «Маруся Чурай»).
  5. Які відомі вам інші нагороди  Ліни Костенко? (Премія Франческо Петрарки, Міжнародна літературно-мистецька премія ім. Олени Теліги, медаль Святого Володимира).
  6. Як називається історичний роман у віршах? («Маруся Чурай»)
  7. Назвіть першу книгу Поетеси («Проміння землі»).
  8. Як називаються збірки, які вийшли у світ 2011 року? («Річка Геракліта», «Мадонна перехресть»).
  9. Назвіть автора повісті «Зона відчуження» (Л. Костенко).
  10. Назвіть тему повісті «Зона відчуження» (Зображення території Чорнобиля).
  11. Назвіть тему та ідею поезії «Дощ полив».
  12. Назвіть слова «космічної» теми із вірша «Пісенька про космічного гостя».

 

 

 

 

V. Домашнє завдання

1. Творче завдання: напишіть твір-роздум на одну із тем: «Моє враження від поезії «Дощ полив»?», «Моє сприйняття космічної теми за поезією «Пісенька про космічного гостя».

2. Вивчити напам’ять одну поезію Л. Костенко (на вибір).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
8 березня 2023
Переглядів
248
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку