Тема уроку: Металічний зв'язок. Водневий зв'язок.
Цілі уроку: 1. Формування ключових компетентностей:
-
спілкування державною мовою;
-
основні компетентності у природничих науках і технологіях;
-
уміння вчитися впродовж життя;
-
екологічна грамотність і здорове життя.
2. Формування предметних компетентностей:
-
з’ясувати особливості металічного зв’язку; показати механізм утворення металічного зв’язку;
-
узагальнити знання учнів про водневий зв'язок, передбачити можливість утворення водневого зв’язку між молекулами води, спиртів, води і спиртів;
-
розвивати вміння порівнювати металічний зв'язок із іншими типами хімічного зв’язку;
-
виховувати уважність і спостережливість.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів, підручники, довідник, кульки та стержні для складання моделей молекул.
Форми роботи: фронтальне опитування, пояснення з використанням таблиць і схем, виготовлення моделей молекул, самостійна робота.
Очікувані результати: учень/учениця пояснює утворення металічного і водневого зв’язків, порівнює металічний зв'язок з ковалентним та йонним зв’язками, оцінює на основі будови молекул води і спиртів можливість утворення водневого зв’язку між молекулами води, спиртів, води та спиртів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і постановка завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Фронтальне опитування
-
Що таке електронегативність?
-
Що називається хімічним зв’язком?
-
Які типи хімічного зв’язку вам відомі?
-
За рахунок чого утворюється ковалентний зв'язок?
-
Коли утворюється ковалентний неполярний зв'язок?
-
Коли утворюється ковалентний полярний зв'язок?
-
Пояснити зміщення електронної пари в молекулі HCl.
-
Які елементи утворюють йонний зв'язок?
-
Що таке катіон?
-
Що таке аніон?
-
За рахунок яких сил існує йонний зв'язок?
-
Що спільного і чим відрізняється ковалентний полярний від ковалентного неполярного зв’язку?
IV. Засвоєння нових знань.
Пояснення викладача з використанням схем, малюнків у підручнику, моделей молекул.
План
-
Будова атомів металічних елементів.
-
Утворення усуспільнених електронів. ( Електрони із зовнішніх енергетичних рівнів атомів металічних елементів можуть легко відриватися від атомів і перетворювати їх на позитивно заряджені йони – катіони. Самі ж електрони вільно рухаються (делокалізовані), утворюючи «електронний газ». Ці електрони постійно переходять від одних атомів до інших, перетворюючи атоми в катіони, а катіони – в нейтральні атоми.)
-
Металічний зв'язок – це хімічний зв'язок, що утворюється внаслідок притягування позитивно заряджених йонів та делокалізованих електронів.
-
Водневий зв'язок. (це слабкий зв'язок, що утворюється між електронегативним атомом та атомом Гідрогену, що сполучений хімічним зв’язком з іншим електронегативним атомом. Обидва електронегативні атоми здебільшого є атомами хімічних елементів другого та третього періодів періодичної системи (Нітроген, Оксиген, Флуор). Переважно водневий зв'язок – це електростатична взаємодія).
-
Значення водневого зв’язку в неорганічній та органічній хімії.
V. Закріплення набутих знань.
Тестові завдання (самостійна робота).
-
варіант
1. Позначте назву йонної сполуки:
а) гідроген бромід; б) сульфур(IV)оксид; в) кисень; г) магній хлорид.
2. Позначте назву сполуки з ковалентним неполярним зв’язком:
а) гідроген сульфід; б) натрій гідроксид; в) хлор; г) цинк сульфат.
3. Позначте назву сполуки з ковалентним полярним зв’язком:
а) гідроген хлорид; б) кальцій хлорид; в) барій гідроксид; г) калій оксид.
4. Позначте тип хімічного зв’язку сполуки Са:
а) йонний; б) ковалентний неполярний;
в) металічний; г) ковалентний полярний.
5. Установіть відповідність між формулами речовин та типами хімічних зв’язків:
а) Н2 1 ковалентний полярний;
б) Mg3N2 2 ковалентний неполярний;
в) Al 3 йонний;
г) H2S 4 металічний.
-
варіант
1 Позначте назву ковалентної полярної сполуки:
а) цинк; б) сульфур(VI) оксид; в) озон; г) кальцій нітрат.
2. Позначте назву сполуки з йонним зв’язком:
а) натрій сульфід; б) бром; в) сульфатна кислота; г) карбон(IV) оксид.
3. Позначте назву сполуки з ковалентним неполярним зв’язком:
а) азот; б) натрій хлорид; в) цинк гідроксид; г) залізо.
4. Позначте тип хімічного зв’язку речовини мідь:
а) ковалентний; б) йонний; в) металічний; г) водневий.
5. Установіть відповідність між формулами речовин та типами хімічних зв’язків:
а) Br2 1 металічний;
б) MgO 2 йонний;
в) Ag 3 ковалентний полярний;
г) H2Se 4 ковалентний неполярний.
VI. Узагальнення знань.
-
В атомах металічних елементів на зовнішньому енергетичному рівні міститься від одного до трьох електронів. Металічні елементи легко віддають електрони, внаслідок чого утворюються катіони.
-
Кристалічні гратки металів складаються з катіонів та атомів, між якими хаотично рухаються усуспільнені електрони. Такий хімічний зв'язок називають металічним. Саме він зумовлює фізичні та хімічні властивості металів.
-
Асиметричність розподілу електричних зарядів у молекулах води є причиною утворення між ними водневих зв’язків.
-
Водневі зв’язки є причиною аномально високих температур кипіння та плавлення води.
-
Перебіг багатьох біологічних процесів та існування живих організмів можливі саме завдяки утворенню та руйнуванню водневих зв’язків.
VII. Підбиття підсумків уроку.
VIII. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал параграфа. Підготувати проекти:
-
Застосування рідких кристалів.
-
Використання речовин із різними видами хімічних зв’язків у техніці.
-
Значення водневого зв’язку для організації структур біополімерів.